برگزیده های پرشین تولز

اطلاعاتي راجع به كار كشاورزي داريد؟ لطفا در اختيار بقيه بگذاريد

mak

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
درود و صد درود!
اول راجع به اون خبر خوش شبه هسته‌ايت بگم كه بله تو فيلد راه اندازی مرکز سوئیچ كار كرديم. لطفا جزئياتش رو برام pm كن ببينيم ميتونيم ما هم مثل شما مفلوس(توضيح مفلوس همان ذي فلوس است كه در ادبيات كهن ايران به دولتمند نيز ترجمه شده است!) بشيم يا نه. در ضمن در فيلد اعلام و اطفاء حريق ، Security و GIS هم اگه كار داشتي به ما بفرماييد در خدمتيم!

اما در باب كار باحال بدون چشم‌داشت صد در صد مالي(همون كشاورزي خودمون!):
راستش برادر تو كه از وضع من مطلعي(همون اختلاف طبقاتي و پنتهاوس و انباري و...) اگه بنا باشه من هم در اين كار باحال در خدمت شما باشم شرط لازمش اينه كه ابتدا يه كار فلوس ساز برا خودم دست و پا كنم كه خرج زن و بچه(البته بچه آينده!) رو بده و بعد در ركاب شما به اسلام و مسلمين خدمت كنم! كه خوب اين قضيه هم منجر به اين ميشه كه احتمالا بيش از 50% از وقتم بايد صرف اون كار بشه مگر اينكه شانس يارم بشه و بتونم يه كار قلمبه در مدت زمان كم بكنم كه روش نميشه حساب كرد. خلاصه اگه من دنبال كار متعارف و پولسازم به اين خاطره!

حالا شما هر وقت سرت خلوت شد و خواستي يه كاري بكني يه ندا بده من سعي ميكنم خودم رو به هر نحو شده بچپونم تو تيم شما!:f34r:

راستش من خيلي مايلم يه وب‌سايت(فروشگاه الكترونيكي بيشتر مد نظرمه!) ميزون دست و پا كنم كه هم هويتم رو كم كم شكل بده هم در آينده نيمه نزديك به درآمد زايي برسه، خلاصه شما هم اگه مايلي بگو يه فكري به حالش بكنيم.

راستي ما كه دو نفر بيش نيستيم بهتر نيست بريم تو فاز pm؟
مخلص
فعلا خدا نگهدار

mak

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
درود بر تو بادا و ....خدايي فارسي حرف زدن سخته:blink:
جون خودم همين روزا از اين سايت پرتمون ميكنن بيرون. حرفهامون كه خصوصيه 8 صفحه هم كه طول تاپيكمونه، هي هم اين تاپيك خصوصي رو مياريم تو صدر تاپيكها، طرف هم مياد راجع به كشاورزي يه چيزي بخونه ميره قاطي باقاليا!!!

مشخصات اون پروژه رو هم اگه نميتوني pm كني ايميل كن .

فوتبالم كه خوبه كه، اين يارو سياه زشته كيه؟.. همين يارو تو بارسلونا بازي ميكنه... آها "رونالدينيو"! ظاهرا مي‌خوان بفروشنش، بجنب تا دست اون ترنسفرر‌هاي شياد بهش نرسيده بياريمش ايران بفروشيمش به پرسپوليسي استقلالي،‌خلاصه بياريمش اگه نخريدن به درد گل كوچيك تو محله‌هاي پايين ‌شهر كه مي‌خوره يه جوري آبش ميكنيم. تو بيار اون با من.:f34r:;):wacko:

المخ....آخ ببخشيد داشت عربي ميشد...
سپاسگزارم(اين ديگه گ توشه نميتونن عربها بخونن!)

hypermatrix

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
نمی دونم چرا وقتی آدمای تحصیل کرده میرن سراغ کشاورزیو دام و طیور و آبزیان، و حتی اونو به عنوان شغل اول انتخاب می کنن، اینقدر خوشحال میشم و لذت می برم. هرچی میزان تحصیلات بالاتر میره، این شعف منم بیشتر میشه! :)
..
امیدوارم در نهایت از میون کسانی که صحبت کردند و کسانی که فقط خواننده ی این صحبتها بودند، چند نفری آستین همت بالا بزنند...

