برگزیده های پرشین تولز

اندر احوالات خفیه حضرت پیکاسو

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
تهران درمرگ پیکاسو اندوهگین بود​

( اطلاعات ، شماره14068، 20/1/1352)

{ مرگ پیکاسو تهران را تکان داد.باچند تن از دوستداران این نابغه ی بزرگ جهان معاصر سخن گفتیم که بخشی از آن می خوانید.}

(شاملو): می دانید ؟ تا وقتی که از نبوغش مایه می گذاشت گرسنه گی می خورد ، و آن قدر گرسنه گی خورد که بزرگ ترین نقاش زمان خود شد. به این جا که رسید ناگهان کشف کرد از راه روز به روز بدتر نقاشی کردن زودتر می توان میلیونر شد منتها به دو شرط : یکی این که اولا آدم عضو حزب کمونیست فرانسه باشد ، دیگر اینکه بتواند راهی پیدا کند که بشود روی اسنوبیسم خرپولان عالم انگشت گذاشت. خدای اش بیامرزد ، برای روشنفکران عالم سر مشق تفکر انگیزی بود.
خودش در طراحی به قله رسید اما به دیگران ثابت کرد که واقعا برای نقاش شدن نیازی به نقاشی یا نبوغ الهام داشتن نیست به شرط آن که هدف از نقاشی چیزی غیر از نقاشی باشد. فکر نکنید این کار کوچکی است!

کتاب : نام همه ی شعرهای تو
ع.پاشایی
نشر ثالث - ص737

baznemud

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از ashena55 :
تهران درمرگ پیکاسو اندوهگین بود​

( اطلاعات ، شماره14068، 20/1/1352)

{ مرگ پیکاسو تهران را تکان داد.باچند تن از دوستداران این نابغه ی بزرگ جهان معاصر سخن گفتیم که بخشی از آن می خوانید.}

(شاملو): می دانید ؟ تا وقتی که از نبوغش مایه می گذاشت گرسنه گی می خورد ، و آن قدر گرسنه گی خورد که بزرگ ترین نقاش زمان خود شد. به این جا که رسید ناگهان کشف کرد از راه روز به روز بدتر نقاشی کردن زودتر می توان میلیونر شد منتها به دو شرط : یکی این که اولا آدم عضو حزب کمونیست فرانسه باشد ، دیگر اینکه بتواند راهی پیدا کند که بشود روی اسنوبیسم خرپولان عالم انگشت گذاشت. خدای اش بیامرزد ، برای روشنفکران عالم سر مشق تفکر انگیزی بود.
خودش در طراحی به قله رسید اما به دیگران ثابت کرد که واقعا برای نقاش شدن نیازی به نقاشی یا نبوغ الهام داشتن نیست به شرط آن که هدف از نقاشی چیزی غیر از نقاشی باشد. فکر نکنید این کار کوچکی است!

کتاب : نام همه ی شعرهای تو
ع.پاشایی
نشر ثالث - ص737

بالاخره شاملو هم معصوم كه نبوده...

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
نه نبوده
اما به نظر می رسه انتقاد به یک طرز فکره نه فقط یک شخص

Arnona

Guest
لایک‌ها
0
راستش من زیاد در مورد پیکاسو اطلاعات ندارم ولی مطمعنا پیکاسو هم معصوم نبوده.

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
شاملو تاج سر ماست ... ولی هیچ وقت با نظریاتش در مورد مقوله های دیگه ی هنر ، غیر از اونچه تخصصش بود ( یعنی ادبیات و شعر ) ارتباط برقرار نکردم ... نوعی بدبینی تو این نظریات موج می زنه ...

والا اگه قرار بود یکی دیگه ، چه می دونم ، مثلا کاندینسکی رو می کوبید ، اونوقت یه حرفی ... ولی اینکه آدم بیاد و صاف بره سراغ پیکاسو ...:eek: .... نمی دونم والا ...

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از seymour :
شاملو تاج سر ماست ... ولی هیچ وقت با نظریاتش در مورد مقوله های دیگه ی هنر ، غیر از اونچه تخصصش بود ( یعنی ادبیات و شعر ) ارتباط برقرار نکردم ... نوعی بدبینی تو این نظریات موج می زنه ...

