برگزیده های پرشین تولز

اندازه گیری ابعاد جهان هستی؟!

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
اتفاقا بر عكس حبيب جان

من معتقد هستم كه انسان ميتواند شناخت بسيار وسيعي از جهان هستي داشته باشد .
البته به كمك علوم است كه اين شناخت روز به روز كامل تر ميشود .
قطعا انسان 2000 سال پيش ديد خيلي ضعيفي در مورد جهان هستي داشت .
200 سال پيش گاليله را به جرم اينكه مي گفت زمين مي چرخد مي خواستند به دستور كليسا بسوزانند .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
من معتقد هستم هر چيز بيرون از دايره علم باشد قابل قبول نيست . البته علوم هيچگاه كامل نيستند اما برخي از موارد است كه علم خط بطلان بر آنها مي كشد .
من منظورم اين است كه مواردي را كه علم خط بطلان بر آنها مي كشد نمي تواند با چيزهايي مانند نيروي ماورا طبيعه و چيزهايي مانند اينها اثبات شود .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
اعتقاد من بر اين است كه مثلا هيچ نيرويي نمي تواند در جايي كه جاذبه وجود دارد قوانين موجود را نقض كرده و كاري انجام دهد كه مثلا براي چند ساعت نيروي جاذبه وجود نداشته باشد .
به اعتقاد من چنين نيرويي در طبيعت وجود ندارد .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
حبيب جان
شما كه كتاب تولدي ديگر را خوانده اي ميداني منظور من چيست .

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از behroozsara :
حبيب جان
شما كه كتاب تولدي ديگر را خوانده اي ميداني منظور من چيست .
بهروز جان ، من کتاب تولدی دیگر را به طور کامل مطالعه نکرده ام ،
فقط قسمتهایی از آن را مطالعه کردم و با کمال تأسف دیده ام که دکتر شفا نیز دچار تناقض گویی شده ،
در واقع ، مطالب پایانی کتاب ، ناقض اصل و هدفی است که کتاب به خاطر آن نوشته شده .

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
بهروز جان ، شما میگویید بحث دینی و اعتقادی پیش نکشیم ،
آنگاه کتاب تولدی دیگر را که معلوم است با چه نیتی نوشته شده ، پیش می کشید ؟

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
در هر حال نظر قطعی دادن پیرامون کیهان ، به دور از خود حتی موازین علمی است ،
بسیار گستاخانه هست که بشری که هنوز به اسرار و رموز جهان زیر پای خودش ( یعنی اعماق زمین ) به طور کامل پی نبرده ،
بیاید و پیرامون کیهان و عالم هستی نظر بدهد .

vahidrk

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
561
بسیار گستاخانه هست که بشری که هنوز به اسرار و رموز جهان زیر پای خودش ( یعنی اعماق زمین ) به طور کامل پی نبرده ،
اين حرفت رو قبول ندارم حبيب جان.يعني شما مي گي كه آدم اول بايد صبر كنه تا اصرار زمين كشف بشه بعد بره سراغ كهكشان؟!

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از mynobar :
بهروز جان ، شما میگویید بحث دینی و اعتقادی پیش نکشیم ،
آنگاه کتاب تولدی دیگر را که معلوم است با چه نیتی نوشته شده ، پیش می کشید ؟
حبيب جان
من به دليل آنكه بحث اين مسائل را پيش نكشم فقط نام كتابي را كه ميدانستم شما خوانده ايد گفتم تا منظورم را بهتر بداني .

اگر قصد پيش كشيدن مطلب بود كه مستقم مي نوشتم كه همه ببينند . قصدم اين بود كه تنها با شما در ميان گذاشته باشم .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از mynobar :
در هر حال نظر قطعی دادن پیرامون کیهان ، به دور از خود حتی موازین علمی است ،
با عرض معذرت
با اين ديدگاه هم موافق نيستم . اگر بشر اينگونه مي انديشيد اصلا علمي پيشرفت نمي كرد .
اصول علمي در پي فكر كردن به اين موضوعات و گشتن به دنبال جواب سوالات است كه توسعه مي يابند .

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
منظور من نظر دادن کلی و قطعی بود ،
وگرنه نمیگم که جلوی تحقیق و آزمایش و پژوهش گرفته بشه و همه دانشمندان برن بیکار بشینن .

