برگزیده های پرشین تولز

استفاده از خازن با uf کمتر؟

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام دوستان
یه مدار پاور برای ریسیور هست که من 3 سال پیش فروخته بودم به یکی از دوستان این دستگاه رو حالا اومده میگه خراب شده:p
بازش کردم دیدم تو مدار تغذیه یکی از خازنها از بالا کمی باد کرده و تنها قطعه مشکوک همین بود بنده هم خازن رو در آوردم ولی هر چی برد کهنه تو انباری داشتیم رو گشتم از تلوزیون سیاه وسفید بگیر تا ریسیور آنالوگ این خازن رو پیدا نکردم: 1500uf 10v و به این نتیجه رسیدم که برای تست یه خازن نزدیک بزارم و نزدیکترین چیزی که پیدا کردم یه خازن 1500uf 30v fبود همونو گذاشتم و دستگاه به سلامتی درست شد حالا سوال بنده اینه که چه مشکلی ممکنه برای این دستگاه پیش بیاد با این قطعه که من خوروندم بهش لازم هست بگردم هم اندازش رو بزارم؟

ErfanEa

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
10
نه . همون جواب جواب میده .
ولتاژی که روی خازن مینویسند حداکثر ولتاژ کاری خازنه که فقط اگه کم باشه مشکل ایجاد میشه ولی اگه بیشتر باشه هیچ مشکلی نداره .

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
ممنونم
در مورد الکترونیک خیلی وقته که اطلاعاتم رو گرد گیری نکردم و اون چیزای جزئی رو هم که بلد بودم یادم رفته یادش بخیر یه زمان جدول رنگ مقاومت ها رو حفظ بودم.
در مورد uf یا pf چطور اون اگر هم اندازه نباشند مشکلی پیش نمیاد؟

ErfanEa

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
10
مشکل که پیش میاد . هر میکرو فاراد 1000000پیکو فاراد میشه .

mohsen++

Registered User
لایک‌ها
4
همونطور که آقا عرفان عزیز گفتند در صورت استفاده از خازن با ولتاژ بالاتر هیچ اتفاقی نمی افته و مدار کار خودشو انجام میده
ولی اگه منبع تغذیه شما از نوع سویچ مد بوده و این خازن خازن صافی بعد از دیود یکسو ساز ترانس سویچ هست که با توجه به باد کردن خازن قبلی همینطور هستش باید دوباره منتظر خرابی تدریجی و باد کردن این خازن هم باشین چون خروجی ترانس منابع تغذیه سویچ مد بصورت پالسه توان تلفاتی در خازنهای صافی خروجی زیاد میشه برای حل این مشکل از خازنهای خاصی که مقاومت داخلی کمی دارن استفاده میشه (خازنهای low ESR) اگه خازن low ESR پیدا کردین که قضیه حله اگه هم که تو بازار پیدا نکردین میتونین از توی یه پاور خراب کامپیوتر بلند کنین ;)
در غیر اینصورت حداقل از خازن با مارک خوب استفاده کنین و به دوستتون بگین که موقعی که بمدت طولانی (مثلا شب تا صبح ) از دستگاهش استفاده نمیکنه اونو با کلید پاور پشت دستگاه خاموش کنه و به خاموش کردن دستگاه با استفاده از ریموت کنترل اکتفا نکنه

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
ممنونم دوستان
بنده یه مورد رو اشتباه نوشتم خازن جدید که گذاشتم هم ولتاژ بالاتری داره هم uf 2500 هست یعنی هزار تا بیشتر
آیا این میتونه مشکلی ایحاد کنه؟
خوشبختانه این دستگاه ماله یه کارخونه درست حسابیه و نقشه بردش رو به همراه کلی عکس از خود پاور و سایر مداراتش میشه به راحتی پیدا کرد: http://www.humax-zone.net/index.php?page=repair
در مورد خازنهای low ESR اینها از لحاظ ظاهری هم فرق دارن ؟ و آیا همون خازنهایی هستند که جدیدا به عنوان حالت جامد تو مادر بردها استفاده میشه یا نه؟ و برای خرید قطعاتی مثل این هنوز جمهوری بورسش هست یا جایه دیگه هم میشه پیدا کرد اگه از جنس خوب آدرس دارید لطف کنید بفرمایید.
یه سوال دیگه هم بپرسم روی خازن علامت درجه حرارت دیدم اگه اشتباه نکنم مثلا 105 یه چیزی مثل صفر فارسی روی 5 و بعد C این رو نمی دونم اشتباه می کنم یا نه ولی فکر نمی کنم قبلا جایی دیده بودم.

mohsen++

Registered User
لایک‌ها
4
ممنونم دوستان
بنده یه مورد رو اشتباه نوشتم خازن جدید که گذاشتم هم ولتاژ بالاتری داره هم uf 2500 هست یعنی هزار تا بیشتر
آیا این میتونه مشکلی ایحاد کنه؟
خوشبختانه این دستگاه ماله یه کارخونه درست حسابیه و نقشه بردش رو به همراه کلی عکس از خود پاور و سایر مداراتش میشه به راحتی پیدا کرد: http://www.humax-zone.net/index.php?page=repair
در مورد خازنهای low ESR اینها از لحاظ ظاهری هم فرق دارن ؟ و آیا همون خازنهایی هستند که جدیدا به عنوان حالت جامد تو مادر بردها استفاده میشه یا نه؟ و برای خرید قطعاتی مثل این هنوز جمهوری بورسش هست یا جایه دیگه هم میشه پیدا کرد اگه از جنس خوب آدرس دارید لطف کنید بفرمایید.
یه سوال دیگه هم بپرسم روی خازن علامت درجه حرارت دیدم اگه اشتباه نکنم مثلا 105 یه چیزی مثل صفر فارسی روی 5 و بعد C این رو نمی دونم اشتباه می کنم یا نه ولی فکر نمی کنم قبلا جایی دیده بودم.

بله خازنهایی که از اونا تو تبلیغات بعنوان حالت جامد نام می برند خازنهای low ESR هستند ولی لزومی نداره خازن low ESR حتما حالت جامد باشه خازنهای الکترولیتی low ESR هم وجود داره
متاسفانه آدرسی از جایی که خازنهای lowESR داشته باشن ندارم
اینطور که از لیست قطعات بر میاد خود سازنده هم از خازن low ESR استفاده نکرده و صرفا به استفاده از خازن با تحمل دمایی بالاتر( 105 درجه ) اکتفا کرده . بنابر این لزومی هم نداره که شما خودتون رو برای پیدا کردن این قطعه به درد سر بندازین فقط از مارک خوب استفاده کنین
استفاده از خازن با ظرفیت بالاتر در قسمت صافی ریپل رو کم و جریان لحظه ای دیود های یکسوساز رو بالا می بره

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
ممنون پس فقط این احتمال وجود داره که این دیودها بسوزن درسته؟

mohsen++

Registered User
لایک‌ها
4
ممنون پس فقط این احتمال وجود داره که این دیودها بسوزن درسته؟

باتوجه به اینکه خازنهای الکترولیت درصد خطای مثبت 100 الی منفی پنجاه دارن و طراح یک ضریب اطمینان رو هم در طراحی رعایت میکنه بعیده که دیود بسوزه

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سپاسگذارم. بسیار زیاد:thumbsup:

بالا