برگزیده های پرشین تولز

اين ويندوز من يه مشغوليت ذهني پيدا كرده، اما معلوم نيست چيه!

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
سلام

من توي CMOS Setup كامپيوترم گزينه Smart CPU Fan رو فعال كردم كه باعث ميشه دور موتور فن سي پي يو بسته به ميزان مشغوليت اون تنظيم بشه و مواقعي كه كار خاصي با سيستم انجام نميدم صداي فن سيستم اينقدر يواش ميشه كه احساس آراميش خوبي پيدا مي كنم.

اما الآن توي يكي از دو تا ويندوزي كه روي سيستم دارم (فقط يكيشون) صداي فن سي پي يو دائم بلنده و وقتي هم كه Ctrl+Alt+Del رو مي زنم و به قسمت Processes ميرم، مقدار System Idle Processor معادل 99% هست. يعني انگار هيچ برنامه اي در حال اجرا نيست، ولي با اين وجود سي پي يو مشغوله.

با Symantec Antivirus هم يه اسكن كامل كردم (توي Safe Mode ويندوز ديگر) اما اثري از ويروس نبود.
به نظر شما مشكل چيه؟ آخه اين صداي بلندش يه خورده اعصابمو به هم مي ريزه.

خيلي ممنون

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
اون system idle process در اصل یک پروسه واقعی نیست. فقط معیاری هست که میزان بیکاری پردازشگر رو نشون میده. از اسمش هم معلوم هست idle یعنی بیکار!

IKEA

Registered User
لایک‌ها
4
هوا گرمه! چون فقط برای مشغول بودن نیست که دور فن سی پی یو میره بالا دما هم بالا بره دور فن میره بالا که cpu رو خنک کنه

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
اون system idle process در اصل یک پروسه واقعی نیست. فقط معیاری هست که میزان بیکاری پردازشگر رو نشون میده. از اسمش هم معلوم هست idle یعنی بیکار!

خوب همين ديگه
وقتي مقدار پردازنده بيكار 99% هست، يعني پردازنده، كاملاً بيكاره. پس نبايد داغ كنه يا نيازي به دور بالاي فن داشته باشه!

هوا گرمه! چون فقط برای مشغول بودن نیست که دور فن سی پی یو میره بالا دما هم بالا بره دور فن میره بالا که cpu رو خنک کنه

من هم اول همين فكرو كردم، به همين خاطر توي قسمت Smart CPU Fan دماي مناسب CPU رو به جاي 30 درجه كردم 50 درجه، اما مشكل همچنان باقي بود. تازه مسئله اينجاست كه اين مشكل فقط توي يكي از ويندوزها هست و توي ويندوز ديگه، دور فن اينقدر پايين مياد كه تقريباً بي صدا ميشه.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
جالب شد - خوب این ویندوزها چه فرقی با هم دارن؟

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
جالب شد - خوب این ویندوزها چه فرقی با هم دارن؟
از لحاظ ورژن، فرقي با هم ندارند. از لحاظ System Idle Processor هم فرقي ندارند. هر دوشون روي 97 الي 99% هستند. اما روي ويندوز دوم (همون ويندوزي كه باهاش مشكل دارم) نرم افزارها و سخت افزارهاي خيلي بيشتري نصب شده. ولي من تصور مي كردم، تعداد برنامه هاي نصب شده روي سيستم نبايد تاثيري در سرعت فن سي پي يو داشته باشه و سرعت فن هميشه بسته به System Idle Processor هست (چون تا حالا هميشه همينطور بوده).

آيا امكان داره يه ويروس به طور مخفيانه در حال اجرا باشه كه توي TasK manager نامي ازش نيومده و توي محاسبه System Idle Processor هم فعاليت اون محاسبه نشده؟

البته با آخرين آپديت از Symantec Antivirus چك كردم و هيچ ويروسي يافت نشد!

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
چرا از نظر سخت افزار فرق میکنن؟ مگر هر دو روی یک سیستم نصب نشدن؟

شما مطمئن هستی که کنترل دور فن فقط از bios انجام میشه و احتمالا" نصب درایورهای مادربرد روش تاثیر نداره. اینطور بنظر میاد که در ویندوز مورد نظر کلا" کنترل دور انجام نمیشه و تنظیمات بایوس override میشه.

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
چرا از نظر سخت افزار فرق میکنن؟ مگر هر دو روی یک سیستم نصب نشدن؟

شما مطمئن هستی که کنترل دور فن فقط از bios انجام میشه و احتمالا" نصب درایورهای مادربرد روش تاثیر نداره. اینطور بنظر میاد که در ویندوز مورد نظر کلا" کنترل دور انجام نمیشه و تنظیمات بایوس override میشه.
سلام
چرا.
هر دو روي يه سيستم نصب شدن. اما مثلاً درايور كارت صدا و اسكنر رو هنوز وقت نكردم توي ويندوز پاييني نصب كنم.

من رفتم دوباره چك كردم، ديدم ويندوز اولي هم، هر چند آرومتر از ويندوز دومي هست، اما به محض اين كه شروع به كار با برنامه هاش مي كنم، دور فن بالا ميره و هر چه هم صبر مي كنم پايين نمياد. فكر مي كنم به خاطر گرماي هوا باشه كه باعث ميشه فن قادر به خنك كردن سي پي يو نباشه. آخه تا يك ماه پيش، چند ثانيه بعد از اين كه CPU Usage ميومد زير 5% فن هم بي صدا (كم صدا) ميشد، اما الآن هر چه صبر مي كنم نميشه!

در مورد دور فن سي پي يو هم تقريباً مطمئنم كه بنا به دماي CPU تنظيم ميشه و ربطي به نرم افزارها نداره (چون جزو تنظيمات Bios هست). اما اين كه دماي CPU فقط بستگي به CPU Usage داشته باشه يا نه، (قبلاً مطمئن بودم ولي حالا) شك دارم.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
خوب بنظر میرسه این درایورها رو باید نصب کنین تا شبهه برطرف بشه!

بالا