والا اگه قرار بود یکی دیگه ، چه می دونم ، مثلا کاندینسکی رو می کوبید ، اونوقت یه حرفی ... ولی اینکه آدم بیاد و صاف بره سراغ پیکاسو ...:eek: .... نمی دونم والا ...
شما نظر خوبی نسبت به اینگونه سبک های هنری دارید ؟

viki

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
موضوع اینه که
- مهم خوش اومدن من و شما یا حتی عموم مردم از یه کار هنری که قاعدتا بخاطر هنری بودنش نمیتونه صرفا و فقط در یک فریم خاصی قرار بگیره نیست
و اینکه تعریف نقاشی چی میتونه باشه و آیا یک مساله درونی وجود داره که به شکل اشکال و تصاویر نمود پیدا میکنه یا چیزی هست که در چارچوبه خاصی یه که مثلا اگه فردی خوشش نیومد میتونه بگه این نقاشی نیست ! یه چیز دیگه ست !؟
مثلا یکی از آثار پیکاسو ..اسمش یادم نیست ... همون که توی موزه modern art نیویورک هست پنج تا خانمه xxx رو با سبک کوبیسمی یه خودش و برادر باراک:D ! و با مزخرفترین و زشت ترین خطوطه ممکن ! به تصویر کشیده که فردی که سلیقه و دیدش بر اساس playb** mansion :D باشه هیچوقت نمیتونه قبول کنه این نقاشی هنر محسوب میشه !
...
- از این نوشته اینجور استنباط میشه که شاملو نظر شخصی شو در قالب طنز گفته که مسلما برخاسته از یک تفکر یا تحقیقی باید باشه !
مثل حرفای مزخرفه ! جرج برنارد شاو
یا دقیقا تحلیل های will cuppy که کتابشو نجف دریابندری با عنوان "چنین کنند بزرگان" ترجمه کرده
بنوعی خوشمزگی به خرج دادن ! و نوعی طنز سیاه / ( طنز تلخ ؟ )
اتفاقا تو مقدمه این کتاب آقای دریابندری هم یک سری خوشمزگی به خرج داده !... که من به شدت احساس میکنم که این طرز نوشتاره شاملو بی ربط با اون مقدمه نیست .... :rolleyes: :D
البته کسانی که اون مقدمه رو خوندن مسلما میفهمن چی دارم میگم ... ;) :cool:

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
ashena جان ... مساله اینه که آیا لازم نیست آدم در یه زمینه ( در اینجا : نقاشی ) صاحب نظر باشه ؟ جواب اینه که بله لازمه ... وگرنه نظر دادن که کاری نداره ... فرض کن مثلا اخوان ثالث بیاد بگه جیمز جویس که نویسنده نیست ، یه کلاهبرداره ... به نظر من گفتن چنین حرفی ، هیچ چیز از بزرگ جویس کم نمی کنه ، بلکه باعث میشه آدم یه ذره از اخوان ثالث ناراحت بشه ...

پی نوشت : در مورد خودم هم باید بگم که از خیلی از این جور کارا خوشم میاد و از خیلی هاشون بدم میاد ...مثلا پیکاسو عالیه ... به نظرم بدترین کار اینه که آدم بخواد یه حکم قطعی در مورد این چیزا بده ...

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از viki :
موضوع اینه که
- مهم خوش اومدن من و شما یا حتی عموم مردم از یه کار هنری که قاعدتا بخاطر هنری بودنش نمیتونه صرفا و فقط در یک فریم خاصی قرار بگیره نیست
و اینکه تعریف نقاشی چی میتونه باشه و آیا یک مساله درونی وجود داره که به شکل اشکال و تصاویر نمود پیدا میکنه یا چیزی هست که در چارچوبه خاصی یه که مثلا اگه فردی خوشش نیومد میتونه بگه این نقاشی نیست ! یه چیز دیگه ست !؟
مثلا یکی از آثار پیکاسو ..اسمش یادم نیست ... همون که توی موزه modern art نیویورک هست پنج تا خانمه xxx رو با سبک کوبیسمی یه خودش و برادر باراک:D ! و با مزخرفترین و زشت ترین خطوطه ممکن ! به تصویر کشیده که فردی که سلیقه و دیدش بر اساس playb** mansion :D باشه هیچوقت نمیتونه قبول کنه این نقاشی هنر محسوب میشه !
...
- از این نوشته اینجور استنباط میشه که شاملو نظر شخصی شو در قالب طنز گفته که مسلما برخاسته از یک تفکر یا تحقیقی باید باشه !
مثل حرفای مزخرفه ! جرج برنارد شاو
یا دقیقا تحلیل های will cuppy که کتابشو نجف دریابندری با عنوان "چنین کنند بزرگان" ترجمه کرده
بنوعی خوشمزگی به خرج دادن ! و نوعی طنز سیاه / ( طنز تلخ ؟ )
اتفاقا تو مقدمه این کتاب آقای دریابندری هم یک سری خوشمزگی به خرج داده !... که من به شدت احساس میکنم که این طرز نوشتاره شاملو بی ربط با اون مقدمه نیست .... :rolleyes: :D
البته کسانی که اون مقدمه رو خوندن مسلما میفهمن چی دارم میگم ... ;) :cool:
خب شاید بهتر باشه اینجا رو از پست 20 تا 40 مطالعه کنید

