برگزیده های پرشین تولز

ارزش اقتصادی پول زیمبابو !!! + عکس

Nim4

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
25 ميليون دلار زيمبابوه معادل يك دلار آمريكا :blink:
نرخ برابري25 ميليون دلار زيمبابوه معادل يك دلار آمريكا است. اين مرد در حال رفتن به سوپرماركت براي خريد چند قلم جنس است.

or2276931.jpg

or9677800.jpg

اين كوه پول معادل يكصد دلار آمريكا است
or2138367.jpg

و بعد هم اسكناس هاي 250 ميليون دلاري
or8409784.jpg

- ببخشيد! قيمت اين تي شرت چقدر است؟
- خيلي ارزان، در حدود 3 ميليارد دلار
or1527051.jpg

ماه مه اسكناس هاي 500 ميليون دلاري به بازار آمدند
or8917579.jpg

و ماه ژوئن نوبت به ورود اسكناس هاي 25 و 50 ميليارد دلاري رسيد
or2429514.jpg

و در انتها اسكناس 100 ميليارد دلاري
or848408.jpg

با اين صد ميليارد دلار مي توان چه خريد؟ سه تا تخم مرغ
or5632239.jpg

مردم با يك بغل پول به رستوران مي روند
or2928649.jpg

و اين هم صورتحساب غذا
or409014.jpg

در ماه اوت دولت زيمبابوه با تنزل ارزش دلار، ده صفر را از مقابل اسكناس ها برداشت (از اينجا به بعد موضوع بايد مورد توجه دولت با هوش ايران قرار گيرد كه چندي پيش پيشنهاد تبديل واحد پول از ريال به تومان را ارائه كردند)

or2782255.jpg

با اين حال نرخ تورم همچنان بالا رفت و در ماه سپتامبر شما با اين مقدار پول مي توانستيد اين تعداد گوجه فرنگي بخريد
or1223933.jpg

و براي يك تكه نان اين مقدار پول
or5896191.jpg

و دوباره اين دور باطل در ماه سپتامبر شروع شد و اسكناس هاي 20 هزار دلاري وارد بازار شدند
or2138cvc.jpg

و چند هفته پيش اسكناس هاي 50 هزار دلاري
or7035432.jpg

و چند هفته پيش اسكناس هاي 50 هزار دلاري
و به احتمال زياد تا انتهاي امسال اسكناس هاي ميليارد دلاري بار ديگر روانه بازار خواهند شد و اين بار حتي كمتر از دفعه پيش ارزش خواهند داشت

Nim4

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
جالب اینجاس هر از گاهی شاهد صحبت های همکاری های اقتصادی ایران با زیمبابوه هستیم توی اخبار !

سران هم هر از گاهی مسافرت می کنند به اونجا ! :دی و توی بوق و کرنا می کنند که فلانی رفته یه کشور خارجی و قرارداد تجاره هم بسته ! :D

matgogoia

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,006
این مشکلات رو آقای رابرت موگابه رئیس جمهور زیمباوه درست کرد.
ایشون یک روز تصمیم گرفت که قیمت همه چیز رو در زیمباوه نصف کنه و از اونروز این مشکلات شروع شد.
تو یک دوره تورم در زیمباوه به یک میلیون درصد رسید!!!

هم اکنون بسیاری اقتصاد ایران را اقتصاد موگابه ای مینامند.

Nim4

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
or848408.jpg

لامصب چقد 0 داره ! :D

SepehrR

Registered User
لایک‌ها
34
مبادله کالا به کالا کنند راحتتر نیستند؟!
www_MyEmoticons_com__smokelots.gif

Mr.4

همکار بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
526
وقتی بیوفته تو بدبختی بیرون اومدنش از کار حضرت فیله :(

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,362
به حول و قوه الهی به زودی ما هم به همین سرنوشت دچار میشویم.:دی

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555

نه ما تازه قراره چهار صفر هم از پول ملی برداریم پس حجم پول ها کمتر هم میشه!

Behzad M

Registered User
لایک‌ها
281

این چه جوی شده تازگیا :blink:
هر خبر و اتفاق بدی که تو دنیا هست و اینجا تاپیک زده میشه یا میگین ما بدتریم یا ما هم مثل ایناییم!
مد شده انگار!

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555
این چه جوی شده تازگیا :blink:
هر خبر و اتفاق بدی که تو دنیا هست و اینجا تاپیک زده میشه یا میگین ما بدتریم یا ما هم مثل ایناییم!
مد شده انگار!

