برگزیده های پرشین تولز

اسکناس 10 هزار تومانی

1240

Registered User
لایک‌ها
28
بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند

اینها زدن یکدیگرند

Parsa-Undead

مدیر باز نشسته
لایک‌ها
1,121

اینها زدن یکدیگرند
yahoorotf.gif
yahoorotf.gif
yahoorotf.gif

بنی آدم اعضای یکدیگرند : من دست شما و شما پای من هستی : ))

1240

Registered User
لایک‌ها
28
مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک گفت: بانک مرکزی برای درج کلمه "یکدیگرند" در بیت مشهور سعدی "بنی‌آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند" که در پشت اسکناس 10 هزار تومانی درج شده، از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام کرده است.

به گزارش مهر، مجید صنیعی امروز سه شنبه به خبرنگاران گفت: بانک مرکزی برای درج کلمه " یکدیگرند" در بیت معروف شیخ اجل یعنی "بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند" که در پشت اسکناس 10 هزار تومانی درج شده، از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام کرده است.

مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک خاطرنشان کرد: این فرهنگستان نیز به بانک مرکزی اعلام کرد که درج کلمه "یکدیگرند" نسبت به کلمه "پیکرند" ارجح تر و صحیح تر است.

این در حالی است که کاووس حسن لی مؤسس مرکز سعدی‌شناسی درباره اصالت بیت مشهور "بنی‌آدم اعضای یکدیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند" که پشت اسکناس‌های 10 هزار تومانی درج شده است، به خبرنگار مهر گفت: این بیت مشهورتر است هر چند به همان اندازه از اصالت دورتر است.

وی با اشاره به تفاوت نسخ معتبر موجود از اشعار سعدی درباره این بیت شیخ اجل اظهارداشت: بیت "بنی‌آدم اعضای یک پیکرند / که در آفرینش ز یک گوهرند" به جهت نزدیکی به ساخت و دستور زبان فارسی دوره سعدی از اعتبار بیشتری برخوردار است اما به هر دلیل بعدها کلمه "پیکر" جای خود را در مصرع اول این بیت به واژه "دیگر" داد.

خبرنگار مهر از بانک مرکزی کسب اطلاع کرد که نظر مرحوم دکتر غلامحسین یوسفی قرائت بیت مذکور سعدی ارجح تر بوده که بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند. گرچه این مرحوم مطرح نکرده که کلمه پیکرند اشتباه است اما کلمه یکدیگرند ارجحیت دارد.

همچنین در تمام نسخه های قدیمی که از سال 717 به بعد در اختیار است قطعه معروف بنی آدم اعضای یکدیگرند به همین عبارت نگاشته شده و هیچ نسخه ای اعم از قدیم و جدید خطی و چاپی به نظر اهل ادب نرسیده که عبارتی جز این باشد.

1240

Registered User
لایک‌ها
28
این رونمائی داره یا عزاداری؟ با هزار تومن دیگه نونم نمیدن.

q1psy7k1dckiaptt7eo7.jpg

یک بنده خدایی تو صدای امریکا اورده بودن اقتصاد خونده بود
یکی از اصلاح چی ها گفت ما با 5 هزار تومن یک کیلو گوشت میدادیم اما گوشت شما شده 12 تومن(اگر اشتباه نکنم)
مناظره بود بین این اصلاح چی ها و اصول ها
بعد طرف تو صدای امریکا گفت خوب بگید 10-15 سال قبل از شما که میشد زمان شاه یک کیلو گوشت کیلو چند بود؟
راست میگفت

حالا این صفر ها هم نشان دهنده اقتصاد بیمار هست
ببنید چطور و چقدر سریع داره پول درشت وارد چرخه میشه.

Last edited:

brainsore

Registered User
لایک‌ها
3,189
جون میده برا شعارنویسی!

مارمولک

Registered User
لایک‌ها
3
اینها زدن یکدیگرند

بانک مرکزی برای درج کلمه " یکدیگرند" در بیت معروف شیخ اجل یعنی "بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند" که در پشت اسکناس 10 هزار تومانی درج شده، از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام کرده است

آخه این دیگه استعلام لازم داره مرد حسابی ؟

اعضای یکدیگرند یعنی چی ؟ یعنی مثلا من دست شما هستم و شما ممکنه پای من باشی ؟

عقل هم خوب چیزیه .

البته با توجه به اینکه رئیس فرهنگستان رو عوض کردن و به جای م.م اون مرتیکه پشمالو رو گذاشتن این چیزا تعجبی هم نداره . ;) از کوزه همان برون تراود که در اوست .

zxcvmohsen

Registered User
لایک‌ها
25
خوب به لطف حق همت مضاعف واسه اضافه کردن صفر های رو اسکناس ادامه داره؛ یه کم فشار رو بیشتر کنیم به زیمبابوه می رسیم یه کم

brainsore

Registered User
لایک‌ها
3,189
آخه این دیگه استعلام لازم داره مرد حسابی ؟

اعضای یکدیگرند یعنی چی ؟ یعنی مثلا من دست شما هستم و شما ممکنه پای من باشی ؟

عقل هم خوب چیزیه .

البته با توجه به اینکه رئیس فرهنگستان رو عوض کردن و به جای م.م اون مرتیکه پشمالو رو گذاشتن این چیزا تعجبی هم نداره . ;) از کوزه همان برون تراود که در اوست .
حاج آقا شما هم به ایادی مشت بر دهان خورده فتنه گر پیوستی؟;)

maryam1389

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
چرا به جای اون عکس سعدی رو چاپ نکردن
ها هاها
برای چی؟

hojatshabani

Registered User
لایک‌ها
146
بالا