برگزیده های پرشین تولز

ای کسایی که می گویید خارجکی ها چیزی در مورد خوزستان نمی دونن!!!

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
ای شمایی که می گید خوزستان زادگاه ملت ایران نیست :

Historically Khuzestan is what historians refer to as ancient Elam, whose capital was in Susa, and in previous ages, Iranians referred to this province as Elam. The Old Persian term for Elam was Hujiyā, which is present in the modern name. Khuzestan is the most ancient Iranian province and is often referred to in Iran as the "birthplace of the nation," as this is the area where Aryan tribes first settled, assimilating the native Elamite population, and thus laying the foundation for the future empires of Persia, Media, and Parthia.

خوزستان را تاریخ نگاران ایلام باستان خوانده اند، جایی که پایتخت آن شوش بوده، در روزگار دور ایرانیان این استان را ایلام می خواندند. در پارسی باستان واژه "اوج" که در نام کنونی آن نیز هست برای ایلام بکار می رفت. خوزستان کهن ترین استان ایران است و گاهی به نام " زادگاه ملت " از آن یاد می شود، برای اینکه آنجا جایی است که اقوام آریایی ، نخستین بار برای زندگی بر گزیدند و با مردم بومی ایلامی ترکیب شدند، و این چنین پایه های امپراتوری های آینده پارس ، ماد و پارت را بنا نهادند.

http://en.wikipedia.org/wiki/Khuzestan

آنجا هایی که عرب ها آمدند را باید سر فرصت بنویسم تا بدانید تنها 560 سال از زندگی کردن عرب ها در خوزستان می گدره

ای کسایی که می گید خوزستان و اهواز نام های عربی هستن نه ایلامی :

In some instances, sugar and sugar cane have been given as the meaning of Khuz.(e.g. Dehkhoda Dictionary) The fertile soil of Khuzestan has a splendid potential for growing this plant, making excellent harvests for sugar cane possible here.​

در جاهایی، شکر و نیشکر برای معنی واژه "خوز" نوشته شده اند برای نمونه در واژه نامه دهخدا، خاک حاصلخیز خوزستان توانایی عالی برای رشد این گیاه دارد، در آنجا می توان بهترین کشت نیشکر را داشت. ( خودم : همین الان توی خوزستان 8 برابر اندازه شهر تهران ، زمین زیر کشت نیشکر رفته، فکرشو بکن اگه بشه از بالا یه عکس گرفت چی میشه !!!)

However, most experts believe the name Khuzestan to be derived from Ķūzī, the name of the original non-Semitic people of the province, whose distinctive language reportedly survived until Sassanid times. (see Encyclopedia Iranica, Columbia University, Vol 1, p687-689.)​

به هر حال، بیشتر کارشناسان بر این باورند که نام خوزستان از واژه " خوزی" که نام قوم اصلی و غیر عرب این استان (خودم : غربی ها به عرب ها و یهودی ها می گن سامی ) که بر اساس مدارک زبانشان تا زمان ساسانیان زنده مانده بود ، گرفته شده است،

Some scholars believe Ahvaz and Khuzestan are related to the name Ooksin, a city established during the era of the Elamite civilization, and are the altered forms of the words Ooks, Ookz, Hookz, Huz and Khuz. Iraj Afshār in Nigāhī bih Khūzistān : majmū`ah´ī az awzā`-i tārīkhī, jughrāfiyā'ī, ijtimā`i, iqtisādī-i mintaqah (Library of Congress CALL# DS324.K49 A37 1987, p66) states that Uxi was the Greek counterpart of the Elamite word Ūvja.

برخی دانشگاهیان بر این باورند که نام های اهواز و خوزستان با نام اوکسین ( خودم : یادش بخیر سینما اوکسین اهواز، خوبه که هنوز هتل اکسین هستش) که نام شهری است که در زمان آبادانی (واژه "تمدن" عربیه باید بگیم آبادانی یا شهرنشینی) ایلامی ها ساخته شده بود ارتباط دارند و شکل های دگرگون شده واژه های اووکس، اوکز ، هووکز، هوز و خوز هستند. ایرج افشار در کتاب نگاهی به خوزستان : مجموعه هایی از اوضاع تاریخی، جغرافیایی، اجتماعی، اقتصادی منطقه ، نوشته است که اوکسی واژه یونانی برابر با واژه ایلامی اوج است .

