برگزیده های پرشین تولز

اطلاعاتی در مورد گاوداری

hamed1297

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
سلام.
من هم جدیدا با چند نفر از دوستان پیگیر این کار هستیم.
ما فارغ التحصیل رشته دامپزشکی هستیم ولی متاسفانه دولت فرقی بین ما و بقیه نمیگذاره.
فعلا دنبال جمع کردن اطلاعات هستیم.
ممنون از donya822626 .اطلاعات خوبی بود.

Last edited:

پتان

Registered User
لایک‌ها
66
ممنون دنیا جان .
والله کار رو من نمیکنم کارگرها می کنن .
در مورد نژادهای گوشتی بیشتر توضیح میدی چقدر سوددهی دارن؟

donya822626

Registered User
لایک‌ها
3
خواهش مي كنم دوستانه عزيز،قابلي نداشت

حامد جان من خودم فارغ التحصيله مهندسي دامپروري هستم هنوز كار پيدا نكردم شما توقع زيادي از دولت داريدا:lol:

حامد جان توصيه ميكنم برايه اطلاعاته جامع و كامل به كتابه پرورش گاو شيري (دكتر محمد جواد ضميري) و كتابه اصول پرورش گاو شيرده( دكتر قرباني) مراجعه كنيد...همين طور شما پتان عزيز....
همون طور كه گفتم پرورشه گاوه گوشتي به علته نبوده نژاد هايه گوشتي عالي و علوفه ي مرغوب و ....مقرون به صرفه نيست.شما با داشتنه گاوداري شيري هم از شير و هم از گوشت مي تونيد استفاده كنيد....شيره گاوداري شيري فقط پوله علوفه و خرج هايه جانبي گاوداري رو تامين مي كند و فروشه گوساله و گاو نر به كشتارگاه ها و فروشه گاو ماده به گاو داري هايه ديگه يا باز هم به كشتارگاه سودي هست كه عايده گاودار مي شود...
در ضمن بهترين نژاد كه در ايران هست و سوده خوبي عايدتون مي كنه هولشتاين هست....هم گوشته زياد و هم شيره بالايي توليد مي كنه....
ببخشيد اما اگه قرار باشه كارگرا كار كنن و شما به طوره دايم در گاوداري حظور نداشته باشين به جايه سود ضرر خواهيد كرد...اينو مطمئن باشيد...چون كسي دلش برايه مالو امواله شما نسوخته و بيشتره افراد هم شيوه ي درسته نگهداري گاوها رو نمي دونن...به شما توصيه ميشه با يك مهندسه دامپروري مشورت كنيد...مسلما همين چيزها رو خواهيد شنيد......اگر حوصله ي دردسر نداريد به شما راه اندازي مرغ داري رو پيشنهاد ميكنم.....زود به سود ميرسيد و به سختي گاو داري هم نيست...حدودا 100 ميليون هم بيشتر سرمايه نمي خواد.....​

hossein55

Registered User
لایک‌ها
410
آهان
تازه دوزاریم افتاد
خوب برادر بد تو امضات گزاشتی لینکش رو دذیگه
فکر کردم اینجا اطلاعات میدن نه میخوان!×!؟

اونو "درخواست اطلاعاتی در مورد گاوداری" میکرده بهتر بودا

والا منکه تا به حال گاو از نزدیک ندیدم چه برسه به اینکه اطلاعاتی در این زمینه داشته باشم

ولی تا اونجا که یادم میاد قبلنا پدرم با یکی از دوستاش که یه مرغداری گل و گنده داشت و داشت ورشکست میشد شریک کرد

ولی سود مود نداشت یه ضرری هم داشت چون یه دفه یه مریضی ای چیزی بیافته همه میترکن و کله سرمایه میره هوا
کلا کاره خیلی ریسکی ای هست از نظره من مخصوصا اگه خودت تکی بخوای شروع کنی

