برگزیده های پرشین تولز

ازدواج فاميلي به شرط مثبت بودن آزمايش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

MEHDIshop

Registered User
لایک‌ها
0
دختر خاله مهربون و دوست داشتنی من

:D

مباركه آرمين جان // ولي جون اينجوري جلوي پسر خالت سوتي نده مثل اينجا چون اون ممكنه به مهربوني من بهت نگه مباركه و يك رفتار ديگه اي نشون بده :blush::D

mostafa a

Registered User
لایک‌ها
183
اولا که به نظرم زن باید هفت پشت غریبه باشه

دوما اینو قبول ندارم بعضی ها تو شهرای مختلف آشنا میشن ازدواج خوبی دارن و بعضی ها فامیل و همسایه هستن و مشکل دارن
در کل آدم خوب و بد همه جا هست ربطی هم به دور و نزدیک بودن نداره
اخلاق و رفتار هم چیزی نیس که با رابطه فامیلی یا چند سال ارتباط بشه فهمید به نظرم شانسیه چون هیچکس نمیدونه این دختر خاله مهربون و دوست داشتنی من آیا با شوهرش هم همینقدر خوب و دوست داشتنی خواهد بود یا بدخلقی هاش و هزار اخلاق بدش روانیش میکنه:دی

خب نظر شما هم ممکنه درست باشه.
کسی در این مورد تحقیقی پایان نامه ای مقاله ای چیزی نداره ببینیم اوضاع ازداجها چطوریه

08610023

Registered User
لایک‌ها
9
ضمنا فامیل بودن دلیل شناخت نیست.
شما فرضا نه دختر خالتون رو خوب می شناسید یا اگه دختر باشید عمرا مثلا پسر داییتون رو بشناسید.
خیلی از رفتارای آدم تو رفت و آمد عوض میشه.
زندگی بفرمایید و خوش اومدید نداره ...
حداقل با کسی که می خواید دو ماه آشنا شید و کل زندگی طرف رو بفهمید و گرنه 20 سال پشیمون میشید

آرمین

Registered User
لایک‌ها
3
:blink:

پسر خوب اتفاقا تنها راه شناخت اخلاق اطرافيانت داشتن رابطه هست
حالا رابطه فاميلي وحشتناك عاليه / چرا ؟ چون مثلا دختر دايي تو مي تونه 18 سال تمام جلوي تو اداي يك دختر مودب را در بياره ؟ قطعا نمي تونه پس همه اخلاق طرف مياد دستت

اين حرفت نشون داد هنوز جونوي پسرم:D خواستي زن بگيري تنها نري ها چون سرت كلاه مي ره بيا كمكت كنيم اينجا يه پا مشاور ريخته همه هم رايگان :D
نه دیگه عزیز اشتباه هم همینجاست حتی من نمیتونم بگم دقیق خواهر خودم رو میشناسم چه برسه دخترخاله عزیزم رو:دی
انسان ها همیشه شخصیت خوبشون رو پیش خانواده رو میکنن و شخصیت دیگه میمونه که هیچکس جز اونی که همه جا همدمه آدمه نمیتونه تشخیص بده یه چیز رو خوب میدونم تا با یکی نری زیر یه سقف نمیتونی بفهمی چطور آدمیه

مباركه آرمين جان // ولي جون اينجوري جلوي پسر خالت سوتي نده مثل اينجا چون اون ممكنه به مهربوني من بهت نگه مباركه و يك رفتار ديگه اي نشون بده :blush::D
البته دختر خاله عزیز و دوست داشتنی من میدونه چقد دوسش دارم:دی
میگم من به اعضای خانواده فقط به چشم خواهری نگاه میکنم ونگاه بد ندارم اما اینا خودشون ول کن نیستن تازه پسرخالم از خداش هم باشه:D
خب نظر شما هم ممکنه درست باشه.
کسی در این مورد تحقیقی پایان نامه ای مقاله ای چیزی نداره ببینیم اوضاع ازداجها چطوریه
مصطفی جان آخرش هم خودم باید دکترای ازدواج شناسی بگیرم:دی
ضمنا فامیل بودن دلیل شناخت نیست.
شما فرضا نه دختر خالتون رو خوب می شناسید یا اگه دختر باشید عمرا مثلا پسر داییتون رو بشناسید.
خیلی از رفتارای آدم تو رفت و آمد عوض میشه.
زندگی بفرمایید و خوش اومدید نداره ...
حداقل با کسی که می خواید دو ماه آشنا شید و کل زندگی طرف رو بفهمید و گرنه 20 سال پشیمون میشید

