برگزیده های پرشین تولز

اسمبلی رو از رو چی بخونم!

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
آخرين كتابي كه خريدم (سال 68) اين بود دو تا ديسكت هم همراهش بود و اونموقع 4000 تومن خرجش كردم
PC System Programming, An in-depth reference for the DOS programmer
Michael Tischer
Abacus
ISBN 1-55755-036-0​
اگر تونستي همين رو تهيه كني كه از همه بهتره چون علاوه بر توضيح كامل وقفه هاي DOS و BIOS كلي هم مثال داره - حتما تو كتابخونه تمام دانشكده ها پيدا ميشه چون يكسال بعدش تو ايران افست شد (بقيمت 200-300 تومن!) و بعدش ديگه همه اسمبلي كار شده بودن!

سال 66 اين كتاب رو خريدم:
IBM PC ASSEMBLER LANGUAGE AND PROGRAMMING
Peter Abel
Prentice-Hall
ISBN 0-13-449067-3​

اسمبلي رو با اين كتابها و مراجع شروع كردم (سال 62):
Disk Operating System Version 2.00 Technical Reference
IBM Personal Computer Software

IBM PC XT Technical Reference Manual
بصورت 3 كلاسور

Microsoft Macro Assembler Programmer's Guide
در شروع غير از ديباگ از برنامه Macro Assembler 1.0 و اواخر كار از MS-Macro Assembler 5.1 و گاهي هم از Turbo Assembler 2.0 استفاده ميكردم. درسته كه Turbo Assembler محيط edit-assemble-link رو با هم داشت ولي مثل همه نرم افزارهاي بورلند (در اون سالها) اشكال داشت!

سالهاست كه ديگه اسمبلي ننوشتم و كتاب و مرجع جديدي هم نميشناسم. اطلاعات جديد رو بايد از تازه نفسها بگيري!

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
خیلی ممنون جناب mazoolagh دستتون درد نکنه.راستی یه سوال دیگه هم داشتم اونم اینکه اسمبلی تحت ویندوز و داس باهم خیلی فرق داره.اگه اینجوریه به نظرتون تو این برهه ی زمانی خوندن کدوم بخش اصلحه؟در ضمن اونطور كه گفتيد برنامه نويسي اسمبلي با پردازنده هاي 8086 و از اين دست سر و كار داره.مي خواستم بدونم با وجود اينكه پردازنده هاي جديدي مثل پنتيوم و... به بازار اومدن آيا شكل برنامه نويسي هم تغيير كرده يا اينكه نه اصول اوليه و معماري همه شون يكيه؟

hwt

کاربر قدیمی پرشین تولز*مدیر سخت افزار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
راستي اون كتاب كه معرفي شد :

Peter Abel

هموني كه من ناشرشو گفتم .

نوشته در اين كتاب مي خوانيد :

موارد اساسي در برنامه نويسي به زبان اسمبلي

عمليات پايه و پيشرفته ورودي و خروجي

به كارگيري انواع داده ها .

برنامه نويسي پيشرفته به زبان اسمبلي

نحوه مديريت حافظه اصلي و وسايل جانبي مانند ماوس و ........:)

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از hwt :
راستي اون كتاب كه معرفي شد :

Peter Abel

هموني كه من ناشرشو گفتم .

نوشته در اين كتاب مي خوانيد :

موارد اساسي در برنامه نويسي به زبان اسمبلي

عمليات پايه و پيشرفته ورودي و خروجي

به كارگيري انواع داده ها .

برنامه نويسي پيشرفته به زبان اسمبلي

نحوه مديريت حافظه اصلي و وسايل جانبي مانند ماوس و ........:)
ممنون hwt جان.اتفاقا همين الان دنبال سر فصلهاش مي گشتم.دستت درد نكنه.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از electronic :
خیلی ممنون جناب mazoolagh دستتون درد نکنه.راستی یه سوال دیگه هم داشتم اونم اینکه اسمبلی تحت ویندوز و داس باهم خیلی فرق داره.اگه اینجوریه به نظرتون تو این برهه ی زمانی خوندن کدوم بخش اصلحه؟