از امروز همراه شدم و همونطور که توی تاپیک دیگه ی دوست عزیز \"علی آقا\" گفتم، تمام پستها رو ( نزدیک به 250!.. دقیق تر 108+107+17 + 2مطلب از لینکها) خوندم.
..
حرف اون تاپیک رو اینجا هم تکرار می کنم... میخوام برای حرفهایی که دارم وقت بزارم، پس اول باید ببینیم چند نفر پیگیر بحث هستند و اصلا ارزش گفتن داره یا نه!

پس ...

دوستانی که پیگیر هستند، هرکدوم، نظر و برداشت خودشون از کل این تاپیک رو در 3-4 جمله بیان کنند. انشاا.. اگه نتیجه خوب بود، بحث های خوبی مطرح می کنیم که چرک زیادی هم داشته باشه!!

mak

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام hypermatrix جان
تويه اون يكي تاپيك پاسختون رو دادم اينجا هم به بخش ديگري از سؤالتون سعي ميكنم پاسخ بدم و البته پاسخ صادقانه!

هايپر جان كليت موضوع از ابتدا اينطوري شروع شد كه ما ببينيم چرا نميتونيم با هم شريك شيم و يه كار بزرگ شروع كنيم و در حالت ايده‌ال به موفقيت چشمگير هم دست پيدا كنيم!؟ پاسخ كوچيكي كه به صورت بزرگ در تمام تاپيكهاي من مطرح شد مشروح اين موارد بود:
_ نبود اطمينان بين تمام ايرانيان
_ فرهنگ عمومي جامعه خصوصا خودخواهي و توهم برتري
_ ضعف قوانين شراكتي و از اون مهمتر اطاله دادرسي‌
_ نادر بودن الگوهاي موفق
_ و ...
با تمام اين احوال من و ew تا كنون اين بحث رو ادامه داديم شايد به يه راه‌حل هرچند نسبي دست پيدا كنيم. البته در اين ميان يه هو يه اختلاف طبقاتي(كه تو پستهاي قبلي به شوخي بهش اشاره كردم) بين ما بوجود اومد كه تقريبا فلسفه‌ي شراكت رو بين من و ew از بين برد و در نهايت به سمت **** ارباب رعيتي كشيده شديم;).
با اين وجود(**** ارباب رعيتي و البته عدم نياز ارباب به رعيت!) راستش من زياد اميدوار به انجام يه فعاليت مشترك نيستم اما از اينكه يه دوست هر چند مجازي ولي با اين تجربه پيدا كردم و ميتونم از اين طريق به معلوماتم اضافه كنم خيلي خوشحالم و مشتاقانه به بحث ادامه ميدم.
حالا هم كه شما ابراز تمايل كرديد و در خدمتتون هستيم.

فعلا يا حق!

hypermatrix

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
دوباره سلام

ممنون از توجهتون

اما من منظورم مباحث همین تاپیک بود و توی اون تاپیک هم منظورم مباحث داخل همون تاپیک!
این دو رو با هم خلط نکنیم ( در راستای تمرین حل یکی از ایراداتی که مطرح کردید، یعنی موازی کاری و تداخل امور و وظایف )
شخصا تمام پستها رو خوندم، اما هدفم از این سوال این بود، که تعداد دوستان همراه مشخص بشه تا یک ارزش گذاری برای گفته های خودمون داشته باشیم!
ایشاا.. صحبتهای خوبی در این مورد خواهیم داشت.

