برگزیده های پرشین تولز

احتمال زلزله نيمه شب همين جمعه در تهران!!

Azemati

کاربر فعال
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4
اين مطالب را از وبلاگ حاجاقا ( كه از نزديك مي شناسمش و به گفته‌هاش خيلي اطمينان دارم ) كپي كردم براتون!
=-------=-------=-------=-------=-------=-------=
احتمالا توي اين 3-4 روز اخير، ايميلي مبني بر اينكه قطب فيزيك دانشگاه شريف پيشبيني كرده است كه طي چند روز آينده در جنوب غربي تهران زلزله اي خواهد آمد، دريافت كرده ايد. راس اين پيش بيني دكتر محمدرضا رحيمي تبار است كه من از طريقي ميشناسمش. توي اين چند روز چندين بار سعي كردم كه با ايشان تماس بگيرم كه متاسفانه نشد. اما امشب پدرم توانست با يكي از دوستان مشتركمان صحبت كند. اين شخص از قول جناب دكتر ميگفت كه ايشان پيش بينيشان اين است كه تا روز 1شنبه و به احتمال قوي يكي از روزهاي جمعه و شنبه اين زمين لرزه خواهد. و البته اين را هم اضافه كرده است كه گروه زلزله شناسي روسيه نيز اين نظر را تاييد كرده و اضافه نموده است زمين لرزه ي مذكور ساعت 3 نيمه شب جمعه خواهد آمد.
در نامه ي مذكور كه به طور گسترده اي در اينترنت پخش شده است، آمده است كه دكتر رحيمي تبار خانواده ي خود را به شيراز برده است. ولي من در تماسي كه با منزل ايشان گرفتم، عيال مربوطه گوشي رو برداشت، دوست پدرم هم گفته است كه دكتر قصد ترك تهران را ندارد.
راستش رو بخواين، قضيه براي من زياد قابل فهم نيست. من علم دكتر را باور ميكنم و بهش اعتقاد دارم. هم زلزله بلده را و هم زلزله ي چندي پيش يكي از توابع يزد را دكتر پيش بيني كرده بود و حتي در يزد، از طريق فرمانداري، از 2 روز قبل از وقوع حادثه، مردم را خبر كرده بودند و با پيشگيريهايي كه هم شده بود از بروز خسارات زياد جلوگيري شد. اما اينكه دكتر خانواده ي خود را از تهران نميبرد، كمي دركش براي من ثقيل است.
=-------=-------=-------=-------=-------=-------=
به نظر شما احتمال اين زلزله بالاست!؟ يعني جمعه شب رو بريم بيرون‌!؟ :(

fotocopy

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
42

Hooman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
همه جا خبر زمین‌لرزه‌س!!! :( :stun: :weird:

Azemati

کاربر فعال
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4
اينكه دكتر رحيمي تبار زلزله رو پيشبيني كرده كه تو اينترنت پخشه.
مهم صحتشه. ( صحت حرف دكتر | وگرنه اينكه دكتر اين حرف رو زده تقريا 100% ه )

