برگزیده های پرشین تولز

ایده خام : تعاونی مایحتاج خانواده ها

parviz_r

کاربر فعال بخش کار و سرمایه
کاربر قدیمی پرشین تولز
تاریخ عضویت
23 اکتبر 2005
نوشته‌ها
4,100
لایک‌ها
17,515
در مورد این ایده : (فعلا یک ایده خام است)
خانواده خودتون در نظر بگیرید: خرید مایحتایج منزل ( برنج و روغن و قند و شکر و رب و حبوبات و....)
چون معمولا تکی خریداری میشه از مغازه و سوپر سر کوچه نسبت به حالت کلی بخرید گرونتر در میاد
حالا فرض کنید کلی می خرید و یا چند تا خانواده با هم جمعشن با هم کلی خرید کنند ؛هر چی بشتر بخرند از کلی فروش همونقدر براشون ارزونتر در میاد؛ سودی که از این کار نصیبشون میشه (پول اضافه) می توانند بین خودشون تقسیم کنند و برای مخارج دیگه زندگیشون استفاده کنند

با فرض بالا:
کلی فروشی ( تعاونی مایحتاج خانواده ها )
این مایحتاج رو به صورت بسته یا پک در بیاره
پک1 : پک با چند نوع مایحتاج و به تعداد مشخص ؛ مبلغ مشخص
همین جوری پک 2 و پک 3 و پک 4
شرایط :
1)مشتریها ملزوم به خرید یک نوع پک هستند( منظور از مشتر ی یک نفر و یا چند خانواده که باهم جمع شدند برای خرید و حتما باید به صورت پکی خرید کنند نمی توانند بعضی از اجناس بخواهند یا نخواهند)
2) مشتریها به عنوان عضو هستند و تعهد میکنند خریدشون فقط از این فروشگاه انجام دهند( بستگی به نیازشون از سالی یک دفعه تا n دفعه)
3) مشتریها می توانند در بیرون از این مجموعه ؛اجناس خریداری شده خودشون تک فروشی کنند و از این را سود و پول بدست آورند
4) افرادی هم که عضو نباشند خرید براشون آزاد و شرطش همون خرید به صورت پک هست
نکته:
سود فروشگاه و سرمایه گذار از مطمئن بودن تعداد مشتریها و و اعضائ در قبال خریدشون حاصل میشه ( مطمئن که همیشه مشتری و خریدار داره ؛منظور اعضا تعاونی هست) برای این این اطمینان می تونه مثل کلوپ یک حق اشتراک سالایانه از اعضا بگیره بعنوان گروه و آخر سر بهشون پس بده و یا یک راه حل دیگه)

مثلا یک براورد براتون بگم
پک 1 فرض کنید اگه مشتری بخواد تکی از در مغازه خرید کنه براش 450 هزار تومان درمیاد و اگه ازاین تعاونی بخره 300 هزار تومان در میاد
یعنی 150 هزار تومان سود برای مشتری و اگه مایحتاج منزلش با خرید دو بار و یا سه بار در سال تامین بشه بیشتر سود میکنه و همین باعث حفظ مشتری میشه و لازم نیست به چند کلی فروش مختلف مراجعه کنه
و از طرفی فروشنده و سرمایه گذار با خریدهای کلان و میلیاردی برای این تعاونی و اعضاش به طور مستقیم از شرکتها و کارخونه ها خرید میکنه ؛ براش خیلی ارزونتر در میاد و با سود کم میتونه پکهاش به فروش برسونه و چون مشتریهاش زیاد هستند کلی سود میکنه

سوال: آیا این کار توی ایران میگیره ؟ و در کدام شهر ایران بهتر جواب خواهد؟
 

parviz_r

کاربر فعال بخش کار و سرمایه
کاربر قدیمی پرشین تولز
تاریخ عضویت
23 اکتبر 2005
نوشته‌ها
4,100
لایک‌ها
17,515
کسی نظری نداره؟
یعنی جواب نمیده :( حیف این همه سرمایه گذاری :D
 