90 درصد موافقم و اینم میگم من هنوز خواهرمم درست حسابی نمیشناسم ونمیدونم تو آینده همونطور که با ما خوبه با شوهرش هم خوب و بساز هس یا نه چه برسه به دختر خاله کوچیکه:دی

alibati

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,343
خب تو فایمل ما من 2 تا زوج رو دیدم ازدواج فامیلی داشتن و هر دوشون مشکل داشتن
مثلا بچه هاشون همه شون چشاشون ضعیفه !
بعد یکیشون پاش مشکل داره یه کم
البته نمی دونم ازمایش دادن یا نه !

آرمین

Registered User
لایک‌ها
3
خب تو فایمل ما من 2 تا زوج رو دیدم ازدواج فامیلی داشتن و هر دوشون مشکل داشتن
مثلا بچه هاشون همه شون چشاشون ضعیفه !
بعد یکیشون پاش مشکل داره یه کم
البته نمی دونم ازمایش دادن یا نه !

اول تاپیک گفته به شرط مثبت بودن آزمایش

web gard

Registered User
لایک‌ها
9
من نظراتو نخوندم گفتم زودی بنویسم تا یادم نره!

از هر 100 تا دختر و خانواده غریبه 1 دونه آدم پیدا میشه ( پسرا و خانوادشون هم همینطور) و بقیه اکثرا مشکلات اخلاقی فرهنگی و غیره دارن !

ازدواج فامیلی واقعا عالیه در صورتیکه فامیل ها شعور و کشش عقلی داشته باشن و بتونن مسایل و مشکلات رو منطقی حل کنن ...

ولی نظر خودم در کل : الان شرایط طوری شده که دختر ها و خانوادشون دنبال پسر پولدار میگردن! اگه کسی رو پیدا کنن نه نمیگن... و همه جوره باهاش کنار میان... اینها رو با چشم خودم دیدم... الان من کسی رو میشناسم که پولش از پارو بالا میره واقعا ... الان 4 5 ساله با یه خانم خیلی خوب و زیبایی ازدواج کرده... تازگیها زیر سرش بلند شده و عاشق منشی شرکتش شده با هم میرن میگردن خونه برای منشیه گرفته میرن با هم مسافرت ... حالا اینها به کنار علنا به زنش گفته من عاشق فلانی هستم و به تو هیچ ربطی نداره تو زندگیت از طرف من همه جوره تامینه دیگه چکار با من داری؟! پدر مادر دختره هم کوتاه اومدن !!!!! فقط زنه این وسط داره جلز ولز میکنه!!!!

Last edited:

MasoudM

Registered User
لایک‌ها
651
منم یه زوج میشناسم که ازدواجشون فامیلی بوده . بچشون مشکل نداره اما خودشون همیشه دعوا دارن :lol:

mostafa a

Registered User
لایک‌ها
183
مصطفی جان آخرش هم خودم باید دکترای ازدواج شناسی بگیرم:دی

منم میخوام دکتر بشم تو رشته سوکسولوژی بعد هم با هم یه دانشگاه میزنیم ملت را ارشاد کنیم. :D

خب من یه چیزایی پیدا کردم.

استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ازدواج‌های فامیلی بزرگترین عامل بروز بیماریهای ارثی چشمی در کشوراست.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دکتر “سیدمهدی حسینی” روز چهارشنبه در حاشیه سمینار کشوری چشم پزشکی در رشت در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بیماریهای ارثی مانند آب سیاه مادرزادی یا بیماری کوری تدریجی به دلیل ازدواج‌های فامیلی در کشور شایع است.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از بیماریهای ارثی چشم ازدواج‌های فامیلی باید کم شود تا از بروز این نوع بیماریهای چشمی در نسل‌های بعد جلوگیری شود.

