برگزیده های پرشین تولز

اخطار استفاده از فیناستراید - پروپشیا - فین پشیا

_Nera_

Registered User
لایک‌ها
741
حقیقتشو بخواید به جز (پروپشیا-فینپشیا-فیناستراید-ماینوکسیدیل) تمامی داروهایی که تو مجلات،روزنامه ها و... ذکر میشه،خیلی نمیشه روشون حساب کرد،چون از لحاظ جهانی اثرگزاریشون در ریزش مو اثبات نشده،پس من خیلی توصیه نمیکنم استفاده کنین
و اینم بدونین هر دارویی در کنار تاثیر گزاری تو اون ناحیه خاص مد نظر شما،احتمالش هست که باعث ایجاد موهای ناخواسته هم بشه ...
خود من از حدود 17 سالگی ریزش موم کم و بیش شروع شد،بالای 20 جور دارو رو امتحان کردم،هیچ کدوم جواب قطعی و دقیق ندادن،حتی همین ماینوکسیدیل و فین پشیا ! گرچه نمیتونم منکر اثرگزاری این 2تای آخر بشم،اما اونقدی نبود که بگم معجزه کردن،هنوزم دارم ماینوکسیدیل استفاده میکنم
مشکل اصلی تمام این داروها اینه که وابستگی میارن و در صورت قطع مصرف ریزش بیش از پیش میشه

پیشنهاد من اینه که : فقط درست با موهاتون رفتار کنید،درست شونه بزنید،سر وقت بشورید و شامپو هم،شامپوی ایرانی استفاده کنید ! بله،شامپوی ارزون ایـــــرانــــــی

باور کنید هر شامپویی که فکرشو بکنید استفاده کردم. حتی پاوه خمره ای. اما متاسفانه تنها شامپویی که روی موهام اثر بخشی خوبی داشت hair light بود که الان 2 سالی میشه که به علت تحریمات وارد نمیشه. خیلی دنبال گشتم.
دکتر هم یکی دو بار رفتم. اما اصلا حتی یه ذره تاثیری ندیدم.

