برگزیده های پرشین تولز

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
سهم هایی که قیمتشون پایین تر از ارزش ذاتی هست چی؟ اونا هم منفی می خورن
قطعا سهم هایی که قیمتشون پایین تر از ارزش ذاتی باشه ارزشمنده در حدی که میشه گفت از از بیشتر کارهای اقتصادی امن تره !
حتی اگه قیمت تابلو کمی هم بالاتر از ارزش ذاتی باشه ، بازم ارزش خریدن و سهام داری داره
توی این حالت شما بیشترین منفعت رو کسب میکنید

اما من تا الان توی اون گروه هایی که دارم ، سهم به ارزش ندیدم :
مواد غذایی به جز قند و شکر
قند و شکری
زراعتی ها
خرده فروشی
رایانه
فلزات اساسی + استخراج کانه های فلزی

توی این 7 تا گروه فعلا سهام ها با ارزش واقعیشون خییییلی فاصله دارن
جاهای دیگه شاید باشه ، اگه پیدا کردید و نزدیک به ارزش واقعیشون بود بخرید ، ته تهش 30% دیگه پایین بره ولی بعدا یکم خنثی و روند رشدش شروع میشه حالا یا آروم یا سریع که من خودم آروم رو بیشتر دوست دارم :D
به شرط اینکه جدای از بحث ارزش ذاتی ، شرکت از نظر عملیات و عملکرد روند یکنواخت و روبه رشدی داشته باشه و ضعف مدیریتی و بهره برداری نداشته باشه
تک تک پارامترهای صورت های مالی رو باید بررسی بکنید ، اونم برای یه دوره بلند مدت !
الان من شرکتی رو دارم که این اطلاعات رو از 12 سال قبلش هم حساب کردم نه اینکه فقط یکی دو سال اخیر
که البته تا این سطح شاید لازم نباشه انجام بدید چون هم زمان زیادی میطلبه و هم هزینه بالایی براتون داره و تخصص هم باید داشته باشید
اون هزینه و وقتی که میزارید باید متناسب با سرمایه باشه و متناسب با دیدتون . اگه قراره 1 سال با سهم باشید طبیعیه این قدر ریز شدن مهم نیست ولی اگه قراره دائمی با سهم باشید مگه اینکه شرکت روندش طی چند سال اخیر بد شده باشه ، نیازمند تحلیل جامع تری هستید

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
جساراتا عرض میکنم، این مطلبی که میفرمایید تا به این لحظه (از فردا به بعد خدا فقط عالمه) اونقدرها صحت نداره. تمام کسانی که در اوج قیمت و اوج شاخص (تاریخ دقیق رو باید چک کنم ولی حدودی بگیم بین 10 الی 15 اردیبهشت به بعد) وارد بازار شدن قطعا تو ضرر هستند. این وضعیت صندوق های ETF من هست در این لحظه و همه رو حوالی تاریخی که گفتم خریدم و البته به لطف سود سایر سهم هایی که عمدتا از قبل داشتم این ضرر تا حدودی جبران شده:

آتیمس: منفی 25
آگاس: منفی 21
اطلس: منفی 16
سرو: منفی 10
الماس: مدتی قبل فروختم ولی اگر به فرض نگه داشته بودم: منفی 14

نتیجه: مطلقا ربطی به صندوق و سهم نداره. بازار اصلاح سنگین داره میکنه و کسی که تازه وارد شده باشه تو ضرره. پاسخ شما قطعا این خواهد بود که باید صندوق رو نزدیک به NAV خرید و من هم قبول دارم ولی در اون صورت حالا حالاها امکان خرید فراهم نمیشه پس میرسیم به خونه اول که فرقی بین سهام عادی و صندوق (منظورم ETF هست کاری به مشترک و ثابت ندارم) در زمان اصلاح نیست و این یک چرخه باطل هست. چرا که در لحظه اکنون سهم هایی که تا 50% زیر NAV معامله میشن هم صف فروش شدن. در مجموع من تفاوتی نمیبینم و تجربه 98 نشون داده چه بسا سهم های عادی پربازده تر هستند. البته به خاطر دامنه نوسان شناور صندوق ها اگر بازار مثبت بشه زودتر از منفی در میایم (میرسیم به خونه اول که همه چیز به شاخص بستگی داره). برعکسش هم هست ولی خفیف تر.
آتیمس و آگاس رو خودمم دارم و آره از تقریبا 20 روز گذشته حدود 15 الی 25 درصد ریزش قیمتی داشته
ولی دید من بلند مدته ، هر 3 یا 4 سال یه بار من سود رو خارج میکنم و طی این 3 الی 4 سال نقدینگی جدید رو به سبدم با حفظ سهم هر بخش ، اضافه میکنم . تنها شرطمم واسه خرید صندوق ETF اینه که نقدینگی سهم اون صندوق رو فقط زمانی صرف خرید میکنم که از NAV اعلام شده پایین تر باشه . حداقل به اندازه 2% و حداکثر هم که دیگه دست من نیست هرچی پایین تر بهتر
این دو تا صندوق جاهایی هم بودن که تا 10% زیر NAV فروش داشتن و اگه کسی اینجا میخرید ...