زاهدان متولد شد. این نوزاد دختربامداد روز سه شنبه متولد شد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این نوزاد دختر که ساعت یک و ۳۰ دقیقه بامداد امروز با عمل سزارین در این بیمارستان به دنیا آمده است، دارای تنه و اندام مشترک به همراه دو سر و گردن مجزا است.
این ولادت بسیار نادر است و تاکنون در این استان سابقه نداشته است.
پزشک معالج این نوزاد هم درباره علائم حیاتی وی گفت: نوزاد در هنگام تولد دارای حداقل علائم حیاتی بود که با کمک دستگاه بلا‌فاصله علائم حیاتی وی احیا شد و در حال حاضر تنفس وی به دستگاه وابسته است.
مهم‌ترین علت این نوع ولادت‌ها را ازدواج فامیلی عنوان کرد.

این نوزاد به اصطلاح دو قلو از سر به هم چسبیده، دارای دو قفسه سینه، یک ریه و یک قلب است که نیم تنه پایین یک انسان کامل را دارد.
این نوزاد با با تلاش همکاران بخش ویژه نوزادان و استفاده از دستگاه هنوز زنده است.

4354353.jpg

ازدواج های فامیلی در ایران باعث افزایش بیماریهای نادر ژنتیکی شده است

رییس انجمن ژنتیک ایران گفت: ازدواج های خویشاوندی در ایران منجر به افزایش بیماری های کمیاب و نادر ژنتیکی شده است که این بیماری های نادر در بسیاری از مناطق دنیا شیوع ندارند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دکتر “محمد تقی اکبری” در گفتگو با ایرنا گفت: در بیماری های غیرشایع ژنتیکی ، نقش ازدواج های فامیلی بسیار مهم است، اما در مورد بیماری های شایع از جمله تالاسمی ، ممکن است والدین هیچ نسبت فامیلی نداشته باشند، اما فرزند آنها به بیماری ژنتیکی مبتلا شود.
وی با بیان اینکه تالاسمی یکی از بیماری های شایع ژنتیکی در ایران است گفت: تالاسمی دارای یک کمربند است که این کمربند از شمال و شرق آفریقا تا آسیای جنوب شرقی را در بر می گیرد و این کمربند با کمربند مالاریا مطابقت دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس افزود: در این کمربند ، افراد ناقل تالاسمی (افرادی که ژن معیوب تالاسمی را دارند اما بیمار نیستند) از این مزیت برخوردارند که نسبت به انگل مالاریا مقاوم هستند.
رییس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به اینکه حدود ۲۰ هزار نفر در کشور به تالاسمی ماژور مبتلا هستند گفت: همچنین بر اساس بررسی های صورت گرفته تخمین زده می شود که بین ۴ تا ۵ درصد جمعیت ایران ناقل تالاسمی هستند.
وی افزود: به عبارتی دیگر از هر ۲۰ نفر در ایران، یک نفر ناقل تالاسمی است.
این متخصص بیماری های ژنتیک انسانی از انگلستان اظهار داشت: با توجه به اینکه به راحتی نمی توان تغییر در فرهنگ ازدواج های فامیلی ایجاد کرد و کاری زمان بر محسوب می شود، مهمترین و موثرترین راه برای کاهش بیماری های ژنتیک در کشور، انجام مشاوره های ژنتیک قبل از ازدواج است.
وی با بیان اینکه مشاوره های ژنتیکی در مقاطع مختلفی و عمدتا قبل از ازدواج و قبل از بارداری باید انجام شود گفت: طی این مشاوره ها ، شجره خانوادگی و خاندان زوج ها و بیماری های رایج در آنها مشخص و بررسی می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: طی این بررسی ها چنانچه خطر و احتمال ابتلای فرزند به بیمارهای ژنتیکی وجود داشته باشد ، ژن های بیماری زا به طور دقیق بررسی می شود و در صورت بارداری تشخیص قبل از تولد برای آنها داده می شود.
رییس انجمن ژنتیک ایران تصریح کرد: مهمترین توصیه ما برای کاهش بیماری های ژنتیکی در کشور ، تاکید بر انجام مشاوره های ژنتیکی قبل از ازدواج است. با انجام این کار زوج تحت نظر متخصص ژنتیک قرار می گیرد و در هر مرحله ای اقدامات لازم برای آنها انجام می شود.
به گفته این متخصص ژنتیک بیماری های ژنتیکی در هر کشور و هر منطقه ای متفاوت و تحت تاثیر پیشینه های تاریخی و سیر تکاملی آن جمعیت قرار دارد. در کشورهای اروپایی حدود چند صد سال است که ازدواج های فامیلی صورت نمی گیرد و به همین علت بیماری های ژنتیکی نادر ، شیوع زیادی ندارد.
رییس یازدهمین کنگره ژنتیک ایران با اشاره به برگزاری این کنگره از اول تا سوم خرداد ماه گفت: هدف از برگزاری این کنگره اشاعه دانش ژنتیک در کشور و تلاش برای ارتقاء این دانش با اجرای سیاست های حمایت از متخصصین ژنتیک و جلب سیاستمداران برای توسعه این علم است.
به گفته وی در این کنگره ۳۰ موضوع در خصوص ژنتیک از جمله سلولهای بنیادی، بیماریهای ژنتیک، بیولوژی سیستمی، اخلاق در ژنتیک، ژنتیک مولکولی، ژن درمانی، روشهای پیشرفته ژنتیک، ژنتیک جمعیت، کشت بافت، مدیریت توسعه ژنتیک ایران و مشاوره ژنتیک مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
همایش علمی انجمن ژنتیک ایران هر دو سال یکبار برگزار می شود که یازدهمین همایش آن اول خرداد همزمان با روز ایمنی زیستی ، به مدت سه روز در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