با یکی که گوداری داره و ... بتونی شریک کنی به مراتب از هر لحاظ بهتره

از طرفی هم اینطور که قبلنا تو روزنامه ها و ... خونده بودم بیشتره شیره گاوداری ها رو دستشون باد کرده و بیشتر کارخونه ها با شیر خشک های وارداتی کار میکنن که ارزونتره و زود فاسد نمیشه

گوشتش هم که چی بگم! باید زیاد باشه تعدادشون که پرورش بدی که اونم سرمایه خیلی میخواد حتی از کم شروع کردنش

خوب اینا نظرات من بود و منم هیچ سررشته ای ندارم در این زمینه

اطلاعات ایشون در مورد شیر گاو در ایران کاملا صحیحه

sasan s

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
3,123
سلام دوستان
با اجازتون يه مسائلي را هم من بگم . البته من بيشتر مسائل شير گاو را در جريان هستم .
الان متاسفانه اكثر شركتهاي توليد لبنيات كشور دريافت شيرشون بنا به دلايل مختلف پايين اومده . اكثر دامداري ها هم به دليل بالا رفتن قيمت علوفه عطاي نگهداري گاوهاي شيري را به لقايش بخشيدن. الان خبر دارم خيلي از گاوداريهاي شيري ، گاوهاي با ارزششون رو به كشتارگاهها فرستادن به خاطر همين مسائل . الان شير رو شركتها ميانگين ليتري 430-450 از دامدار ميخرن كه دربعضي استانها مثل گلستان و آذربايجان شرقي قيمت شير ارزونتر از اين ارقام هست و در جاهايي مثل اصفهان و گلپايگان و تهران قيمت گرونتر . نهايتا اينكه با اجازه ندادن دولت براي افزايش قيمت لبنيات كارخانه ها ، اونها هم سعي در خريد شير ارزانتر مي كنند كه اين روي هر دو صنعت لبني و دامداري تاثير خودشو ميگذاره .
نهايتا اينكه خيلي دقت بكنيد در قضيه راه اندازي گاوداري . خودتون دقيقا تحقيق كنيد و فقط به اميد گرفتن وام اين كارو شروع نكنيد . موفق باشيد

donya822626

Registered User
لایک‌ها
3
حرفه ساسان خان دقيقا تاييد ميشه....گاودارا الان خيلي ضرر كردن به خاطره اين موضوع...مخصوصا گراني علوفه....ولي خوب ايرانه ديگه!معلوم نيست چي پيش بياد!شايد اوضاع درست شد.....

darioushjh جان گاوداري با تعداد راس بالا اصلا صرف نميكنه!به علته اينكه هزينه ها بسيار بسيار بالا خواهد رفت.....
مرغداري هم همين طور كه شما گفتين ريسكه بالايي داره البته اگه فضايه در نظر گرفته شده مناسب باشد خيلي هم جايه نگراني نيست...يك مرغدار سوده بلند مدت را در نظر مي گيره.....پدره دوسته بنده مرغداري دارد و با اينكه يك دوره تلفاته بالايي به خاطره بيماري مرغها در مرغداري داشتند و ضرر زيادي متحمل شدند،از كارشان و سوده عايده راضي هستند

hamed1297

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
حامد جان توصيه ميكنم برايه اطلاعاته جامع و كامل به كتابه پرورش گاو شيري (دكتر محمد جواد ضميري) و كتابه اصول پرورش گاو شيرده( دكتر قرباني) مراجعه كنيد.
سلام.ممنونم از راهنماییتون.دکتر ضمیری استادمون بودن.کتاب خوبی داره.حتما میگیرم میخونه.

در مورد شیر تمام دنیا رسم بر این هست که قیمت 1 لیتر شیر 3 برابر جو هست.واسه همین اونجا صرفه داره.
ولی اینجا مثل بقیه موارد با همه جا فرق میکنه.
ولی به هر حال دولت چاره ای جز حمایت نداره.ظاهرا جهاد واسه تلیسه داره وام میده.خبرش که تایید شده.