دید صندوق های سهامی و بعد مختلط خیلی بیشتر از سهم باید باشه !
ممکنه تا آخر امسال همون آتیمس و آگاه هم که دارم تا 50% هم ریزش داشته باشه ! یعنی سرمایم توی اون صندوق ها نصف بشه ولی ترسی ندارم چون طی 3 یا 4 سال آینده جبرانش میکنه .
استراتژی ها شخص به شخص فرق میکنه

و حرفتون رو قبول دارم که بازار اصلاح سنگین داره اما چون صندوق ها مدیریت سرمایه و حدود سود و زیان دارن و انرژی زیادی برای تحلیل میزارن در نتیجه اگه یه سهمشون 100% ریزش داشته باشه به شرطی که قصد دید بلند مدت نسبت به اون سهم نداشته باشن ، توی همون 20 یا 30 درصد اول اقدام به فروش میکنن و خیلی مسائل دیگه که ریسک صندوق ها رو کم میکنه
موردی مثل معاملات بیش از اندازه که بلای جوی معامله گره تازه با وجود اینکه کارمزد و هزینه های خرید و فروش سهم هم بالاست ! صندوق ها اینجور چیزا رو ندارن چون 1 نفر تصمیم گیرنده نیست

من خودم صندوق رو میخرم و دیدم اینه که پولم دست یه سازمان معتمد و علمی هستش و خودم روی بخش سهامی خودم و اون چندتا دونه گروه های خودم وقت میزارم

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
ما تو این تاپیک افرادی داریم که وقتی شاخص 33 هزار تا منفی خورده همش شکلک خوشحالی میزاره !
اقا شما میلیاردر ، شما باهوش ، شما نقد
ولی هیچ وقت از ناراحتی بقیه خوشحال نشو
عزیز دل جدای از اینکه ذات هر بازاری که بر مبنای معامله باشه اینه که از نظر تئوری توی هر معامله ای یک نفر ضرر و یک نفر سود میکنه باید بگم که من :

1 - خوشحالم که با این ریزشها و اصلاح ها حقیقت بازار برای عموم مردم آشکار شد که پس اندازی رو که براش زحمت کشیدن نیارن و فکر بکنن که همیشه صعودیه

2 - خوشحالم چون کسایی که جو گیر شده بودن و با هیچ منطقی و با غرور و طمع ، حرف های کنایه دار به قدیمیتر ها میزدن ، بهشون اثبات شد که بازار با کسی شوخی نداره و به حرف من پایین نمیاد و به حرف اون بالا بره !

من نه ادعای پولداری دارم ، نه ادعای باهوشی نه گفتم نقدم و نه قدیمی و خفنم
:D
ولی کسایی که ادعای باهوشی و غرور دارن وقتی متضرر بشن ، از نظر من به حقشون رسیدن ...

