خرید بک لینک,خرید رپورتاژ آگهی

آیت‌الله مشکینی دار فانی را وداع گفت

شروع موضوع توسط bahrain ‏30 جولای 2007 در انجمن گفتگوی آزاد

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.
 1. bahrain

  bahrain Pocket PC کاربر فعال موبایل و کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏14 آپریل 2005
  نوشته ها:
  3,371
  تشکر شده:
  15
  محل سکونت:
  Kindoom Of BAHRAIN Mobile Pho
  آیت‌الله علی مشکینی رئیس مجلس خبرگان رهبری عصر امروز دوشنبه بعد از طی یک دوره بیماری طولانی در سن 86 سالگی دعوت حق را لبیک گفت.
  به گزارش خبرنگار مهر، حال رئیس مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قم از بامداد پنجشنبه 28 تیرماه وخیم و نگران کننده شد و ایشان به یکی از بیمارستان های تهران منتقل و در آنجا بستری شده بود.

  در پی وخامت حال آیت‌الله علی مشکینی رئیس مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نایب رئیس مجلس خبرگان، دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور، حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب به نمایندگی از ایشان، پرویز داوودی معاون اول رئیس جمهور و جمعی از مقامات و مسئولین نظام، از وی عیادت کردند.

  بنابر این گزارش، تلاش بی وقفه تیم پزشکی برای بهبود آیت الله مشکینی به نتیجه نرسید و ایشان امروز عصر دار فانی را وداع گفت و به لقاء الله پیوست.


  [​IMG]

  آیت ‌الله‌ علی‌ اکبر فیض معروف به مشکینی‌ در سال‌ 1300 هجری‌ شمسی‌ در روستایی‌ از توابع‌ بلوک‌ مشکین‌ و در میان‌ خانواده‌ای‌ متدین‌ و اهل‌ علم‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود و در طول هشتاد و شش سال زندگی پربار، منشا برکات و خدمات شایانی به انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی و به ویژه حوزه‌های علمیه بود.

  دوران‌ تحصیل‌

  آیت ‌الله‌ مشکینی‌ هنگامی‌ که‌ همراه‌ با پدر در نجف‌ اشرف‌ مقیم‌ بود، به‌ مکتب‌ خانه‌ رفت‌ و سپس‌ همراه‌ پدر به‌ وطن‌ بازگشت‌ و مقداری‌ از مقدمات‌ علوم‌ دینی‌ را نزد او فرا گرفت‌. با رحلت‌ پدر، و به‌ سفارش‌ او، برای‌ تحصیل‌ علوم‌ دینی‌ به‌ شهرستان‌ اردبیل‌ سفر کرد و مقداری‌ از صرف‌ و نحو را در آنجا فرا گرفت‌. سپس‌ در معیّت‌ عالم‌ بزرگواری‌ که‌ از زخمیان‌ حادثه‌ مسجد گوهرشاد مشهد در زمان‌ رضاخان‌ بود، به‌ شهر قم‌ آمد و در آن‌ دیار عالم‌ خیز به‌ تحصیل‌ علوم‌ دینی‌ پرداخت‌.

  در آن‌ زمان‌ سایه‌ منحوس‌ رژیم‌ پهلوی‌ بر کشور مستولی‌ بود و تحصیل‌ در حوزه‌های‌ علمیه‌ بسیار دشوار می‌نمود. با این‌ حال‌ آیة‌الله‌ مشکینی‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را به‌ خوبی‌ به‌ پایان‌ برد و در درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ استادان‌ مشهور دورة‌ خود حاضر شد. او نزدیک‌ به‌ هفت‌ ماه‌ نیز در نجف‌ اشرف‌ حضور داشت‌ و در درسهای‌ خارج‌ استادان‌ آن‌ دیار، بویژه‌ امام‌ خمینی‌(ره‌)، شرکت‌ می‌نمود اما به‌ دلیل‌ هوای‌ گرم‌ نجف‌ و ضعف‌ مزاجی‌ مجبور به‌ بازگشت‌ به‌ ایران‌ شد.