ازدواج فامیلی از نگاه دین و علم

شاید همه ما، دست کم یک بار، این جمله را شنیده باشیم که: «عقد دخترعمو و پسرعمو، در آسمانْ بسته شده است». به علاوه، هر روزه شاهد ازدواج‌های خویشاوندان (خویشْ پیوندی یا ازدواج فامیلی) در اطراف خود، در محلّه و فامیل و شهر خود هستیم، در حالی که بخشی دیگر از خویشان و دوستان ما نیز در فامیل خود ازدواج کرده‌اند و یا فرزند یک ازدواج فامیلی هستند. افزون بر این، داستان‌ها و رُمان‌های فراس و فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی هم نمونه‌های فراوانی از این دست را در خود دارند. در چنین حال و هوایی، کمتر کسی به خود، اجازه می‌دهد که به آسمانی بودن چنین پیوندهایی، به چشم تردید و با نگاهی کاملاً زمینی بنگرد؛ امّا روزگار «چشمْ بسته پذیرفتن» گذشته است. ما اکنون در عصر آگاهی و در جامعه‌ای دین‌مَدار زندگی می‌کنیم و لازم است موضع روشن دین و علم را در برابر هر پدیده‌ای بدانیم.

1 . دین، چه می‌گوید؟

ایا عقد دخترعموو و پسرعمو، حقیقتاً در آسمانْ بسته شده است؟ بجز پیشوایان معصوم، چه کسی خبر صادقی از آسمان دارد> طبعاً هیچ کس! امّا باید تصریح کنم که هر چه بیشتر جستجو کنید، کمتر اثری از این عبارت سرنوشت‌ساز در کتاب‌های حدیث مسلمانان (اعم از شیعه و اهل سنّت) خواهید یافت.1 آنچه می‌ماند، داستان ازدواج امام علی(ع) و نوه عمویش حضرت فاطمه(س) است که زندگی آنان، الگوی ماست.
ازدواج علی(ع) و فاطمه(س)

در منابع حدیثی از پیامبر(ص) نقل شده که عقد ازدواج علی و فاطمه، نخست در آسمانْ بسته شده است؛2 امّا در ارتباط با موضوع مورد بحث، لازم است بدانیم که:

اوّلاً طرفین این ازدواج، هر دو معصوم (یعنی به دور از خطا و گناه و نقص) بوده‌اند و بخش‌هایی از زندگی معصومان، ویژه مقام عصمت آنها یا ناشی از آن مقام است که دیگران نمی‌توانند یا نباید از آن، الگو بگیرند، مثل واجب بون نماز شب بر پیامبر(ص)، در حالی که بر هیچ مسلمان دیگری واجب نیست.