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از seymour :
به نظرم بدترین کار اینه که آدم بخواد یه حکم قطعی در مورد این چیزا بده ...
شاید .... به هر حال ما در دنیایی انباشته از نسبیت ها زندگی می کنم :)

viki

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از ashena55 :
خب شاید بهتر باشه اینجا رو از پست 20 تا 40 مطالعه کنید

ممنون
36.gif

مطالعه کردم
118.gif

جالب بود. شما هم مقدمه نجف دریابندری رو در "چنین کنند بزرگان بخونید" بعدش محتویات کتابشو ! (اگه نخوندید)
این ژست منتقد و روشن فکر بودن مخصوصا استفاده از استعاره! و بدیع ! و ایهام! و کنایات! و اشارات! و طنز لطیف ! روزبه روز بیشتر! داره جا میفته
176.gif

و البته چیز بدی هم نیست ! هم گوینده ها شون معروفتر! میشن هم اینکه دنیا به سوی fun بودن رو به توسعه و گسترش بیشتری میزاره !! :happy:

به هرحال مرسی از لینک :)

.

/

فرای این نظریاته جالب و سلیقه های نسبیتی
36.gif
! فکر میکنم پیکاسو ، تجربیاتش و سبک اش ( سبک شون البته ! - ژرژ براک ) کاملا قابل احترامه و هنر هم چیزی نیست که کسی بتونه بگه در چهارچوبه خاصی میگنجه ! یا در جهت میلیونر شدن روز به روز بدتر نقاشی کردن خیلی نسخه ی مفید و موثری یه !!
مخصوصا این نظریات راجع به پیکاسو یه مقدار میتونه آدمو عصبی کنه از این جهت که برای خود من این حس وجود داره که بنوعی آثار پیکاسو کاملا منعکس کننده ی تغیرات روحی و برهه های زندگی یه نقاش با تغیر رنگ ها و استایل اش از یه دوره به دوره بعدی شه و اصلا اصطلاحه "بدتر یا بهتر نقاشی کردن" ممکنه برای خط صاف کشیدن که لابد استاندارد خاصی براش وجود داره ! صدق کنه ولی برای یک مجموعه رنگ و خطوط و بافت ایجاد کردن ! نه !
....

از طرفی خیلی ها از کارای به فرض انتزاعی خوششون نمیاد یا بعضیا هم بقول دوستمون حکم قطعی صادر نمیکنن ! یه سری کارای یه فرد رو دوست دارن از یه سری شونم ممکنه اصلا خوششون نیاد
کارای "دوره آبی" پیکاسو و یاس فلسفی داشتنه بارز ش ! ممکنه برای یکی فوق العاده الهام بخش باشه برای یکی دیگه تهوع آور ! یا آثار دوره ی الهام گرفته از african tribes و african-art ش هم بنظرم همشون جالب نیست و توی یه سبک خاص هرکار با یه خط یا انحنای کوچیک یا انتخاب رنگ ها که اگه اینجوری نبود اونجوری بود ! به کل یه اثره دیگه منتقل میکنه
آثار دوره ی rose اش و رنگ های نارنجی قرمز و زرد صورتی برای یکی مثل من قشنگ و جذابه یکی دیگه میگه مزخرفه! و اصلا همچین سبکی با همچین رنگ هایی هماهنگی نداره !

تمام این ها مربوط به نوع درک و بینش شخصی یه هر فردی از زندگی و حتی مود و روحیه ای که ممکنه با تغیر زمان و شرایط تغیر کنه هست و اینکه چطور یه نفر مخصوصا اون یه نفر صاحب نظر محسوب بشه با قاطعیت چنین نظراتی بده یه خورده ... !!

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
viki جان ... اون قسمتی که درباره الهام بخش بودن یا تهوع آور بودن گفتی ، شدیدا درسته ... در شاخه های دیگه ی هنر هم دیده میشه .... مثلا شما یه کار از سلینجر می خونی ، تو زندگی ات تاثیر می گذاره ... ولی یکی دیگه ممکنه بگه این خزعبلات چیه ؟!:blink: ....

