برگزیده های پرشین تولز

ابریشم

kouroshm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان لطفا بگین ابریشم رو چه کسانی و در چه سالی کشف کردند ؟

لطفا در حد یک کلمه یا یک جمله کوتاه بفرمایین چون در ادامه میخوام راجع به این موضوع مطلبی (بهتره بگم رازی) رو عرض کنم که شاید بسیاری از شنیدنش متحیر شن.

kouroshm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
تا جایی که اطلاع دارم چینیها حدود 3600 سال پیش پرورش کرم ابریشم رو شروع کردند!

کاملا درسته در تاریخ ثبت شده که چینی ها اولین بار به وجود ابریشم پی بردند ...

اما در مورد زمان دانشنامه ویکی پدیا چنین نوشته:

Perhaps the first evidence of the silk trade is that of an Egyptian mummy of 1070 BC. Ultimately the silk trade reached as far as the Indian subcontinent, the Middle East, Europe, and North Africa. This trade was so extensive that the major set of trade routes between Europe and Asia has become known as the Silk Road.

Wikipedia, The free encyclopedia

* 1070 BC برابر 2077 سال پیش از این میشه

نکنه میخوای بگی کار ابداع ایرانی ها بوده؟؟؟

تا حدودی ممکنه البته اگر متوجه بشم که دوستان علاقه مندند ... تا حالا که ظاهرا از تاپیک زیاد استقبال نشده ...

اما یک سوال دیگه مطرح میکنم ...

آیا میدونید قدیمی ترین فرش کشف شده در تاریخ بشر چه نام داره، چند سال قدمت داره، از کجا اومده و چرا سالم مونده و در حال حاضر در کجا نگهداری میشه ؟؟

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
اینا سوالات مصاحبه استخدام کجاست؟ :D

من خیلی از متن چیزی نفهمیدم! کاش ترجمه اش رو هم میذاشتی ..!
فقط اینطور برداشت کردم که میخواد بگه ابداع ابریشم اولین بار توسط مصری های باستان بوده ...! درسته؟

در مورد فرش هم مطلبی جالب پیدا کردم که دیدم ارزش زدن تاپیک مستقل رو داره!

خلاصه اش اینه :

به نظر می رسد که قدیمی ترین فرش موجود در جهان، فرشی باشد که در سال 1949 توسط باستان شناسان اتحاد جماهیر شوروی سابق در سیبری و در نزدیکی مغولستان کشف شد.
این فرش حدود 2500 سال در زیر یخ مدفون بود و بهمین دلیل به نحو حیرت انگیزی از تخریب در امان مانده است ...... ( ادامه مطلب در اینجاست! )

ضمنا، این رازی که قرار بود در مورد ابریشم بگی چی شد؟؟؟

kouroshm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
در مورد فرش هم مطلبی جالب پیدا کردم که دیدم ارزش زدن تاپیک مستقل رو داره!

ضمنا، این رازی که قرار بود در مورد ابریشم بگی چی شد؟؟؟

پارسای عزیز ازت ممنونم که اینقدر کنجکاوی ... مطلبت درسته ...

ترجمه متن بطور خلاصه میگه که اولین مدارک دال بر تجارت ابریشم در 2077 سال پیش در مومیایی مصری پیدا شده ... یعنی ما فقط اولین اثرات ابریشم رو در کشورهای دیگه در 2077 سال پیش داریم ...

اما راز در پست بعدی بخونش ...

kouroshm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
نام فرشی که ازش یاد کردی و هر بار با دیدن عکسش اشک تو چشمای من جمع میشه پازیریک (Pazyryk) هست ...