According to Jules Oppert, the word Ūvja, was pronounced as Xuz or Khuz in the Elamite language. The word Ūvja appears abundantly in many texts and on Achaemenid inscriptions at Naqsh-e Rustam (seen here), and on Darius's epigraphs at Persepolis and Susa among others (seen here). Ūvja, or its Greek counterpart Uxi, were names used to refer to the land or the peoples inhabiting the land of Khuzestan.​

به گفته ژول ( خودم : توی فرانسه این اس خونده نمی شه ) اوپرت، واژه "اوج" در ایلامی به شکل اکوز یا خوز خوانده می شد. واژه " اوج " به فراوانی در بسیاری از نوشته ها و کتیبه های هخامنشی در نقش رستم (خودم: مرو دشت ، نزدیک تخت جمشید ) و در سنگ نبشته های داریوش از جمله در تخت جمشید و شوش دیده می شود. " اوج " یا برابر یونانی آن "اوکسی" نام هایی که برای اشاره به خوزستان و مردم خوزستان به کار برده می شدند.

Ibn Nadeem, in his book al-Fehrest , mentions that all the Median and Persian lands of antiquity spoke one language. In his book, which is the most accredited account of spoken languages of Iran during the early Islamic era, he quotes the great scholar Abdullah Ibn al-Muqaffa:

"The Iranian languages are Fahlavi (Pahlavi), Dari, Khuzi, Persian, and Seryani."

ابن ندیم، در کتاب الفهرست نوشته است که همه سرزمین های ماد ها و پارس ها (خودم : یکی یه " آریا " بذارید کنارشون تا اتوماتیک به همدیگه (ما به کرد ها ، کرد ها به ما ووو) قوم و خویش بودنمون رو یادآوری کنیم) از روزگار باستان به یک زبان سخن می گفتند. در کتابش، که معتبر ترین محاسبه زبان های رایج ایران در آغاز دوره اسلامی است، وی از ادیب بزرگ عبدالله ابن مقفه نقل می کند که :

" زبان های ایران پهلوی ، دری (خودم : زبانی که الان ما داریم) ، خوزی ، پارسی (خودم : پارسی باستان ) و سریانی است."

He then adds that Khuzi is the unofficial language of the royalty and comes from Khuzestan.

In Majma-ul-Tawarikh wa al-Qesas ("The Collection of histories and Tales") written in 1126, Khuzestan appears with such names as Hajuestan, Hobujestan, and Ajar, which seem to be derived from Hobujestan and Hujestan in Pahlavi languge. According to Sir Henry Rawlinson, in Pahlavi, Ūvja is pronounced Hobuj and therefore both the names Ahvaz and Khuzestan derive their names from here.

او پس از آن می افزاید که " خوزی " زبان غیر رسمی خانواده شاهنشاهی می باشد و از خوزستان ریشه می گیرد.

در مجمع التواریخ و القصاص ( گرداوری تاریخ و داستان ها) که در سال 1126 میلادی نوشته شده، خوزستان به نام های هوجستان، هوبوجستان و آجار آمده است که به نظر می آید ( خودم : تاجیک ها می گن "به چشم می آید" ) از هوبوجستان و هوجستان زبان پهلوی گرفته شده اند. به گفته سر هنری راولینسون، در زبان پهلوی ، " اوج " را " هوبوج" می خوانند ، بنابراین هر دو نام اهواز و خوزستان از اینجا گرفته شده اند.

