برگزیده های پرشین تولز

اونايي كه اهل تفكر هستند بيان

shabgard 10

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام :D
چند وقته كه يه كتاب اومده دستم و شروع كردم به خوندنش
تقريبا نصفش رو خوندم. ولي از اونجايي كه اين يه كتاب روانشناسيه و اتفاقا مطالب سنگيني هم داره يه خورده دچار مشكل شدم.
ازتون ميخوام كه بهم كمك كنين.
من ديدگاه هاي اين كتاب رو ميگم و شما در موردش نظر بدين

اين كتاب ميگه كه تمام صفت ها و ويژگي هاي بد داراي موهبتاي نهفته هستند.
مثلا كسي كه خسيسه درست كه يه ويژگيه بدي داره ولي با همين صفت ميتونهع تا حد زيادي براي آيندش پس انداز كنه.
كسي كه خيلي خوب بلد دروغ بگه و نقش بازي كنه ميتونه وقتي كه ميخوان حقش رو پايمال كنن به نوعي با اين ويژگي از حق خودش دفاع كنه

روي اين ديدگاه خانم دبي فورد نويسنده ي كتاب نظر بدين. :blink::blink:

پسرِ انسان

Registered User
لایک‌ها
2
تقريبا نصفش رو خوندم. ولي از اونجايي كه اين يه كتاب روانشناسيه و اتفاقا مطالب سنگيني هم داره يه خورده دچار مشكل شدم.

مثلا كسي كه خسيسه درست كه يه ويژگيه بدي داره ولي با همين صفت ميتونهع تا حد زيادي براي آيندش پس انداز كنه.
كسي كه خيلي خوب بلد دروغ بگه و نقش بازي كنه ميتونه وقتي كه ميخوان حقش رو پايمال كنن به نوعي با اين ويژگي از حق خودش دفاع كنه

فکر کنم با این تفکر همه باید بریم جنایتکار بشیم...کسی که جنایت کار می تونه هم حقش بگیر هم با ساز و کار اسلحه های مختلف اشنا بشه

یا همه دزد بشیم تا بتونیم یه شبه پول دار بشیم و حقمون از پولدارا بگیرم

مطمدن باش اگه صفات بد ، امتیازات را در بر نداشت کسی دنبالش نمی رفت. که این امتیازات در صفات بد منفعت هایش فقط برای خود شخص است.. که جامعه با اکثر صفات بد برخورد می کنه .. و صفات بد ، اثار و نتایج خوبه ان برای شخص گذرا ، تاثیرات مضرش ، همیشه گی است . و برای صفات خوب برعکس،
اکثر ،صفات بد گناه نیز هستند و جبران خسارت ان در بعضی مواقع قابل جبران نیست

به جای اینکه یه ادم تلاشگر باشه می ره دزد می شه.ادم دزد خرج خود شو از جیب مردم در می اره به مردم ضرر می زنه، و به خودش منفعت می رسونه
به جای اینکه انسان صادقی باشه دورغ گو می شه..ادم دروغ گو در زندگی اش مشکلاتی از جمله حقارت و فراموشی و عدم اطمینان مواجه است
یا اینکه به جای اینکه نسبت به انسان های نیازمند مهربان باشه خسیس می شه...انسان خسیس همیشه به دنبال پوله ولی هیچ زمان خرجش نمی کنه بعد از این که بدست اش اورد و...

استیل آذین

Registered User
لایک‌ها
5
درسته. ممکنه یه جا کارش درست بشه اما هزارجای دیگه به زمینش می زنه.