بلی، پازیریک نام دره ای در کوه های آلتای در منطقه سیبری روسیه و نزدیک مرز آن با چین، قزاقستان و مغولستان هست.
زمانی که تعدادی کوهنورد در حال فتح قله این کوه ها بودند ناگهان از زیر توده یخ این فرش را پیدا میکنند ...
بعد از مشاهده کارشناسی معلوم میشه که این فرش بیش از 2500 سال قدمت داشته و مربوط به دوران امپراتوری عظیم و پر افتخار هخامنشیان در ایران زمین میشود.
این فرش بعد از حمله قوم مغول به ایران زمین و تاراج پارسه به عنوان غنیمت به مغولستان برده میشه و در اونجا در یکی از معابد قرار میگیره (در همان منطقه کشف) و چون بعدا در زیر انبوهی از یخ مدفون میشود از نابودی و پوسیدگی نجات پیدا میکنه و بعد از کنکاش آن معبد توسط قاچاقچیان عطیقه پیدا میشه و در محلی در دره پازیریک مخفی شده و به فراموشی سپرده میشود تا اینکه بعد از سالها کوهنوردان اون رو پیدا میکنند.
این فرش بلا فاصله بعد از تشخیص ارزش بی نهایت آن به موزه هرمیتاژ در سن پیترز برگ روسیه منتقل شده و به دلیل قدمت زیاد اون هیچ کسی اجازه لمس کردن اونرو نداشته و ندارد ....

Pazyrykfull.jpg

و اما راز سر به مهر ...

مرحوم استاد عزیزم و یکی از دوستان پدرم (که به گفته بسیاری اساتید فرش بزرگترین استاد فرش جهان بود) که البته بهتره در اینجا نامشون رو مطرح نکنم ... در زمانی که من و برادرم کوچک بودیم داستان این فرش رو برای ما تعریف کرد و وظیفه ای رو به ما واگزار کرد ...
ایشان بعد از داستان این فرش راجع به سفرشان به روسیه گفتند ... بعد از سفر ایشان به موزه هرمیتاج در سن پیترز برگ میرن و از قضا رئیس موزه که خود از اساتید بزرگ فرش است ایشان را شناخته و از ایشان استقبال میکنند. بعد ایشان را در کنار فرش پازیریک میبرند تا این شاهکار تاریخ را ببینند. استاد از رئیس موزه خواهش میکند که فرش را لمس کند و رئیس موزه در جواب میگوید "استاد! حتی به ملکه انگلستان در سفرش به روسیه و دیدار از این موزه اجازه این کار را ندادم و حتی رئیس جمهور روسیه هم حق لمس کردن این فرش را ندارد! اما چون شما بزرگترین استاد فرش جهانید و این فرش نیز به کشور شما تعلق دارد به شما اجازه میدهم که این فرش را لمس کنید" و دستور میدن که حفاظ فرش رو باز کنن و استاد فرش را لمس میکنند ...
استاد به ما گفت (سوگند خورد) که چله این فرش ابریشم بود !!!!!
ایشان بعد از بازگشت به ایران به دربار شاه رفته و موضوع را با شاه در میان میگزارند و میگویند تاریخ باید تغییر کند و همگان بدانند که قبل از تجارت ابریشم توسط چینیان ایرانیان از وجود آن آگاه بودند و از آن استفاده میکردند! اما متاسفانه شاه و وزارت فرهنگ آن زمان اقدامات جالبی انجام نداده و این موضوع در نطفه خفه میشود ....
بعد از انقلاب نیز استاد از نو سعی در اثبات این داستان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میکنند اما در جواب به ایشان چنین میگویند: "سعی نکنید تاریخی را که جهانیان به اون اعتقاد دارند تغییر دهید...! این کار موجب اعتراض جهان شده و چون کسی اجازه تحقیق روی این فرش را ندارد ما نمیتوانیم جوابگو باشیم ...."
زمانی که استاد در منزل ما بودند بعد از تعریف این داستان به من و برادرم گفتند که بعد از من بر شما فرزندان ایران زمین است که درباره فرهنگ و گذشته خود تحقیق کنید و تاریخ را اصلاح کنید ...

این رازی بود که تو دل من مونده بود و ناگهان دیروز به یادم اومد و گفتم که اینجا بنویسمش .... البته همه ما در قبال این مهم مسئولیم و از شما دوستان عزیز هم خواهش میکنم که باز هم راجع به این موضوع تحقیق کنید و نتیجه را در این فروم بنویسید ...

