برگزیده های پرشین تولز

آیا با رسمی شدن زبان های مثل ترکی و کردی در کنار فارسی در ایران موافقید؟

با رسمی شدن چه زبان هایی غیر از فارسی در ایران موافقید؟

• Total voters
    93

babakparsa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
63
دکتر زبانشناس زادگان شما از کجا می دونی ترکی قواعد نداره؟
قواعد زبان ترکی آذربیجانی 20 برابر از قواعد فارسی قوی تره

از اون حرفا بودا
خود آذربایجان یه قسمت کوچک از ایران بوده یک دهم زبان پارسی هم قواعد نداره

omiga

Registered User
لایک‌ها
71
شما میگید باید زبان ها رو احیا کرد و از نابودیشون جلوگیری کرد
مثلا اگر زبان ترکی در استان های ترک نشین رسمیت داشته باشه این خودش بهترین راه برای احیای اون زبان نیست؟

شما یا واقعا نمی دونی رو چی داری بحث می کنی و یا داری شیطنت می کنی! من فرضم رو رو این میزارم که واقعا این سوال بوده!

ببین برادر من، من می گم هدفمون اینه که فرهنگ این مملکت گم نشه! ما خیر سرمون تمدنمون از این لاتین ها و گریکها هم بالاتر بوده! اون موقعی که چنگیزشون حمله کرد :D مونده بود چطور به آدمایی حکومت کنه که از خودش با فرهنگ ترند! ما هدفمون حفظ این فرهنگ و در عین حال مدرن کردنشه! نه داعون کردنش!

می دونی اگه اینی که میگی انجام بشه یعنی چی؟ هیچی ایران ایران تیکه تیکه میشه! نه چیزی از تمدنش می مونه نه از فرهنگش! دقیقا همون چیزی میشه که انگلیس با کلک عوض کردن نام ایران از پرشیا به ایران می خواست! اینبار یه پله بالاتر! یک سری کشور های نو ظهور که میشه راحت کنترلشون کرد! نه قدرتی، نه پیشینه ای و نه هم بستگی! حالش رو ببرید!

من گفتم همه بلد باشند! رشدش بدن که نگذاریم بهش دست درازی کنند! دیوان نظامی که پارسی بود داره می چسبه به عثمانیا! یک زبان چرتی که کلیتش از ایران گرفته شده و تا همین 100 سال پیش رسم الخطش پارسی بود و شده لاتین داره میشه برتر از زبان های کشور ما! می ترسم همین جور پیش بره و با این سیستم زبان ترکی از خطه آذربایجان پاک بشه چند وقت دیگه ترکیه ادعا کنه که دیوان شهریار مربوط به اوناست و از توی موزه شون در آوردیم! :wacko: مسخره ست که متاسفانه آذری زبانها بعضا فکر می کنند ترکی استانبولی داراری سطحی بالاتر از زبانشونه! و این فقط به دلیل همین حرکت اشتباه رایج هست! نسل جدید رسما داره فرهنگ زدایی میشه!

حالا اگه بیایم بگیم هر کی فقط زبون منطقه ایشو یاد بگیره که هیچی دیگه هیچ وقت اختلافات نمی خوابه! تیکه تیکه میشیم! (کم تیکه تیکه مون کردن اینم روش!) اگر هم قضیه مثل وضع رایج پیش بره و همین اتفاقی که داره تو این جهنم اتفاق می افته ادامه پیدا کنه احتمالا در چند سال اینده باید تمدنمون رو دو دستی تقدیم کنیم به یه مشت وایکینگ و عرب! یه مشت وحشی که تا دو روز پیش به جز غارت هم جیزی بلد نبودند!

من میگم باید حفظ تمدن کنیم! ترکی و یا هر زبون دیگری باید به عنوان زبانهای فولکلور توی این مملکت رشد داده بشند! و در عین حال این مملکت متحد باشه! یکی از قشنگ ترین اتفاقات تو این چند سال به نظرم فرستادن کتاب فارسی به ازبکستان بود!;)

ARNE

Registered User
لایک‌ها
70
زبان آذریها با زبان استانبولی فرق داره ترکی هم با زبان آذری فرق داره
تا زمانی که زبانی اُسلوب درستی نداشته باشه نمیشه اورد رسمیش کرد و آموزش داد .

شما ترکی بلد نیستی که این حرف رو می زنی. من به راحتی ترکی استانبولی رو حالی می شم. اگر حرف شما درست بود باید قبلش آموزش می دیدم. فقط تلفظ کلمات فرق می کنه. اونی هم که در ایران رایجه زبان ترکی اصیل نیست. البته منظورم این نیست که مردم آذربایجان ترک نیستن. منظورم اینه که در طی این سال ها زبان اصیل در این منطفه به حاشیه رفته ولی نه در بین همه.