ثانیاً لازمه مقام امامت، از دیدگاه شیعه، نداشتن نقص طبیعی مادرزاد و وراثتی (مثل نقص عضو و معلولیت یا بیماری ژنتیک) است.

ثالثاً ممکن است همه ازدواج‌های فامیلی صدر اسلام در میان مسلمانان یا شیعیان اهل بیت، ناشی از اندک بودن تعداد مسلمانان یا شیعیان و محدود بودن دامنه انتخاب همسر بوده است و به همین دلیل، پیامبر(ص) یا امامان(ع) از آن چند مورد (مثلاً ازدواج امام علی و حضرت فاطمه یا ازدواج امام سجّاد با دختر امام حسن یا ازدواج حضرت زینب با پسرعمویش عبد الله بن جعفر) نهی نکرده‌اند. در این فرض، این چند مورد ازدواج، «احکامی خاص» داشته‌اند که قابل الگوگیری نیستند و دلیل برای عمل دیگران نخواهند بود.3

رابعاً برای معصومان، امکان اطلاع از علم غیب خداوند و وقایع اینده وجود دارد و به همین خاطر، ازدواج‌های آنان یا ازدواج هایی که به توصیه آنان صورت گرفته‌اند، ممکن است با آگاهی از عدم بروز هر گونه مشکلی در اینده، انجام گرفته باشند.

خامساً پیامبر(ص) و امامان(ع) ـ چنان که پس از این، اشاره خواهیم کرد ـ از ازدواج فامیلی، نهی نموده‌اند. پس جای هیچ گونه تردیدی باقی نمی‌ماند که عقد ازدواج دخترعمو و پسرعمو (و امثال آن)، ربطی به آسمان ندارد!

در حدیث و فقه

از پیامبر خدا نقل است که فرمود: «با غریبه ازدواج کنید تا فرزند ضعیف نیاورید».4 از امام صادق(ع) نیز نقل شده است که فرمود: «با خویشان نزدیک، ازدوا نکنید؛ چرا که فرزند ضعیف، پدید می‌اید».5

شاید به استناد همین گونه احادیث و نیز توصیه‌های پیشگیرانه پزشکان و متخصّصان ژنتیک است که برخی فقیهان معاصر، ازدواج فامیلی را «مکروه» شمرده و منع کرده‌اند.6

2 . علم، چه می‌گوید؟
پزشکی را حذف کردم خودتون استادید دیگه

ب. دیگر علوم

جامعه‌شناسی و تاریخ، گواهی می‌دهند که ازدواج فامیلی، ا زاقتضائات و سنّت‌های زندگی قبیلگی (برای حفظ اسرار و حریم و حدود و میراث مادّی و سنّت‌ها و هویت قبیله) است که با آغاز عصر شهرنشینی، به تدریج، تضعیف و در بخی جوامع هم منسوخ شده است؛ 9 چرا که بشر، بیش از هزار سال است که به این نتیجه رسیه است که ازدواج با سایر ملل و اقوام و خانواده‌ها، به ظهور استعدادهای تازه و نبوغ و... می‌انجامد و اصولاً بزرگ‌ترین فرهنگ‌ها و تمدّن‌ها، در محلّ تلاقی دو تمدّن یا در نتیجه مهاجرت گروهی انسان‌ها (و طبعاً ازدواج‌های برون‌نژادی و برون‌سرزمینی) شکل گرفته‌اند.10

اقتصاددانان، بویژه در بحث از اقتصاد توسعه، وقتی به موضوعات رفاه اجتماعی و لوزم حمایت از شهروندان در برابر مشکلات سلامتی و بهداشت می‌رسند، بر بیماری‌های خاص و معلولیت‌ها تمرکز می‌کنند و هزینه‌های مادّی تحمیل شده بر هر خانواده دارای بیمار خاص یا معلول را محاسبه می‌نمایند تا بتوانند بودجه‌های لازم را برای «بهزیستی» و «تأمین اجتماعی» و «بیمه‌ها» و «خدمات شهری» در نظر بگیرند.