کسی که صبر و حوصله داشته باشه و با علم و تحلیل جلو بره همیشه موفقه ( شاید تو کوتاه مدت ضرر کنه ولی یقینا توی بلند مدت موفق خواهد بود شک نکن )
کسی که قبل از فکر کردن و بالا بردن اطلاعاتش کاری رو انجام بده همیشه متضرر میشه مگه اینکه شانس بیاره

من از اوایل 92 وارد بورس شدم یعنی 7 سال ولی اینجا قطعا قدیمی تر از منم هست !
کسایی که 10 یا 20 یا 30 سال فعال هستن و همیشه بهشون احترام میزارم هرجایی باشن . چه مطابق میلم حرف بزنن چه بر خلاف میلم و هرچی بگن قطعا قطعا قطعا قطعا روش فکر میکنم و واکنش نشون نمیدم . واکنش نشون دادن نشونه خامی هستش وگر نه اظهار نظر رو همه انسان ها انجام میدن !
من حتی از اون شخصی که تازه وارده هم چیزی بشنونم ، به این فکر نمیکنم که اون شخص 1 ساله اومده و من 7 سال پس گوش ندم !
به حرفاش گوش میکنم و توی تصمیم گیری هام لحاظ میکنم ...

اینم یادتون باشه ، بازار ، آینه رفتار انسان های جامعه هستش !
یعنی اگه اینجا از 10 نفر ، 4 نفر بگن انتظار دارن بازار بریزه ، شما باید فکر بکنی که این آدما فعال هستن و سرمایه دارن چه 1 میلیون چه 100 میلیارد !
همینا تصمیم به نگهداری ، خرید و فروش میگیرن !
اگه همین نسبت رو به صورت فرضی به کل فعالان بازار سرمایه تبدیل بکنی ، در نتیجه امید به ریزش از امید به صعود بیشتره !
این خودش یه اخطاره یه چراغ زرده ! شاید چراغ قرمز نباشه ولی چراغ زرده
احتیاط بکن
اگه با همین نسبت همه رفتار بکنن که بازار ریزشیه ...

اینو هم در نظر بگیر که سرمایه گذار های اصلی که باعث افزایش قیمت و یا رشد یک سهم میشن یا رشد رو شروع میکنن ، آدمای منطقی هستن و تعدادشون هم کمه . پس اگه منطق میگه نه ، اونا هم میگن نه ، پس من و شما هم باید بگیم نههه ....
وقتی سرمایه 1 نفر به اندازه 100000 نفره ، اون 1 نفر بگه نه و اون 100000نفر بگن آره ، نتیجه تازه برابر میشه :D

پس منم تابع بزرگترای بازار هستم به خصوص اینکه هم اونا نه میگن و هم خودم به اون نه رسیدم

شایدم من اشتباه بکنم ولی ریسک تزریق سرمایه جدید به هیچ وجه از نظر من به احتمال سودی که ممکنه ببره نمیچربه

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,512
خدمتتون عرض کنم که ( البته خودتون استادید )

1 - من خودم اون اوایل که وارد بورس شده بودم ، پالایشی هم میگرفتم . البته اون موقع فقط تکنیکال یاد گرفته بودم و خیلی هم جوگیر بودم ( اکثر حرفایی هم که میزنم به خاطر اینه که خودم یه زمانی اینطوری بودم و درک میکنم :D ) . البته اون موقع دید الان رو نداشتم ! الان فقط روی چندتا دونه گروه تخصصی فعالیت میکنم و زیر و بم فرایند های تولید ، نرخ قیمت مواد اولیه و کلی عوامل دیگه رو به صورت آرشیو شده دارم و ازشون استفاده میکنم و واقعا بهم ثابت شده که بورس ایران ، برای سرمایه گذاری به شدت ارزشمنده به شرط داشتن تخصص !
2 - با توجه به توضیح 1 که دادم ، افزایش سرمایه به صورت کلی ربطی به صنعت و گروه به اون شکل نداره . یه تاثیراتی داره اما چون در زمینه پالایشی تخصص ندارم ، نمیتونم اظهار نظر بکنم

اما توضیحات کامل با فرض اینکه قیمت فعلی شرکت نزدیک به ارزش واقعی باشه و اینکه این موارد نظرات بنده هستش و ممکنه اشتباه باشه :

1 - افزایش سرمایه بهترین مدلش برای سود آوری و برای سهامداری در بلند مدت ، از محل آورده نقدی هستش که واقعا یه طرح قراره اجرا بشه و یا نزدیک به اجراست و شما در ابتدای اون میتونید مطلع بشید و مالک بخشی از یک شرکت ( دارائی و عملیاتش ) بشید به شرطی که شرکت ارزشمند باشه و عملیات های سابقش همچنان با کیفیت بالایی در حال اجرا باشه !