در مورد شیر خشک و کارخانه بعید میدونم.من خودم دوره سربازی توی بخش بهداشت شبکه دامپزشکی بودم.و کارمون سر زدن به این بخش ها بود.خلاصه اوضای شیر و میزانش امسال اصلا خوب نبود.
شیرازی ها شرکت ارژن رو میشناسن.
حدود 20 تن امسال شیری که بهش تحویل میدادن کم شده بود.
توی کشتارگاه هم که میرفتیم روزی نبود که کاوهای شیری رو واسه کشتار نیارن.

کلا اونهایی که میبینید ضرر میکنن دیمی کار میکنن.
واسه مرغ داری هم الان زیر 30.000 قطعه مجوز نمیدن که.
اون هم هزینه بالایی میطلبه.

Last edited:

donya822626

Registered User
لایک‌ها
3
حامد جان خواهش مي كنم....پس شمام باجگاه درس خونديد؟دكتر ضميري استاده بنده هم بودن.....
اطلاعاتتون تاييد مي شه....
البته همه چيز نسبيه....گاو داره موفق داريم تو اين شرايط گاوداري كه بيچاره شده باشه هم داريم....مديريت تو اين شرايط خيلي مهمه.....كلا كار كردن با موجوده زنده در ايران ريسكش فوق العاده بالاست.....خبره شركته ارژن رو هم شنيده بودم....واقعا نمي دونم دولته محترم:blink: داره چيكار مي كنه....از اون طرف گوسفندا رو به بهانه ي خشكسالي و نبوده علوفه ،خريدن و روانه ي كشتارگاه كردن بعد علوفه ي ارزان در اختياره دامدارايي كه هيچي ديگه نداشتن گذاشتن:blink:....از اين طرف هم كه قيمته لبنيات و....خدا صبر بده!!!!!
بله الان يك سالي هست مجوز برايه زيره 30000تايي نمي دن...فقط يه چيزي...شيراز فقط اينجوريه ديگه؟من گفتم حدودا 100 ميليون بيشتر نمي خواد چون فكر كردم فقط شيراز اينجوريه و بقيه ي شهر ها اين مشكلو ندارن.....به هر حال وامه خوبي ميدن....ولي اداره ي 30000 تايي خيلي سخته....

Venom

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
3,913
پرورش کانگورو به کجا رسید ؟!

kamran190

Registered User
لایک‌ها
1
پرورش تمساح من فهمیدم چطوره ! کسی اطلاعاتی داره

پتان

Registered User
لایک‌ها
66
ممنون از حامد عزیز و دنیا جان ... خیلی ممنونم که بحث رو ادامه میدن
به حرفای زالو هم توجهی نکنین اگه شعور داشت چنین حرفی نمیزد ... ادامه بدین دوستان مرجع خوبی میشه

hamed1297

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
حامد جان خواهش مي كنم....پس شمام باجگاه درس خونديد؟دكتر ضميري استاده بنده هم بودن.....
اطلاعاتتون تاييد مي شه....
البته همه چيز نسبيه....گاو داره موفق داريم تو اين شرايط گاوداري كه بيچاره شده باشه هم داريم....مديريت تو اين شرايط خيلي مهمه.....كلا كار كردن با موجوده زنده در ايران ريسكش فوق العاده بالاست.....خبره شركته ارژن رو هم شنيده بودم....واقعا نمي دونم دولته محترم داره چيكار مي كنه....از اون طرف گوسفندا رو به بهانه ي خشكسالي و نبوده علوفه ،خريدن و روانه ي كشتارگاه كردن بعد علوفه ي ارزان در اختياره دامدارايي كه هيچي ديگه نداشتن گذاشتن....از اين طرف هم كه قيمته لبنيات و....خدا صبر بده!!!!!
بله الان يك سالي هست مجوز برايه زيره 30000تايي نمي دن...فقط يه چيزي...شيراز فقط اينجوريه ديگه؟من گفتم حدودا 100 ميليون بيشتر نمي خواد چون فكر كردم فقط شيراز اينجوريه و بقيه ي شهر ها اين مشكلو ندارن.....به هر حال وامه خوبي ميدن....ولي اداره ي 30000 تايي خيلي سخته....
سلام مجدد.
والا من کازرون درس خوندم.آزاد خوندم.گروه خون ما با سراسری ها ری اکشن میده.دی...
خلاصه آره دیگه.خودت که در جریان هستی.امروز رفتم مدیریت جهاد سر شمس با بخش منابع طبیعی و... اونجا هم کمک خاصی نکردن.
میدان دام رو بلدی؟اونجا گفتن اگر بخوای دامداری داریم بهتون بدیم ولی اگر رفته باشی میدونی چه افتضاح هست.اصلا به کار نمیاد.
شما چیکار میکنید؟کجا مشغولین؟
ادم هرچی بیشتر پیگیر میشه بیشتر ناامیدش میکنن.