Old Persian: Grammar, Texts, Lexicon by Roland G. Kent of The American Oriental Society, lists the following chains of derivation:​

کتاب " پارسی باستان : نگارش، نوشته ها، واژه نامه " نوشته رولند جی کنت از جامعه شرق شناسی امریکا چنین زنجیره های مشتق گیری را بر شمرده است:

Ūvja --> Awaz --> Xuz
Ūvja --> Ux --> Xuz
Ūvja --> Xuz --> Hobuj
Ūvja --> Hobuj --> Xuz --> Hoz
Ūvja --> Hobuj --> Xuz --> Hoz --> Ahvaz
اوج > اواز > خوز
اوج > اوخ > خوز
اوج > خوز > هوبوج
اوج > هوبوج > خوز > هوز
اوج > هوبوج > خوز > هوز > اهواز

To further elucidate these chains, one must observe that as in some other Iranian dialects, such as Luri and Bakhtiari (also based in or near Khuzestan), the sound "h" is sometimes used for pronouncing Kh, the words oo, hoo and Khuz have in the process of time been added to the suffix -estan, and the word oojestan has gradually changed to Hujestan, forming the word Khuzestan. Such conversions are related to the fact that in ancient Persian dialects and in Pahlavi language, the sound "oo" was changeable to "hoo" as in such words like Oormazd --> Hoormazd or Ooshmand --> Hooshmand. And Hoordad has also been pronounced Khordad and Khoortat.

برای شیوایی بیشتر این زنجیره ها، یکی از چیزهایی که باید ملاحظه شود این است که مانند برخی گویش های دیگر ایرانی مانند لری و بختیاری ( که درون یا نزدیک خوزستان هستند) ، صدای ه گاهی برای خواندن حرف " خ " بکار می رود، واژه های اوو، هوو و خوز در گذر زمان به پسوند "ستان" افزوده شدند و نهایتا واژه اووجستان به هوجستان دگرگون و واژه خوزستان به وجود امد. این چنین دگرگونی هایی به این موضوع مرتبط است که در پارسی باستان و پهلوی ، صدای (خودم : البته باید با س بنویسیمش) اوو قابل تغییر به هوو بوده است ، برای نمونه در واژه هایی مانند اورمزد > هورمزد یا اووشمند > هوشمند. و هورداد همچنین خورداد و خوزتات خوانده شده . ( خودم : توی آلمانی هم " خ " اول نداریم و گاهی " ه " و یا " ک "خونده می شه، لازم به گفتن است که آلمانی حتی همین الانم به طور باور نکردنی به زبان ما نزدیک است، ایست می شه است ، نیشت می شه نیست، آخت می شه هشت، توختر می شه دختر، موتر می شه مادر، برودر می شه برادر ، فاتر می شه پدر (که البته پتر پهلوی بید و پیته پارسی باستان بید، نپه هم توی پارسی باستان می شه نوه !)
[
LEFT]

Every author of the early Islamic period, whether Arabic, Persian, or African, referred to the entire region as Ahvaz. This is verified by referring to texts such as those by Tabari, Abolfazl Beyhaghi, Tarikh-i Sistan, and Safar nama of Naser Khosrow, among many others. Hamdollah Mostowfi in his Nozhat ul-Qolub, for example, writes about Ardashir I in Ahvaz. The word "Khuzestan", however, seems to have been widely used to refer to the region by the 9th century.[/LEFT]

هر نویسنده ای در آغاز دوره اسلامی ، چه عرب ، چه پارس ، یا افریقایی به کل منطقه خوزستان ، " اهواز " نام داده است. این موضوع از نوشته های طبری، بیهقی ، تاریخ سیستان، و سفر نامه ناصر خسرو ووو استناد شده است. برای نمونه حمدالله مستوفی در کتاب نضحات ال قلوب ( شاید هم نزهات ، نذحات ، نذحاط ... من چه می دونم کدومشه) در باره اردشیر نخست اهواز نوشته است ( خودم : همون اردشیر پاپگان نخستین شاه ساسانی رو می گه)
به هر حال به چشم می آید که واژه خوزستان به گونه ای گسترده از سده نهم برای اشاره به کل منطقه خوزستان به کار رفته .