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
عجب .....! خیلی جالبه ..!!!
من قبلا اسم این فرش رو شنیده بودم و مطلب شما باعث شد با یه سرچ ساده اون مطلب رو در مورد " فرش ایرانی " پیدا کنم که برای خودم هم خیلی جالب بود!

اینطوری که شما گفتید ایرانیان تقریبا حدود 423 سال زودتر از مصری ها به ابریشم دست پیدا کرده اند، ولی قضیه چینی ها چی میشه که معروفه 3600 سال پیش ابریشم داشتند؟ هیچ مدرکی هم داره؟

ولی به هرحال این موضوعی که گفتید خیلی جالبه و کاش به گوش مسئولین میراث فرهنگی هم برسه!
گرچه به احتمال زیاد میدونند ولی چون دردسر داره پی گیری نمیکنن ...!!!!!

الان با دست خودمون داریم بعضی از آثار و میراث فرهنگیمون رو تو کشور خودمون از بین میبریم اونوقت کی به فکر این اثبات این مساله هست؟؟؟!!! ( متاسفانه ............!!! )

میگم حیفه که این تاپیک تو گفتگوی آزاد باشه ...! بد نیست از مدیر عزیز فرهنگ و هنر تقاضا کنی به همون بخش متقل بشه!

ضمنا یادم رفت بگم، خسته نباشی ...! واقعا مطلب جالبی بود!
83.gif

kouroshm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
عجب .....! خیلی جالبه ..!!!
من قبلا اسم این فرش رو شنیده بودم و مطلب شما باعث شد با یه سرچ ساده اون مطلب رو در مورد " فرش ایرانی " پیدا کنم که برای خودم هم خیلی جالب بود!

اینطوری که شما گفتید ایرانیان تقریبا حدود 423 سال زودتر از مصری ها به ابریشم دست پیدا کرده اند، ولی قضیه چینی ها چی میشه که معروفه 3600 سال پیش ابریشم داشتند؟ هیچ مدرکی هم داره؟

ولی به هرحال این موضوعی که گفتید خیلی جالبه و کاش به گوش مسئولین میراث فرهنگی هم برسه!
گرچه به احتمال زیاد میدونند ولی چون دردسر داره پی گیری نمیکنن ...!!!!!

الان با دست خودمون داریم بعضی از آثار و میراث فرهنگیمون رو تو کشور خودمون از بین میبریم اونوقت کی به فکر این اثبات این مساله هست؟؟؟!!! ( متاسفانه ............!!! )

میگم حیفه که این تاپیک تو گفتگوی آزاد باشه ...! بد نیست از مدیر عزیز فرهنگ و هنر تقاضا کنی به همون بخش متقل بشه!

ضمنا یادم رفت بگم، خسته نباشی ...! واقعا مطلب جالبی بود!
83.gif

پارسای عزیز خیلی از پشتیبانیت ممنونم و خیلی خوشحالم که هنوز کسانی هستند که فرهنگ پارسی براشون با ارزش باشه ...
و همچنین سپاس از سایر دوستان عزیزم....

حالا جواب سوال شما و این ابهام به صورت زیر قابل توجیه است:

درسته! در تاریخ نوشته شده که اولین بار چینی ها ابریشم رو کشف کردند (حالا 3600 سال پیش و یا به گفته خیلی منابع بیشتر از 4000 سال) اما در این باره هیچ مدرکی وجود نداره و تنها مدارک در دست نقل قول مورخین و برخی تصاویر است ... چرا که ابریشم بعد از گذشت سال ها پوسیده و از بین میرود.
و همچنین نقل شده که تا سال ها (تا احداث جاده ابریشم جهت تجارت ابریشم) این فن (تهیه ابریشم) یک فن محرمانه و انحصاری در چین بوده و کشورهای دیگر از آن بهره مند نبوده اند.
حال همانطوری که در بالا هم از قول دانشنامه (دایره المعارف) ویکی پدیا نقل کردم، اولین گواه دال بر خروج ابریشم یا تجارت آن با سایر کشور ها در مصر باستان و در یک مومیایی که توانسته آنرا سالم نگه دارد یافت شده و این درست بعد از احداث جاده معروف ابریشم که صرفا به دلیل تجارت ابریشم توسط چینیان با جهان است اتفاق افتاده و امری است طبیعی.
اما شاهکار تاریخی پازیریک سال ها قبل از احداث جاده ابریشم بافته شده و این در زمانی است که به قول تاریخ "فن تهیه ابریشم در انحصار چینیان است" حال چگونه ایرانیان فرش با چله ابریشم را در پارسه (تخت جمشید) به زیر پا می انداختند ؟ بدون اینکه تجارتی با چین داشته باشند و از فناوری محرمانه آنها با خبر باشند ؟؟؟؟
این تنها این موضوع را میرساند که قبل از همگانی شدن ابریشم، ایرانیان از وجود آن آگاه و از آن بهره می برده اند. و مدارک نیز میتوانند آنرا به اثبات برسانند.
ولی افسوس ....