به عنوان نمونه، در کشور ما، در حال حاضر، بیش از 22هزار نفر به تالاسمی ماژور، مبتلا هستن که هزینه مادّی نگهداری هر یک از آنها، تقریباً شانزده میلیون تومان در سال است.11 این، غیر از هزینه‌هی روحی و رنج‌های معنوی تحمیل شده به فرد مبتلا و خانواده وی است که پژوهشگران اجتاعی و روان‌شناسان، ابعاد آن را بسیار فراتر از هزینه‌های مادّی می‌دانند و معتقدند که باید از طریق افزایش آگاهی شهروندان و بویژه زوج‌های جوان، نسبت این مبتلایان و معلولان را در نسل‌های بعد، کاهش داد.

پی‌نوشت‌ها:

1 . در این مورد، می‌توانید منابع بسیار گسترده فقه و حدیث شیعه و اهل سنّت را در نرم‌افزار زیر، جستجو نمایید: کتاب‌خانه اهل بیت، تولید: مرکز معجم فقهی (وابسته به دفتر ایة الله سید علی سیستانی در قم).

2 . دانش‌نامه امیرالمؤمنین، ج1، ص179.

3 . درباره این گونه «احکام خاص» یا «قضیةٌ فی واقعةٍ»، رجوع کنید: حدیث زندگی، ش ،ص

4 . النّهایة، ابن اثیر، ج3، ص106؛ المَجازات النّبویة، شریف رضی، ص92.

5 . مسالک الأفهام، شهید ثانی، ج2، ص38؛ المَحجَّة البَیضاء، فیض کاشانی، ج3، ص94.

6 . به عنوان نمونه، رجوع کنید: بهداشت و تنظیم خانواده، تهران: اداره کل بهداشت عمومی و پیشگیری (وزارت بهداشت)، 1373، ص121 (پاسخ ایة الله ناصر مکارم شیرازی به پرسش دانشکده علوم پزشکی ایلام).

7 . انسان، دارای 46 کروموزوم، سگ دارای 78 کروموزوم، نخود فرنگی دارای 14 کروموزوم و پشه دارای شش کروموزوم است.

8 . به تعبیر دقیق‌تر: در تولید هموگلوبین‌ها (یعنی مولکول‌های پروتئین آهن‌دار موجود در گلبول قرمز خون) اختلال ایجاد می‌کند. هموگلوبین، وظیفه انتقال اکسیژن به بافت‌ها را بر عهده دارد.

9 . تاریخ اندیشه اجتماعی، بارنز و بکر، مترجم: جواد یوسفیان، تهران: امیرکبیر، ص183.

10 . تاریخ تمدّن، آرنولد توین بی، مترجم: یعقوب آژند، تهران: مولی، ص29.

11 . بهداشت محیط خانواده، تهران: رفتر برنامه‌ریزی فرهنگی و مشاوره (وزارت آموزش و پرورش)، 1374، ص47.

چند منبع مفید:

ـ آموزش برای بهداشت، سازمان جهانی بهداشت، مترجم: سعید پارسی‌نیا، تهران: چهر، 1371.

ـ بهداشت همگانی، محمد علی موسوی و گیتی ثمر، تهران: چهر، 1380، ج2.

ـ بهداشت، نیلفروشان و ضرّابی و میرصیامی، تهران: معاونت بهداشت (وزارت بهداشت)، 1383.

ـ اسلام و تنظیم خانواده، سید حسن *****، تهران: عروج، 1382.

