منتخب بازارچه

اگر هوس خانه ساختن دارید این قیمت‌ها را ببینید

acostic

Registered User
اگر هوس ساختن خانه به سرتان زد شاید بتوانیم به شما بگوییم چقدر هزینه دارد یا به کجاها باید برای گرفتن اجازه ساخت مراجعه کنید.
روزنامه جام جم در ادامه نوشت: گرچه شما متنوع ترین طیف برای مصالح ساختمانی به عنوان یک کالا را پیش رو دارید و می توانید با انواع و اقسام قیمت ها خانه بسازید، قیمت هایی که گاهی وقت ها سر به فلک می زند.

به هر حال وقتی قصد دارید خانه ای را بسازید؛ خانه دلخواهتان را تصور کنید و ما به شما می گوییم قیمت هر مترمربع از خانه رویایی شما چقدر برایتان آب می خورد. البته همین اول بگوییم این قیمت ها فقط شامل برخی خدمات مهم و مصالح اولیه و بدیهی می شود و همه موارد لازم برای ساختن یک بنا را در بر نمی گیرد. چرا که طیف خدمات و کالاهای مورد استفاده در ساختمان آنقدر وسیع است که چند گزارش و پرونده جداگانه لازم دارد. ضمنا نرخ خدماتی همچون کارگر و بنا هم در این قیمت ها ذکر نشده است.

پی می کنیم!

از اولش اگر شروع کنیم با فرض این که زمین را دارید، باید برای کندن پی اقدام کنید. مهم نیست خانه شما چند متری باشد. شما کرایه ماشین آلات را روزانه یا ساعتی و با راننده باید بپردازید. مثلا یک بولدوزر با 150 اسب بخار را حداقل باید ساعتی 57 هزار تومان و یک بیل 100 اسب بخاری را باید ساعتی حدود 50 هزار تومان کرایه کنید.

سیمان، آهن و میلگرد

پس از آن باید به سراغ سیمان و آهن و میلگرد برویم. قیمت سیمان با توجه به نوع مصرف در نقاط مختلف ساختمان متفاوت است.

تیرآهن و میلگرد هم هرکدام برای خودشان دنیایی دارند. بستگی به این دارد که شما بخواهید خانه تان را با اسکلت بتونی یا آهنی بسازید. آن وقت به شما می گوییم هر شاخه تیر آهن یا هر کیلو میلگرد را چقدر باید بخرید.

حال اگر به دنبال خانه ای با اسکلت بتونی هستید بیشتر قیمت میلگردها به کارتان می آید.بتون

حالا اگر به مرحله سقف رسیده باشیم باید به قیمت بتون هم توجه کنیم و از آنجا که دیگر سقف ضربی و با آجر رایج نیست و شهرداری هم اجازه ساخت چنین بنایی را نمی دهد همان بهتر است قیمت بتون و بتون آماده را هم داشته باشید.

البته انجمن بتون، قیمت بتون آماده و استاندارد با بازده های مقاومتی متفاوت را سالانه اعلام می کند. مثلا برای بتون بازده مقاومتی 20 C با حداقل 350 کیلوگرم سیمان تخلیه در منطقه یک (جغرافیایی) با پمپاژ دکل هر مترمکعب حدود 100.150 تومان و برای مقاومت C25 و با حداقل 400 کیلوگرم سیمان تخلیه هر مترمکعب 105.440 تومان.قیمت بتون آماده با انواع مقاومت ها نیز از در کارخانه محاسبه می شود.گچ ، ماسه، آجر

حالا باید برای داخل ساختمان فکری کرد. به گچ و ماسه و انواع سیمان هم نیاز داریم. البته اگر به فکر این هستید که از دیوارهای پیش ساخته استفاده کنید باید بگویم این روزها فناوری های جدید و نوینی به بازار آمده است. برای آجر بنا به کاربردش می توانید آجر را ، هم دانه ای بخرید هم تنی یا به اصطلاح صاحبکاران باری آن را بخرید.قیمت برای گچ هم متفاوت است. تفاوت قیمت ها از 1950 تومان (بدون احتساب کرایه حمل) برای هر کیسه تا 5200 تومان متفاوت است.بدانید که ...

بدانید که این قیمت ها فقط مربوط به مواد و مصالح است، البته نه همه مصالح. اگر خانه یا ساختمان شما به مرحله استفاده رسید، حال باید به فکر تاسیسات داخل آن باشید. از سنگ و سرامیک کف گرفته تا کاغذدیواری و رنگ اتاق ها، کاشی سرویس های بهداشتی و آشپزخانه، شیرآلات، در و پنجره، لوله کشی و سیم کشی ساختمان همه را باید دانه به دانه و تا سانتی متر آخر حساب کنید.

البته از اینجا به بعد هزینه هایتان متغیر و تا حدود زیادی به سلیقه خود شما بستگی دارد. اگر خانه تان پیش خرید است می توانید زودتر از موعد آن را تحویل بگیرید و تمام تاسیسات داخل را با سلیقه خودتان تزئین و کار کنید. بسیاری از کسانی که پیه بساز و بفروش ها به تن شان خورده می گویند این مهم ترین بخش است که می توان هزینه های خانه را محاسبه و روی آن سود کرد. یکی از خریداران چنین واحدهایی که خانه اش را در یکی از مناطق متوسط تهران خریده می گوید: «من سال ها پیش این خانه را خریدم ولی همان موقع هم در آستانه جهش قیمت خانه بودیم و من کلی برای خانه مجبور به پرداخت ضرر و زیان یا پولی شدم که به نظرم پول زور بود. سازنده خانه از ناآگاهی ما بسیار سوءاستفاده کرد. آن هم به این صورت که از ابتدا عنوان کرد خانه حداکثر 26 ماهه تحویل ما می شود، ولی خانه بعد از 30 ماه تحویل ما شد و مجبور شدیم برای همان چند ماه هم خانه کرایه کنیم و کرایه بدهیم. بعد به ما گفتند شیرآلات و لوله کشی خانه کاملا استاندارد و با مصالح خارجی یا ایرانی ممتاز درست می شود، اما وقتی خانه را به ما تحویل دادند انگار در خانه بمب منفجر شده بود.

خیلی از کاشی ها ترک داشت یا شکسته بود. چند تا از شیرها باز نمی شد. ضمن این که از ابتدا آپارتمان های شمالی را نشان دادند، ولی برای تحویل کلید آپارتمان جنوبی را به ما دادند. ما پس از این که شکایت کردیم تازه متوجه شدیم باید از ابتدا در همان قرارداد اولیه ذکر می کردیم کدام آپارتمان را می خواهیم. دست آخر با کلی زیان و شکایت حق مان را گرفتیم. ولی خانه ای را که می توانستیم حداکثر متری دو میلیون تومان بگیریم برای مان حداقل متری سه میلیون تومان درآمد و خیلی از فرصت هایمان را هم از دست دادیم. چون با همین پول در همان زمان می توانستیم در منطقه ای بهتر خانه ای بزرگ تر بخریم.
 

mo_toori

Registered User
برای ما معمولی ها که داریم زیر خط فقر میریم دیگه حتی نمیشه پول رهن رو جور کرد. چه برسه به ساختش فکر کنیم.
 
بالا