Simple Clean

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام

روي اين ديدگاه خانم دبي فورد نويسنده ي كتاب نظر بدين.
نظریه بسیار با حالی است
بدون شوخی حتما اسم کتاب و نویسنده رو بگو تهیه کنم ( اگه نویسنده خارجی باشه دیگه بهتر)
ببین این خیلی درسته ولی همیشه نه در مورد بعضی صفات بد درست صفات ی که بد و زشت هستن مثلا بداخلاقی : خوب کسی که بداخلاقه نمیشه دستش انداخت نمیشه باش شوخی کرد همه ازش حساب میبرن
چشم چرونی و چشم ناپاکی : کسایی که اینجورین 100% اشون آدمای باغیرتین و اگه چشم به ناموس مردم دارن برعکس کسی به کسی شون بد نگاه کنه چششو در میارن

shabgard 10

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
فکر کنم با این تفکر همه باید بریم جنایتکار بشیم...کسی که جنایت کار می تونه هم حقش بگیر هم با ساز و کار اسلحه های مختلف اشنا بشه

یا همه دزد بشیم تا بتونیم یه شبه پول دار بشیم و حقمون از پولدارا بگیرم

مطمدن باش اگه صفات بد ، امتیازات را در بر نداشت کسی دنبالش نمی رفت. که این امتیازات در صفات بد منفعت هایش فقط برای خود شخص است.. که جامعه با اکثر صفات بد برخورد می کنه .. و صفات بد ، اثار و نتایج خوبه ان برای شخص گذرا ، تاثیرات مضرش ، همیشه گی است . و برای صفات خوب برعکس،
اکثر ،صفات بد گناه نیز هستند و جبران خسارت ان در بعضی مواقع قابل جبران نیست

به جای اینکه یه ادم تلاشگر باشه می ره دزد می شه.ادم دزد خرج خود شو از جیب مردم در می اره به مردم ضرر می زنه، و به خودش منفعت می رسونه
به جای اینکه انسان صادقی باشه دورغ گو می شه..ادم دروغ گو در زندگی اش مشکلاتی از جمله حقارت و فراموشی و عدم اطمینان مواجه است
یا اینکه به جای اینکه نسبت به انسان های نیازمند مهربان باشه خسیس می شه...انسان خسیس همیشه به دنبال پوله ولی هیچ زمان خرجش نمی کنه بعد از این که بدست اش اورد و...

خب چرا شما با ديد منفي نگاه ميكنين
اگه با ديد مثبت نگاه كنين قضيه برعكس ميشه.
در ضمن ما بايد بيايم ويژگي هاي بدمون رو شناسايي كنيم بعد اونا رو كنترل كنيم. البته اين نظر شخصيه منه كه بعد از مشورت با يه نفر بهش ايمان پيدا كردم . در واقع ما بايد بپزيريم كه به فرض دروغ گوييم . ولي اين صفت رو تحت كنترل خودمون در بياريم و وقتي كه لازم ميشه دروغ بگيم.
درست مثل شهوت يا كج دستي.

بزار يه خورده بيشتر در مورد ديدگاه نويسنده توضيح بدم :

دبي فورد نويسنده ي كتاب معتقده كه ما نبايد صفات بد خودمون رو سركوب كنيم. صفات بد چه بخواهيم و چه نخواهيم در ما وجود دارن. چرا ما عادت كرديم كه صفات بد رو سركوب كنيم.
بزاريد يه داستاني از كتاب رو براتون تعريف كنم.
يكي از كسايي كه درهمايش هاي ايشون شركت كرده بود يه جووني بود كه پدر خسيسي داشت.
اون به خاطر اينكه به همه ثابت كنه كه مثل پدرش خسيس نيست هديه هاي گرون قيمتي مي خريد. پول هاي زيادي خرج ميكرد و ...
اين جوون بعد از صحبت با خانم دبي فورد متوجه شد كه خود او با توجه به اينكه اين همه پول خرج ميكنه ولي آدم خسيسي هست. چون اون به راحتي 50 هزار دلار پول براي يه پيراهن ميده ولي نزديك يك ساعت به جنس ها و مشخصاتشون نگاه ميكنه تا شايد چند سنت صرفه جويي كنه.
اگر اين فرد از همون اول اين ويژگي خودش رو سركوب نكرده بود پول هاي زيادي پس انداز ميكرد و ديگه نگران اين نبود كه مبادا خسيس تلقي بشه. با اين كارش انگار بار زيادي رو از شونه هاش برداشته بودن. به علاوه اينكه صفت خسيس بودن باعث آينده نگري ميشه
.