****پس دوستانِ همراهِ دیگه، خلاصه ی پستهای همین تاپیک رو مطرح کنند،لطفاً****

فقط جهت اطلاع بگم که کشت هایدروپونیک زعفران در جهان انجام میشه و در حال حاضر هم به صورت یک پایلوت در یکی از شهرستانهای استان کرمان(بردسیر) قرار هست به اجرا در بیاد. فرصت نکردم سرچ کنم، اما می تونید در این مورد از جهاد کشاورزی اطلاعات کسب کنید.
توی خیلی از ژورنالهای بین المللی هم برای چند سال، بحث کاشت هایدروپونیک گیاهان باارزش اقلیمی مطرح بود... احتمالا اونم با سرچ بدست بیاد.
زعفران = saffron = Crocus sativus
هایدروپونیک = hydroponicum = hydroponics

(((پاسخ شوخی به شوخی!: در مورد مسئله ی اختلاف طبقاتی و **** خان خانی و ملک الطوایفی و سایر موارد هم ( البته در صورت وجود!) ، بهترین راه ، اصلاحات ارضی هست، اینجوری ارباب رو بین رعایا تقسیم می کنیم!)))

پی نوشت: \\\"تا چند روز مرخص میشم\\\"

سلام hypermatrix جان
تويه اون يكي تاپيك پاسختون رو دادم اينجا هم به بخش ديگري از سؤالتون سعي ميكنم پاسخ بدم و البته پاسخ صادقانه!

هايپر جان كليت موضوع از ابتدا اينطوري شروع شد كه ما ببينيم چرا نميتونيم با هم شريك شيم و يه كار بزرگ شروع كنيم و در حالت ايده‌ال به موفقيت چشمگير هم دست پيدا كنيم!؟ پاسخ كوچيكي كه به صورت بزرگ در تمام تاپيكهاي من مطرح شد مشروح اين موارد بود:
_ نبود اطمينان بين تمام ايرانيان
_ فرهنگ عمومي جامعه خصوصا خودخواهي و توهم برتري
_ ضعف قوانين شراكتي و از اون مهمتر اطاله دادرسي‌
_ نادر بودن الگوهاي موفق
_ و ...
با تمام اين احوال من و ew تا كنون اين بحث رو ادامه داديم شايد به يه راه‌حل هرچند نسبي دست پيدا كنيم. البته در اين ميان يه هو يه اختلاف طبقاتي(كه تو پستهاي قبلي به شوخي بهش اشاره كردم) بين ما بوجود اومد كه تقريبا فلسفه‌ي شراكت رو بين من و ew از بين برد و در نهايت به سمت **** ارباب رعيتي كشيده شديم;).
با اين وجود(**** ارباب رعيتي و البته عدم نياز ارباب به رعيت!) راستش من زياد اميدوار به انجام يه فعاليت مشترك نيستم اما از اينكه يه دوست هر چند مجازي ولي با اين تجربه پيدا كردم و ميتونم از اين طريق به معلوماتم اضافه كنم خيلي خوشحالم و مشتاقانه به بحث ادامه ميدم.
حالا هم كه شما ابراز تمايل كرديد و در خدمتتون هستيم.

فعلا يا حق!

mak

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام...

در مورد كار كشاورزي خلاصتاً(از اون كلمه‌هاي سوپر غلط!:blush:) بايد عرض كنم كه در اين تاپيك به اين نتيجه تا اينجا رسيديم كه اين كار در حال حاظر به دلايل زير نسبت به كارهاي ديگه (كه البته هنوز نميدونيم چه كارهايي!:wacko:) از مزيت نسبي كمتري برخورداره(البته اين رو هم اضافه كنم كه ew ميليا... مصرّه كه به‌خاطر دلش اين كار رو انجام بده كه اگه اين كار رو كرد كه مايه‌ي مسرت ساير دوستان هم خواهد شد.) و اما دلايل مفروضه:
1- حمايت ضعيف دولت(اگه نياز به وام باشه!)
2- مافياي فروش پدرسوخته( بعضي از ميدوني‌ها رو ميگم:f34r: )
3- كار سخت و طاقت‌فرسا(خب كشاورزيه ديگه!)
4- نياز به تخصص كمياب(البته در رشته‌هاي هيدروپونيك و ارگانيك و امثالهم)

ولي با تمام اين تئوريات من تو شهرك گلخونه‌اي هشتگرد كه شامل تعدا زيادي گلخونه‌ي 5000متريه(3000متر گلخونه بقيه زمين و سرايداري و ...) درآمدهاي 100-300 ميليون درسال ديدم كه داشتن كار ميكردن. قيمت گلخونه‌ش رو هم كه مي‌پرسيدي در بدترين شرايط كه طرف قيمت پرت به من داد با تمام تجهيزاتش حدود 350ميليون درميومد(البته 5-6 ماه پيش!)