Azemati

کاربر فعال
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4

خوبی کن

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
13
پيش‌بيني زلزله در ايران
12/3/1383
نتايج پژوهشي در زمينه پيش‌بيني زلزله پيش از وقوع که در قطب علمي فيزيک دانشگاه صنعتي شريف در حال بررسي است، به زودي منتشر خواهد شد.
دکتر فرهاد اردلان، عضو هيأت علمي دانشکده فيزيک دانشگاه صنعتي شريف، در گفت‌وگو با مهر، در زمينه فعاليت‌هاي پژوهشي قطب فيزيک دانشگاه صنعتي شريف گفت: در زمينه کارهاي پژوهشي، قطب ما بسيار فعال بوده است. کيهان شناخت شامه‌اي، ريز همگرايي گرانشي، تئوري تشکيل ساختارهاي کيهاني، آناليز داده‌هاي تابش زمينه‌اي کيهان، نظريه ابرريسمان، تپه‌هاي شني آبکي و معادله تصادفي SLE، نمونه‌هايي از تحقيقات پژوهشي است که در قطب علمي فيزيک دانشکده فيريک دانشگاه صنعتي شريف صورت گرفته است.
دکتر اردلان همچنين گفت: دو برنامه پژوهشي نيز در دست بررسي داريم يکي پيش‌بيني زلزله دقايقي پيش از وقوع آن، که با زلزله‌اي که در تهران رخ داد، بحث آن داغ‌تر شده است و يک پژوهش کاملا منحصر به فرد است. اين پروژه توسط دکتر رحيمي‌تبار در حال بررسي است و به نتايجي دست يافته است که مقاله آن در هفته‌هاي آتي در مجلات معتبر خارجي به چاپ خواهد رسيد و برنامه ديگر، پشتيباني از برنامه محاسبه کامپيوتري است که به طور حتم در دهه آينده اثر بسيار فراواني در علوم ما خواهد داشت. در واقع در اين پژوهش پديده‌هاي کوآنتومي براي تسريع محاسبات کامپيوتري استفاده مي‌شوند.
نتايج پژوهش دکتر محمدرضا رحيمي‌تبار، يکي از اساتيد دانشگاه صنعتي شريف نشان داد که مي‌توان زلزله را دقايقي پيش از وقوع پيش‌بيني کرد.
به گزارش مهر، پيش‌بيني زلزله دقايقي پيش از وقوع آن، از پژوهش‌هاي در حال انجام در گروه فيزيک دانشگاه صنعتي شريف است. دکتر رضا منصوري، معاون پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و عضو هيأت علمي دانشکده فيزيک دانشگاه صنعتي شريف در اين زمينه گفت: دکتر محمدرضا رحيمي‌تبار، عضو هيأت علمي دانشکده فيزيک دانشگاه صنعتي شريف و قطب علمي فيزيک (ميدان) دانشگاه صنعتي شريف پس از مطالعات و تحقيقات فراوان به نتايج مثبتي در اين زمينه دست يافته است که بر اساس آن مي‌توان حدود 2 دقيقه پيش از وقوع زلزله، از اين پيشامد آگاه شد. پژوهش‌هاي اوليه دکتر رحيمي‌تبار سال گذشته به صورت مقاله در مجلات معتبر به چاپ رسيده است. دکتر رحيمي‌تبار در ادامه اين مطالعات به نتايج کاملتري دست يافته که پيش‌بيني زلزله دقايقي پيش از وقوع آن را تأييد مي‌کند. اين پيش بيني که کاملا علمي است بارها بر اساس داده‌ها مورد تست قرار گرفته است و نتايج حاصل از اين بررسي‌ها حاکي از صحت پيش‌بيني‌ها بوده است. اين پژوهش در دنيا منحصر به فرد است و به زودي نتايج جديد اين پژوهش در مجلات معتبر دنيا به چاپ خواهد رسيد.

Azemati

کاربر فعال
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4
به فرض هم كه تشخيص بدن! خيلي اطلاع رسانيشون خوبه حالا؟! مثلا 2 دقيقه اي مي تونن خبر بدن ؟
حالا باز به فرض اگه با تلويزين و راديو مثلا اژير بكشن
اگه نصفه شب اومد چي ؟ اون موقع كه همه تي وي هاشون ختاموشه!

Azemati

کاربر فعال
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4
يك نمونش اينجا؛
http://www.noandish.com/AKHBAR/kh/rahimitabar_3.htm

دكتر محمدرضا رحيمي تبار استاد دانشکده فيزيک دانشگاه صنعتی شریف و پيش بينی کننده زلزله بم يک روز قبل از وقوع آن ، جديدا پس از زلزله اخير اعلام كرده است احتمال رخداد زلزله ای در چند روز آينده در تهران وجود دارد.

