برگزیده های پرشین تولز

ارائه سفته یا چک برای استخدام , سفته یا چک جهت ضمانت حسن انجام کار

leo90

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
141
سلام . اگر برای استخدام به شرکت ها یا حتی مغازه و رستوران و غیره مراجعه کرده باشید حتما ازتون خواستن که سفته یا چک جهت استخدام یا ضمانت برای حسن انجام کار بهشون ارائه کنید یا حتی یکی از آشنایانتون پشت سفته رو امضاء کنه و بهشون تحویل بدید.

مبالغ مختلفی رو درخواست میکنن , از 2 میلیون تومان تا حتی 200 میلیون تومان یا بیشتر ....

هدف من از نوشتن این پست راهنمایی دوستان متقاضی شغل و استخدام و آگاه سازی این عزیزان هستش که خدایی نکرده به دام افراد سودجو و مکار نیافتن و اشتباهی انجام ندن که بعدا دچار مشکل بشن و در راهرو دادگاه ها دنبال پیگیری کارشون باشن !

نکته اول : گرفتن سفته از نیروی کار قانونی نیست و در هیچ جای قانون کار کشور حرفی از سفته و چک زده نشده و این قانون نانوشته رو کارفرمایان عملی کردن و بعضا کلاهبرداری هایی هم از این طریق انجام گرفته و ملت بیچاره شدن ...

ولی چه کنیم , با توجه به اینکه اکثر شرکت ها یا جاهای مختلف این سفته یا چک رو طلب میکنند باید بهشون ارائه کرد ولی می بایست جلوی سوء استفاده این افراد رو گرفت !

نکته دوم : اگر بهتون گفتن سفته هیچ خطری نداره یا نمیشه نقدش کرد یا درد سرش برای خودمون هست یا مگه چکه که برم نقدش کنم و غیره اینها دروغ محض هستش و گول این شیرین زبانی ها رو نخورید ! همه اول کار زیاد از این حرف های خوب میزنند !

یا خیلی شرکت ها هستن یک سناریو جالب رو تکرار میکنن که یک نیروی کار داشتیم اومد سرمون کلاه گذاشت و ... مطمئن باشید تا زمانیکه مسئول شرکت یا کارفرما ایرادی نداشته باشه هیچ نیروی کاری دنبال شیادی و کلاهبرداری نیست . یا در پرداخت حقوق و مزایای کارمند کوتاهی کرده یا شرایط کار رو براش جهنم کرده بوده !

*** البته من منکر این قضیه نمیشم , شاید بعضی ها خلافکار باشن و در محل کار دزدی و کلاهبرداری کنند ولی بیشتر مشکلات بخاطر رفتار نادرست کارفرمایان هستش !!!

سفته نه تنها قابل نقد یا خرج شدن هستش بلکه کسی که از شما سفته داره میتونه با یک شکایت ساده در دادگستری مبلغ سفته رو از شما مطالبه کنه و حتی حکم جلب شما رو بگیره و خیلی راحت برید زندان ...

یا اگر طرف خیلی کلاهبردار باشه ببره سفته رو تو بازار یا مغازه خرجش کنه و اونا هم سفته رو بدن شر خر و برای شما دردسر درست کنند !

پس سفته رو حتی برای استخدام جدی بگیرید , واقعا شوخی شوخی جدی میشه !!!

حالا چجوری سفته رو بدیم بهشون که خیالمون راحت باشه ؟!

صحبت اول من این هستش که تا نهایت امکان از ارائه سفته به شرکت ها و جهت استخدام خودداری کنید , چون این کار نه تنها قانونی نیست بلکه به نوعی بی احترامی به نیروی کار تلقی میشه و اگر همه برای استخدام سفته ندن کارفرمایان مجبور میشن اینکار زشت و ترک کنن ولی چون ملت ما بعضا گرفتار هستن و به کار احتیاج دارن مجبور میشن و سفته میدن و باعث میشن سودجویی و پر رو گری کارفرمایان بیشتر بشه !