...من از داييم كه مهندس كشاورزيه و رفيقاش همه تو اين كاران راجع به اين قضيه پرسيدم، گفت اگه با سرمايه‌ي خوب وارد بشيد(بالاي 700-800 ميليون!:blink:) بردش بسيار عاليه ولي با گدا بازي مختون به زمين اون هم از نوع گرمش اصابت ميكنه!

ديگه خودتون ميدونيد...

فعلا خدا نگهدار

hypermatrix

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
ممنون

1. یکی از راحت ترین نوع وام، وام کشاورزیه! .. با کمترین بهره و راحت ترین بهانه ها برای به تعویق انداختن بازپرداخت ( و البته کمترین سود.. ببخشید،کارمزد!)
2. مافیا هوش میخواد و دقت. از عهده ی من بر نیاد، از عهده ی شما بر میاد که با یکم زیرکی، مافیا بسازید! ( در مورد یکی از محصولات باغی، سابقه ی اینکار رو دارم)
3. طاقت فرسا بودن بستگی به میزان علاقه داره، اما سخت بودنش یکی از شیرین ترین دلایل علاقه ی شخصی من هست! .. هرچقد پول بدی، آش میخوری!
4. روشهای نوین، درآمد رو بالا میبره، اما هزینه های جانبی زیادی تحمیل میکنه. برای شروع به کسی این توصیه رو نمی کنم، اما در خلال سال اول، میتونید برای سالهای بعد و وارد کردن روشهای نوین تحقیق کنید. متاسفانه یا خوشبختانه، در ایران تخصص هیچ ربطی به رشته ی تحصیلی و مدرک نداره!

هرچی به تهران و زمینهای گرون نزدیکتر بشید، کشاورزی بی معنی تر میشه!
نگاه به قیمت زمین در برخی نقط پر محصول، مثل خوزستان و کرمان و سمنان بندازید، تفاوتهای فاحش رو خواهید دید.
نزدیکی به بازار مصرف بزرگ با اون تفاوت قیمت، ارزشش رو از دست میده.
یه زمین رو در جلگه ی خوزستان برای جالیز یا در جیرفت کرمان برای جالیز و ذرت ، یا در سمنان برای واریته ها اجاره کردن، بهترین روش برای کسی هست که میخواد زندگیش رو روی این کار صرف کنه...

اما برای تفنن و درآمد .. هشتگرد به دلیل فراهم بودن امکانات، مکان مناسبی هست.
البته بعضی روستاهای گیلان و مازندران هم هنوز قیمتهای مناسبی دارند.

سلام...

در مورد كار كشاورزي خلاصتاً(از اون كلمه‌هاي سوپر غلط!:blush:) بايد عرض كنم كه در اين تاپيك به اين نتيجه تا اينجا رسيديم كه اين كار در حال حاظر به دلايل زير نسبت به كارهاي ديگه (كه البته هنوز نميدونيم چه كارهايي!:wacko:) از مزيت نسبي كمتري برخورداره(البته اين رو هم اضافه كنم كه ew ميليا... مصرّه كه به‌خاطر دلش اين كار رو انجام بده كه اگه اين كار رو كرد كه مايه‌ي مسرت ساير دوستان هم خواهد شد.) و اما دلايل مفروضه:
1- حمايت ضعيف دولت(اگه نياز به وام باشه!)
2- مافياي فروش پدرسوخته( بعضي از ميدوني‌ها رو ميگم:f34r: )
3- كار سخت و طاقت‌فرسا(خب كشاورزيه ديگه!)
4- نياز به تخصص كمياب(البته در رشته‌هاي هيدروپونيك و ارگانيك و امثالهم)

ولي با تمام اين تئوريات من تو شهرك گلخونه‌اي هشتگرد كه شامل تعدا زيادي گلخونه‌ي 5000متريه(3000متر گلخونه بقيه زمين و سرايداري و ...) درآمدهاي 100-300 ميليون درسال ديدم كه داشتن كار ميكردن. قيمت گلخونه‌ش رو هم كه مي‌پرسيدي در بدترين شرايط كه طرف قيمت پرت به من داد با تمام تجهيزاتش حدود 350ميليون درميومد(البته 5-6 ماه پيش!)