پس از اینا در مورد یورش اعراب به خوزستان در سده های 15 و 16 !!! نوشته و نوشته که کی نام آشغال عربستان رو روی اینجا گذاشت ( می گن هر چی می کشیم از این قاجاری هاست !!!!) سال 1441 اومدن اهواز و خرمشهر و دژپل و شوش و هویزه ، زرت و زرت بچه به دنیا آوردن ..... خودتون دیگه بخونید .....البته چند تا نقشه هم هست که ببینید بدک نیست

http://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_the_name_Khuzestan

آقا جان حالا دیدید این غربی های چشم آبی از هفت جد و آباد شما تاریخ ما رو بیشتر می شناسن ! حالا اینا که چیزی نیست ! برید ببینید روش دوختن پرده های تخت جمشید رو هم دارن !!!! این که تنها به خوزستان اشاره داره ، از اینکه خورد و خوراک زمستانی و تابستانی و بهاری شاهان هخامنشی چی بود تا اینکه برای آب طلا دادن به ظروف غذا چند ولت برق تولید می کردن !!! می دونم باورت نمی شه ! 30 - 40 سال پیش که توی ایران ظرف مسی رو کش طلا پیدا کردن، همه باستان شناسا کش اومدن ، تازگیا آلمانیا پیل های الکتریکی و الکترود های شو توی ایران و عراق پیدا کردن ( می دونید بغداد یه واژه پارسی بید؟ بغ یعنی فرشته یا خدایگان هایی که داشتن و داد هم یعنی داد دیگه) پیدا کردن ولی خیلی سداشو در نیاوردن ، نامرداآ !!!

این غربی ها اصل مارمولک هستن ، هیچی به ما نمی گن که ، خودمون باید بریم پیدا کنیم ! مگه همین نقشه های قدیمی خلیج پارس رو از کجا آوردیم ؟؟؟ انگلیسی ها دادن ؟ نه آقا جان توی آرشیو وزارت امور خارجه داشت خاک می خورد ، از زمان شاه ! اومدیم اون نمایشگاه رو راه انداختیم کلی عرب ها شسته شدن ! وگرنه عمراً اگه این چشم آبی ها دلشون به حال من و شما بسوزه ....

بد بختی اینه که مردم ما زبر و زرنگ نیستن که برن مو رو از ماست بکشن بیرون ....

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
این نوشته ترجمه شده را برای دیگران هم بفرستید ... سپاس

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
می دونم حالا کلی شلوغ می کنید که چرا نوشتم : آقا جان حالا دیدید این غربی های چشم آبی از هفت جد و آباد شما تاریخ ما رو بیشتر می شناسن !

هفت جد و آباد شما و تاریخ ما ! ... دلیلش ساده است ، آخه هفت جد و آباد من کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت رو از حفظ می خوندن ، دروغنامه های هرودت رو هم به عنوان سفر های علمی تخیلی گالیور می خوندن ! همین ! پس بد برداشت نکنید !

خودمون این هرودوت هم اصل دروغ گویی رو استاد کرده !

vmf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
بد بختی اینه که مردم ما زبر و زرنگ نیستن که برن مو رو از ماست بکشن بیرون ....

بدبختی اینه که مردم ما اونقدر بدبختی !!! دارند که حال و حوصله و وقت انجام همچین کارهایی رو ندارند !!

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
به نقل از ITLine :

نمی خواد اینجا چیزی بگی ، کلاه خودت رو قاضی کن ، اگه توی اهواز به یکی بگی کا دمت گرم ، یا ولک یا از این جور چیزا ! چی بهت می گه ؟ شاخ در نمی یاره ؟ فک نمی کنه بچه ناف آبادانی ؟ در ضمن اهواز رو با وی بنویس نه با دبل یو ...

t_mohsen

Registered User
لایک‌ها
1
منم بچه اهوازم و افتخار ميکنم!

ITLine

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از sa :
نمی خواد اینجا چیزی بگی ، کلاه خودت رو قاضی کن ، اگه توی اهواز به یکی بگی کا دمت گرم ، یا ولک یا از این جور چیزا ! چی بهت می گه ؟ شاخ در نمی یاره ؟ فک نمی کنه بچه ناف آبادانی ؟ در ضمن اهواز رو با وی بنویس نه با دبل یو ...