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از Annapaquin :
اين حرفت رو قبول ندارم حبيب جان.يعني شما مي گي كه آدم اول بايد صبر كنه تا اصرار زمين كشف بشه بعد بره سراغ كهكشان؟!
نه منظور من به نوبت گذاشتن و اولویت دادن به علوم نیست .
آیا به نظر شما ، بهتر نیست آدم از چیزهای نزدیکتر به خودش و به زبان ساده ، اول از دور و بر خودش شروع بکنه ؟

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از mynobar :
آیا به نظر شما ، بهتر نیست آدم از چیزهای نزدیکتر به خودش و به زبان ساده ، اول از دور و بر خودش شروع بکنه ؟
الان در دنیا ، دانشمندان طرحهایی را بررسی میکنند که بتوان از انرژی گرمایی درون زمین ، برای تولید برق استفاده کرد و فکر میکنم چند تا نمونه عملی هم طراحی شده .
البته خودتون بهتر از من میدونید که در این روشها ، اب به اعماق زمین هدایت شده و در اثر گرمای آن ، بخاری که حاصل میشود ، حامل انرژی سرشاری هست.
اصلاً اینو بگید ، هنوز هم که هنوزه ، بشر نمیتونه به طور صد در صد و یقین ، زمان و مکان وقوع زلزله رو پیش بینی بکنه ، فقط تا سقف 30 درصد میتونه بگه .
و نیز اخیراً شنیدم که دانشمندان در حال بررسی روشهایی هستند که به کمک آنها بتوان ، انرژی ویرانگر زلزله را مهار کرده و به انرژی مثبت و سازنده تبدیل کرد .
مهندسان عمران و کارشناسان زمین شناسی و سایر رشته های مرتبط ، الان دارن روی این موضوع کار میکنند .

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
سلام :)

من معتقد هستم هر چيز بيرون از دايره علم باشد قابل قبول نيست . البته علوم هيچگاه كامل نيستند اما برخي از موارد است كه علم خط بطلان بر آنها مي كشد .
من منظورم اين است كه مواردي را كه علم خط بطلان بر آنها مي كشد نمي تواند با چيزهايي مانند نيروي ماورا طبيعه و چيزهايي مانند اينها اثبات شو
behroozsara خان من هم با شما موافق هستم .

من به شخصه , به نیروهای ماورالطبیعه اعتقاد دارم و فکر می کنم بوسیله ی روش های علمی انجام می شود که ما هنوز به آنها دست پیدا نکرده اییم .

اعتقاد من بر اين است كه مثلا هيچ نيرويي نمي تواند در جايي كه جاذبه وجود دارد قوانين موجود را نقض كرده و كاري انجام دهد كه مثلا براي چند ساعت نيروي جاذبه وجود نداشته باشد .
به اعتقاد من چنين نيرويي در طبيعت وجود ندارد .
شما از یک طرف حرف از نسبی بودن و کامل نبودن علم می زنید و از طرفی اینقدر مطمئن نظر می دهید .
24.gif

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
بله ، بهروز جان ، همانطور که میبینید نقش ماوراء الطبیعه انکار ناپذیر است ،
و من احسساس میکنم که شما و وحید و شاید بقیه دوستان می خواهند که راههای دینی ماوراء الطبیعه گفته نشود ،
خوب ، من که به شخصه ضرورتی را برای این کار ( حداقل در حال حاضر ) نمی بینم ،
مگر اینکه ببینیم صحبتمون به کجا میره .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از Huashan :
سلام :)

behroozsara خان من هم با شما موافق هستم .

من به شخصه , به نیروهای ماورالطبیعه اعتقاد دارم و فکر می کنم بوسیله ی روش های علمی انجام می شود که ما هنوز به آنها دست پیدا نکرده اییم .

شما از یک طرف حرف از نسبی بودن و کامل نبودن علم می زنید و از طرفی اینقدر مطمئن نظر می دهید .
24.gif
دوست من
من گفتم كه علوم تماما نسبي هستند و ناقص
اما علم امروز ما برخي از مطالب را به صراحت تاييد و اثبات كرده و چيزي كه از اين دايره بيرون باشد قابل قبول نيست .
بسياري از ما شنيده ايم ( دقت كنيد فقط شنيده ايم ولي هيچكدام با چشمان خود نديده ايم ) كه مثلا فردي داشت از محلي رد ميشد و ناگهان ديد كه كودكي از بالاي ساختمان يا پنجره اي به پايين پرتاب شده . اين فرد درخواستي كرده و كودك با سرعت خيلي پايين و مانند پر كاهي به روي زمين فرود آمده و هيچ مشكلي هم برايش پيش نيامده است . يعني قانون جاذبه كشك شده است .
من مي گويم اين چيزها امكان ندارد و علم امروز ما قانون و قدرت جاذبه را اثبات كرده و اينگونه حرفها فقط خرافات هستند كه مردم عامي به آن دامن ميزنند .