در ادامه باید بگم که هم مدافع تحصیل زبان مادری هستم و هم تحصیل به زبان مادری و هم رسمی شدن زبان هایی که جمعیت قابل توجهی به اون زبان ها تکلم می کنند. در حال حاضر بیش از 50 کشور دنیا بیش از یک زبان رسمی دارند. کشورهایی مثل بلژیک، کانادا و ...

mili_k

Registered User
لایک‌ها
64
متأسفانه کسی نیست با پست ها و تاپیکای ترولی و تفرقه انداز استارتر برخورد کُنه . حنا ـت دیگه رنگی نداره ترول . بکش بیرون از این بچه بازیها .

relax_hit

Registered User
لایک‌ها
15
شما ترکی بلد نیستی که این حرف رو می زنی. من به راحتی ترکی استانبولی رو حالی می شم. اگر حرف شما درست بود باید قبلش آموزش می دیدم. فقط تلفظ کلمات فرق می کنه. اونی هم که در ایران رایجه زبان ترکی اصیل نیست. البته منظورم این نیست که مردم آذربایجان ترک نیستن. منظورم اینه که در طی این سال ها زبان اصیل در این منطفه به حاشیه رفته ولی نه در بین همه.

در ادامه باید بگم که هم مدافع تحصیل زبان مادری هستم و هم تحصیل به زبان مادری و هم رسمی شدن زبان هایی که جمعیت قابل توجهی به اون زبان ها تکلم می کنند. در حال حاضر بیش از 50 کشور دنیا بیش از یک زبان رسمی دارند. کشورهایی مثل بلژیک، کانادا و ...

من ترکی بلد نیستم ولی اذری هایی رو دیدم که میگن ما حالی نمیشیم شما هم داری خالی میبندی حالی میشی ممکنه یه چیز هایی رو حالی باشی ولی به کل زبانشون مسلط نیستی !
آذری های زیادی تو ترکیه هستن کسایی رو میشناسم که 6 ماه تو ترکیه زندگی کردن و آذری بودن نتونستن به زبون این کشور مسلط بشن شما چطور مسلط هستی واقعآ نمیدونم !
وقتی گفتار از نوشتار فاصله بگیره چون زبان پویا و فعاله خیلی سریع تکامل پیدا میکنه و به یه شکل دیگه ای در میاد یا باید الان همه اذری ها رو کاری کرد که به زبان استانبولی حرف بزنند یا بشینند برای اونها یک دستور زبان و قواعد جدید بنویسن و **** مند کنند .
منظور استارت هم این بود بیاییم زبان اقوام ایران رو رسمی کنیم نه زبان ترکی استانبولی رو .
ادعا شما و دوستاتون ادعا بزرگیه که من رو هنوز قانع نکرده

VEET

Registered User
لایک‌ها
287
ببینید یک تهرانی چقدر لری متوجه میشه
یک ترک ایران هم همونقدر ترکی استانبولی متوجه میشه

sent from my spammer phone using Tapatalk!

ARNE

Registered User
لایک‌ها
70
من ترکی بلد نیستم ولی اذری هایی رو دیدم که میگن ما حالی نمیشیم شما هم داری خالی میبندی حالی میشی ممکنه یه چیز هایی رو حالی باشی ولی به کل زبانشون مسلط نیستی !
آذری های زیادی تو ترکیه هستن کسایی رو میشناسم که 6 ماه تو ترکیه زندگی کردن و آذری بودن نتونستن به زبون این کشور مسلط بشن شما چطور مسلط هستی واقعآ نمیدونم !
وقتی گفتار از نوشتار فاصله بگیره چون زبان پویا و فعاله خیلی سریع تکامل پیدا میکنه و به یه شکل دیگه ای در میاد یا باید الان همه اذری ها رو کاری کرد که به زبان استانبولی حرف بزنند یا بشینند برای اونها یک دستور زبان و قواعد جدید بنویسن و **** مند کنند .
منظور استارت هم این بود بیاییم زبان اقوام ایران رو رسمی کنیم نه زبان ترکی استانبولی رو .
ادعا شما و دوستاتون ادعا بزرگیه که من رو هنوز قانع نکرده

اینکه بدون هیچ گونه شناختی از من در موردم قضاوت می کنی مشخص می کنه که سطح تفکرت در چه حدیه. ادامه بحث بی با شما بی فایده است. چون در نهایت من دروغگو خواهم شد و شما ... . بگذریم. حکایت شما مثل اون مورچه ای هست که قطره آب جلوش افتاده بود و فکر می کرد دنیا رو سیل برده. یعنی تعریفش از دنیا در حد دید خودش بوده.