3RR0r

Registered User
تاریخ عضویت
17 ژوئن 2011
نوشته‌ها
1,208
لایک‌ها
35
محل سکونت
T@BR!Z
کسی نظری نداره؟
یعنی جواب نمیده :( حیف این همه سرمایه گذاری :D
اخه همچین چیزی ممکنه ؟!!!!
پک 1 فرض کنید اگه مشتری بخواد تکی از در مغازه خرید کنه براش 450 هزار تومان درمیاد و اگه ازاین تعاونی بخره 300 هزار تومان در میاد
یعنی 150 هزار تومان سود برای مشتری و اگه مایحتاج منزلش با خرید دو بار و یا سه بار در سال تامین بشه بیشتر سود میکنه و همین باعث حفظ مشتری میشه و لازم نیست به چند کلی فروش مختلف مراجعه کنه
 

homayo0on

Registered User
تاریخ عضویت
25 آگوست 2011
نوشته‌ها
555
لایک‌ها
620
خب ایده خوبیه بدم نیست ولی دقیقا همون طور که توی عنوان هست خام هست و میشه در موردش بحث کرد
شما میگی مشتری اگر 450 از بیرون بخره توی تعاونی براش 300 می افته با چه حسابی 33 درصد برای مشتری تخفیف ایجاد شه و در نهایت چقدر برای صاحب این کسب و کار که حالا شما میگید تعاونی خواهد موند؟
خرده فروشی و عمده فروشی یک نرخ مصوبی داره که حتی اگر اون رو هم در نظر بگیرید و تمام اجناس رو از شرکتهای تولید کننده مستقیما بخرید تا این حد نمیشه ارزون تر باشه

شما صرفا میگی یک پک بخره این پک به چه صورته؟
یک پک برای یک سال و تحویل در دوره های متوالی؟
یک پک برای هر برا خرید؟

در کل با این روال خیلی نکات مبهم هست
 

parviz_r

کاربر فعال بخش کار و سرمایه
کاربر قدیمی پرشین تولز
تاریخ عضویت
23 اکتبر 2005
نوشته‌ها
4,100
لایک‌ها
17,515
پک برای مثال بود؛ می خواستم سود مشتری برسونم

فرض کنید بازم مثال هست
یکی از اقلام پک کسیه برنج هست

یک کسیه 10 کیلیوی برنج 45000 قیمتش باشه در مغازه ( کیلیویی 4500 تومان)
سرمایه گذار و فروشنده تعاونی وقتی 100 هزار تن بخره کیلیویی براش 2000 در میاد ؛می تونه قیمت هر کیلیو 2500 یا 3000 بفروشه (هر کیلیو 500 تا 1000 تومان سود کنه)
خریدارش همون کسیه 30000 تومان می خره یعنی 15000 تومان ارزون تر از در مغازه
بقیه اعلام پک همین جوری
پس توی پک میشه 100000 تا 200000 هزار تومان به نفع مشتری و خریدار بشه و این امر موجب جذب و حفظ اون بشه

بازم میگم ایده خام است؛ می خوام ببینم توی ایران امکان داره یا خیر؟
 

homayo0on

Registered User
تاریخ عضویت
25 آگوست 2011
نوشته‌ها
555
لایک‌ها
620
پک برای مثال بود؛ می خواستم سود مشتری برسونم

فرض کنید بازم مثال هست
یکی از اقلام پک کسیه برنج هست

یک کسیه 10 کیلیوی برنج 45000 قیمتش باشه در مغازه ( کیلیویی 4500 تومان)
سرمایه گذار و فروشنده تعاونی وقتی 100 هزار تن بخره کیلیویی براش 2000 در میاد ؛می تونه قیمت هر کیلیو 2500 یا 3000 بفروشه (هر کیلیو 500 تا 1000 تومان سود کنه)
خریدارش همون کسیه 30000 تومان می خره یعنی 15000 تومان ارزون تر از در مغازه
بقیه اعلام پک همین جوری
پس توی پک میشه 100000 تا 200000 هزار تومان به نفع مشتری و خریدار بشه و این امر موجب جذب و حفظ اون بشه
بازم میگم ایده خام است؛ می خوام ببینم توی ایران امکان داره یا خیر؟
حرفتون متین
ولی فل المثل کالایی مثل برنج که مثال زدید مثل هندونه نیست که هرچی شما بخرید خریدارم بگه عالیه، هرکسی سلیقه خودشو در خرید اون داره اما اصلا این موضوع رو میزاریم کنار
شما فقط 200 میلیون برنج بخری...
انواع خشکبار، حبوبات، مشتقات روغنی و... رو هم جمع بزنی یعنی یکی دو میلیاردی باید جنس داشته باشی...
خب اینجوری شما تخفیفی که میگی رو نصف کن مقدار خرید هم بیار پایین تر با این سرمایه یک مجموعه فروشگاه زنجیره ای می تونی بزنی با مغازه هایی تو بهترین جاهای شهر....