2 - بعد از این مدل ، افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته قانونی هستش که در حقیقت اون سود انباشته گذشته توی کل سازمان در گردش بوده یا بهره برداری هایی صورت گرفته و الان از نظر حسابداری میخوان یه سری بازی با اعداد انجام بدن ، اینجا شما از اولش وارد نشدی ولی میدونی تحولاتی در حال انجامه .

3 - مدل آخر تجدید ارزیابی از نظر ارزشمندی برای سهام داریه !

یکم توضیح در مورد تجدید :
1 - اگه عملیات شرکت در گذشته زیان ده باشه ، با تجدید ، که عمدتا به ارزش شرکت آب میبندن و بیشتر ارزش گذاری میکنن ، ارزش واقعی شرکت ابراز میشه و در نتیجه معاملات به قیمت منطقی میرسه واسه همین جو بازار نسبت به اون سهم مثبت میشه !
2 - فقط که انجام شد ارزش شرکت معمولا کاهش پیدا میکنه چون حبابش خالی میشه !
3 - زمانی ارزشمنده که شرکت زیان ده نباشه و زیان انباشته نداشته باشه ! اینجوری نسبت های مالی منطقی میشن و بازار اون سهم پیرامون یه قیمت منطقی معامله میشه ! از طرفی عملیات شرکت از هر نظر منطقی و خوبه و شما شرکتی رو داری که میدونی چقدر میارزه و راحت میتونی تحلیلش بکنی و این شرکت از نظر من ارزش منده :D البته به شرطی که از قبل نداشته باشمش !
4 - بهترین دارایی واسه تجدید زمینه ! اگه شرکت از نظر زمینی ارزشمند باشه و ارزش دفتریشون خیلی قدیمی باشه ، اینجا سهم واسه کوتاه مدت و میان مدت با ارزش میشه !
5 - پالایشی ها ( تخصصی نمیدونم وضعیتشون به چه شکله ) احساس میکنم دارایی های زیادی در زمینه تاسیسات داشته باشن و یکی از دارایی های استهلاک پذیره ! در نتیجه تجدید ارزیابی توی بلند مدت فکر کنم هزینه های زیادی رو به شرکت تحمیل بکنه و تا زمانی که مجبور نباشن این کار رو بهتره انجام ندن ! البته تجدید برای شرکت منافعی هم میتونه داشته باشه ( بازم میگم در مورد پالایشی ها تخصصی ندارم اصلا نمیدونم چی به چی هستن )

**** من حداقل 10 ساعت میتونم در رابطه با افزایش سرمایه و نکات ریز و درشتش صحبت بکنم اما اینا به نظرم مرتبط اومد و با این چیزایی که گفتم تقریبا میفهمید داستان از چه قراره

کلی بخوام بگم از نظر بازار ، نسبت به سود انباشته ، اندوخته و تجدید ، دید مثبت داره و نسبت به آورده نقدی از همه کمتر دید مثبت پیدا میکنه !
اگه معاملات شما به صورت میان مدت و کوتاه مدته ، افزایش سرمایه روی قیمت سهم حتی اگه حبابی باشه باعث رشد میشه ( از اون ور ریزش هم بعدش اتفاق میوفته و باقی داستان ها که با دیدن سابقه روند یه سهم در گذشته و افزایش سرمایه هاش دستتون میاد ! )
اما اگه دیدتون بلند مدت و داشتن سهم برای مدت طولانی هستش ، بهترین مدل از محل آورده هستش
استاد؟؟!!! :rolleyes:

من کوتاه مدت کار می کنم.
اونجا (تالار بورس) گفته بودن آخرین تجدید پالایشی ها مربوط به 81 بوده زمان دلار 800 تومنی ..
خب اگه بخوان افزایش سرمایه از محل تجدید بدن ، افزایش سرمایه زیاد میشه درسته؟ خب این، روی قیمت سهم چقدر تاثیر داره؟

سوال من این بود اگه از محل تجدید افزایش سرمایه بدن تاثیرش رو قیمت سهم بیشتر از افزایش سرمایه های دیگه هست؟

----

پس بهترین افزایش سرمایه از محل سود انباشته هست و برای بلند مدت از محل آورده؟

mohammad200

Registered User
لایک‌ها
1,341
اگه کسی قدیمی اینجا باشه میدونه شما همیشه برای توجیه طرف مقابلت یه برگه a4 مینویسی !
و تو هیچ پستی شما از حرف کسی قانع نمیشی
ترجیح میدم با همچین ادمی هیچ وقت بحث نکنم