در ه حال متشکر از وقت شما

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4 Beta

خسته تر از مرگ

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
فیناستراید یک داروی مخرب

هر نوعی از بيماری يا وضعيت خاص پزشکی حوزه ای از داروها را در بر می گيرد مثلاً فکر کنید برای بيماری های قلبی چه داروهايی تجويز می شود و از چه طيف و چه مقداری . يا داروهايی که برای مشکلات روانی يا عصبی يا گوارشی و غيره تجويز می گردد . پس طبيعتاً اورولوژيست ها هم حتماً داروهای مشهور و شناخته شده ای را برای تجويز در خصوص مشکلات کليه و مثانه و پروستات در نظر دارند . يکی از اين داروها فيناسترايد است . اين دارو واقعاً چه دارويی است ؟ هورمون ها در بدن هر انسانی به منزله ی روغن ِ چرخ دنده های يک ماشين عمل می کنند . اين بدان معناست که ريزترين اعمال و فعاليت ها را کنترل و هدايت می کنند . به بيان دقيق تر و صريح تر شبيه به يک نرم افزار قدرتمند در بدن هر فردی عمل می کنند . بدون هورمون ها شما به هيچ عنوان سلامت نيستيد . خللی در ترشح يا توليد اين نرم افزار قدرتمند در بدن شما به وجود بيايد شما عصبی ، پرخاشگر ، افسرده ، بدون شور و نشاط خواهيد شد و حتی مشکلاتی جدی تر و حاد تر که فيزيک و جسم شما را هم دربر می گيرد ( ساده ترين نوع آن چاقی است : نگاه کنيد به برخی از مردان و زنان يائسه ) . مطلب اصلی از اينجا آغاز می شود که برخی از هورمون ها در بدن زنان و مردان متفاوت است . مثلاً هورمون های جنسی . بحث من نگاه عمیق به مسئله ی هورمون شناسی و شناخت و کاربرد هر یک از آنها نیست . از هورمون های جنسی زنانه هم صرف نظر می کنم و یکراست به این توضیح می پردازم که : بیضه های یک مرد با کمک پارامترهای دیگری ( از جمله اعصاب و همچنین غدد دیگر ) هورمون های به هم وابسته ای را تولید می کنند که در اصطلاح پزشکی به آن آندروژن ها یا همان هورمون های جنسی گفته می شود . یکی از این هورمون ها که در عین حال مهترین آنها هم به حساب می آید تستوسترون است . تستوسترون در بدن ، تحت آنزیم مهمی به نام پنج آلفا ردوکتاز نوع دو تبدیل به هورمون بسیار قدرتمند تر و به نسبت تستوسترون مهمتری در بدن به نام دی هیدرو تستوسترون می شود . این دو هورمون لازم و ملزوم یکدیگراند . تستوسترون را پی یا زیر بنای یک خانه و دی هیدرو تستوسترون را ریزه کاری آن خانه ( مثل گچ بری ) تصور کنید . تستوسترون اندام و عضله و میل و کنترل اعمال جنسی و دی هیدرو تستوسترون علاوه بر شرکت در نقش های فوق مسئول بروز صفت های جنسی ثانویه ( مثل ریش و سبیل ، موی زیر بغل و غیره ) نیز می باشد . مطالعات نشان داده که دی هیدرو تستوسترون برای هر مردی برای انجام روابط جنسی و سلامت دستگاه تناسلی لازم و ضروری است . یک نوجوان 20 ساله را تصور کنید . چرا این نوجوان اضافه وزن ندارد . چرا سرشار از انرژی است ؟ چرا میل جنسی ی بالایی دارد ؟ چرا از سلامت روانی ی بالایی برخوردار است ؟ دقیقاً به خاطر منظم و بالا بودن همین هورمون های جنسی اوست . زیرا تنظیم متابولیسم بر عهده ی هورمون ها به ویژه هورمون های جنسی است . سوخت و ساز بدون فعالیت این هورمون ها معنا ندارد ( نگاه کنید به مصرف استرویید ها ( که درواقع هورمون های دست ساز می باشند ) در بدنسازان به خاطر ساختن عضله و چربی سوزی و بالاتر بردن میزان متابولیسم ) . در واقع وقتی شما میل به زندگی ، عشق ورزی ، روابط جنسی ی پایدار و استوار دارید افسرده نیستید . این موضوع اگر برعکس باشد صد در صد شما دچار نوعی از افسردگی و متعاقباً اضطراب و تندخویی و پرخاشگری خواهید شد . میل به زندگی در شما از بین می رود و روز به روز بدون هدف و انگیزه ی خاصی در مدار چیزهای پوچ تکرار می شوید . سوال اینجاست : عاملی که این امیال را در شما کنترل و هدایت می کند چیست ؟ بله . هورومون ها به خصوص آندروژن ها و تستوسترون و پادشاه تمام هورمون ها ، دی هیدروتستوسترون . تا اینجا که انگار مشکلی در کار نیست . و واقعاً هم نیست . پس این همه بحث و جدل در مورد این دو هورمون قدرتمند بر سر چیست ؟ داستان از این جا آغاز می شود که مردانی که سن حدود 50 را پشت سر می گذارند احتمال مبتلا شدن آنها به سرطان پروستات افزایش پیدا می کند . پزشکان بر این باورند که یکی از عواملی که ممکن است مردان را به سمت این نوع از سرطان سوق دهد همان آندروژن ها و به خصوص دی هیدروتستوسترون است . بنابراین تجویز یک اورولوژیست برای یک مرد مبتلا یا در شرف مبتلا شدن یا مستعد مبتلا شدن به نظر شما چه خواهد بود ؟ کمی فکر کنید . یقیناً باید دارویی تجویز شود که با مکانیسمی عمل کند که ( نکته اینجاست : اثرات آندروژن ها و به خصوص دی هیدرو تستوسترون را کاهش دهد ) . پس باید دارویی تجویز شود که در واقع آنزیم پنج آلفا ردوکتاز نوع دو را در بدن یک مرد کنترل و مهار نماید . یادتان هست که دی هیدرو تستوسرون چگونه تولید میشد ؟ به طور کلی داروهایی که به این مکانیسم خاص عمل می کنند در اصطلاح پزشکی داروهای آنتی آندروژن گفته می شود . تعداد این داروها زیاد است اما یکی از این مهمترین ها " فیناستراید " است که قادر است با مهار آنزیم پنج آلفا ردوکتاز نوع دو از تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون که یکی از مهمترین عوامل سرطان پروستات در مردان بالای 50 سال است جلوگیری کند . تا اینجا فیناستراید با دوز معمولاً 5 میلی گرم شاید به عنوان یک نجات دهنده عمل کند . اما چرا می توان این دارو را به عنوان یک داروی مهلک و مخرب هم در نظر گرفت ؟ ریزش موی مردانه در پی دوعامل است : 1 - ژنتیک 2 - حساسیت ریشه ی مو به آندروژن ها یا دی هیدرو تستوسترون ( در صورت بالا بودن سطح این هورمون ها در خون نسبت به طبیعت یا سرشت هر فرد ( مثلاً ممکن است مردی با تستوسترون 6 میلی گرم نسبت به طبیعت و سرشت خودش میزان تستوسترون خون بالایی داشته باشد) ) . به طور کلی بعضی از قسمت های بدن مثل سر به خصوص وسط سر ، پوست صورت و حتی پوست دست ها و پاها به هورمون های مردانه حساسیت خاصی دارند ( در زنان هم نیز بدین گونه است اما به دلیل کم بودن میزان هورمون های مردانه در آنها ، مثل مردان به الگوی ریزش مو و متعاقباً طاسی ی سر دچار نخواهند شد اما وضیعیت حساسیت به هورمون ها در زنان نیز مانند مردان است ) و اگر میزان هورمون های مردانه در بدن یک مرد نسبت به طبیعت آن مرد بالاتر از حد معمول باشد و ژن ریزش مو را در خود داشته باشد قطعاً دچار سستی مو و طاسی سر خواهد شد . می توان این نکته را اینطور ارزیابی کرد که مردانی که بیضه های فعال ندارند دچار طاسی مطلق ( نه ریزش مو ) نمی شوند . حتی بعضی از مردان به همین دلایل ذکر شده دچار کم مویی صورت و دست ها هستند . به دلیل آنکه حتی صورت آنها به این هورمون ها حساسیت خاصی دارد . اما تمام مواردی که ذکر شد نشانی از یک بیماری یا وضعیت بحرانی ی خاصی را در خود ندارد . بلکه ژنتیک و هورمون همواره از عوامل طبیعی برای ریزش مو به شمار می روند . با ژنتیک متولد می شویم و با هورمون زندگی می کنیم . هر چند برخی از پزشکان ریزش مو را دلیلی بر نامتوازن بودن هورمون ها قلمداد می کنند اما واقیعت اینست که ریزش مو هرگز به عنوان یک بیماری مطرح نمی شود اما برای درمان آن ممکن است فرد دچار انواع بیماری های گوناگون شود . چرا ؟ ابتدا باید بفهمیم که برای متوقف کردن ریزش مو باید روند وضعیت هورمونی را بر هم بزنیم . باید کاری کنیم که دی هیدرو تستوسترون خون کاهش پیدا کند تا شاهد رویش موهای از دست رفته باشیم . شما چه دارویی را پیشنهاد می کنید ؟ یقیناً باید سراغ داروهایی با مکانیسم آنتی آندروژن را بگیریم . و معروف ترینشان : فیناستراید . بله فیناسترایدی که برای مردان بالای 50 سال تجویز می شد مثلاً می خواهد به کمک درمان ریزش بیاید و این کار را هم می کند اما موقتی و به چه قیمتی ؟ چرا موقتی ؟ اصلی ترین و مهمترین نکته ای که باید ذکر کرد این است که : با توجه به ادعای پزشکان و سازندگان این دارو مبنی بر اینکه : مکانیسم این دارو کاملاً مشخص است و فقط دی هیدروتستوسترون خون را کم و اثری مستقیم بر روی تستوسترون ندارد کاملاً نادرست است . زیرا اکثر مردان بعد از مصرف این دارو با دز 1 میلی گرم دچار یک وضعیت نامتوازن و پیچیده ی هورمونی شده اند . پس از این مطلب می توان این نتیجه را گرفت که یا : 1- مکانیسم این دارو فقط مهار آنزیم پنج آلفا ردوکتاز نیست و بر دیگر آنزیم ها یا اجزای بدن تأثیر می گذارد و یا 2 - نقش پنج آلفا ردوکتاز به مراتب مهم تر و دقیق تر از تبدیل یک هورمون به هورمونی دیگر است . به عبارتی دیگر پنج آلفا ردوکتاز گویی تمام روابط و ظوابط هورمون های جنسی و شاید هم ما بقی هورمون ها را کنترل و هدایت می کند . معلوم نیست کدام یک از این عوامل اتفاق می افتد اما نتیجه ویرانی ساختمان هورمونی ی یک مرد پس از مصرف است . حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که این دارو طبق ادعای پزشکان و سازندگان فقط بر روی دی هیدرو تستوسترون تأثیر می گذارد ، باز هم با یک وضعیت حساس و پیچیده رو به رو هستیم . مگر ریزش مو یک بیماری است که ما بخواهیم به خاطرش روند تشکیل یکی از مهمترین و کلیدی ترین هورمون های بدن را متوقف نماییم ؟ ادعای دوم پزشکان و سازندگان این دارو این است که اگر مردی با عوارضی ناخواسته رو به رو شد ، با قطع مصرف عوارض از بین می روند . یک جمله احمقانه و بی اساس . حتی در خود این ادعا مغلطه است : عارضه یعنی یک وضعیت آسیب زده شده . چگونه با قطع مصرف می توان آسیب را ترمیم داد . مثل این است که بگوییم چاقویی که دست تو را بریده را کنار بگذار . جای زخم خوب می شود . در واقع خوب هم می شود . اما این به خاطر کنار گذاشتن خود چاقو نیست . خوب شدن زخم دست به عوامل درونی بدن بر می گردد نه کنار گذاشته شدن چاقو . حتی اگر این را هم بپذیرم که اگر فیناستراید را قطع کنی ، عوارض از بین می رود . یعنی نظم هورمونی ات به روال عادی خودش بر می گردد ، باز هم خطا کرده ایم . چون اصلاً همچین اتفاقی نمی افتد . کاتالوگ های شرکت مرک ( سازنده پروسکار و پروپشیا ) اخیراً و حتی نورولوژیست ها به طور جدی در مورد عوارض مخرب و ویرانگر این دارو هشدار داده اند . بعد از مصرف این دارو میل جنسی ، شور و شوق و حس مثبت در بدن شما از بین می رود . چون هورمون های جنسی شما به هم ریخته اند و به همین دلیل کل سیستم شما مختل می شود . چاق می شوید . شکم در می آوردید ( چون سوخت و ساز و متابولیسم شما به هم می ریزد ) ، آنزیم های کبدی درست فعالیت نخواهند کرد ، افسردگی و مختل شدن سیستم عصبی شما از موارد دیگر است . همچنین : بزرگ شدن سینه ها ، چروک شدن پوست و در مواردی حتی شک به جنسیت و خودکشی . و واقعاً هم بوده اند کسانی که بعد از مصرف این دارو خودکشی کرده اند . واقعاً زندگی شما ارزش ریسک دارد ؟ یادمان باشد هر دارویی با مکانیسم آنتی آندروژن خطرناک است . حالا چه شیمیایی چه گیاهی ( مثل گیاه نخل بادبزنی ( ساپالمتو ) ) که جایگزینی برای فیناستراید به کار می رود .اخیرا ً دارویی به نام دوتاستراید هم وارد بازار شده که علاوه بر نوع دوم آنزیم پنج آلفا ، نوع اول آن را هم مهار می کند . حالا تو خود حدیث مفصل بخوان از مجمل . ذکر این نکته هم بد نیست که وقتی شما بیمار هستید ناچارید از این دارو ها استفاده کنید ( مثلاًٌ مردی که سرطان پروستات دارد ( در واقع مرد بالای 50 سال میل جنسی و هورمون را می خواهد چکار ؟ ) یا زنی که دچار پر مویی است ) ولی با دست خودتان بدن سالم خودتان را به خاطر مو بیمار نکنید ( به مشکلاتی نظیر فشار خون و چربی خون بالا هم مبتلا خواهید شد ( به دلیل استرس ) ) . اطلاع رسانی کنید . این مطلب را یه صورت گسترده در اینترنت انتشار دهید . خوب مطالعه کنید . وب سایت های ایرانی منابع خوبی برای فهمیدن تعداد مردانی که دچار عوارض جنسی شده اند نیستند . اکثر پزشکان احمق ما مثل نقل و نبات این داروها را تجویز می کنند . مراقب سلامت خود باشید .