...من از داييم كه مهندس كشاورزيه و رفيقاش همه تو اين كاران راجع به اين قضيه پرسيدم، گفت اگه با سرمايه‌ي خوب وارد بشيد(بالاي 700-800 ميليون!:blink:) بردش بسيار عاليه ولي با گدا بازي مختون به زمين اون هم از نوع گرمش اصابت ميكنه!

ديگه خودتون ميدونيد...

فعلا خدا نگهدار

mak

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
خود موامه راحته تأمين وسيقه‌ش مشكله! در اكثر موارد زمين شما ارزش زيادي نداره و وسيقه‌ي مناسبي از اين جهت محسوب نميشه...

در مورد مافيا، دروغ چرا من نه خودم تا حالا مافيا شدم نه گير مافيا افتادم ونه از گير افتادنش ترسي دارم من خلاصه‌ي تاپيكهاي گذشته رو عنوان كردم كه هر كي از شنيده‌هاش (من‌جمله خودم) يه مطلبي رو عنوان كرده بود. در اين مورد يكي از دوستان دايم به قدري اذيت شده بود كه وقتي من براي راه‌اندازي يه گلخونه براي كشت توت‌فرنگي يا خيار رفتم پيشش به شدت سعي كرد رأيم رو بزنه!

طاقت‌فرسا بودن و اين‌ حرفها هم به عقيده شخصي خودم اگه همراه با يه درآمد معقول باشه در برابر لذتي كه اين كار داره مي‌ارزه!

در مورد روشهاي نوين(خصوصا هيدروپونيك) من فكر ميكردم كه با توجه به اينكه ما رشته‌هامون برق و الكترونيكه مزيت نسبي داريم نسبت به روشهاي معمولي.

من براي خريد زمين تا گرمسار هم رفتم قيمتهاش هم خيلي خوب بود 2 ساعت هم با تهران فاصله داره اما كيفيت آبش برا هيدروپونيك خصوصا كشت توت‌فرنگي اصلا مناسب نبود براي خيار گوجه هم نسبتا بد بود يعني ريسك داشت.

هشتگرد براي كسي كه پول داره خيلي مناسبه ميشه زمينهاش رو ارزونتر هم خريد نزديك هم هست، از همه مهمتر آب لوله‌كشي و برق داره و ميگن گازش هم داره مياد!

قعلا خدا نگهدار!

hypermatrix

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
الآن برای ارزش گذاری زمین، نسبت به ملک، همکاری بهتری از طرف کارشناس بانک با کشاورز میشه .. از طرف دیگه اگه روش شما همراه با تاسیسات باشه، به تدریج ارزش زمین شما به دلیل همون تاسیسات بالا میره و میتونید از روش وام اقساطی استفاده کنید و در پایان هر مرحله ی کار، درخواست قسمت بعدی وام رو بدید.
با تاسیس شرکت و نوشتن طرح توجیحی مناسب هم، میتونید از وامهای تعاونی با وثیقه ی کمتر بهره مند بشید.

شاید تنها مزیت برای شما، هزینه ی کمتر نصب و راه اندازی و تعمیرات احتمالی سیستم کنترلی باشه .. که برای کار بزرگ، چندان قابل توجه نیست. وگرنه در مابقی مراحل ، شما دانش کشاورزی میخواید نه الکترونیک

که اون هم ترسناک نیست .. خیلی زود میشه تجربه کرد و در کنارش از کارشناس خبره راهنمایی گرفت و پیشرفت کرد.

خود موامه راحته تأمين وسيقه‌ش مشكله! در اكثر موارد زمين شما ارزش زيادي نداره و وسيقه‌ي مناسبي از اين جهت محسوب نميشه...