Sabzine

Registered User
لایک‌ها
142
azemati عزيز :)
بحث سر اين نيس كه شما صحبتهاي فلان دوست عزيز رو قبول داري و به علم فلان دكتر ايمان داري !
چيزي كه تا به حال اثبات نشده پيش بيني زلزله و اون هم پيش بيني دقيق زلزله اس !
چه برسه كه روز و ساعتش رو هم فلاني مشخص كنه ... چون زلزله وابسته به مسائلي هست كه
پيش بيني دقيق اون تا به حال غير ممكن بوده ...
اشكان عزيز اين متني كه شما نوشتي از كجا ذكر شده ؟
البته من اصلا تو اين زمينه اطلاعات كارشناسي ندارم ولي چون پدرم فوق ليسانس مهندسي زمين شناسي
هست همين الان اين نوشته هاي شما و آقا اشكان رو دادم خوندن و در اين مورد هم نيم ساعتي صحبت كرديم ...
پدرم در مورد پيش بيني زلزله ميگفت : خيلي بحثها هست كه آيا ميشه زمين لرزه رو پيش بيني كرد يا نه ؟
و بعضي ها معتقدند قبل از زمين لرزه با خروج بعضي گازها ي آرگون يا قرار دادن دستگاههايي حساس
كنار گسلها و چشمه ها ميشه پيش بيني كرد , اما هنوز چنين كاري صورت نگرفته و فقط در حد حرف باقي مونده ....
در ضمن در مورد زمان زلزله هم ميگفتن : تو علم زمين شناسي تخمين و تعيين مسائل مربوط به زمين و ... با
عدد و رقم بالايي معين ميشه و اصلا دقيق نيس مثلا اينكه : "از 2000 سال پيش فلان ريشتر زمين لرزه تو بم نيومده "
حرف دقيقي نيس و اينكه بشه چند دقيقه قبل از زلزله , قدرت , زمان و مكان زلزله رو مشخص كرد بعيده !
البته علم شوخي بردار نيس و ممكنه روزي پيش بيني بشه ولي فعلا كه نشده !
البته اين چيزايي بود كه من از حرفاي پدرم فهميدم , :blush: اميدوارم خيلي غلط نقل نكرده باشم ! ....
در ضمن azemat جان ميشه بگين جناب دكتر كه زلزله ي يزد يا بم يا هر جاي ديگه ... رو مشخص كردن ,
اينا رو كجا اعلام كردن ؟ متاسفانه من اصلا چنين چيزي نشنيدم ... ميشه منبع معرفي كنين ؟ :)
به نظر بنده : به جاي اينكه فكر همديگه رو مشغول به اين حرفها كنيم و تشويش و
ترس رو افزايش بديم بيايم بحث كنيم كه : بايد چيكار كرد ؟ ,
كه اگه دوباره زلزله اومد ديگه مردم تو پاركها و خيابونها گيج نخورن ! عكس العملهاي بعدي رو پيش بيني كنيم و
براي بعد زلزله برنامه ريزي دقيقي داشته باشيم ....
نه اينكه مردم شب از ترس تو پارك بخوابن و به جاي اينكه 4 تا كارشناس به مردم بگن :
بعد زمين لرزه اي با اين قدرت احتمال زلزله ي مجدد مياد پايين ! فلان آخوند بعد زلزله تو تلويزيون برنامه ويژه بذاره
كه : مردم نماز آيات چه جوريه ؟؟!!!!! و فلان مرجع محترم و عزيز بگه : آهاي مردم گناه نكنين , زلزله مياد ! ميميرين !
بعد زلزله ي بم اينو چن جاي ديگه هم گفتم :
دوشنبه ي همون هفته كه تو بم زلزله اومد تو امريكا ( اگه اشتباه نكنم كاليفرنيا )
يه زلزله با همون قدرت اومده و فقط و فقط 2 نفر كشته شدن ! زلزله تو ژاپن هم كه ديگه حكم عطسه رو داره !
اون مردم نماز شب ميخونن ؟ به فلان چيز و بيصار چيز معتقدند ؟ همه چيزا داره باهم قاطي ميشه !
:rolleyes:

Azemati

کاربر فعال
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4
والا اينكه پيشبيني زلزله ممكن نيست رو تا حدي قبول دارم. ولي كاملا هم نمي شه منكرش شد.
مثلا اين سايت يه پروفسور چينيه.
http://quake.exit.com

كارش پيشبيني زلزلس :) زلزله چند روز پيش رو هم ، پيشبيني كرده بود و توي سايتش قرار داده بود، اگه باور نمي كنيد، مي تونيد پيشبيني هاي ماه بعد رو ببينيد، بعد چك كنيد ببينيد چرته يا راست ميگه!
روي هوا هم حرف نمي زنه بر اساس علم جديد ابر هاي زلزله پيش بيني مي كنه.

در مورد اون پيشبيني هاي يزد و اينها من اطلاع دقيقي ندارم. از هموني كه گفته بايد پرسيد !

anathema

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
حرفهاي محسن شديدا تصويب ميشود.
و بقيه شديدا تكذيب.
عظمتي جان اين اقاي دكتر شما اگه زلزله بم رو پيش بيني كرده بودن پس اونموقع كجا بودن؟!
من اگه جاي ايشون بودم تا الان روزي هزار بار ميمردم و زنده ميشدم.
واقعا اين كارو كرده بوده؟؟
الان از عذاب وجدان نمرده ؟؟ كه اونو پيش بيني كرده ولي هيچچ جا نقل نكرده و بيش تر از 40000 تا از هموطناش مردن.
بابا بيخيال .
حق با محسن بهتره ذهن مردمو با اين حرفها خراب نكرد.