Last edited:

xuvi

Registered User
لایک‌ها
273
حقیقتشو بخواید به جز (پروپشیا-فینپشیا-فیناستراید-ماینوکسیدیل) تمامی داروهایی که تو مجلات،روزنامه ها و... ذکر میشه،خیلی نمیشه روشون حساب کرد،چون از لحاظ جهانی اثرگزاریشون در ریزش مو اثبات نشده،پس من خیلی توصیه نمیکنم استفاده کنین
و اینم بدونین هر دارویی در کنار تاثیر گزاری تو اون ناحیه خاص مد نظر شما،احتمالش هست که باعث ایجاد موهای ناخواسته هم بشه ...

در مورد قسمت بلد شده میشه بیشتر توضیح بدید؟
مثلا من میخوام برای وسط سرم از ماینوکسیدل استفاده کنم؟
تاثیر داره تو جاهای دیگه هم؟مثلا کجاها؟
مگه فقط به وسط سر نباید بمالم؟

خسته تر از مرگ

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
در مورد قسمت بلد شده میشه بیشتر توضیح بدید؟
مثلا من میخوام برای وسط سرم از ماینوکسیدل استفاده کنم؟
تاثیر داره تو جاهای دیگه هم؟مثلا کجاها؟
مگه فقط به وسط سر نباید بمالم؟

اگر منظورتون ماینوکسیدل هستش : باید بگم که روی صورت هم استفاده میشه . واسه مردانی که ریش در نمی آرن یا ریششون کمه . فکر نمی کنم موی ناخواسته در بیاد . مگه قرار کجا استفاده کنید ؟ یا روی سر یا رو صورت باید استفاده کنید دیگه .

beny98

Registered User
لایک‌ها
26
سلام
دوستان تو خونواده ما ریزش ی امر طبیعی هست.دایی هام و عموم کچل هستند.داداش بزرگمم موهاش خیلی کمه.واسه همین بنده هم بعد از شروع ریزش رفتم دکتر و برام فیناستراید 5تجویز کرد.دی اچ دی من 1150 (طبق آزمایش خون)بود ک خیلی از نرمال بالاتره.الان مدتیه دارم استفاده میکنم.دو یا سه ماهه.هیچ عارضه خاصی ندیدم.حتی اگه بگم میل جنسیم بیشتر هم شده باور کنین!!(البته کلا از اول زیادی بالا بود)انزال زودرس یا عدم نعوظ هم اصلا ندارم.
با توجه به اینکه بنده قبلا هم قرص دکوتان و راکوتان استفاده میکردم برای جوشام و اونا هم باعث ناباروری میشدن توصیه دوستان چی هست?
بنده بیمار دکتر فریدون پور هستم

