برگزیده های پرشین تولز

از کجا فن cpu برای لپ تاپ سونی بخرم ؟

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
سلام

لپ تاپ من مدل fj170p سونی هستش که الان سه سال یا سه سال نیم هست داره 24 ساعته کار میکنه :) فن cpu صداش در امده و چند بار باز کردمش روغن کاری کردم ولی اخیرا دیگه به این نتیجه رسیدم کارش از روغن کاری گذشته :) بهتره عوضش کنم.

می توانم بازش کنم و عوضش کنم فقط نمی دانم از کجا میشه خریدش ؟

Last edited:

ipc110

Registered User
لایک‌ها
52
سلام
یک عکسی از فن بگذارید.
شاید داشته باشم.

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
اقا عکسش اینه :)

این تصویر از بالا هستش اگه لازم بود تصویر زیرش را هم پیدا کنم.
قیمت را هم بفرمائید اگر خودش را دارید یا حدودا میدونید :) متشکرم.

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
مدیران عزیز لطف میکنید منتقل کنید به بازاچه شاید آنجا بتوانم فروشنده فن را پیدا کنم.

ipc110

Registered User
لایک‌ها
52
چک کردم. نداشتم.
یک توصیه.
فن (تاکید می کنم خود فن) را باز کنید و سری به پاساژ علاءالدین بزنید. طبفه اول یا دوم دو سه فروشگاه هستند که انواع فن کامپیوتر و احیانا لپ تاپ را دارند. فن را نشان دهید و یکی عین همان را بخرید (چون معمولا سایز فن های پی سی و نوت بوک استاندارد است) و فن تازه را به heatsink وصل کنید و روی لپ تاپ سوار کنید.

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
سلام

ممنون از توصیه اتون :) متوجه شدم :) فقط یک راهنمایی کنید:
http://www.laptopfans.co.uk/images/fn151.JPG
این عکس بزرگ از فن هستش بعد از اینکه اون خار ها رو بار کردم و فن آزاد شد از سینک چجوری فن جدید رو به سینک متصل کنم ؟ چون یکجورایی انگار به بدنه سینک بصورت پرسی وصل شده یا اون محور وسطش (محور وسط فن) داخل سینک جا خورده ؟ قابل تعویض هست با این تفاسیر ؟

ipc110

Registered User
لایک‌ها
52
صد در صد فن از هیتک سینک فلزی جدا می شود. احتمال دارد بدنه پلاستیکی فن با چسب به هیتک سیتک فلزی متصل شده باشد که این مسئله به تشخیص خود شما و زمانی که چهار خار فلزی را از اطراف فن باز کردید و به فن رسیدید بر می گردد.

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
متشکرم.
میرم علاالدین ببینم چیکار میکنم :)

StarSoheil

Registered User
لایک‌ها
42
متشکرم.
میرم علاالدین ببینم چیکار میکنم :)
آقا بی زحمت اگه رفتی مال سری SZ هم ببین دارن فنش رو یا نه. الان 2-3 ماهه درگیرم با این موضوع اعصاب برام نزاشته.:hmm: واقعا باز کردنش دردسریه. کل دل و رودشو باید در بیاری تا به فن برسی. من حتی اون پرسش هم باز کردم و یکبار سرویس کردم ولی نتیجه ای نداد.

Tenhi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
دوستان من هم سری sz دارم یه مدت فنش صدا می داد بی توجهی کردم الان دیگه صداوی در نمیاد ازش یجورائی کار نمی کنه دیگه تا چند دقیقه کار میکنم دستگاه داغ میشه و بوی لاک سوهته میده
جائی سراغ دارید واسه تهیه فن ؟
خودم می تونم تعویضش کنمی ؟

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
خب من هنوز نرفتم علاالدین :) رفتم آمارشو میگیرم خبر میدم بهتون :)
ولی فعلا از تجربیات سه ساله من استفاده کنید تا کارتون راه بیوفته :)

فن من توی این سه سال هر مدتی یکبار یا صداش در میاد یا خوب کار نمیکنه :) که راحتترین راه برای رسیدن به فن فقط باز کردن کیبورد و بعدش سینی زیرش هست و دیگه لازم نیست کل بدنه را باز کنید :)

کیبورد سه تا خار بالاش هست که راحت در میاد(عقب میره) - زیر کیبورد یه سینی هست که دو سه تا پیچ داره باز میکنید و بعدش فن دم دست هست... (تقریبا با این روش کمتر از 5 دقیقه به فن میرسید)

برای اینکه حداقل یک ماه دیگه اعصابتون از دست فن راحت باشه کافیه سه قطره یا حداکثر چهار قطره روغن چرخ را با سورنگ بریزید روی محور داخلی فن و کمی بچرخونیدش :) بیشتر بریزید روغن ها میره زیر سینک و خاک و گرد غبار جمع میکنه (دردسر سازه)...

بعد از اینکه روغن را زدید فن باید در وضعیت خاصی باشه تا روشن بشه مگر نه نمی چرخه :) اگر فن نچرخید یکم تکونش بدید تا جاش عوض بشه و مجدد روشن کنید درست میشه ...

فعلا با همین کار مشکلش حل میشه ...