شناخت و آشنایی، شرط اصلی ازدواج است

Last edited:

mostafa a

Registered User
لایک‌ها
183
کاهش شنوايي کودکان ناشي از افزايش ازدواج ‌هاي فاميلي

"سعي کنيد لفظ کري را هيچ ‌گاه به کار نبريد چون بار منفي دارد؛ به جايش از لغت کم ‌شنوا يا ناشنوا استفاده کنيد ضمن اين که بهتر است لغت کم‌‌ شنوا يا ناشنوا را به‌ عنوان صفت به کار نبريد؛ يعني بايد گفت فرد يا کودک داراي ناشنوايي يا کم‌ شنوايي. اين دستور صريح سازمان جهاني بهداشت است. يعني اول کودک بودن يا انسان بودن را مدنظر قرار دهيد و بعد عارضه ‌اي را که فرد به آن مبتلا شده است، عنوان کنيد." اين ها گوشه‌اي از سخنان دکتر بهرام ملکوتي، جراح و متخصص گوش و حلق و بيني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران است که شما را با علل ناشنوايي يا کم‌شنوايي آشنا مي کنند:
آقاي دکتر! آيا آمار دقيقي در زمينه علل کم‌ شنوايي يا ناشنوايي در کشور داريم؟

در مورد کودکان آمار کمي متفاوت است، به دليل اين که مشکل کم‌ شنوايي يا ناشنوايي در کودکان به دليل عوامل مادرزادي، مشکلات هنگام زايمان و مشکلات قبل و بعد از تولد بوده و تقسيم‌ بندي جداگانه ‌اي دارد. طبق آخرين آمار سال 2008 انگليس از هر هزار تولد 1 تا 1/2 درصد نوزادان با مشکل کاهش شنوايي به دنيا مي ‌آيند و مشخص شده که شايع‌ ترين عارضه عصبي مادرزادي، کاهش شنوايي است. يعني مشکل شنوايي شايع‌ ترين بيماري مادرزادي در مقايسه با ساير مشکلات مادرزادي است.
آيا مشاوره قبل از ازدواج مي ‌تواند از تولد کودکاني با اين عارضه پيشگيري کند؟

ببينيد؛ ازدواج‌ هاي فاميلي در کشور ما خيلي زياد است. در نتيجه ژن‌ها در محدوده کوچکي رد و بدل مي‌ شوند، بنابراين خطر ابتلا به خيلي از مشکلات بالا مي ‌رود. به همين دليل در کشور ما آمار کاهش شنوايي‌ مان از خيلي از کشورهاي دنيا بالاتر است بنابراين توصيه مي ‌کنم اگر زوجين در فاميل ‌شان، فرد يا افرادي را دارند که به کاهش شنوايي مبتلا هستند از ازدواج فاميلي خودداري کنند.

خطر ازدواج فامیلی؛ کمتر از تصور رایج

در ۳۱ ایالت آمریکا قوانینی حاکم است که یا ازدواج بین خویشاوندان درجه دوم را منع می‌کند و یا فقط در صورت انجام آزمایش‌های ژنتیکی لازم اجازه چنین کاری را می‌دهد. (عکس تزئینی: فارس)
۱۳۸۷/۱۰/۱۲

بر اساس نتایج پژوهش‌های ژنتیکی اخیر، در آمریکا و نیوزلند، قوانینی که ازدواج بین خویشاوندان درجه دوم (عموزاده، عمه‌زاده، خاله‌زاده یا دایی‌زاده‌ها) را ممنوع کرده، پایه علمی ندارد و به خاطر برداشت‌های غلط از احتمال خطرات ژنتیک برای فرزندان این نوع ازدواج‌هاست.

همیش اسپنسر، از دانشگاه اوتاگو در نیوزلند، و دایان پل، از موزه زیست‌شناسی هاروارد آمریکا، اخیراً در مطلبی که در مجله «زیست‌شناسی پلاس» منتشر شده، می‌گویند که قوانین منع ازدواج بین خویشاوندان درجه دوم بر اساس اطلاعات نادرست تنظیم شده‌اند.