من جايي با اطمينان از علوم صحبت ميكنم كه علم آن بحث را اثبات كرده باشد وگرنه من خودم بارها متذكر شده ام كه علوم ما در برابر قواين اين جهان هستي بزرگ ناچيز و ناقص هستند .

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
بهروز جان ، شما به موضوع « قبر حمّال » ، ] حامبال قبری [ که در محله شتربان تبریز هست ، اشاره کردید ،
من هم مثل شما ، سنّم کفاف نمی دهد و از افراد مسن تر شنیده ام که مردی که در آنجا آرمیده ،
در زمان حیات خودش ، حمّال (باربر ) بود و در بازار تبریز ، کار میکرد .
روزی از کوچه ای رد میشد که میبیند ، بچه ای از بالای ساختمان ، سقوط کرده و در حال پرت شدن است ،
به یک باره میگوید : « خدایا نگهش دار ... » ،
در کمال شگفتی ، بچه در آسمان می ایستد ، و او بچه را گرفته و به آرامی روی زمین قرار داده و او را نجات میدهد .
مردم به طرفش هجوم می آورند که لباسهایش را به عنوان تبرک پاره بکنند و می گفتند که تو کیستی ؟ حتماً امام زمان هستی و .... ،
میگوید : « نه ، من نه امام زمان هستم ، نه عارف ، نه جادوگر و نه .... .؛ یک عمر من حرف خدا را گوش کردم و به امر و نهی او عمل کردم ( مراعات حلال و حرام در زندگی) ، یک بار هم او به حرف من گوش کرد ؛ آیا این غیر منطقی است ؟یعنی خدا آنقدر زبون و پست هست که یک بار خواهش بنده ای مثل من را رد بکند و اجابت نکند ؟ اصلاً جای تعجب نیست . »
از آن واقعه روزگار بسیاری نمی گذرد و هنوز در شهر ما افراد زیادی هستند که میتوانند شهادت بدهند که چنین واقعه ای اتفاق افتاده ، ( یعنی شاهدان عینی ماجرا بوده اند ).
اگر علاقمند بودید ، خاطره دیگری هم از این مرد شنیده ام که برایتان بگویم .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
حبيب جان

ابدا منظورم به آن مثال خاص نبود .
از اين قبيل اتفاقات و روايات در گوشه و كنار اين مملكت نقل مي كنند .
در هر قومي اين گونه روايات وجود دارند .

اما هيچكدام براي من قابل قبول نيست .

ناظم بزرگي كه اين هستي را آفريده و نظم بسيار بزرگي را بر آن استوار كرده هيچگاه اين نظم را بر هم نمي زند . چون اين نظم به هم پيوسته است و نمي توان در جايي گوشه اي از اين نظم را بر هم زد و نظم رشته ديگري بر هم نخورد . پشت سر هر نظمي كه ما مي بينيم هزاران قاعده و قانون وجود دارد كه بشر هنوز به بسياري از آن هم دست نيافته است .

من نمي توان بپذيرم كه اين نظم بدون بر هم خوردن نظم و قوانين ديگر بر هم بخورد .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به اعتقاد من اينها همه خرافاتي هستند كه از افكار مردم عامي بيرون آمده و خيلي از بزرگان ما هم دست به اعتراض زده اند كه اين خرافات را جمع كنيد .
مانند دكتر علي شريعتي كه در آثارش بارها به اين خرافات بي پايه و اساس حمله كرده و خواستار بيان روشني در اين زمينه ها شده است .
مثال هاي ديگري هم در همين زمان ما اتفاق مي افتد كه بسياري از بزرگان به آن اعتراض مي كنند .

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
بسیار خوب ، این بحث را خاتمه میدهم ،
چون قبول کردن یا نکردن اینگونه موارد ،
هیچ دردی از درد های جامعه ما را دوا نمی کند ،
پس من هم ادامه نمی دهم .

بالا