Sent from my MB526 using Tapatalk 2

afshin5

Registered User
لایک‌ها
1,548
سلام
دوستان تو خونواده ما ریزش ی امر طبیعی هست.دایی هام و عموم کچل هستند.داداش بزرگمم موهاش خیلی کمه.واسه همین بنده هم بعد از شروع ریزش رفتم دکتر و برام فیناستراید 5تجویز کرد.دی اچ دی من 1150 (طبق آزمایش خون)بود ک خیلی از نرمال بالاتره.الان مدتیه دارم استفاده میکنم.دو یا سه ماهه.هیچ عارضه خاصی ندیدم.حتی اگه بگم میل جنسیم بیشتر هم شده باور کنین!!(البته کلا از اول زیادی بالا بود)انزال زودرس یا عدم نعوظ هم اصلا ندارم.
با توجه به اینکه بنده قبلا هم قرص دکوتان و راکوتان استفاده میکردم برای جوشام و اونا هم باعث ناباروری میشدن توصیه دوستان چی هست?

توصیه خاصی نیست دوست عزیز اگه جواب میگیری مصرف کن ولی معمولا به مردها برای ریزش مو فیناستراید 1 تجویز میکنند چرا برای شما5 تجویز کردن

Benchmarker

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
31,829
سلام

کاکو فینستراید 5 رو برای کسانی که مشکل حاد پروستات دارن تجویز میکنن برا ریزش مو فیناستراید 1 رو تجویز میکنن مطمئنی دکی اشتباه نکرده ؟ نسخه رو بخون ببین 1 نوشته یا 5 شاید هم داروخونه اشتباه کرده

beny98

Registered User
لایک‌ها
26
توصیه خاصی نیست دوست عزیز اگه جواب میگیری مصرف کن ولی معمولا به مردها برای ریزش مو فیناستراید 1 تجویز میکنند چرا برای شما5 تجویز کردن

کاکو فینستراید 5 رو برای کسانی که مشکل حاد پروستات دارن تجویز میکنن برا ریزش مو فیناستراید 1 رو تجویز میکنن مطمئنی دکی اشتباه نکرده ؟ نسخه رو بخون ببین 1 نوشته یا 5 شاید هم داروخونه اشتباه کرده

سلام....ممنون ک اینقدر دلسوزین....والا دوره سه ماهشش تقریبا تمومه...حالا دوباره رفتم پیشش مطرح میکنم....سپاس

shahrokh4u

Registered User
لایک‌ها
408
دوستان بنده چند تا شامپو و سرم تخصصی ریزش موی امریکایی اصل دارم. خودم استفاده کردم و نتیجه خوبی گرفتم. برای اطلاعات بیشتر پخ کنید

Amir67

Registered User
لایک‌ها
6
سلام دوستان

من دو سال پیش استفاده از دارو رو قطع کردم و همون موقع که می خواستم از داروخونه این دارو رو بگیرم همین حرف ها رو بهم گفت واسه همین قطع کردم

ولی سوالم اینه که من حدود 1 سال و نیم از این دارو استفاده کردم و دو سال هست که قطع کردم حالا از کجا باید متوجه بشیم که این دارو تاثیر منفی روی بدن داشته یا نه؟ باید بریم دکتر متخصص؟

ممنون

mr_khodaei2011

Registered User
لایک‌ها
179
من یک ماه فینستراید مصرف میکردم . خیلی واضح کم شدن و محو شدن میل جنسی را مشاهده کردم . مصرفش را قطع کردم البته نه بخاطر کلا منصرف شدم

beny98

Registered User
لایک‌ها
26
دوستان من مدتیه حس میکنم داره موهام زیادی پر میشه :دی
فیناستراید 1 میخورم.چیکار کنم?

morteza_m2n

Registered User
لایک‌ها
826
سلام،منم تازه 1 هفته هست فین پرشیا میخورم. دو دلم کردین... نخورم دیگه؟

Leon5260

Registered User
لایک‌ها
63
منم حدود 2 ماهه که از این قرص اتفاده میکنم،عوارض خاصی هم برا من نداشته.
در کل عوارضش برا هر فردس متفاوته،اون قضیه عقیم شدن هم فکر کنم فقط برای کمتر از 1%مصرف کننده ها پیش اومده....
+
دوروبر انقلاب-ولیعصر جایی میشناسید فین پشیا بفروشه؟
این داروخونه محل ما دیگه فین پشیا نمیاره :|

بالا