ARNE

Registered User
لایک‌ها
70
ببینید یک تهرانی چقدر لری متوجه میشه
یک ترک ایران هم همونقدر ترکی استانبولی متوجه میشه

sent from my spammer phone using Tapatalk!

مگه موضوع بحث سر شباهت ترکی آذری و استانبولی هست؟ متاسفانه ایرانی جماعت عادت داره به جای حل مساله صورت اون رو پاک کنه.

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
این آماری که دادید کاملا نادرست هست. حتی در بریتانیکا آمده که بیش از 50% مردم ایران به زبان پارسی سخن می گویند. با در نظر گرفتن زبان بلوچی و کردی و گیلکی و .. که زیر بخش زبان های ایرانی هستند آمار زبان های هندواروپایی و ایرانی درون فلات ایران به بالای 85% می رسد.

باید در نظر داشت که زبان فارسی را بیش از 95% از مردم ایران بلد هستند و به وسیله ی آن اقوام ایرانی یعنی آذری و کرد و بلوچ و فارسی زبان ها و ... با هم در ارتباط هستند

شما به همین کشور آمریکا نگاه کنید با وجود جمعیت پر شمار اسپانیولی زبان و چینی زبان و ژاپنی زبان و ایتالیایی زبان و ... یک زبان رسمی وجود دارد و در دبستان ها یک زبان رسمی به ناام انگلیسی تدریس می شود

توجه داشته باشید که این اشخاص معلوم الحال که اصلا براشون قوم آذری و کرد و بلوچ و .. مهم نیست، دارند با القای این ماجرا بزرگترین زیان ها را به مردم این بخش از ایران می زنند. بر پایه ی پژوهش های روان شناسانه آموزش زبانی به جز زبان رسمی باعث عقب ماندگی اقتصادی و ... در این بخش ها خواهد شد چرا که ارتباط مهم ترین چیز در زمینه ی اقتصاد است و ....

ARNE

Registered User
لایک‌ها
70
شما به همین کشور آمریکا نگاه کنید با وجود جمعیت پر شمار اسپانیولی زبان و چینی زبان و ژاپنی زبان و ایتالیایی زبان و ... یک زبان رسمی وجود دارد و در دبستان ها یک زبان رسمی به ناام انگلیسی تدریس می شود

شما هم به کانادا نگاه کنید که 2 زبان رسمی دارد. انگلیسی و فرانسوی.

به سوئیس و بلژیک نگاه کنید که 3 زبان رسمی دارند. باز هم مثال بزنم؟ اینکه آمریکا یک زبان رسمی داره چی رو ثابت می کنه؟

feri23

Registered User
لایک‌ها
193
زبان های ایرانی :

فارسی (پارسی ، دری، یا تاجیکی)، لکی ، کردی، پشتو، بلوچی، لری، مازنی، گیلکی، دیلمی، تالشی، تاتی و آسی

تمام این زبان ها در ریشه اصلی از یک خانواده هستن و هیچ شکی تو این مساله نیست.همه جا هم منابعش هست..ببخشید ربط مستقیم به تاپیک نداشت

به راحتی کلمات قدیمی مشابه در بین زبان های ایرانی را در اینجا ببینید (کلماتی که در ابتدای شکل گیری زبان بیشتر کاربرد را داشته و هنوز هم همره زبان ها باقی مونده) : http://fa.wikipedia.org/wiki/زبان‌ه...A7.DB.8C_.D8.A7.DB.8C.D8.B1.D8.A7.D9.86.DB.8C

زبان‌های ایرانی - ویکی‌پدیا

saman_mettaller

Registered User
لایک‌ها
70
این آماری که دادید کاملا نادرست هست. حتی در بریتانیکا آمده که بیش از 50% مردم ایران به زبان پارسی سخن می گویند. با در نظر گرفتن زبان بلوچی و کردی و گیلکی و .. که زیر بخش زبان های ایرانی هستند آمار زبان های هندواروپایی و ایرانی درون فلات ایران به بالای 85% می رسد.

باید در نظر داشت که زبان فارسی را بیش از 95% از مردم ایران بلد هستند و به وسیله ی آن اقوام ایرانی یعنی آذری و کرد و بلوچ و فارسی زبان ها و ... با هم در ارتباط هستند

توجه داشته باشید که این اشخاص معلوم الحال که اصلا براشون قوم آذری و کرد و بلوچ و .. مهم نیست، دارند با القای این ماجرا بزرگترین زیان ها را به مردم این بخش از ایران می زنند. بر پایه ی پژوهش های روان شناسانه آموزش زبانی به جز زبان رسمی باعث عقب ماندگی اقتصادی و ... در این بخش ها خواهد شد چرا که ارتباط مهم ترین چیز در زمینه ی اقتصاد است و ....