  اساتید‌ و نزدیکان‌

  آیت ‌الله‌ علی‌ اکبر مشکینی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود، به‌ محضر عالمان‌ بسیاری‌ شرفیاب‌ شد. او در دروس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ آیة‌الله‌ العظمی‌ بروجردی‌(ره‌) و آیة‌الله‌ العظمی‌ محقق‌ داماد(ره‌) شرکت‌ می‌کرد. در نجف‌ نیز به‌ محضر عالمان‌ و استادان‌ آن‌ دیار شرفیاب‌ می‌شد. و در درس‌ خارج‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) شرکت‌ جدی‌ داشت‌.

  او در سالهای‌ تحصیل‌ و پس‌ از آن‌ با فضلا و استادان‌ بسیار رابطه‌ دوستی‌ داشت‌ که‌ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ آیة‌الله‌ جوادی‌ آملی‌ و آیت ‌الله‌ امینی‌ را نام‌ برد.

  فعالیت های‌ علمی‌ و فرهنگی‌

  آیت ‌الله‌ مشکینی‌ در سالهای‌ عمر خود تاکنون‌ فعالیتهای‌ بسیاری‌ را به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. بسیاری‌ از استادان‌ و علمای‌ امروز از شاگردان‌ معظم‌ له‌ به‌ شمار می‌آیند که‌ در درسهای‌ وی‌ شرکت‌ جدی‌ داشته‌اند. او کتب‌ دورة‌ مقدمات‌ و سطح‌ را بارها تدریس‌ کرده‌ و سالها به‌ تدریس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ اشتغال‌ داشته‌ است‌. همچنین‌ درس‌ تفسیر او از دروس‌ مشهور حوزه‌ علمیه‌ قم‌ بوده‌ است‌.

  از فعالیت های‌ مهم‌ رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری در این‌ عرصه‌، تأسیس‌ مؤسسه‌ الهادی‌ است‌ که‌ به‌ چاپ‌ کتب‌ مفید و اسلامی‌ برای‌ سطوح‌ گوناگون‌ جامعه‌ می ‌پردازد و مردم‌ را با حقایق‌ و معارف‌ اسلامی‌ آشنا می‌ سازد.

  آیت الله مشکینی همچنین کتاب های‌ فراوانی‌ در زمینه‌های‌ گوناگون‌ علوم‌ اسلامی‌ تألیف‌ و منتشر ساخته‌ است‌ که برخی‌ از مجموعه آثار ایشان به‌ شرح‌ زیر است‌:

  1ـ اصطلاح‌ الاصول‌
  2ـ مصطلحات‌ الفقه‌
  3ـ الفقه‌ الماثور (دوره‌ فقه‌ به‌ طرزی‌ نوین‌)
  4ـ دروس‌ فی‌ الاخلاق‌ (یک‌ دوره‌ اخلاق‌ عربی‌)
  5ـازدواج‌ در اسلام‌
  6ـ المنافع‌ العامه‌ (شرح‌ کتاب‌ احیاالموات‌ شرایع‌)
  7ـ مفتاح‌ الجنان‌ (کتاب‌ دعا تکمیل‌ مصباح‌ المنیر)
  8ـ المواعظ‌ العددیه‌
  9ـ واجب‌ و حرام‌ احکام‌ الزامی‌ (دوره‌ فقه‌)
  10ـ قصار الجمل‌ (احادیث‌ کوتاه‌ تحت‌ عناوین‌ لغوی‌ دو جلد)
  11ـ ترجمه‌ قرآن‌ کریم‌ به‌ زبان‌ فارسی‌
  12ـ الهدی‌ الی‌ موضوعات‌ نهج‌ البلاغه‌
  13ـ المبسوط‌ (تفسیر سوره‌ آل‌ عمران‌)
  14ـ واجبات‌ و محرمات‌ (استقصاء آنچه‌ در شرع‌ واجب‌ و حرام‌ اعتقادی‌ و
  عملی‌ است‌)
  15ـ تفسیر سوره‌ (ص‌)
  16ـ بحث‌ تکامل‌ از نظر قرآن‌
  17ـ مسلکنا فی‌ العقائد و الاخلاق‌ و العمل‌
  18ـ زمین‌ و آنچه‌ در آن‌ است‌
  19ـ تقلید چیست‌؟
  20ـ رساله‌ خمس‌
  21ـ حاشیه‌ توضیحی‌ بر کتاب‌ مضاربه‌، عروة‌الوثقی‌
  22ـ نهج‌ البلاغه‌ موضوعی‌
  23ـ تحریرالمواعظ‌
  24ـ تحریرالمعالم‌
  25ـ الرسائل‌ الجدیده‌
  26ـ تلخیص‌ المکاسب‌ (در دست‌ چاپ‌)
  27ـ تفسیر روان‌ برای‌ نسل‌ جوان‌ (در دست‌ چاپ‌)
  28ـ ترجمه‌ و شرح‌ فارسی‌ سه‌ کتاب‌ مضاربه‌، مزارعه‌ و شرکت‌ در عروة‌
  الوثقی‌ (در دست‌ چاپ‌)

