برگزیده های پرشین تولز

اثرات مفید سیترولین برای سلامتی

Hamid2day

مدیر ارشد
مدیر انجمن
مدیر ارشد
تاریخ عضویت
1 مارس 2006
نوشته‌ها
21,256
لایک‌ها
20,129
محل سکونت
اوهایو - دیتون
سیترولین چیست؟
سیترولین نوعی اسید آمینه غیرضروری است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود، اولین بار از هندوانه استخراج شد و امروزه به فرم مکمل غذایی در بازار موجود می باشد.

معمولا سیترولین به دو فرم ال سیترولین و سیترولین مالات در مکمل های غذایی وجود دارد.

افزایش سطح این اسید آمینه در بدن نقش موثری در افزایش عملکرد ورزشی و حفظ سلامت عمومی دارد.

در مقاله زیر به معرفی نقش این اسید آمینه در بدن می پردازیم.

سیترولین به گشاد شدن عروق کمک می کند
اسید آمینه ال سیترولین پیش ساز اسید آمینه آرژنین است.این اسید آمینه باعث افزایش سنتز نیتریک اکسید در عروق می گردد.

جالب است بدانید اثر بخشی سیترولین بیشتر از اسید آمینه آرژنین به تنهایی است.

نیتریک اکسید نوعی گشاد کننده عروق است که نقش مهمی در سلامت رگ های خونی، افزایش جریان خون و انتقال بهتر اکسیژن به اندام های مختلف دارد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل سیترولین در بیماران قلبی نقش موثری در گشاد شدن عروق و کاهش فشار خون دارد.

مکمل آرژنین کمپلکس پی ان سی، همزمانی ال آرژنین با سیترولین مالات
سیترولین به کاهش فشار خون کمک می کند
مکمل های حاوی سیترولین نقش موثری در کاهش فشار خون دارد.

مطالعه Orozco و همکارانش در سال 2010 روی 40-30 فرد بزرگسال نشان داد که مصرف مکمل های حاوی سیترولین پس از 8 هفته فشار خون آنها را 15-4 % کاهش داده است.

برخی دیگر از مطالعات نشان داده اند که سیترولین می تواند فشار خون افراد سالم را نیز کاهش دهد که نتیجه گیری قطعی آن به مطالعات بیشتری نیاز دارد.

سیترولین به افزایش توان جنسی در آقایان کمک می کند
سیترولین با افزایش ترشح نیتریک اکسید و بهبود گردش خون نقش موثری در درمان اختلالات نعوظ در آقایان دارد .


سیترولین به بهبود عملکرد ورزشی کمک می کند
سیترولین با تحریک ترشح نیتریک اکسید خونرسانی به عضلات را افزایش می دهد و همچنین با افزایش ظرفیت هوازی فرد عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد.

ورزشکاران ورزش های استقامتی از این خواص سیترولین بسیار سود می برند به طوریکه در مطالعه Bailey و همکارانش در سال 2015 نشان داده شد که دوچرخه سوارانی که از مکمل های حاوی سیترولین استفاده می کردند در مقایسه با ورزشکارانی که دارونما مصرف می کردند دیرتر خسته می شدند، توان استقامتی و عملکرد ورزشی شان نیز بهبود پیدا کرده بود.

برخی دیگر از مطالعات نشان داده اند که مکمل های سیترولین مالات حتی می توانند توان قدرتی بدنسازان را نیز افزایش دهد به طوریکه تکرار ست های ورزشی در ورزشکارانی که از این مکمل استفاده می کردند در مقایسه با گروه دارونما 53 % افزایش پیدا کرده بود.

طبق مطالعه منتشر شده در مجله Agricultural and food chemistry ، مصرف آب هندوانه که منبع طبیعی اسید آمینه سیترولین است در بهبود ضربان قلب، کاهش آسیب عضلانی و افزایش سرعت ریکاوری ورزشکاران موثر است.


روزانه چه میزان مکمل سیترولین می توانیم مصرف نماییم ؟
با توجه به کاربردهای مختلف این ترکیب، دوز مصرفی آن متفاوت است اما به صورت کلی در رشته بدنسازی مصرف 8 گرم سیترولین مالات، برای بهبود ظرفیت هوازی ورزشکاران استقامتی مصرف 6 گرم ال سیترولین و برای کاهش فشار خون مصرف 6-3 گرم ال سیترولین توصیه می شود.

عوارض جانبی مکمل سیترولین چیست ؟
به نظر می رسد مصرف مکمل سیترولین تا دوز 10 گرم بدون عوارض جانبی خاصی باشد. مصرف دوزهای بالاتر از 10 گرم با عوارض گوارشی نظیر دل درد، نفخ و.... همراه است.مکمل آرژنین کمپلکس شرکت داروسازی کارن حاوی 2 گرم سیترولین مالات در هر سروینگ ( 3 عدد قرص ) می باشد.References:

Tarazona-Díaz MP, Alacid F, Carrasco M, Martínez I, Aguayo E , Watermelon juice: potential functional drink for sore muscle relief in athletes , J Agric Food Chem. 2013 Aug 7;61(31):7522-8. doi: 10.1021/jf400964r. Epub 2013 Jul 29.
 
بالا