همین که من و شما و جناب شاملو :cool: نشستیم و داریم درباره اش حرف می زنیم ... یعنی پیکاسو کسی بوده که تاثیرش رو گذاشته ... حداقل مثل هزاران هنرمند دیگه نبوده که اومدن و رفتن و فراموش شدن ... :eek:

viki

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از seymour :
viki جان ... اون قسمتی که درباره الهام بخش بودن یا تهوع آور بودن گفتی ، شدیدا درسته ... در شاخه های دیگه ی هنر هم دیده میشه .... مثلا شما یه کار از سلینجر می خونی ، تو زندگی ات تاثیر می گذاره ... ولی یکی دیگه ممکنه بگه این خزعبلات چیه ؟!:blink: ....

همین که من و شما و جناب شاملو :cool: نشستیم و داریم درباره اش حرف می زنیم ... یعنی پیکاسو کسی بوده که تاثیرش رو گذاشته ... حداقل مثل هزاران هنرمند دیگه نبوده که اومدن و رفتن و فراموش شدن ... :eek:

مثلا ناتوردشت آیا ؟
smile2.gif
118.gif

بیخود کرده
sleep.gif
!کی گفته خزعبلاته ؟
96.gif
wind16.gif

22.gif

خب ...یه چیزی هم هست ...گاهی وقتا بعضی آثار رو که میبینی یا میخونی جدا از اینکه بر اساس سلیقه فردی تون و نوع تربیت و فرهنگی که باهاش بزرگ شدید حرف و اثر اون هنرمند یا نویسنده رو میتونید درک و حتی گاهی با تمام وجود احساس کنید ولی برای فرد دیگه ای نامفهوم یا بقولی "زیادی ابسترکته":wacko: !! گاهی هم در جوامع موجودات پلیدی که اسم خودشونو گذاشتن هنرمند
index.html
! مشاهده میشن ! که آثارشون کل ملتو شاکی میکنه !! از این جهت که مقلده صرف هستند یا خلاقیتی از خودشون ندارن یا دست به سرقت ! در روز روشن میزنن ! حالا باز توی prose !! و verse !! این مقوله بیشتر صدق میکنه تا توی نقاشی و مجسمه سازی ! و گاهی اوقات هم آدم میبینه که طرف میخواد بدون زحمت و تجربه ( حالاا آدم میگه گور پدره استعداد !! ) بزور خودشو در عالم هنر فرو کنه ! ولی اینجور افراد خیلی زود مشخص میشن و بقول شما میشن مثل هزاران هنرمنده دیگه ای که اومدن و رفتن و فراموش شدن ...

میگم
download.aspx
... اینکه من و شما و شاملو نشستیم داریم راجع به پیکاسو حرف یزنیم خیلی خوبه و امیدوار کننده ست ها
w00t.gif
22.gif
... امیدوارم یه نتیجه مثبتی از توش در بیاد
122.gif

یاد یه چیزی افتادم ! امیدوارم دوست عزیزمون شاملو شاکی نشه ! چون من خیلی بیشتر از اونچیزی که فکرشو بکنه دوستش دارم
183.gif
....

هوارد هیوز Jr ( جونیور = پسر نه پدر
87.gif
) یه جمله معروف راجع به کلارک گیبل گفته که من اگه دور و برش بودم با کفگیر یا پاشنه کفشم یا تو همین مایه ها ! .... !!
shifty.gif

ایشون همه چیو کلارک گیبل رو ول کرده ببینید راجع به هنرش چی در تاریخ ثبت کرده !!
نظرشو که راجع به هنر کلارک گیبل پرسیدن (ببینید کدوم آدمی بوده اومده از این سوال کرده و گفته حرف بزنه !! ) گفته که : این آدم با گوش هاش شبیه تاکسی ای یه که دراش باز مونده باشه !!
confused0028.gif

به نظر من چنین نظراتی ! برخاسته از حماقت و خودپسندی و فکر کرده خودش چه *^)*&% یه گوینده !! هست
indifferent0025.gif

و مخصوصا انتقاد کردن از آدم هایی که در عرصه هنر و ادبیات تاثیر گذار بودن ......
confused0036.gif

/
پا !!
21.gif
:

Jean Sibelius :

Never pay attention to what critics say ... A statue has never been set up in honour of a critic
!!
23.gif

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از viki :
هنر هم چیزی نیست که کسی بتونه بگه در چهارچوبه خاصی میگنجه !

تمام حرف اینه که هنر چارچوب خاصی داره
نه هر چارچوبی که باعث ذبح هر گونه نوآوری بشه و سبب قالبی اندیشیدن هنرمند بشه بلکه منظور با نظر کردن به غایت و آرمان هنر ( طبق اونچه شریعتی گفته در همون لینکی که دادم ) چارچوبش زیبایی ست و البته نه زیبایی ای که فقط خود هنرمند و سه چار تا از دور و بریشان بفهمند و لذت ببرند!