پسره خوب

Registered User
لایک‌ها
2,159
الان خمحرکه 400 درصد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داده به نظرتون ارزش داره ادم بخره

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
استاد؟؟!!! :rolleyes:

من کوتاه مدت کار می کنم.
اونجا (تالار بورس) گفته بودن آخرین تجدید پالایشی ها مربوط به 81 بوده زمان دلار 800 تومنی ..
خب اگه بخوان افزایش سرمایه از محل تجدید بدن ، افزایش سرمایه زیاد میشه درسته؟ خب این، روی قیمت سهم چقدر تاثیر داره؟

سوال من این بود اگه از محل تجدید افزایش سرمایه بدن تاثیرش رو قیمت سهم بیشتر از افزایش سرمایه های دیگه هست؟

----

پس بهترین افزایش سرمایه از محل سود انباشته هست و برای بلند مدت از محل آورده؟
آره
به خصوص شرکت های کوچیک تجدید ارزیابی درصد پایین تر هم روشون اثر داره
اگه شرکت بزرگ باشه تجدید ارزیابی درصدش بیشتر باشه بهتره
طبق چیزایی که من تا حالا دیدم از نظر بازار و کوتاه مدت که شما معامله میکنی ، اول تجدید ارزیابی و بعد سود انباشته و اندوخته اثر مثبت روی سهم میزاره
آورده نقدی بعضی وقتا روند عادی سهم رو هم ممکنه تحت تاثیر قرار بده

اگه کسی قدیمی اینجا باشه میدونه شما همیشه برای توجیه طرف مقابلت یه برگه a4 مینویسی !
و تو هیچ پستی شما از حرف کسی قانع نمیشی
ترجیح میدم با همچین ادمی هیچ وقت بحث نکنم
باشه :D

امین رضا

Registered User
لایک‌ها
59
سلام
با توجه به اینکه فردا 2 تا عرضه اولیه داریم حساب کارگزاریم رو چقدر شارژ کنم که حداکثر تعداد سهامی که به هرکسی میرسه رو برام بخره؟

TVKade

Registered User
لایک‌ها
1,711
نه بنیاد مهمه نه NAV و نه هیچ چیز دیگه ای.
قثابت، کارخونه در شرف تعطیلیه، اصلا بنیاد نداره 492- p/e طی دو سال گذشته 3000 درصد رشد کرده، امروز و توی منفیای روزهای گذشته صف خرید بوده. سهم هایی هست مجانی توی بورس معامله میشه سه هفته است صف فروشن.
بورس دست دولته هر موقع به نفعش باشه مقطعی مثبت منفی میکنه.

من امروز دوباره تک سهم دی شدم.

saeed_taj

همکار بازنشسته
لایک‌ها
5,787
سلام
با توجه به اینکه فردا 2 تا عرضه اولیه داریم حساب کارگزاریم رو چقدر شارژ کنم که حداکثر تعداد سهامی که به هرکسی میرسه رو برام بخره؟
فکر کنم حدود 700 تومن کافی باشه

a262

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
58
یه اشنایی خگستر خریده بود امروز نگاه کردم 980 میلیون از این سهم صف فروشه
یعنی 420 میلیارد تومن واریز بشه و صف فروش رو برداره بازم منفی میشه
واقعا اینهمه پول از کجا میخاد تزریق بشه به این سهم
الان همه میخان فقط نقد کنن و برن
ولی بازار قفل شده..
........
بعضی ها فکر می کنن مثلا فلان سهم با ارزش ولی ارزان رو بخریم
سهم ارزش داشت و مشتری داشت که ارزان نمی موند...