اولاً من افتخار میکنم که بگم بچه خوزستانم و فکر نمیکنم گفتن دوتا کلمه کا و ولک اشکالی داشته باشه چون مطمئنم همه خوزستانی ها با لهجه شیرین آبادانی حال میکنن . حالا چه با عینک ریبن چی بی عینک ریبن . تازه اگه مردم ایران فکر کنند که خوزستانی ها آبادانین خیلی بهتر از اینه که فکر کنند وقتی میان اینجا باید با مردمش عربی صحبت کنند.

تازه ما تو شهرمون اهواز رو با W مینویسیم مگه تا حالا ندیدی مثلاً اسم یک کشور رو در جاهای مختلف دنیا به شکل های متفاوتی بنویسن این هم همون حالتو داره :D
تازه خودتم اون بالا با W نوشتی
Ūvja --> Awaz --> Xuz
پس نشون میده اهواز با W ریشه تاریخی داره

کا زمزم بنوش :cool:

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
به نقل از ITLine :
اولاً من افتخار میکنم که بگم بچه خوزستانم و فکر نمیکنم گفتن دوتا کلمه کا و ولک اشکالی داشته باشه چون مطمئنم همه خوزستانی ها با لهجه شیرین آبادانی حال میکنن . حالا چه با عینک ریبن چی بی عینک ریبن . تازه اگه مردم ایران فکر کنند که خوزستانی ها آبادانین خیلی بهتر از اینه که فکر کنند وقتی میان اینجا باید با مردمش عربی صحبت کنند.

تازه ما تو شهرمون اهواز رو با W مینویسیم مگه تا حالا ندیدی مثلاً اسم یک کشور رو در جاهای مختلف دنیا به شکل های متفاوتی بنویسن این هم همون حالتو داره :D
تازه خودتم اون بالا با W نوشتی
Ūvja --> Awaz --> Xuz
پس نشون میده اهواز با W ریشه تاریخی داره

کا زمزم بنوش :cool:

کسی نگفت افتخار نکن، تو با نوشتن کا ولک و اینا جلوی این همه بچه تهرونی یه مهر تایید بزرگ می زنی به فیلم های سینما و تلویزیون که یه چهره کهنه و کلیشه ای از مردم خوزستان نشون دادن و می دن، برای نمونه همه گمون می کنن خوزستان یعنی بندر، بدون اینکه حتی این همه کوه و جنگل خوزستان رو در نظر بگیرند، به یکی بگی خوزستان آبشار داره چشماش از جا در نمی یاد ؟؟؟

در ضمن ریشه تاریخی رو واسه یه واژه غیر انگلیسی از روی حروف انگلیسی نمی شه به دست آورد!!، من گفتم با وی بنویسیم واسه اینکه تمام این جدایی طلب ها ، اهواز رو مثله کویت با دبل یو می نویسن ، آخه بر عکس ماها ، عرب ها واسه عربی Transliteration قانون مند دارن ... که توش، صدای "و "با دبل یو نوشته می شه و ق با کیو و غ یا جی اچ ووووو .... حالا هر چی خودت می خوای بنویسی بنویس ...

می دونی من به وبلاگت چند ماه پیش لینک دادم ؟؟؟ راستی چرا استایلتو عوض کردی؟ اون یکی خیلی قشنگ تر بود ، آرامش بخش بود ...

pooya007

Registered User
لایک‌ها
13
خوزستان از لحاظ تاريخي بسيار غني هست و از معدود جاهايي در دنياست كه تمدن شهر نشيني براي اولين بار اونجا ايجاد شده

تپه سيلك كاشان هم جزو اين معدود جاهاي تاريخيست.

من چون رشتم معماريه از طرف دانشگاه مسافرتهاي زيادي رفتيم.

از اصفهان و شيراز و يزد و كاشان گرفته تا خوزستان و كرمانشاه و همدان.

ولي اينو با صداقت ميگم به نظر من جالب ترين و رويايي ترين جاي ايران همين خوزستان بوده.

