• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

انواع ثبت سفارش کالا برای واردات و چگونگی انجام آن

Behnam nik dehghan

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
14 ژانویه 2021
نوشته‌ها
7
لایک‌ها
0
سن
29
محل سکونت
تهران، اندیشه، فاز۴
در کشور ما با توجه به نیازهای قانونی، اقدام به صادرات و واردات پیچیدگی‌های اداری خود را دارد و لازم است که اطلاعات و اسناد مورد نیاز بین نهادهای مختلف رد و بدل شود. از همین رو جهت تسریع و ایجاد سهولت در فرایند ثبت سفارش و ادامه مراحل واردات کالا، در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ طی بخشنامۀ سازمان توسعه تجارت ایران، سامانه ثبت سفارش به سامانه جامع تجارت منتقل شد.

متقاضیان ثبت سفارش اعم از حقیقی و حقوقی می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت sabtaresh.tpo.ir در این سامانه ثبت نام نموده و با دریافت کدکاربری و رمز عبور شخصی، کالاهای وارداتی خود را از اقصی نقاط کشور با دسترسی به اینترنت، بدون محدودیت زمانی ثبت سفارش نمایند.

اعتبار اسنادی دیداری یا : Sight Documentary Credit
اعتباری است که طبق آن بانک ابلاغ کننده، پس از رویت اسناد ارائه شده از سوی ذی‌نفع در صورت رعایت تمامی شرایط و ضوابط اعتبار به وسیلۀ وی، وجه آن را بلافاصله می‌پردازد.

اعتبار اسنادی مدت‌دار یا : Deferred Letter Of Credit
اعتباری است که بلافاصله پس از ارائه اسناد از سوی ذی‌نفع قابل پرداخت نیست. بلکه وجه آن پس از مدت تعیین شده در اعتبار پرداخت می‌گردد.

اعتبار اسنادی یوزانس یا : usance Credit
این یک ثبت سفارش براتی است. یوزانس به بیان دقیق به معنای مهلتی است که طبق عرف، در تجارت میان دو کشور برای پرداخت وجه برای برات ارزی تعیین می‌گردد. امروزه این کلمه اغلب به معنی مهلت برای هر براتی به کار می‌رود. در عرف تجارت بین‌الملل به معنای نوعی معامله نسیه تضمین شده است. از این لحاظ یوزانس، گونه‌ای اعتبار اسنادی مدت دار یا Deferred Letter Of Credit به حساب می‌آید که بر خلاف اعتبار اسنادی دیداری یا Sight Documentary Credit وجه اعتبار به محض ارائه اسناد حمل کالا توسط ذینفع به بانک کارگزار به وی پرداخت نمی‌شود. در اعتبار اسنادی مدت‌دار، سند قابل معامله‌ای مثل برات صادر نمی‌گردد. به علاوه اینگونه اعتبارها قابل معامله نیست. در صورتی که در معاملات یوزانس برات صادر می‌شود.ثبت سفارش واردات در قبال صادرات
این مدل واردات در قبال ارائه پروانه صادراتی معتبر صورت پذیرفته در ازای ارزش صادراتی و ممهور به مهر گمرک خروجی از کشور می‌باشد. اعتبار مورد قبول گمرک از تاریخ پروانه صادراتی با کوتاژ وارداتی یکسان می‌باشد.

ثبت سفارش بدون انتقال ارز
ثبت سند به صورت بدون انتقال ارز است:

الف) ۱۸ قلم کالای اعلام شده شامل پوشاک، پارچه، سیگار، قطعات کامپیوتر، قطعات خودرو
ب) ابزار و قطعات منفصله مورد نیاز واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت صنایع می‌باشد.