اگه تاپیک بزنن و از بدبختی های ایرانیها بگن بقیه میان میگن خاک بر سرمون افسوس متاسفم عجب ملکتیه و از این حرفا

اگه تاپیک بزنن و از بدبختی های خارجیها بگن میان میگن خودمون که بدتریم یا اگه وضع اون کشور خیلی اسفناک باشه میگن نگران نباشید خودمونم چند سال دیگه بدتر از اونا میشیم

و اگه تاپیک بزنن و از خوشبختی های خارجیها بگن میگن خاک بر سرمون کاش ما هم خارجی بودیم آخه اینجا هم مملکته که ما داریم زندگی میکنیم!

پس تحت هر شرایطی همه کاسه و کوزه ها سر ایران و حکومتش شکسته میشه :lol::lol::lol:

Behzad M

Registered User
لایک‌ها
281
اگه تاپیک بزنن و از بدبختی های ایرانیها بگن بقیه میان میگن خاک بر سرمون افسوس متاسفم عجب ملکتیه و از این حرفا

اگه تاپیک بزنن و از بدبختی های خارجیها بگن میان میگن خودمون که بدتریم یا اگه وضع اون کشور خیلی اسفناک باشه میگن نگران نباشید خودمونم چند سال دیگه بدتر از اونا میشیم

و اگه تاپیک بزنن و از خوشبختی های خارجیها بگن میگن خاک بر سرمون کاش ما هم خارجی بودیم آخه اینجا هم مملکته که ما داریم زندگی میکنیم!

پس تحت هر شرایطی همه کاسه و کوزه ها سر ایران و حکومتش شکسته میشه :lol::lol::lol:

دقیقا!!!
حالا من موندم پس چیکار باید کرد که ملت یکم لااقل در حرف زدنشون احترام و نزاکت رو رعایت کنن و انقدر غیرمنصفانه کل شخصیت یه انسان رو زیر سوال نبرن!
این مملکت از من و تو تشکیل شده پس اگه بده ,زشته تقصیر من و توعه!

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,362
خب چی باید بگیم؟

مگه پول ما خیلی ارزش مند هست؟ مگه دروغ گفته شده؟

وقتی برای خرید مثلا 1 کیلو گوشت باید 20000 تومن پرداخت شود معنی و مفهوم دیگری جز بی ارزش بودن پول تداعی میشود؟

مگه وقتی میری یک نان سنگک بخری باید 500 تومن بدهی پیش خودت میگی چه قیمت های ارزان و خوبی؟

وقتی پول گاز یک واحد که قبلا 10000 تومن بوده شده 100000 تومن چی تو ذهنت میاد؟

و ....

Behzad M

Registered User
لایک‌ها
281
خب چی باید بگیم؟

وقتی برای خرید مثلا 1 کیلو گوشت باید 20000 تومن پرداخت شود معنی و مفهوم دیگری جز بی ارزش بودن پول تداعی میشود؟

مگه وقتی میری یک نان سنگک بخری باید 500 تومن بدهی پیش خودت میگی چه قیمت های ارزان و خوبی؟

و ....

اول بگم منظور من شما نبودی کلی گفتم جو اینجوری شده!!!

//

اما این جریان ارزش پول که سر دراز دارد ولی بدونید ترکیه و برزیل که الان اقتصادهای روبه رشد شناخته میشن دقیقا مثل ما بودن و با حذف 3-4 صفر مشکل خودشونو حل کردن.....

نوزده کشور فقط یکبار حذف صفر کرده ‌اند و ده کشور دو بار این کار را کرده ‌اند. آرژانتین چهار بار، یوگسلاوی سابق پنج بار و برزیل شش بار این کار را انجام داده است.

omidghadami

Registered User
لایک‌ها
1
خب چی باید بگیم؟

و ....

دادا واحد پول ما ریاله نه تومن! یه صفر جا انداختی! :D

saghiemeikade

Registered User
لایک‌ها
4
[quote="Mohammad";3552161]این اسکلا کارت بانک ندارن؟
crazy.gif
[/quote]

اینو قشنگ اومدی:D

ولی فکر نمیکنم درست باشه این اطلاعات اخه مگه میشه وقتی کسی میره رستوران اینقدر پول با خودش ببره؟

Nim4

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
اول بگم منظور من شما نبودی کلی گفتم جو اینجوری شده!!!

//

اما این جریان ارزش پول که سر دراز دارد ولی بدونید ترکیه و برزیل که الان اقتصادهای روبه رشد شناخته میشن دقیقا مثل ما بودن و با حذف 3-4 صفر مشکل خودشونو حل کردن.....

در ماه اوت دولت زيمبابوه با تنزل ارزش دلار، ده صفر را از مقابل اسكناس ها برداشت (از اينجا به بعد موضوع بايد مورد توجه دولت با هوش ايران قرار گيرد كه چندي پيش پيشنهاد تبديل واحد پول از ريال به تومان را ارائه كردند)

دوست عزیز اقتصاد باید ریشه ای درست بشه نه صفر ازش برداری !