واقعيتش اينه كه حتي يك خط برنامه اسمبلي در سيستم عامل غير DOS ننوشتم (غير از اسمبلي MainFrame) دليلش اينه كه نيازي نبود. ميلاد راهنمايي خيلي خوبي بهت كرد - ببين اگر ميخواي Low Level كار كني (منظورم از سطح پايين يعني نزديك به سخت افزار نه اينكه ارزش كار پايين هست) ياد گرفتن اسمبلي شايد توجيه داشته باشه. بنظر من الان برنامه نويسي اسمبلي PC جز در مواردي نظير كنترل سخت افزار (درايور - BIOS - ...) يا كامپايلر نويسي و ... كاربردي نداره تازه براي هر ميكروكنترلري يا ميكروپروسسوري هم كامپايلر C يا مشابه پيدا ميشه كه همه كارهايي را نياز باشه با راندمان بالا انجام بده.
اون قديمها از روي نياز بايد اسمبلي بلد ميبوديم. هيچ امكانات فارسي روي DOS نبود و بايد خودمون ايجاد ميكرديم: كارهايي شبيه نوشتن درايور جايگزين ansi.sys براي اضافه كردن راست به چپ نويسي هوشمند در سطح سيستم عامل، برنامه هاي آپلود كارآكترهاي فارسي براي مانيتور و چاپگر (مربوط به زماني است كه كارتهاي EGA و بعد از اون VGA اومد وگرنه قبل از اون كاراكترها Hard Code بود و Character Generator ROM رو بايد عوض ميكرديم - چاپگر ها هم اول همينطور بود و بعد امكان دانلود فونت ساخته شده توسط كاربر ايجاد شد) ، نوشتن كتابخانه هاي توابع گرافيكي براي زبانهايي كه في ذاته فاقد اون بودن نظير FORTRAN ، اضافه كردن توابع فارسي نويسي در DBase و بعدها FoxPro ، فارسي كردن برنامه هاي كاربردي آماده بخصوص در زمينه مديريت اطلاعات و ...
با آمدن ويندوز عربي (ويندوز اوليه سيستم عامل واقعي نبود و خودش در محيط داس اجرا ميشد - هرچند كه داس هم طبق تعريف سيستم عامل يك سيستم عامل واقعي نبود!) و تعريف فونتهاي فارسي براي اون بسرعت نياز به اسمبلي براي افزودن امكانات فارسي كمرنگ و بتدريج منسوخ شد.
الان هم واقعا كاربردش در سطوح پايين و جايي كه هيچ راهي غير از استفاده از اون نباشه معني داره مگر اينكه دوست داشته باشي ياد بگيري در غير اينصورت نياز واقعي و ضروري نيست.
اگر برنامه اسمبلي منحصر به پردازش باشه در اينصورت مستقل از سيستم عامل هست ولي بمحض دسترسي مستقيم به سخت افزار يا توابع ويژه سيستم عامل اين قضيه مصداقش رو از دست ميده.

FARGO

Registered User
لایک‌ها
0
همه گل گفتند
ولی دوست جوان و علاقمند من اگر کتاب راجع به اسمبلی سری x86 میخواهی حتما کتب مزیدی را بگیر.
قدیما جلدش گالینگور بود و کتاب به زبان انگلیسی ولی بسیار ساده است.
دو جلده. شما جلد اولش کارت را راه میندازه.
این کتاب آنقدر معروفه که توی کتابفروشیهای انقلاب فقط بگو اسمبلی مزیدی را میخوام. قدیما افست انتشارات نص بود.

0137585098.01._SCMZZZZZZZ_.jpg

اینم لینک کتاب در آمازون
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0130165689/002-1733320-8742403?v=glance

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از FARGO :
همه گل گفتند
ولی دوست جوان و علاقمند من اگر کتاب راجع به اسمبلی سری x86 میخواهی حتما کتب مزیدی را بگیر.
قدیما جلدش گالینگور بود و کتاب به زبان انگلیسی ولی بسیار ساده است.
دو جلده. شما جلد اولش کارت را راه میندازه.
این کتاب آنقدر معروفه که توی کتابفروشیهای انقلاب فقط بگو اسمبلی مزیدی را میخوام. قدیما افست انتشارات نص بود.

0137585098.01._SCMZZZZZZZ_.jpg

اینم لینک کتاب در آمازون
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0130165689/002-1733320-8742403?v=glance
بسیار ممنون و متشکر.دستتون طلا.

FARGO

Registered User
لایک‌ها
0
به نقل از electronic :
بسیار ممنون و متشکر.دستتون طلا.

خواهش ميكنم
شما جوون علاقمندي هستي...حيفه جدا پيشرفت نكني
برات آرزوي موفقيت روزافزون دارم.