چگونگی ثبت سفارش کالا
انتخاب کالای وارداتی یک تصمیم تخصصی است و باید مبتنی بر دانش و تجربه باشد. بسیاری از مباحث تحقیقاتِ بازار و پیش ‌بینی فروش در آن نقش موثر دارند، اما به ‌صورت کلی چند سوال اساسی برای انتخاب کالای وارداتی مطرح است:
آیا واردات آن کالا مجاز است؟
واردات آن کالا چه مجوزهایی لازم دارد؟‌ (مثلاً از محیط زیست یا بهداشت)
هزینه‌ی وارد کردن آن به لحاظ مالی و زمانی چقدر می‌شود؟
آیا تعرفه‌ی ترجیحی دارد؟ (گاهی وارد کردن بعضی اقلام از یک یا چند کشور مشخص شامل تخفیف در تعرفه‌ی گمرکی می‌شود که در این حالت به تعرفه‌ی آن، ترجیحی گفته می‌شود)
آیا کالای انتخاب شده مشمول استانداردهای اجباری است؟ (برای ترخیص چنین کالاهایی باید گواهی بازرسی دال بر استاندارد بودن کالا ارائه شود)
مجوز ثبت سفارش باید پیش از ورود کالا به گمرک و در زمانی که خریدار پیش فاکتور را تائید نکرده است، اخذ گردد تا در صورتی که مجوز صادر نشد، وارد کننده دچار زیان نشود. در صورت صدور این مجوز، واردکننده حق دارد که سفارش خود را با فروشنده، تکمیل کند. تمامی واردکنندگان پس از دریافت پروفرما، طبق ماده ۸ قانون صادرات و واردات کشور، باید اقدام به دریافت مجوز ورود یا ثبت سفارش کالا نمایند.
متن دقیق این ماده عبارت است از:
“واردکنندگان کالاهای مختلف اعم از دولتی و غیردولتی جهت اخذ مجوز ورود و ثبت سفارش باید منحصراً به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه نمایند. این مجوز در حقیقت مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ورود کالا به کشور است. لذا بهتر است وارد کننده، پس از اخذ این مجوز اقدام به پذیرش پروفرما نماید تا مشکلی از بابت ممنوع بودن ورود کالا به کشور نداشته باشد.”
این موضوع در آیین نامه‌ی اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات مصوب ۶/۲/۱۳۷۳ نیز مورد تأکید قرار گرفته است. ورود کلیه کالاهای قابل ورود اعم از اینکه واردکننده از بخش دولتی یا غیردولتی باشد را به استثنای موارد زیر منوط به ثبت سفارش و اخذ مجوز ورود از وزارت بازرگانی کرده است. موارد مستثنی عبارتند از:
کالاهای مورد نیاز خانوارهای مرزنشین، شرکت‌های تعاونی آن‌ها، ملوانان، کارکنان شناورها طبق فهرستی که در آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات ذکر شده است. در این فهرست جمعاً ۴۶ بند نام برده شده است که اکثراً مورد نیاز زندگی روزمره مرزنشینان هستند.
کالاهای خاص نظامی با تائید وزارت دفاع و پشتیبانی و نیروهای مسلح و کالاهای خاص سازمان انرژی اتمی با تائید رئیس سازمان انرژی اتمی
کالاهای همراه مسافران ورودی (مسافران ایرانی یا غیر ایرانی) که از خارج کشور یا از مناطق آزاد تجاری و صنعتی به کشور وارد می شوند: آنها علاوه بر اسباب سفر و اشیای شخصی مستعمل همراه خود که به شرط غیرتجاری بودن از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف است، می توانند در سال یک بار، کالا به ارزش حداکثر ۸۰ دلار با معافیت از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی، و مازاد بر ارزش مذکور را با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی وارد و ترخیص نمایند، مشروط بر اینکه کالاهای مزبور از نوع کالاهای ممنوع شرعی و یا قانونی نبوده و جنبه تجاری نداشته باشند.
کالاهای وارداتی از طریق پست: ترخیص کالاهایی که از طریق پست وارد می شود به استثنای اقلامی که ورود آن‌ها از نظر شرعی یا قانونی ممنوع است مشروط بر آنکه جنبه تجاری پیدا نکند تا ارزش حداکثر پنجاه دلار به نام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی، بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات، بلامانع است.
نمونه‌های تجاری و تولیدی در حدی که به تشخیص گمرک، نمونه باشد.
 
بالا