هرچیزی که توی دو دوتای ریاضی جوابش پنج نشه تو هرکجای دنیا ممکنه

برای اینکه روش بحث بشه باید خیلی باز جلو رفت
سرمایه بالایی میخواد اینکار پس میشه این کار رو مناقصه ای حتی کرد مثلا برای هر کالا تامین کننده ای تعریف بشه که سود خودشو مشخص کنه
جا و انبار بزرگ نیازه با امکانات بالا نمیشه 100 هزار تن فقط برنجو که ریخت توی یک انبار معمولی ظرف یک ماه موش و حیوانات دیگه سر کلشون پیدا میشه
بازاریابی قوی برای شروع نیازه درحدی که معرفی منزل به منزل رو دستور کار قرار داده بشه و ویزیتور ها معرفی کن این سرویس رو به روایتی یک بمب تبلیغاتی نیازه که میتونید تحقیق کنید چی هست
دفتر، حسابرسی و...
بازهم عددهایی که شما گفتید خام هستن 100 هزار تن منبع برنج کم نیست !
شما اگر توانایی ایجاد 33درصد تخفیف داشته باشید نیاز به مردم عادی ندارید شرکت های پخش کالا با کله میان سمت شما !
 
Last edited:

hesam 63

Registered User
تاریخ عضویت
2 ژانویه 2008
نوشته‌ها
933
لایک‌ها
899
خرید از مرجع اصلی فکر خوبیه ... حالا چه مواد غذایی باشه چه هر چیز دیگه ای
ولی این بحث که شما دیگران رو ملزوم کنید که از پک های مورد نظر شما خریداری کنن به نظر من جواب نمی ده. در حالت عادی هم اگه پنج خانوار جمع بشن و به صورت عمده مثلا برنج یک ساله شون رو خریداری کنن همین قیمت واسه شون درمیاد و البته هستن کسایی که این کار رو می کنن. مشکل این جاست که دیگران باید بر اساس سلیقه شما خریداری کنن. البته همین الان هم سایتی مثل چاره دارد کم و بیش همین ایده را با حجم کم تر انجام می ده.
 

homayo0on

Registered User
تاریخ عضویت
25 آگوست 2011
نوشته‌ها
555
لایک‌ها
620
خرید از مرجع اصلی فکر خوبیه ... حالا چه مواد غذایی باشه چه هر چیز دیگه ای
ولی این بحث که شما دیگران رو ملزوم کنید که از پک های مورد نظر شما خریداری کنن به نظر من جواب نمی ده. در حالت عادی هم اگه پنج خانوار جمع بشن و به صورت عمده مثلا برنج یک ساله شون رو خریداری کنن همین قیمت واسه شون درمیاد و البته هستن کسایی که این کار رو می کنن. مشکل این جاست که دیگران باید بر اساس سلیقه شما خریداری کنن. البته همین الان هم سایتی مثل چاره دارد کم و بیش همین ایده را با حجم کم تر انجام می ده.
با حرف ایشون موافق هستم فروش پک جالب نیست
خصوصا اگر چنین ایده ای به مرحله ای برسه توسط شخصی اجرا بشه در شروع کار مردم نمیتونن اعتماد زیادی داشته باشن به اینکه برای خرید کالا به این روش اقدام کنن
موضوع دیگه تامین کالا هست شروع کننده تایپک یک مثال زد صد هزار تن برنج میخریم کیلویی 2000 تومن خب همه چی به اسونی که نوشته میشن نیست سرمایه، خاک خوردن، هزینه های جاری، پایین بالاهای بازار، مافیاهای بازار و هزار سنگی ممکنه پیش بیاد به هیچ وجه نمیشه با این شکل حساب کردن ایده رو جلو رفت
چنین ایده ای تحقیقات میدانی میخواد، جامعه آماری میخواد و...
 

davi12

Registered User
تاریخ عضویت
16 ژانویه 2012
نوشته‌ها
693
لایک‌ها
779
برنج کلا تو کشور تولید میشه و اون قیمتی که دادی به احتمال زیاد قیمت شرکت های بزرگ کشت و صنعته و همون تو که بالایی ها گفتند چندین نوع برنج داریم

در مورد تاید : کلا بتونی 5 تا 10 درصد قیمت رو پایین بیاری

در مورد تخم مرغ هم همین طور



ولی من خودم یه ایده دارم :اجناسی که یک ماه به تاریخ انقضا شون مونده رو شرکت های پخش جمع کنند و دریک شرکت دیگه بفروشند .(البته هر کالایی انقدر تو فروشگاه نمی مونه)
 
بالا