البته همه شهرهاي ايران هر كدوم زيبايي خاص خودشون رو دارن ولي نميدونم چرا متاسفانه تبليغات كمي از طرف اين استانها براي جذب گردشگر ميشه؟

براي من كاخ باستاني آپادانا در شوش و قلعه و آرامگاه دانيال نبي خيلي جالب بود ولي فكر نميكنم كه بيشتر از نصف مردم ايران بدونن كه آرامگاه دانيال در ايران و شوش هست.

و چيز تاسف بار ديگه اينه كه اكثر بازديد كنندگان اونجا خارجي بودن و بازديد كننده ايراني خيلي كم بود.
البته اين برداشت من نيس افراد ساكن اونجا هم همين حرفو ميزدن!!
و اين نشون ميده كه افراد خارجي به تاريخ و گذشته ايران بيشتر از خود ايرانيها علاقه مندند.

من تو خوزستان جاهايي رو ديدم كه شبيهشون ديگه هيچ جاي دنيا وجود نداره.

مثلا منظره و زيبايي آسيابهاي آبي در شوشتر واقعا آدم رو افسون ميكرد و اينكه آدم بفهمه هزاران سال قبل در اينجا كه اثري از آمريكا و اروپا نبود چه كارهايي انجام ميگرفت!!!!

و يك بنايي كه تا حالا هيچ كجا رو من اونقدر اثر نذاشته زيگورات چغازنبيل بود كه بين سالهاي 1275 تا 1240 پيش از ميلاد بدستور اونتاش گال پادشاه عيلاميان ساخته شده.
واقعا حيرت انگيز بود.

در ضمن از مديران عزيز اجازه ميخوام اين پستم رو در قسمت فرهنگ و هنر هم بزنم چون متاسفانه خيلي از ايرانيان با خوزستان و پيشينه تاريخي اون آشنايي ندارند.

ITLine

Registered User
لایک‌ها
1
ببین sa جان به نظر من شما الکی داری این جریان رو پیچیده میکنی و بهش حساسیت نشون میدی.
اینکه شما نسبت به تاریخ و فرهنگ کشور و محل زندگیت حساس هستی و برات مهمه خیلی عالیه و من هم اون رو تحصین میکنم اما قبول کن که من و تو دیگه کاری ازمون برنمیاد چون همه کثافت کاری ها قبلاً انجام شده و الان با هیچ چیزی نمیشه این تاریخ 2500 ساله رو از زیر هزاران خرمن خاک بیرون آورد .
متاسفانه ای تحریفات تنها بر سر خوزستان و اهواز نیومده بلکه بر سر کل ایران اومده ، چه از زبانش ، چه فرهنگش ، چه علمش و چه دینش !!
الان یک مشکلی که هست اینه که نسل قدیم ایران به خوبی خوزستان رو میشناسند اما نسل جدیه که هیچ اطلاعی ندارند بلکه تنها یکسری تفکرات غلط نسبت به خوزستان دارند که همون طور که خودت هم گفتی اینها بر میگرده به رسانه ملی ما که باعث شده چنین تصویری در ذهن مردم ایران نقش ببنده.

بهر حال با 2 صفحه نوشتن در اینجا فکر نکنم چیزی عوض بشه بلکه باید کارهای بزرگتری کرد . اگر هم با عوض کردن W به V فکر میکنی کارها درست میشه ، باشه من از این به بعد اهواز رو با V مینویسم اما خودت چی ....!!؟

digitalman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من هم یک خوزستانی ام ولی ام جور حرف ها رو قبول ندارم

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
به نقل از ITLine :
ببین sa جان به نظر من شما الکی داری این جریان رو پیچیده میکنی و بهش حساسیت نشون میدی.
اینکه شما نسبت به تاریخ و فرهنگ کشور و محل زندگیت حساس هستی و برات مهمه خیلی عالیه و من هم اون رو تحصین میکنم اما قبول کن که من و تو دیگه کاری ازمون برنمیاد چون همه کثافت کاری ها قبلاً انجام شده و الان با هیچ چیزی نمیشه این تاریخ 2500 ساله رو از زیر هزاران خرمن خاک بیرون آورد .
متاسفانه ای تحریفات تنها بر سر خوزستان و اهواز نیومده بلکه بر سر کل ایران اومده ، چه از زبانش ، چه فرهنگش ، چه علمش و چه دینش !!
الان یک مشکلی که هست اینه که نسل قدیم ایران به خوبی خوزستان رو میشناسند اما نسل جدیه که هیچ اطلاعی ندارند بلکه تنها یکسری تفکرات غلط نسبت به خوزستان دارند که همون طور که خودت هم گفتی اینها بر میگرده به رسانه ملی ما که باعث شده چنین تصویری در ذهن مردم ایران نقش ببنده.