Elmalish

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
13
ولی بازار قفل شده..
........
بعضی ها اصلا تابلو خوانی هم بلد نیستم.
سه روز پیش دفارا با قیمت پایانی +۳,۸ رو با قیمت -۲,۵ میفروختن.
اونم دفارایی که ۱۸ خرداد مجمع سالیانه اش هست، یعنی حتی نرفته کدال رو هم نگاه کنه ، دیگه چی بگم والا ، تاسف برانگیزه که بازار بدین حد جو سازی و حتی جو بازی شده.
انشالله همه پر سود باشیم...

alimosavifard

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
356
روی سهم های مثبت توی بازار می شه زوم کرد

a262

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
58
بعضی ها اصلا تابلو خوانی هم بلد نیستم.
سه روز پیش دفارا با قیمت پایانی +۳,۸ رو با قیمت -۲,۵ میفروختن.
اونم دفارایی که ۱۸ خرداد مجمع سالیانه اش هست، یعنی حتی نرفته کدال رو هم نگاه کنه ، دیگه چی بگم والا ، تاسف برانگیزه که بازار بدین حد جو سازی و حتی جو بازی شده.
انشالله همه پر سود باشیم...
99 درصد سهم ها امروز منفی بود
تابلو خوانی طرف به چه دردی می خوره
شما فقط تابلو رو میگی
هزاران روش از تکنیکال و الیوت و شکل سروشانه قدیمی تا پروانه جدید و خط روند و فیبوناچی وبنیادی و اتوماتیک تریدینگ و میانگین متحرک و رندم والک و سری های زمانی و چرخه های زمانی و روشهای گن و .... هیچکدام جواب نمیده

سقوط قیمتها تازه شروع شده....

gorbachof4

Registered User
لایک‌ها
1,889
روی سهم های مثبت توی بازار می شه زوم کرد
اونا هم فردا منفی اند-بعضیاشون چون بسته شدند منفی نخوردند.بیشترین مقاومت این چند روز متعلق به دارویی ها بود که اونا هم به جز دو تا که یکی به زور پایانیش مثبت خورد همه منفی شدند.کسری بودجه چند ماه هم تأمین شد.باز ملت همیشه در صحنه بدجور رکب خوردند.

Last edited:

pool

همکار بازنشسته
لایک‌ها
10,697
ابداع طرح انتقال پول از اقشار متوسط به حاشیه‌نشین‌ها

طرح سخن: همه شاخص‌های اقتصاد ملی ایران بدون استثناء از رکود حکایت دارند. چند نمونه:

یک. رشد تولید ناخالص ملی برای سومین سال متوالی رشد منفی حدود ۷ درصد را تجربه می‌کند.

دو. نرخ رسمی بی‌کاری حدود ۱۰٫۸ درصد؛ برای جوانان ۲۰ تا ۳۰ ساله ۲۵ درصد اعلام و برآورد می‌شود.

سه. نرخ تشکیل سرمایه در اقتصاد ملی، سال‌هاست که از حد نصاب فاصله دارد و ساختارهای سرمایه کشور دچار فرسودگی‌اند.

چهار. نرخ تورم ۴۱ درصد اعلام شده که در سال جاری به سبب افت تقاضای ناشی از بحران کرونا احتمالا به ۳۳ درصد می‌رسد.

پنج. حجم نقدینگی با رقم بیمارگونه‌ای، از میزان تولید ملی فراتر است در حالی‌که روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ میلیارد تومان دیگر افزایش می‌یابد.

شش. حداقل هزینه معیشت یک خانوار چهار نفره در تهران در اردیبهشت جاری به ماهانه ۹ میلیون تومان رسیده است.

هفت. صدور نفت و میعانات کشور میان ۱۴۴ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز نوسان می‌کند در مقابل یک میلیون بشکه‌ای که پایه محاسبه بودجه قرار گرفته است.

هشت. قیمت جهانی نفت پس از سقوط به زیر صفر، روز ۲۴ ماه مه، به حدود بیست و چهار دلار به ازای هر بشکه رسیده است.

نه. بودجه سال ۹۹ دولت، پیش از بروز (یا اعلام) کرونا، دست‌کم حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان کسری داشت که حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تعهدات کرونایی دولت را هم باید به این رقم افزود. افزایش ۳ تا ۶میلیون نفری شمار بیکاران و دشوارتر شدن وصول مالیات منظور‌شده در بودجه -رقم ۱۹۵ هزار میلیارد تومان در لایحه- از پیامدهای تردیدناپذیر بحران کرونا است.