فرض مثال من حقوق می گیرم ماهی 500 هزار تومن... نون سنگک هست 500 تومن

500.000 تقسیم بر 500 = 1000 تا نون سنگک !

حالا ما بیام 2 تا صفر بردارم !

می شه حقوق ماهیانه من 5 هزار تومن و نون سنگک هم می شه 5 تومن ! ( البته اگه دولت نرخش رو همون 500 تومن نگه نداره ! :دی )

5.000 تقسیم بر 5 = 1000 تا نون سنگک !

خوب چه فرقی کرد ؟! الان با صفر برداشتم تورم نصف شد ؟! :D فرقی کرد اصلا ؟! یا بهانه ایه برای سرگرم کردن خلق الله ؟!

این مردمی که می بینی رقم پولشون انقدر رفته بالا و هنوز نفس می کشند به این دلیله که در هر دو طرف عرضه و تقاضا تورم دارند !

کشور ما فقط در طرف عرضه تورم داره ! و مصرفکننده هست که دهنش آسفالت می شه !

dark_angel

Registered User
لایک‌ها
0
خب چی باید بگیم؟

و ....

همین تومان هم که هست یه واحد وهمیه که وجود خارجی نداره.
از بس ارزش واحد پول فاجعه هست برای راحتی باید تقسیم بر 10 کنی !!
اینی که تو ربون میچرخه از اونی که تو کاغذه تازه ده برابر قوی تره و وضعیت اینه.

Behzad M

Registered User
لایک‌ها
281

فرض مثال من حقوق می گیرم ماهی 500 هزار تومن... نون سنگک هست 500 تومن

500.000 تقسیم بر 500 = 1000 تا نون سنگک !

حالا ما بیام 2 تا صفر بردارم !

می شه حقوق ماهیانه من 5 هزار تومن و نون سنگک هم می شه 5 تومن ! ( البته اگه دولت نرخش رو همون 500 تومن نگه نداره ! :دی )

5.000 تقسیم بر 5 = 1000 تا نون سنگک !

خوب چه فرقی کرد ؟! الان با صفر برداشتم تورم نصف شد ؟! :D فرقی کرد اصلا ؟! یا بهانه ایه برای سرگرم کردن خلق الله ؟!

این مردمی که می بینی رقم پولشون انقدر رفته بالا و هنوز نفس می کشند به این دلیله که در هر دو طرف عرضه و تقاضا تورم دارند !

کشور ما فقط در طرف عرضه تورم داره ! و مصرفکننده هست که دهنش آسفالت می شه !

من توصیه میکنم شما یه مطالعه ای راجع به وازه ی تورم داشته باشید!من به هیچ وجه نتونستم جمله ی بالا رو هضم کنم!

نکته مهم آن است که در محاسبه نرخ تورم، سطح عمومی قیمت‌ها در یک دوره زمانی 24ماهه مورد محاسبه قرار می‌گیرد. مثلا برای محاسبه نرخ تورم در آبان‌ماه 1387 متوسط سطح عمومی قیمت‌ها (شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری) در 12ماهه منتهی به آبان 1387 بر متوسط سطح عمومی قیمت‌ها در 12ماهه منتهی به آبان سال قبل یعنی سال 1386 تقسیم می‌شود و عدد به دست آمده بیانگر نرخ تورم در آبان 1387 است.
این در حالی است که افکار عمومی نوسانات و جهش‌های قیمتی در زمان حاضر را نرخ تورم می‌دانند. مثلا اگر قیمت گوشت در آبان ماه نسبت به ماه قبل 50 درصد افزایش یافته باشد، یک نگاه ساده‌انگارانه آن است که نرخ تورم گوشت 50 درصد اعلام شود، اما محاسبه نرخ تورم واقعی در 24ماه یادشده، ممکن است نرخ تورم این کالا را مثلا 4درصد ذکر کند. این مسئله موجب می‌شود که افکار عمومی گمان کنند بانک مرکزی، عامدانه شاخص تورم را پایین اعلام کرده، در حالی که اینگونه نیست و آنچه در ادبیات علم اقتصاد به آن «تورم» گفته می‌شود، همان 4درصد است، نه 50درصد.
بهتره ما ایرانی ها یاد بگیریم که فقط و فقط در کاری که تخصص داریم اظهار نظر علمی بکنیم
حذف صفر باعث افزایش ارزش پول ملی در مقابل ارزهای خارجی میشه
پايين آمدن واحد پولي باعث ايجاد اثر رواني مثبت در مردم و القاي اين باور هر چند در کوتاه مدت مي‌شود که قيمت‌ها ارزان شده است و اين خود در کاهش تورم موثر خواهد بود.
این هم یکی از کارهایی هست که برای جراحی اقتصاد مریض ایران باید انجام داد

میشه شما بفرمایید چیکار باید بکنن؟از کجا باید شروع کرد؟

بالا