ولی اگر مجبور شدین که سفته ارائه کنید حتما 3 نکته زیر رو در نظر داشته باشید :

1 - حتما حتما روی سفته یا پشت اون بنویسید که این سفته جهت ضمانت حسن انجام کار است و غیر قابل انتقال به غیر می باشد !

*** حتما غیر قابل انتقال به غیر رو بنویسید که بعدا این سفته از بازار فرش فروشی یا مغازه قصابی سر در نیاره و یا به اصطلاح جلوی خرج شدنش رو بگیرید !!!

2 -حتما رسید سفته رو بصورت کتبی داخل سربرگ اون مجموعه یا شرکت بگیرید و سعی کنید در قالب یک قرارداد کاری سفته رو ارائه کنید که شماره سفته و دلیل گرفتن سفته داخل اون نوشته شده باشه !

3 -حتما ته برگ سفته رو پیش خودتون نگهدارید که بعدا اگر خدایی نکرده مشکلی بود امکان پیگیری وجود داشته باشه !

نکته آخر : انشاءالله که هیچ وقت در کار و زندگی دچار مشکل نشید و بدون استرس و درگیری زندگی کنید . ولی متاسفانه یکسری مسائل این چنینی وجود داره که آدم ناخودآگاه درگیرش میشه و باید مشکلات رو یجوری حل کنه . بنظرم اگر در زمان استخدام نیازه به ارائه سفته بود این مسایل رو رعایت کنید و تن به حرف زور ندید . چون تو این دوره زمونه به هیچ کسی نمیشه اعتماد کرد و خیلی راحت میتونن براتون دردسر درست کنند.

موفق باشید

آرتیمس محتشم

Registered User
لایک‌ها
158
-حتما رسید سفته رو بصورت کتبی داخل سربرگ اون مجموعه یا شرکت بگیرید و سعی کنید در قالب یک قرارداد کاری سفته رو ارائه کنید که شماره سفته و دلیل گرفتن سفته داخل اون نوشته شده باشه !
خيلي عالي بود تاپيكتون فقط اين يه مورد رو يكم بيشتر توضيح ميدين؟

Soroush-S

Registered User
لایک‌ها
523
راستش یه کاریابی از من چک 1 میلیونی خواست گفت وقتی نصف حقوق اول دادی من چک برمیگردونم. حتی گفت که ننویس بابت ضمانت . منم ترسیدم و دیگه نرفتم

leo90

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
141
خيلي عالي بود تاپيكتون فقط اين يه مورد رو يكم بيشتر توضيح ميدين؟

خواهش میکنم , این یعنی شما وقتی سفته میخوای بدی بهتره با یک قرارداد استخدامی این سفته رو بهشون بدی و بدون قرارداد کار نکنی !
ولی حالا به هر دلیلی شما قرارداد کاری نداشتید از کارفرما یا بخش اداریشون بخواید که داخل سربرگ شرکت شماره سفته رو بنویسن و بگن که این مبلغ سفته جهت ضمانت حسن انجام کار ارائه شده و امانت هستش و باید بعد از اتمام کار و تسویه حساب این برگ سفته رو به شما برگردونند !

leo90

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
141
راستش یه کاریابی از من چک 1 میلیونی خواست گفت وقتی نصف حقوق اول دادی من چک برمیگردونم. حتی گفت که ننویس بابت ضمانت . منم ترسیدم و دیگه نرفتم

خیلی کار خوبی کردی , نمیشه به این ها اعتماد کرد !

leo90

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
141
تو بحث های اینجوری خجالتی و کم رو نباشید . سعی کنید از حق خودتون دفاع کنید . اگر این مواقع محکم باشید دیگه بعدا برای گرفتن سفته تون یا ثابت کردن اینکه برای حسن انجام کار بوده با چشم گریان تو راهرورهای دادگاه پرسه نمی زنید !!!
موفق باشید

بالا