دلیل این امر در آمریکا اینه که اون افراد مهاجر هستند و نه ساکن اولیه !
برای مثال هیچ کس نمیگه توی ایران افغانی تدریس بشه چون افغانی ها مهاجران ایران هستن
مهمترین امر اینه که همه زبان پارسی سلیس رو بتونن بخونن و بنویسن !
اینکه در کنارش چیز دیگری درس داده بشه میتونه وجود داشته باشه تا هر قومی سنت هاشو حفظ کنه !!
در مبحث ارتباط هم وقتی همه بلد باشن زبان پارسی رو مشکلی پیش نمیاد !

Exporter

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,172
به نام خدا، به نظر من باید ابعاد و مزایا و معایب چنین تصمیمی بررسی و کارشناسی بشه. نمیتونم همینجوری بگم موافقم یا مخالفم. با تشکر

Benchmarker

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
31,829
زبون اول ایران فارسی و زبون دوم باید انگلیسی باشه

viviyan

Registered User
لایک‌ها
212
من چندتا دوست دارم میپرسم ازشون پس این همه کتابی ک من دیدم در مورد قواعد و اصول زبان کردی الکی بوده جلدش این رو زدن تشو تفسیر نهج البلاغس حتما؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!
از کی تا حالا ویکی پدیا شده منبع نمیدونم والا
ویرا ایلام - اصول واژه سازی در زبان کردی - کتاب برتر سال
زبان کردی -
نگاهی به کتاب مقدمه ای بر عروض فنی در زبان کردی ,مجله شعر , بهار 1377 - شماره 22 , صفحه 109 , تصویر | پایگاه مجلات تخصصی نور
خوب اینارو ببینید
در ضمن این رو یادتون نره که ماد ها کرد بودند و پارس ها فارس
نژاد کردها در اصل اریایی هست و قبل از کورش کبیر ک پارس ها رو با افتخار صاحب این کشور و خاک کرد و اون رو وسعت بخشید مادها حکومت میکردن و مادر کوروش هم کرد بود دختر پادشاه ماد ها
موفق باشید دوست عزیز
بنده درگیری با شما ایجاد نکردم دوست عزیز جواب پست هاتون رو دادم تعصبی هم برخورد نمیکنم (هرکجا دیدید من پست تعصبی زدم بگید) ولی واقعیت غیر از اون چیزی هست ک شما مبینید

اشتباه میکنید. کردها آریایی نیستن. کردها و لرها قبل از ورود آریاییها در فلات ایران بودن ولی حکومت مرکزی نداشتن. همدانیها مادها هستن. :)
کردی که من شنیدم بیشتر به یک لهجه میمونه تا زبان (مخلوطی از پارسی و عربی)، مثل گویش لری.
گویا کردی باستانی همون زبان اورامی هست که فکر کنم زبان پهلوی هم از اون ریشه گرفته.

3dwin

Registered User
لایک‌ها
438
نظرسنجی ناقصه
پس زبان عربی و بندری کو ؟
sheikhHessam.gif

mili_k

Registered User
لایک‌ها
64
اشتباه میکنید. کردها آریایی نیستن. کردها و لرها قبل از ورود آریاییها در فلات ایران بودن ولی حکومت مرکزی نداشتن. همدانیها مادها هستن. :)
کردی که من شنیدم بیشتر به یک لهجه میمونه تا زبان (مخلوطی از پارسی و عربی)، مثل گویش لری.
گویا کردی باستانی همون زبان اورامی هست که فکر کنم زبان پهلوی هم از اون ریشه گرفته.

چطور شما میگی کرد ها آریایی نیستن ؟! ماد که فقط تو همدان نبود حداقل کرمانشاه هم جزء ماد حساب میشده اگه نخوایم کردستان رو نام ببریم
... این منابع شما از کجاست ؟ خیلی علاقه دارم بدونم :eek:

3dwin

Registered User
لایک‌ها
438
چطور شما میگی کرد ها آریایی نیستن ؟! ماد که فقط تو همدان نبود حداقل کرمانشاه هم جزء ماد حساب میشده اگه نخوایم کردستان رو نام ببریم

از تاپیک وزین و پربار از هر دری سخنی

viviyan

Registered User
لایک‌ها
212

تحقیق کردم، البته اینترنتی...

بالا