در مورد مافيا، دروغ چرا من نه خودم تا حالا مافيا شدم نه گير مافيا افتادم ونه از گير افتادنش ترسي دارم من خلاصه‌ي تاپيكهاي گذشته رو عنوان كردم كه هر كي از شنيده‌هاش (من‌جمله خودم) يه مطلبي رو عنوان كرده بود. در اين مورد يكي از دوستان دايم به قدري اذيت شده بود كه وقتي من براي راه‌اندازي يه گلخونه براي كشت توت‌فرنگي يا خيار رفتم پيشش به شدت سعي كرد رأيم رو بزنه!

طاقت‌فرسا بودن و اين‌ حرفها هم به عقيده شخصي خودم اگه همراه با يه درآمد معقول باشه در برابر لذتي كه اين كار داره مي‌ارزه!

در مورد روشهاي نوين(خصوصا هيدروپونيك) من فكر ميكردم كه با توجه به اينكه ما رشته‌هامون برق و الكترونيكه مزيت نسبي داريم نسبت به روشهاي معمولي.

من براي خريد زمين تا گرمسار هم رفتم قيمتهاش هم خيلي خوب بود 2 ساعت هم با تهران فاصله داره اما كيفيت آبش برا هيدروپونيك خصوصا كشت توت‌فرنگي اصلا مناسب نبود براي خيار گوجه هم نسبتا بد بود يعني ريسك داشت.

هشتگرد براي كسي كه پول داره خيلي مناسبه ميشه زمينهاش رو ارزونتر هم خريد نزديك هم هست، از همه مهمتر آب لوله‌كشي و برق داره و ميگن گازش هم داره مياد!

قعلا خدا نگهدار!

Last edited:

sab20

Registered User
لایک‌ها
106
ولی از شوخی گذشته تایپیک خوبی بوده.

مثلا یه کشاورزی می گفت من از تو 3 هکتار زمین 40 میلیون سود کردم.
می گفت چغندر کاشتم.
البته تو کشاورزی نمیشه دقیقا گفت چقدر برداشت می کنی. بستگی به چیزهای زیادی داره.
ولی بطور کلی هر هکتار تقریبا از گندم ، جو و مثل اون حداقل 5 میلیون میشه سود کرد.
حالا بعضیها میگن 6 و یا 7 یا 8 شاید یکی هم بگه 4 تومن.
ولی خربزه و طالبی بحثش جداست سود اونها فکر کنم بالای 20 تومن هست.
محصولات باهم فرق دارن درآمدشون و هزینه هاشون و ریسکشون باهم متفاوته.

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290
تاپیک خوبیه
نمیدونم چرا توی جستجوهای قبلیم بهش نرسیده بودم!
باید سر فرصت بشینم همشو بخونم.
واقعا نظرتون چیه؟

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290
شما به کشاورزی علاقه دارین؟
بله علاقه دارم و میخوام وارد این حوزه بشم برای کسب و کار ولی البته هنوز دقیقا مشخص نکردم که چه نوع فعالیتی را توی کشاورزی شروع کنم!
شما چطور؟ توی این زمینه کار میکنید یا درس میخونید؟

sab20

Registered User
لایک‌ها
106
بله علاقه دارم و میخوام وارد این حوزه بشم برای کسب و کار ولی البته هنوز دقیقا مشخص نکردم که چه نوع فعالیتی را توی کشاورزی شروع کنم!
شما چطور؟ توی این زمینه کار میکنید یا درس میخونید؟
بله البته که من علاقه دارم ولی نه زیاد به خرید و فروش بیشتر به تولید.

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290

در مورد مافيا، دروغ چرا من نه خودم تا حالا مافيا شدم نه گير مافيا افتادم ونه از گير افتادنش ترسي دارم م
.....

قعلا خدا نگهدار!

الآن برای ارزش گذاری زمین، ... شما دانش کشاورزی میخواید نه الکترونیک

که اون هم ترسناک نیست .. خیلی زود میشه تجربه کرد و در کنارش از کارشناس خبره راهنمایی گرفت و پیشرفت کرد.

راستی شما دوستان کجا رفتین و چرا یک دفعه این تاپیک را نیمه تمام گذاشتین؟
این برنامه هایی که 8 سال پیش داشتین را اجرا کردین بالاخره یا نه؟

بالا