براساس تحقیقات مؤسسه متخصصان ژنتیک آمریکا، میزان احتمال نارسایی ژنتیک در فرزندان این نوع ازدواج‌ها حدود ۲ درصد و میزان احتمال مرگ نوزاد حدود ۴.۴ درصد بیشتر از سایر موارد ازدواج است

وی در مقاله‌ای در توضیح دیدگاه خود گفته است: «تصورهایی که اساس این قوانین هستند هیچیک به طور علمی و دقیق قابل اثبات نیستند و تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۲ در مورد نارسایی‌های ژنتیکی در فرزندان این نوع ازدواج‌ها انجام شده نشان می‌دهد که میزان خطر در این موارد بسیار کمتر از تصور رایج است.»

براساس تحقیقات مؤسسه متخصصان ژنتیک آمریکا، میزان احتمال نارسایی ژنتیک در فرزندان این نوع ازدواج‌ها حدود ۲ درصد و میزان احتمال مرگ نوزاد حدود ۴.۴ درصد بیشتر از سایر موارد ازدواج است.

آقای اسپنسر می‌افزاید: «زنان بالای سن ۴۰ سال نیز در صورت بارداری همین حد از خطر نارسایی ژنتیکی را برای نوزاد خود ایجاد می‌کنند ولی قانون یا سنتی در ممانعت از باروری آنها وجود ندارد.»

بر اساس توضیحات این پژوهش جدید، در ۳۱ ایالت آمریکا قوانینی حاکم است که یا ازدواج بین خویشاوندان درجه دوم را منع می‌کند و یا فقط در صورت انجام آزمایش‌های ژنتیکی لازم اجازه چنین کاری را می‌دهد.

به گفته همیش اسپنسر یک چنین مقرراتی نشانگر تبعیض‌های کهنه علیه گروه‌های مهاجر و کم درآمد از مناطق روستایی است و این دیدگاه بر اساس ساده‌نگری از میراث ژنتیک استوار است که هیچ پایه علمی ندارد.

برای منابع لاتین سرچ کنید Consanguineous marriage

Last edited:

P-khakestari

همکار بازنشسته
لایک‌ها
290
من تمام دخترا رو به چشم خواهری میبینم ...
تکلیفم چیه؟

cybamin

Registered User
لایک‌ها
138
دو لكسز باهم ازدواج ميكنن بچه‌شون پرايد هاچ‌بك ميشه.

كار مزخرفيه. مال دوره تيركمون‌شاه بوده كه ميگفتن عقد X و Y را توي آسمونا بستن. نكنيد آقا! نكنــيد!

hojatshabani

Registered User
لایک‌ها
146
ببین بچگی یه دختر رو که ببینی دیگه نمیتونی عاشق اون دختر باشی

مگه اینکه مدت زمان زیادی ندیده باشیش و زمان زیادی از بزرگشدنش رو نبینی

وگرنه به چشم خواهر یا دوست میاد تو ذهنت

نمیتونی دوستش داشته باشی

قربانت / حجت

g3naa

Registered User
لایک‌ها
31
کلا هرچی شناخت آدم از طرف مقابلش بیشتر باشه ازدواج موفقتره. برای همین ازدواجهای فامیلی و آشنایان مثل همسایه ها همکارها و دوستان نزدیک کارشون کمتر به طلاق میکشه.

وای به روزی که بگندد نمک!

boro_baba1

Registered User
لایک‌ها
72
ببین بچگی یه دختر رو که ببینی دیگه نمیتونی عاشق اون دختر باشی

مگه اینکه مدت زمان زیادی ندیده باشیش و زمان زیادی از بزرگشدنش رو نبینی

وگرنه به چشم خواهر یا دوست میاد تو ذهنت

نمیتونی دوستش داشته باشی

قربانت / حجت

ميشه آقا

dargharnn21

Registered User
لایک‌ها
6
اگه آزمایش ها مثبت باشه که دیگه مشکلی نداره داره ؟
یا در صورت مثبت بودن هم باز هم ممکنه مشکلی پیش بیاد ؟
یک نظرسنجی هم بزارید بد نیست ببینیم چی به چیه ؟

بالا