shabgard 10

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
نظریه بسیار با حالی است
بدون شوخی حتما اسم کتاب و نویسنده رو بگو تهیه کنم ( اگه نویسنده خارجی باشه دیگه بهتر)
ببین این خیلی درسته ولی همیشه نه در مورد بعضی صفات بد درست صفات ی که بد و زشت هستن مثلا بداخلاقی : خوب کسی که بداخلاقه نمیشه دستش انداخت نمیشه باش شوخی کرد همه ازش حساب میبرن
چشم چرونی و چشم ناپاکی : کسایی که اینجورین 100% اشون آدمای باغیرتین و اگه چشم به ناموس مردم دارن برعکس کسی به کسی شون بد نگاه کنه چششو در میارن

نيمه تاريك وجود: توان، خلاقيت، استعداد و روياهاي خود را بازيابيد - دبي فورد، فرناز فرود (مترجم)، ريحانه فرهنگي (ويراستار) انتشارات حميدا. 2900 تومان

خريد اينترنتي از سايت آدينه

taxi driver

Registered User
لایک‌ها
3

درود

اگر بتونیم تشخیص بدیم که چه اعمالی بد هست و چه اعمالی خوب و همینطور بتونیم اونها رو کنترل کنیم و در حد معقول و منطقی ازشون استفاده کنیم کار اشتباهی نکردیم

هر چیزی نکات + و - داره
ما باید طوری ازش استفاده کنیم که مناسب باشه و اثرات + اون در زندگی نمایان بشه

چیزی مثل دروغ گفتن در اصل بده ولی بعضی وقتا مجبور می شیم و حتی ممکنه خوب هم باشه

این ماییم که باید شرایط رو درک کنیم که کجا نباید دروغ بگیم و کجا باید بگیم

این رفتار هم ساده نیست و درک و مطالعه و تفکر زیادی می خواد
که انسان به حدی برسه که از بدی اونها سوء استفاده نکنه و اثرات + اونها رو استفاده کنه

این به مباحث اخلاقی بر می گرده
دو دیدگاه بزرگ هست
یکی اینکه خوب و بد نسبی هستن
ولی دیدگاه دوم اینکه هر چیزی اصلی داره و نسبی نیست

بستگی داره کدوم رو قبول داشته باشید

shabgard 10

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
درود

اگر بتونیم تشخیص بدیم که چه اعمالی بد هست و چه اعمالی خوب و همینطور بتونیم اونها رو کنترل کنیم و در حد معقول و منطقی ازشون استفاده کنیم کار اشتباهی نکردیم

هر چیزی نکات + و - داره
ما باید طوری ازش استفاده کنیم که مناسب باشه و اثرات + اون در زندگی نمایان بشه

چیزی مثل دروغ گفتن در اصل بده ولی بعضی وقتا مجبور می شیم و حتی ممکنه خوب هم باشه

این ماییم که باید شرایط رو درک کنیم که کجا نباید دروغ بگیم و کجا باید بگیم

این رفتار هم ساده نیست و درک و مطالعه و تفکر زیادی می خواد
که انسان به حدی برسه که از بدی اونها سوء استفاده نکنه و اثرات + اونها رو استفاده کنه

این به مباحث اخلاقی بر می گرده
دو دیدگاه بزرگ هست
یکی اینکه خوب و بد نسبی هستن
ولی دیدگاه دوم اینکه هر چیزی اصلی داره و نسبی نیست

بستگی داره کدوم رو قبول داشته باشید

نظر شما با نظر من يكيه
ولي ميشه بيشتر راجع به اون دو ديدگاه توضيح بديد ؟

taxi driver

Registered User
لایک‌ها
3
نظر شما با نظر من يكيه
ولي ميشه بيشتر راجع به اون دو ديدگاه توضيح بديد ؟

دیدگاه اول می گه ذات کاری بد یا خوب نیست
این شرایطه که خوب یا بد بودن اونو مشخص می کنه
مثال
دروغ به خودی خود بد نیست
شرایطی که دروغ در اون گفته میشه اون رو خوب یا بد می کنه

