برگزیده انجمنها

بتن اکسپوز به جای واش بتن

arvinpub

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
11 فوریه 2020
نوشته‌ها
2
لایک‌ها
0
محل سکونت
تهران
بتن اکسپوز هم مانند واش بتن، نوعی محصول بتنی است. این محصول نیز دارای کیفیت های مختلف ساخت می‌باشد.با مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی راجع به این محصول بتنی پیدا می کنید.

بتن اکسپوز یا پانل بتنی نما چیست ؟
همانطور که می‌دانیم بتن آمیخته‌ای است از سیمان و سنگدانه، شن و آب که محصولی است ماندگار و بادوام که حتی در برابر عوامل جوی، نور خورشید و آب و … مقاومت بالایی دارد.پانل بتنی تنها یک فرآورده ساختمانی نیست بلکه معرف یک سبک معماری است که در آن ساختمان‌های سبک معماری بروتالیسم یا زبره کاری با بتن زبره و بدون روکش و به بیانی لخت و عریان و عاری از هرگونه زینت و پرداختی اجرا می‌گردند.
بتن-اکسپوز.jpg

بروتالیست یا زبره‌کاری (سبک بروتالیسم معماری) در سال ۱۹۵4 در فرانسه و انگلستان بنیان گذاشته شد و برخی از ساختمان ها بعد از جنگ جهانی دوم به این روش طراحی و ساخته شدند .
استفاده از بتن اکسپوز معماری مدرن هم کاربرد دارد و در عصر کنونی نیز مورد توجه معماران معاصر نیز قرار گرفته است هرچند که این سبک معماری از زمان پیدایش در ساختمانهای معروف و مشهور کشور ما نیز از زمان پایه گذاری استفاده گردیده است.

روش ساخت و اجرای این محصول
استفاده از قالب های لارج پانل بتن و اجرا در محل
این روش جهت اجرای بناهای بزرگ مانند ساخت پل و برج به کار می‌رود، در این روش پس از قالب بندی توسط لارج پانل‌ها و مسلح کردن سازه، تولید و بتن ریزی در محل پروژه انجام می شود.

استفاده از پانل پیش ساخته در نما
در این روش تایل های بتنی نما (پانل بتن اکسپوز نما) در کارخانه پروفسور در ابعاد مشخص و متنوع، رنگ بندی های درخواستی طراحان و معماران تولید گردیده و برای نصب به روش خشک و یا خیس (ملات ماسه و سیمان ) به محل پروژه ارسال می‌گردد .
از مزایای این روش، تولید پانل های بتنی نما در شرایط کنترل شده کارخانه می‌باشد که سبب می‌گردد به دلیل کیورینگ و شرایط نگهداری کارخانه ای ، پانل پیش ساخته نسبت به بتن اکسپوز اجرا شده درجا با قالب لارج پانل در کاربرد های نما و دکوراتیو از کیفیت بالاتری برخوردار باشند. همچنین قابلیت ساخت بتن اکسپوز رنگی نیز در روش پیش ساخته این پانل بتنی وجود دارد که در روش اجرای درجا با لارج پانل این قابلیت وجود ندارد.
 
بالا