Kako

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
آقا من هم عمران خوندم و میگم با علم 50 سال پیش که تو دانشکده های ما تدریس میشه امکان پیش بینی زلزله نیست .
اما میگن پیشگیری بهترین کاره. شمام امشبو با حواس جمع و ترجیحا جای مطمئن و امن بخوابین.
هوام گرمه اگه حیاط دارین تو حیاط
در ضمن من از یک منبع غیر موثق(!) شنیدم که ایک منبع بسیار غیر موثق تر(تلویزیون) هم اعلام خطر کرده و گفته حواس ملت جمع باشه !
بعضی مقررات رفت و آمدی برای ماشینهای سنگین و ... در بعضی جاده ها مقرر شده .....

....P30....

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
احتمال اينكه مشهد زلزله بياد هم هست ؟؟! :blink:

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
امروز با دو تا از بچه‌ها رفتیم دانشکده فیزیک با دکتر رحیمی‌تبار که گفته تا 10 روز دیگر به احتمال زیاد در مرکز ایران زلزلهء بزرگی می آید صحبت کنیم. خودش نبود با یکی از دانشجوهای دکترا که باهاش کار می‌کند حرف زدیم. خیلی خونسرد بود. گفتیم که این خبر زلزله که می‌گویند هست؟ گفت طبق تحقیقات ما (یک مقداری هم حرف فنی زد) تا 10 روز دیگر این احتمال هست، اما اگر از دوشنبهء بعد بگذریم این خطر فعلی رفع می‌شود. پرسیدیم "چه کار می‌شود کرد برای اطلاع‌رسانی و چه کار کردید؟" گفت "به دوستان، آشنایانتان بگید" گفتیم "پس بقیه چی؟" گفت "دانشکده فیزیک مسولیت حقوقی این موضوع را نمی‌پذیرد و اصلا اعلام رسمی آن می‌تواند به جرمی شبیه اقدام علیه امنیت ملی تبدیل بشود، اما در حال رایزنی هستند که صدا و سیما در صورتی که این‌ها توانستند 5 دقیقه قبل از زلزله بفهمند آن را اعلام کند" همین طور گفت "این نتایج تنها از تحقیقات ما نیست، دکتر رحیمی‌تبار از نتایج تحقیقات کشورهای دیگر استفاده کردند و تنها کار ویژه‌ای که انجام دادند شاختن دستگاهیه که این داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند و قبل از وقوع زلزله alarm می‌دهد، حالا این alarm نشان نمی دهد که 5دقیقه به زلزله مونده، نیم‌ساعت یا دو روز ، اما زلزلهء جمعه را 15 دقیقه قبل alarm داده است".
به هر حال کلی جو دانشگاه به هم ریخته است، با توجه به این‌که شنبه امتحان‌ها شروع می‌شوند حتی رفتن شهرستانی‌ها هم منتفیه. هر چند تعدادی از بچه‌ها می‌گویند باید درخواست تعویق امتحان‌ها را بدهیم و اگر نپذیرفتند سر جلسه نرویم. این دومی با توجه به این که داریم از شریف حرف می‌زنیم مثلا نه امیرکبیر به نظرم منتفیه، هدف از اولی هم اینه که به جامعه هشدار داده بشود چون وقتی ببینند شریف تعطیل کرده بقیه هم این کار را می‌کنند که به طور بدیهی همین هدف (که با توجه به جو جامعه قابل حصوله) منتفیش می‌کند.
عصر هم بچه‌ها رفته بودند با یکی دیگر از کسانی که با دکتر کار می کند حرف زده بودند، پرسیده بودند مگر نمی‌گویند پیش‌بینی زلزله غیرممکنه؟ (برای مثال کسانی که از ژئوفیزیک دانشگاه تهران آمده بودند بخش خبری دیشب شبکه دو) گفته "نه غیر ممکن اینه که بگی در فلان ساعت در فلان مکان با فلان ریشتر زلزله میاد وگرنه تحقیقات به این صورت در همه جا هست"
فعلا به هرکس می‌توانید بگویید مراقب باشند تا دوشنبه.

منبع: http://yekbaar.blogspot.com/2004/05/10.html

خوبی کن

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
13
برای پيش بينی زلزله ميتوانيد از سگ گربه پرنده چرنده .... استفاده کرد :rolleyes:

بالا