  همچنین‌ از وی‌ مقالات‌ بسیاری‌ در نشریات‌ نورعلم‌، پاسدار اسلام‌ و... نیز در روزنامه‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و... به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌.

  فعالیت‌های‌ سیاسی‌

  زندگی‌ آیت ‌الله‌ مشکینی‌ سرشار از مبارزات‌ و تلاشهای‌ سیاسی‌ برای‌ احقاق‌ حکومت‌ اسلامی‌ است‌. او از نخستین‌ افرادی‌ بود که‌ به‌ نهضت‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) پیوست‌. او در جلسات‌ مخفی‌ مبارزان‌ شرکت‌ می‌کرد از این‌ رو حدود چهار ماه‌ در تهران‌ متواری‌ شده‌ بود و سپس‌ ایران‌ را به‌ مقصد عراق‌ ترک‌ کرد. با بازگشت‌ به‌ قم‌ در همان‌ روز اول‌ دستگیر شد و ساواک‌ از او خواسته‌ بود تا 48 ساعت‌ بعد از قم‌ خارج‌ شود.

  [​IMG]

  از این‌ رو به‌ مشهد رفت‌ و 15 ماه‌ در آنجا مشغول‌ تدریس‌ شد و بار دیگر به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ آمدو مبارزات‌ را پی‌ گرفت‌؛ اما پس‌ از مدتی‌ به‌ همراه‌ 27 نفر از استادان‌ و فضلای‌ حوزه‌ تبعید شد. از این‌ رو به‌ زادگاه‌ خود رفت‌ ولی‌ پس‌ از سه‌ ماه‌ ساواک‌ او را دستگیر و به‌ ماهان‌ کرمان‌ و گلپایگان‌ تبعید کرد. او پس‌ از دو سال‌ نیز به‌ کاشمر تبعید شد. او در طول‌ دورة‌ تبعید نیز دست‌ از مبارزه‌ برنمی‌داشت‌؛ این‌ گونه‌ بود که‌ ساواک‌ او را به‌ مکان‌ دیگری‌ منتقل‌ می‌کرد. او از اعضای‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ بود و زیر بسیاری‌ از اعلامیه‌های‌ آن‌ را امضاء کرده‌ است‌.

  با پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌، آیت ‌الله‌ مشکینی‌ در مسؤولیت های‌ گوناگونی‌ به‌ ایفای‌ نقش‌ پرداخت‌ که‌ برخی‌ از آنها به‌ شرح‌ زیر است‌:

  ـ عضویت‌ در خبرگان‌ تدوین‌ قانون‌ اساسی‌؛
  ـ مسئول‌ گزینش‌ و اعزام‌ قضات‌ با حکم‌ امام‌ (ره‌)؛
  ـ ریاست‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ در هر سه‌ دوره‌؛
  ـ امامت‌ جمعه‌ قم‌ با حکم‌ امام‌(ره‌) و رهبر انقلاب‌؛
  ـ عضویت‌ در جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌؛
  ـ ریاست‌ شورای‌ بازنگری‌ قانون‌ اساسی‌.
   
 2. mooZmar

  mooZmar مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏9 نوامبر 2004
  نوشته ها:
  7,432
  تشکر شده:
  139
  دوست عزیز ضمن تسلیت به شما و دیگر اعضا! ...باید بگم که با توجه به قوانین، بحث مذهبی ممنوعه و از اونجاییکه الان خیلیا میان با توجه به نوع تاپیک، شروع به ابراز عقیده میکنن..بهتره که تاپیک قفل بشه...از مدیر محترم بخش هم میخوام که تاپیک رو قفل کنن...!
   
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.
avanakbron talent عسل طبیعی و گرده گل ایرانی همکاری در فروش