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از FARGO :
خواهش ميكنم
شما جوون علاقمندي هستي...حيفه جدا پيشرفت نكني
برات آرزوي موفقيت روزافزون دارم.
قربون شما.امیدوارم همه مون پیشرفت کنیم.

littlerabbit

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
6
یه سوال : میلاد کیه و راهنماییش کدومه؟؟؟ -فقط میخوام بشناسم آخه من جز آی دی معمولا اسم کسی رو نمیدونم-

2-
جل الخالق! شما چقدر زود قضاوت می کنید.من کی کرک از شما خواستم!!
من این بندو بر خلاف همه بندای دیگه جمع بستم. مشخص هست، نیست؟؟؟
اما بازم میگم بنظز من تو بهتره بری تو خط اسمبلی مربوط به میکرو و قید X86 رو بزنی . حیف وقته - مخصوصا واسه یه برقی - من از تجربه خودم میگم.
موفق باشی.

یه چیزی : با کمال تاسف منم از اینکه مدیرم زیاد دل خوشی ندارم . هر که میاد از من انتظار داره یا مدام باید با این و اون سر و کله بزنم و ... آخرشم میگن !!! مدیرا از زیر دست خوششون نمیاد ! آخه عمو اول برادریتو ثابت کن! کی اینجا زیر دسته ؟ من یا شما؟ من که بیشتر باید به همه جواب پس بدم!

Saeedm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از electronic :
دوستان كسي كتاب خوب و جامع در مورد اسمبلی سراغ داره.من بعضی کتابها رو دیدم که خیلی دری وری می نویسن برای همین هم دنبال کتابی هستم که مطالبش طبقه بندی شده باشه و مثالهای متنوعی رو در خلال مباحث مطرح کرده باشه.در ضمن از پایه شروع کنه چون من زیاد تو این زمینه مطالعه نکردم.ممنون.
اينجا رو هم نگاه كنيد: http://webster.cs.ucr.edu/AoA/index.html

solarisco

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از littlerabbit :
مثلا من یه زمان لازم شد و یک پروگرامر برای 8051 ساختم(ساختیم). (بازم بووووووقق!!! یادش بخیر بر وبچ ،فتل و ابی... و اصولا دورانی که دانشجو بودم!) یه سری دستور + یه سری راهنما که وقت پروگرام شدن این پایه باید ست باشه اون یکی ..... بعد هم یه فایل هگز ساده که با دستم میتونی ترجمش کنی هر دستور یه دو بایت و بعد آرگومانهاش. معمولا هم 256 تا دستورم ندارنکار کامپایلرش حتی به یک گذر هم نمیرسه. چه برسه به اینکه واسش دو گذره کامپایلر بنویسی!

littlerabbit جان ببخشید من متوجه نشدم منظورتون پروگرام هست یا پروگرامر اگه ممکنه بیشتر توضیح بدید

یه سوال دیگه
اگه بخواهیم جدول بردار وقفه رو دستکاری کنیم( طوری که بجای اجرای یک وقفه ابتدا روال مورد نظرما اجرا و بعد وقفه انجامشود ) به نظر شما با چه زبانی میتونیم این کار رو انجام بدیم؟

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از littlerabbit :
یه سوال : میلاد کیه و راهنماییش کدومه؟؟؟ -فقط میخوام بشناسم آخه من جز آی دی معمولا اسم کسی رو نمیدونم-

2-
من این بندو بر خلاف همه بندای دیگه جمع بستم. مشخص هست، نیست؟؟؟
اما بازم میگم بنظز من تو بهتره بری تو خط اسمبلی مربوط به میکرو و قید X86 رو بزنی . حیف وقته - مخصوصا واسه یه برقی - من از تجربه خودم میگم.
موفق باشی.

یه چیزی : با کمال تاسف منم از اینکه مدیرم زیاد دل خوشی ندارم . هر که میاد از من انتظار داره یا مدام باید با این و اون سر و کله بزنم و ... آخرشم میگن !!! مدیرا از زیر دست خوششون نمیاد ! آخه عمو اول برادریتو ثابت کن! کی اینجا زیر دسته ؟ من یا شما؟ من که بیشتر باید به همه جواب پس بدم!
بابا جدی نگیر....
خوب من به لحن خودت حواب دادم منظور خاصی هم نداشتم در ثانی درست نیست یه طرفه قضاوت کنی یه نگا به اخر اولین پستت تو این بخش بنداز....ولی بازم می گم ممنون.راهنمایی هات خیلی عالی بود.در مورد میکرو و X86 هم تقریبا به همچین نتیجه ای رسیدم.

بالا