یادمه یه بار دکتر الهی قمشه ای در سخنرانی هاش درباره بعضی نقاشی ها می گفت (فکر می کنم در واقع منظورش بعضی از همین نقاشی های درهم و برهم بود ) نقل به مضمون می کنم می گفت بالاخره باید این طور آثار هنری هم باشن تا مردم بفهمند مردمی هم وجود دارند با روح و روانی اینقدر پریشان ، و اونوقت ارزش آثار و هنر خوب رو بفهمند

راست میگه ، ارزش هر چیزی با ضدش شناخته میشه .

viki

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از ashena55 :
تمام حرف اینه که هنر چارچوب خاصی داره

...

راست میگه ، ارزش هر چیزی با ضدش شناخته میشه .

نه هر چارچوبی که باعث ذبح هر گونه نوآوری بشه و سبب قالبی اندیشیدن هنرمند بشه بلکه منظور با نظر کردن به غایت و آرمان هنر ( طبق اونچه شریعتی گفته در همون لینکی که دادم ) چارچوبش زیبایی ست و البته نه زیبایی ای که فقط خود هنرمند و سه چار تا از دور و بریشان بفهمند و لذت ببرند!

happy_crying.gif

یادمه یه بار دکتر الهی قمشه ای در سخنرانی هاش درباره بعضی نقاشی ها می گفت (فکر می کنم در واقع منظورش بعضی از همین نقاشی های درهم و برهم بود ) نقل به مضمون می کنم می گفت بالاخره باید این طور آثار هنری هم باشن تا مردم بفهمند مردمی هم وجود دارند با روح و روانی اینقدر پریشان ، و اونوقت ارزش آثار و هنر خوب رو بفهمند

احتمالا ! آثار برخاسته از روح و روان پریشان هنر ممکنه محسوب نشن ولی هر فردی هرچقدر هم پریشان باشه حق بروز درون و ذهن خودش رو در یک قالب بیرونی داره مسلما و شاید هم اصلا نمیخواد که هنرمند محسوب بشه ولی یه عده افراد که در فرکانس مشابهی قرار دارند باروح و روان اون فرد آثار اون رو درک میکنن و لذت میبرن و براشون هنر محسوب میشه

این حرف شما که هنر با زیبایی شناخته میشه و ارزش با ضد ارزش ایده آل گرایی صرف نیست ؟ و خود زیبایی نسبی و در نگاه بیننده نیست ؟ زیبایی ...بطور کلی ممکنه یه چیزی باشه که تعریف و مفهوم خاص و مشخصی داشته باشه از این جهت که هرچیزی که عموم مردم خوششون بیاد و تائید کنن
ولی گاهی هم وقتی اثری خلق بشه که تاثیر گذار باشه میتونه معیار هنر محسوب کردنش "زیبایی" نباشه

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
موافقم با viki .... گذشت اون دوران که ملاک اصلی ارزشگذاری هنر ، زیبایی بود ... الان تو سال 2006 هستیم :hmm: ... فکر می کنم اون چیزی که بتونه با گذشت زمان دوام بیاره ... ( مخصوصا زمانه فعلی که همه چیز مثل برق و باد میاد و میره :cool: ) .. اونه که هنره و باارزشه ... زیبایی اصلا ملاک خوبی نیست چون بستگی به فرد داره ... ( به قول معروف beauty is in the eyes of beholder )

viki

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از seymour :
موافقم با viki .... گذشت اون دوران که ملاک اصلی ارزشگذاری هنر ، زیبایی بود ... الان تو سال 2006 هستیم :hmm: ... فکر می کنم اون چیزی که بتونه با گذشت زمان دوام بیاره ... ( مخصوصا زمانه فعلی که همه چیز مثل برق و باد میاد و میره :cool: ) .. اونه که هنره و باارزشه ... زیبایی اصلا ملاک خوبی نیست چون بستگی به فرد داره ... ( به قول معروف beauty is in the eyes of beholder )

مرسی
happy_crying.gif
دوسته عزیز
36.gif

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
موافقم با viki .... گذشت اون دوران که ملاک اصلی ارزشگذاری هنر ، زیبایی بود ... الان تو سال 2006 هستیم

یعنی چی ؟ یعنی فطرت انسان های سال 2006 فرق کرده ؟

یعنی دیگه چیزی به نام زیبایی دوستی رو در انسان ها نباید جستجو کرد ؟

اگه هنر رو یه صنعت یا تجارت فرض کنیم میشه از زیبایی هم صرف نظر کرد وگرنه ....

بالا