پرورش تمساح من فهمیدم چطوره ! کسی اطلاعاتی داره
اون و حتی پرورش غورباقه هم داریم توی ایران.

donya822626

Registered User
لایک‌ها
3
حامد جان الان داريد ري اكشن مي ديد ديگه؟:D
بله ميدونه دام هم رفتم....راست مي گي اونجا هم به درد نمي خوره...
من والا دارم مي خونم واس فوق اگه خدا بخواد 1 ماه ونيم ديگه كنكور مي دم ببينم چي مي شه.....ولي دوستام كه شهرستاني بودن همه رفتن سره كار!فقط شيراز كار پيدا نمي شه مثله اينكه!!!!
سيرنگ كه نيرو مي خواست چند وقت پيشا.....دامپزشكي هم مي خواست...مصاحبه هم نداشت.....شما نرفتي؟
جهاد كل هم رفتين؟آدمايه بخشه پرورش و اصلاح گاوش خيلي با حالن!كمك مي كنن...فاميلشونو متاسفانه يادم نيست...ولي خوب به هر حال تو جهاد آدمو از زندگي نااميد مي كنن!!!!

hamed1297

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
سلام.
آقا شوخی کردم.دی...
خوب انشااله که قبول بشی.
آره درسته.شیراز کار پیدا نمیشه.البته طبیعی هم هست.کی حیون نگه میداره توی خونه.دی...
در مورد سیرنگ نشنیدم...حرف کی هست؟
دامپزشکی که من الان واسه طرح درخواست دادم هنوز قبول نکردن.بعد انقدر پر رو هستن.میگن باید با ماهی 340 سر کنید.نه اضافه کار نه حق محرومیت از مطب.یعنی از یه کارگر شما حقوقت کم تره.خلاصه اون هم نشده فعلا.
شما کوچکترین کاری بخوای انجام بدی توی بخش خصوص باید مصاحبه بشی.داروخانه/کلینیک/واکسیناسیون...
جهاد هم رفتم.اول گفتن برو ساختمان شماره 2 بعد از فلکه گاز.بعد روفتم اونجا گفتن برو مدیریت شهرستان سر شمس.اونجا هم رفتم گفتن برو جهاد حومه.
کلا جهادی ها آدمهای بدی نیستن به نسبت دامپزشکی.آدم خوب توشون زیاده.
در مورد سیرنگ اگر خبری داشتی ممنون میشم بنویسی.
پس فعلا.