باز هم از توجه تو دوست عزیز ممنونم.

در ضمن در مورد انتقال تاپیک به بخش فرهنگ و هنر هم حق با شماست اگر بهروز نازنین یا یکی دیگر از مدیران عزیز بخش فرهنگ و هنر این زحمت رو بکشند سپاسگزار میشوم.

Perhaps the first evidence of the silk trade is that of an Egyptian mummy of 1070 BC. Ultimately the silk trade reached as far as the Indian subcontinent, the Middle East, Europe, and North Africa. This trade was so extensive that the major set of trade routes between Europe and Asia has become known as the Silk Road.

The Emperors of China strove to keep the knowledge of sericulture secret from other nations, in order to maintain the Chinese monopoly on its production. This effort had mixed success. Sericulture reached Korea around 200 BCE, about the first half of the 1st century CE in ancient Khotan (Hill 2003, Appendix A), and by CE 300 the practice had been established in India.

Wikipedia, The free encyclopedia

bishtar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
تغییر خرافاتی که باور مردم شده مردی می خواهد مثل محمد(ص) که دروازه نور را بر جهانیان بگشاید.

پس انتهای داستان مشخص است.

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
منظورت كدوم خرافات بود؟

ocarina3

Guest
لایک‌ها
0
خیلی ممنون از اطلاعات مفید این تاپیک...باعث شد من کمی در مورد تاریخ فرش جستجو و اطلاعات کسب کنم
فقط خواهش دارم که تاپیک رو منحرف نکنید

n0doom

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
مو در بدنم سیخ شد. :happy: واقعا جالب بود. از آغاز کننده ی تاپیک تشکر میشه.
اثبات اینکه ایرانیان قبل از چینیان و یا حتی همراه آنها به ابریشم دست یافته بودند تقریبا امکان نداره. چون نبودن جاده ی ابریشم نمیتونه اینرو اثبات کنه که ایرانیان به هیچ وجه با چینیان معامله ی ابریشم نمیکردند. یعنی ممکنه از راه های دیگه ای ابریشم به ایران میومده. اما همینکه در اون زمان ایرانیان با ابریشم فرش می بافتند بسیار شگفت انگیزه.

bishtar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
منظورت كدوم خرافات بود؟

درسته! در تاریخ نوشته شده که اولین بار چینی ها ابریشم رو کشف کردند (حالا 3600 سال پیش و یا به گفته خیلی منابع بیشتر از 4000 سال) اما در این باره هیچ مدرکی وجود نداره و تنها مدارک در دست نقل قول مورخین و برخی تصاویر است ... چرا که ابریشم بعد از گذشت سال ها پوسیده و از بین میرود.
و همچنین نقل شده که تا سال ها (تا احداث جاده ابریشم جهت تجارت ابریشم) این فن (تهیه ابریشم) یک فن محرمانه و انحصاری در چین بوده و کشورهای دیگر از آن بهره مند نبوده اند
.

خرافه اگر بصورت پذیرفته جهانی هم باشه خرافه هست. و این می تونه کشف ابریشم توسط چینی ها باشه.

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
ولی برای من هنوز جالبه که چطور به اين استاد گرانقدر اجازه لمس فرشو دادن.

بالا