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
سلام
دوستان من هم سری sz دارم یه مدت فنش صدا می داد بی توجهی کردم الان دیگه صداوی در نمیاد ازش یجورائی کار نمی کنه دیگه تا چند دقیقه کار میکنم دستگاه داغ میشه و بوی لاک سوهته میده
جائی سراغ دارید واسه تهیه فن ؟
خودم می تونم تعویضش کنمی ؟
اوه اوه !!
این کارو نکن :) تقریبا داری میسوزونیش :)
یا بازش کن روغن بزن تا مجدد بچرخه ... یا فنش را بده برات عوض کنن بین 40 تا 80 تعمیرکار میگیره ... ولی تعویضش کار سختی نیست :) اگر پیدا بشه و بتونی نو بخری ...
این رو هم امتحان کن برای من وقتی باز میکنم روغن میزنم معمولا پیش میاد و چک می کنم :) ممکنه وضعیت فن در حالتی باشه که موتورش شروع به چرخیدن نمیکنه :) از همون دریچه هواکش که روی بدنه لپ تاپ هست خیلی قوی فوت کن داخلش تا پروانه فن بچرخه :) روشنش کن و منتظر شو ببین حرکت میکنه یا نه !

StarSoheil

Registered User
لایک‌ها
42
نه دیگه! باز خوشا به حال شما. متاسفانه سری sz اینجوری نیست. یعنی اومده فن رو زیر همه چی قرار داده و برای سرویس کردن فن شما باید کل دل و روده لپتاپ رو در بیاری تا بتونی به فن برسی. باور کن از 7 خان رستم هم سخت تره.

من آخرین بار چند روز پیش بود که با روغن سرویسش کردم و خودم هم حسابی سرویس شدم. ولی میدونم بعد از مدتی دوباره به صدا میفته.

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
نه دیگه! باز خوشا به حال شما. متاسفانه سری sz اینجوری نیست. یعنی اومده فن رو زیر همه چی قرار داده و برای سرویس کردن فن شما باید کل دل و روده لپتاپ رو در بیاری تا بتونی به فن برسی. باور کن از 7 خان رستم هم سخت تره.

من آخرین بار چند روز پیش بود که با روغن سرویسش کردم و خودم هم حسابی سرویس شدم. ولی میدونم بعد از مدتی دوباره به صدا میفته.
اوه ! پس خیلی اوضاع این مدل بده :) من فکر میکردم خودم تنبلم حال ندارم کیبورد رو بردارم پس الان میتونم با دلگرمی کامل فن رو روغن بزنم :دی

یه نکته وقتی روغن میزنید این پروانه فن رو بهش فشار نیارید و بالا و پایین نکنیدش که دقیقا من بعد از سه سال یکبار این کارو کردم صداش در آمد الان به فکر تعویضش هستم :دی صداش که در میاد میره تو اعصاب آدم :دی

StarSoheil

Registered User
لایک‌ها
42
بالاخره موفق شدممممممم :cool: امروز یکبار دیگه این عمل زجرکش کن رو انجام دادم و خدا رو شکر با موفقیت به انجام رسید. البته فکر کنم لپتاپ رو یه 4 باری کامل باز کردم و بستم هربار یک جاییش رو جا مینداختم وصل کنم. الان تو فکرشم یه تعمیراتی لپتاپ بزنم :D

یخورده اون آهن فلزیش رو با آچار بهش شکل دادم فکر کنم فن باهاش یخورده برخورد داشت برای همین صدا میداد. به نظرم شما هم اگه پرس هست جداش کن بعد اون فنش رو از جاش در بیار روغن بریز و دوباره سرجاش بزن درست میشه. تازه مال من فنشو که برده بودم مثلا تعمیر کنن ، تعمیر که نکردن هیج زدن یکی از پایه های موتورش رو هم شکوندن.

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
بالاخره موفق شدممممممم :cool: امروز یکبار دیگه این عمل زجرکش کن رو انجام دادم و خدا رو شکر با موفقیت به انجام رسید. البته فکر کنم لپتاپ رو یه 4 باری کامل باز کردم و بستم هربار یک جاییش رو جا مینداختم وصل کنم. الان تو فکرشم یه تعمیراتی لپتاپ بزنم :D

یخورده اون آهن فلزیش رو با آچار بهش شکل دادم فکر کنم فن باهاش یخورده برخورد داشت برای همین صدا میداد. به نظرم شما هم اگه پرس هست جداش کن بعد اون فنش رو از جاش در بیار روغن بریز و دوباره سرجاش بزن درست میشه. تازه مال من فنشو که برده بودم مثلا تعمیر کنن ، تعمیر که نکردن هیج زدن یکی از پایه های موتورش رو هم شکوندن.
اقا خسته نباشی :) این قضیه جا انداختن قسمت های مختلف را یکبار تجربه کردم :) برای باز کردنش کلافه ام کرده بود و خسته شده بودم !! بعد می بستمش یادم میرفت سیم ها رو جا بزنم :) یکبار اسپیکرش رو وصل نکرده بودم ! مجبور شدم باز کنم دوباره ...

راستی این دوستمون Tenhi هم fz داره امشب می خواد باز کنه با من تو مسنجر چت کرده دارم کمکش میکنم ولی چون مدل لپ تاپش با شما یکی هست اگر نکته ای چیزی هست بگید که بتونه باز کنه روغن بزنه :)

feloriya

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
تصویر فن لپ تاپ من vaio F12
بعد از باز کردن پیچ های دور cpu و کارت گرافیک و دور فن به راحتی از سینک جدا میشه و فقط باید آروم اسفجو ازش جدا کنید. پره های فنو به سمت پایین بکشید و با سرنگ روغن کاری کنید. تا یه مدت از شر صداش راحتین! :blush:

Untitled.jpg

gheysar.

همکار بخش خودرو و رانندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
4,473
فکر نمیکنم نیازی به جدا کردن کارت گرافیک باشه دوست عزیز
کامپیوترما که اینجوری هستش وقتی میخای باز کنی را حت بازمیشه و نیاز به باز کردن جایی نداره

Love_life

Registered User
لایک‌ها
975
قیمت هاشون فوق العاده بالاست !
از 20 الی 30 به بالا

بالا