donya822626

Registered User
لایک‌ها
3
حامد جان سيرنگ هر چند وقت يه بار تو روزنامه آگهي ميده! كه به چند نفر نيازمنديم......بعد مشخصش اينه كه ننوشته برايه كجا مي خوان فقط نوشته يك شركته معتبر به تعدادي ....... نياز دارد!!!همين كه نامو نشون نداره سيرنگه....من 3 دفعه آگهيشو در عرضه 1 سال ديدم...آخرين آگهيشم ماله 5_6 ماه پيش بود...به روزنامه ي خبر مراجعه كنيد:happy:

jahan_piri

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
دنبالیشم یه گاوداری بزنم ,چقدر وام میدن؟وضع تسهیلات چطوره؟

jahan_piri

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ممنون دنیا جان .
والله کار رو من نمیکنم کارگرها می کنن .
در مورد نژادهای گوشتی بیشتر توضیح میدی چقدر سوددهی دارن؟[/QUOTE
با سلام : من در حال احداث یه گاوداری 50راسیم میخاستم اکه دوستانی که در این باره اطلاعاتی دارن کمک کنن ممنون میشم:rolleyes:

zare69

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان سلام
کسی میتونه تمام هزینه ها و درآمد های یه گاوداری شیری را در اختیار من بذاره ممنون میشم.:)

vahidvbf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام . داشتم تو نت میگشتم که سر از اینجا دراوردم . گفتم یه شاید بتونم یه کمکی بتونم بکنم.
کلا " 2تا سیستم پرورش گاو داریم . یکی پرواری که از گوساله های نر هولشتاین استفاده میشه و بعد از مدت حدودا 11ماه آماده کشتار میشه و میفرستنش کشتارگاه . یعنی بازگشت سرمایه تو سیستم پرواری حدودا 1 سال است .
سیستم دوم پرورش گاو شیری هستش که از 2 نژاد هولشتاین و جرسی استفاده میکنن . البته هولشتاین بهترین نژادش میتونه تا روزی 50لیتر شیر هم بده که تو ایران حدودا" بین 35 تا 40 لیتر شیر در روز میدن . از نژاد جرسی کمتر استفاده میشه چون تولید کمتری داره ولی درصد چربی شیر بالاتری نسبت به هولشتاین داره .
(95 درصد دامداریهای ایران از هولشتاین استفاده می کنن ) .
در مورد وام هم باید بگم که جهاد به مساحت زمین و تعداد دامی که میخوای پرورش بدی وام میده . مثلا برای حدود 20 راس گاو 50 میلیون وام میده که بازپرداختش 5 ساله هستو ساله اولشم تنفس میدن .
حدود 300 راس داشته باشی میتونی ماهی 5میلیون درامد داشته باشی . البته اگه شیری باشن .
نکته مهم اینه که خودت زمین داشته باشی و بتونی ذرت یا جو یا یونجه را بکاری .
کمترین مساحت زمین واسه شروع و احداث یه گاوداری فسقلی حداقل 5000 متره .
اگه کمکی خواستی بهم ایمیل بزن . مهندس بهرامی [email protected]

الف.پ

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام.
مدتی هست که به دنبال جمع آوری مطالبی در مورد گاوداری و در واقع دغدغه های یک گاودارم .. مشغول نوشتن یک نمایشنامه هستم .
باید بگم که تمامی صحبت ها ی شما رو خوندم و در واقع به همین علت در سایت ثبت نام کردم. از همتون ممنون میشم اگر بتونید باز هم بحث رو ادامه بدید و بهم کمک کنید. حول محور خود دامدار و یا سرمایه گذار .. اینکه بزرگ ترین نگرانی یک دامدار چی می تونه باشه ؟ درگیر چه مشکلاتی هست؟ ( مراکز دولتی و ...)فکر می کنید کدوم بیماری در واقع پایان کار یک گاودار هست ؟ تب برفکی ؟ جنون گاوی ؟ این بیماری ها از کجا میان ؟ (پودر گوشت .. واردات ..؟)
در بین صحبت هاتون چند چیز برام مبهم بود : رشته ی مهندسی دامپروری ( اگر اشتباه نکنم!!) و مافیای گوشت یا دامداری ( منظور همین صنف)
اگر بتونید حول این موضوع ها بحث رو ادامه بدید واقعن ممنون میشم.:)
الف.پ

Last edited:
بالا