بهر حال با 2 صفحه نوشتن در اینجا فکر نکنم چیزی عوض بشه بلکه باید کارهای بزرگتری کرد . اگر هم با عوض کردن W به V فکر میکنی کارها درست میشه ، باشه من از این به بعد اهواز رو با V مینویسم اما خودت چی ....!!؟

ببین دوست من ، من چیزی رو پیچیده نمی کنم، تنها دارم خیلی حرفه ای به همه چی نگاه می کنم ، ولی نمی تونم حرفت رو قبول کنم ، من خودم کسی هستم که از 6 سال پیش دارم توی اینترنت برای قضیه Persian و Persian Gulf کار انجام می دم، ایمیل می فرستم ، نامه می نویسم، تلفن، فکس ووو ، تمام این مدت هر کسی من رو می دید می گفت حرص زیادی می زنی ، ولی همه کار های من و امثال من نتیجه داد ،موجودی به نام " من و تو " شاید کاری از دستش بر نیاد ولی " ما " خیلی کارا از دستش بر میاد. چیزی که تو بهش می گی کثافت کاری یا هر چی از دید من یه چیز خیلی عادی است ، یه درخت تن و مند رو هم که آب ندی خشک می شه، تاریخ ایران چه 2500 سال (که البته خیلی بیشتره) چه 100 سال اگه هواشو نداشته باشی نابود می شه ، آلوده می شه ، خراب می شه ...

در ضمن چهره کلیشه ای که در سینما و تلویزیون از خوزستان ارائه می شه ، برای خود ایران هم توی بی بی سی و سی ان ان وجود داره ، فکر می کنند ایرانیان یه مشت آدم های بی سواد ، عصبی و کوته فکر هستن و ایران هم یه چیزی شبیه افغانستان است ، به سی ان ان و بی بی سی و دیگر رسانه های لیبرال عوضی یه سری افراد احمق مثله مجید مجیدی و مخملباف و و و کمک می کنند ، و به سینما و تلویزیون خودی، شما ! اینجا می گی کا دمت گرم ! جلوی این همه تهرانی ! خوب مجید مجیدی هم جلوی کلی اروپایی ها (به ویژه اروپای شرقی) از تهران یه خانواده فقیر که از یه پدر کم سواد ، یه مادر مریض ، یه پیرزن زمین گیر رو به مرگ ، دو سه تا بچه لاغر مردنی تشکیل شده رو نشون می ده، نتیجه چی می شه ؟ باید همین جوری ادامه داد ؟

باور کن کسایی که میان ایران نمی تونن باور کنن که اینجا ایرانه ، نمونه ش یه نویسنده آلمانی که اومده بود تهران ، گفت : انتظار داشتم من رو سوار یه الاغ کنن تا به کلبه یا چادری که باید اونجا سر کنم بریم !!!

دقیقا در مورد اهواز هم همینه ، دیدی تهرانی هایی که تا حالا اهواز رو ندیدن چه جوری تو خیابون راه می رن ؟ سینما ! پارک ! تاکسی؟؟ تاکسی بی سیم ؟ سالن بیلیارد ؟ جل الخالق فست فود!!! کنسرت ؟ کافی نت ؟ گیم نت ؟ کافی شاپ ؟ چای خونه سنتی ؟ رستوران سنتی ؟ بوتیک ؟ بازار کامپیوتر ؟ شرکت نرم افزاری ؟ دفتر هواپیمایی ! ریل راه آهن ! اه !!!! برق !!!!! لامپ !!!!! درخت کاج !!!! جیرجیرک !!! سمند !!! پژو ؟؟؟ بللللللههههه ؟؟؟؟ ماگزیما؟ موسو ؟ نه بابا ! اینجا جدی جدی اهواز بید ؟ آره جیگر ... وآآآآآآآآآآآ شما بربره ای هم بلدید ؟؟؟؟