دیدگاه دوم
یکسری کار بد داریم و یکسری کار خوب (از نظر اخلاقی ارزش + و یا - داره)
که ذات اونها بد و یا خوب است
که اینها درجه بندی داره (از نظر ارزشی)
در صورتی می تونیم کار ذاتاً بدی رو انجام بدیم که از کار بدتری جلوگیری بشه (از نظر ارزشی)

مثلاً دروغ گفتن ذاتاً بده
وقتی دروغ گفتن مجازه که جلوی گناه و یا بدی بزرگتری رو بگیره

دیدگاه علما و فیلسوفان غربی اولیه
دیدگاه فلاسفه اسلامی (تا جایی که می دونم ) دومی هست

ولی به نظر من از هر دو دیدگاه می شه سوء استفاده کرد
و اگر از اونها سوء استفاده نشه هر دو می تونن درست باشن (بستگی به شرایط داره)

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
اصولا باید اول مشخص کنید که اخلاق نسبی است یا مطلق .

shabgard 10

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دیدگاه اول می گه ذات کاری بد یا خوب نیست
این شرایطه که خوب یا بد بودن اونو مشخص می کنه
مثال
دروغ به خودی خود بد نیست
شرایطی که دروغ در اون گفته میشه اون رو خوب یا بد می کنه

دیدگاه دوم
یکسری کار بد داریم و یکسری کار خوب (از نظر اخلاقی ارزش + و یا - داره)
که ذات اونها بد و یا خوب است
که اینها درجه بندی داره (از نظر ارزشی)
در صورتی می تونیم کار ذاتاً بدی رو انجام بدیم که از کار بدتری جلوگیری بشه (از نظر ارزشی)

مثلاً دروغ گفتن ذاتاً بده
وقتی دروغ گفتن مجازه که جلوی گناه و یا بدی بزرگتری رو بگیره

دیدگاه علما و فیلسوفان غربی اولیه
دیدگاه فلاسفه اسلامی (تا جایی که می دونم ) دومی هست

ولی به نظر من از هر دو دیدگاه می شه سوء استفاده کرد
و اگر از اونها سوء استفاده نشه هر دو می تونن درست باشن (بستگی به شرایط داره)
.
به نظر من دورغ مصلحتي درسته كه از اتفاقات بد جلوگيري ميكنه و در كل ذات دروغ بده.
يعني دروغ مطلقا عمل بد محسوب ميشه.
همين طور كارهاي ديگه.
اما اين نكته كه شما گفتيد : «وقتی دروغ گفتن مجازه که جلوی گناه و یا بدی بزرگتری رو بگیره » به نظرم زياد درست نباشه. يعني وقتي مجازيم اين كار رو بكنيم كه راه ديگه اي وجود نداشته باشه.

taxi driver

Registered User
لایک‌ها
3
.
به نظر من دورغ مصلحتي درسته كه از اتفاقات بد جلوگيري ميكنه و در كل ذات دروغ بده.
يعني دروغ مطلقا عمل بد محسوب ميشه.
همين طور كارهاي ديگه.
اما اين نكته كه شما گفتيد : «وقتی دروغ گفتن مجازه که جلوی گناه و یا بدی بزرگتری رو بگیره » به نظرم زياد درست نباشه. يعني وقتي مجازيم اين كار رو بكنيم كه راه ديگه اي وجود نداشته باشه.

بله منظورم همین بود
از نظر گناهی گفتم
وگرنه اگر بشه با انجام کار دیگه ای که بد نیست ویا بهتر از دروغ گفتن جلوی این کار رو گرفت اون کار بر دروغ گفتن تقدم داره و دروغ گفتن مجاز نیست:)

اصولا باید اول مشخص کنید که اخلاق نسبی است یا مطلق .

انقد خودتو دار نزن :D

shabgard 10

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خب به نظر ميرسه اين ديدگاه درست باشه :

ما بايد خودمون رو بشناسيم.
بايد ويژگي هاي منفي و سركوب شده ي خودمون رو پيدا كنيم تا بتونيم از موهبت اونا استفاده كنيم .
بايد ويژگي هاي منفي مون رو بپذيريم و اونا رو كنترل كنيم نه سركوب

ددگاه هاي بعدي رو بگم ؟:D:D

بالا