بگذریم ، ببین با یه نوشته اینجا ، دست کم 100 نفر می فهمن که اون چیزی که توی تلویزیون هست ، تمام خوزستان نیست ، شاید هم 50 نفر از اینا بشینن با رفیقاشون حرف برنن، صحبت از خوزستان بشه ، خوب اونجوری اگه فرض کنیم هر کی 5 تا رفیق داشته باشه ، دست کم 350 نفر می فهمن که چه خبر بید ، تازه این رفت و آمد ها خیلی تاثیر
داره ، همین تماشاچیا که از شهرهای دیگه می یان ! فرض کن برای هر بازی 200 نفر بیان اهواز ، ببین با چهار تا بازی فوتبال ساده چه قدر تفکرات نسبت به خوزستان دگرگون می شه ! تیم شهر ما سال پیش تیم اول لیگ برتر بود ! (حالا بماند که استادیوم رو خراب کردن تا آوارشون کنن، بماند که علی دایی تصمیم می گیره که ایمان مبعلی دعوت بشه یا نه! ) ولی می خوام بگم اون جور نگاه منفی داشتن اصلا خوب نیست ، من سر همین قضیه Persian که توی این فروم گذاشتم انتظاری نداشتم که یه روزه همه کار درست رو انجام بدن ، همین که 10 نفر خوندنش و فهمیدن که نام زبان ما در انگلیسی Persian است نه farsi همین برای من بسه ... اینا به دو نفر بگن می شه 30 نفر ،بعدش شاید بشه 90 نفر ! همین جوری تا ...........

همیشه این را بدان که کاچی به از هیچی ! اگه 1 نفر هم نوشته من رو اینجا بخونه من می گم خوبه ! تازه چرا تنها من ؟ همه بیاید در مورد شهر و دیار خودتون چیز میز بنویسید ! خیلی خوبه ، بهتر از اینه که هیچی ننویسیم !

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
به نقل از digitalman :
من هم یک خوزستانی ام ولی ام جور حرف ها رو قبول ندارم

چه جور حرفی رو قبول نداری ؟ در ضمن این عکس هم خیلی زشت بید ! :blink: یه چی دیگه بذار ...

ITLine

Registered User
لایک‌ها
1
من تسلیمم :whistle:

sa جان به خدا من نگران حالتم داری بد جوری حرص میخوری :D

فقط یک سوال ، چرا خودت اسم اهواز رو تو مشخصاتت نمینویسی ؟ :blush:

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
خوب ببین ، دلایل زیادی داره ، یکی اینکه همون جور که گفتم ، پیش داوری می شه ... چون چهره درستی از ما خوزستانی ها به غیر خوزستانی ها نشون داده نشده ، می بینن نوشته اهواز می گن خوب بابا این بچه جنوبه هیچی حالیش نیست (البته همه که این جوری فکر نمی کنن ) ، یکی دیگه از دلایل اینه که اهمیتی نداره من دارم کجا زندگی می کنم ، همه جای ایران سرای من است ، ز خوب و بد آن همه از برای من است ، در ضمن من همیشه توی نوشته می گم که خوزستانی و اهوازی هستم ، چون با خوندن نوشته من هیچ پیش داوری هم در مورد من نمی شه ، همین ها دیگه ... تو که اون پایین به وبلاگت لینک دادی ، اتوماتیک از پیش داوری نجات پیدا کردی .

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
دیگه کسی این نوشته رو نمی خونه؟

aurora

Registered User
لایک‌ها
6
من خیلی دلم میخواد چند تا عکس از خوزستان ببینم. اگر سایتی میشناسی به من معرفی کن چون هرچی ام که بگی دیدنش یه چیز دیگه اس.

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
من خودم جایی که درست و حسابی به جاهای توریستی پرداخته باشه سراغ ندارم ، ولی این عکس های خیلی خوبی داره :
http://flickr.com/photos/persianman

بالا