ده. این اقتصاد زمین‌گیر را که ساختارهای معیوب انحصاری‌اش امکان تحرک آن را سلب کرده و سازوکارهای خودکار تعدیل آن را از کار انداخته است، در متن یک اقتصاد جهانی آفت‌زده قرار بدهیم و افت شدید توان طرف‌های تجاری کشور -مثلا عراق- را در نظر آوریم که با وابستگی ۹۸ درصدی به درآمد نفتی و فقدان ذخیره ارزی لازم، دیگر توان اداره بده-بستان سالی ۹ -۱۰ میلیارد دلاری خود با ایران را هم ندارد.

حال در میان همه این شاخص‌های واقعی، به بورس تهران بنگریم که در کمتر از دو ماه از آغاز سال نو ۱۰۳ درصد رشد مثبت نشان داده است(تا ۲۱ اردیبهشت).

می‌خواهیم از این « چشم‌بندی» رازگشایی کنیم.

در شرایط ناکافی بودن ظرفیت ایجاد بدهی دولت، چندین راه برای تامین کسری درآمدهای دولت پیش روی اوست. همین چند روز پیش مرکز پژوهش‌های مجلس، چهارده مسیر را پیش پای دولت نهاد در حالی که میزان کارایی و پیامدهای هرکدام را بر مبنای ۱۱ معیار سنجیده است.

عمده اقلام این پیشنهاد عبارتند از افزایش مالیات بر ارزش افزوده (که فشار آن بر اقشار کم‌درآمد است- مالیات‌گیری تهاجمی)، مالیات بر سود سپرده بانکی اشخاص حقوقی، مالیات بر سود سهام، واگذاری سهام، مالیات بر خانه‌های خالی، حذف یا کاهش دلار ۴۲۰۰ تومانی از هزینه‌ها، کاهش فرار مالیاتی و غیره.

سرمایه شرکت‌های زیر نظر ***** از جمله آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان و قرار گاه خاتم‌الانبیاء که عموما از حساب‌رسی و پرداخت مالیات معافند، حداقل به ۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و تا رقم ۷۰۰ میلیارد دلار نیز برآورد شده است.

اگر مالیات این حوزه مطابق تعرفه‌های مالیاتی بخش خصوصی به صندوق دولت واریز می‌شد کلیه این کسری بودجه ترمیم می‌شد ولی این «گذرگاه عافیت» با فرمان ***** برای دولت مسدود شده است و در مواردی هم که مجلس جسارتی کرده و مثلا آستان قدس رضوی را مشمول پرداخت مالیات دانسته، بلافاصله فرمان ***** دائر شده بر این‌که «مالیات محاسبه شده به خود آستان عودت داده شود.»

پس دولت در این راه بختی ندارد. می‌ماند این‌که دولت به املاک و مستغلات و سرمایه‌های عمدتا مصادره‌شده‌ای مراجعه کند که طبق آخرین ارزیابی خزانه‌داری و بیان وزیر اقتصاد به مبلغ ۷۰۰ میلیون میلیارد تومان سر می‌زند و با دلار ۱۵ هزار تومانی با ۴۵۰ میلیارد دلار برابر است و آن‌ها را «مولدسازی» کند و یا به «بخش خصوصی» بفروشد. داستان این دارایی‌ها خود نیازمند نوشته مستقلی است و در این مقال، مجال بررسی آن نیست و می‌گذریم.

دولت در این شرایط تنگدستی، به ناگزیر به اجرای تعدادی از پیشنهاد‌های مرکز پژوهش‌های مجلس روی آورده و عمده‌ترین آن‌ها را که فروش سهام دولتی است، در دست اجرا است. به طور خلاصه داستان چنین است:

در ۲۸ آوریل ۲۰۲۰ اعلام شد که دولت باقیمانده سهام خود را در سه بانک ملت، تجارت و صادرات به علاوه سهام دو شرکت بیمه البرز و امین را در بورس عرضه می‌کند با این ارزیابی که مبلغ ۱۶٫۵ هزار میلیارد تومان به دست آورد.

بناست این اقدام در چند ماه آینده با ارائه دو گروه دیگر از سهام دنبال شود: گروه نخست، شرکت‌هایی که هم اکنون در بورس حضور دارند و شامل سه گروه پالایشی، فلزات و خودروسازی می‌شوند و گروه دوم شرکت‌های مادر تخصصی مانند ایمیدرو و ایدرو که به صورت هولدینگ به بازار می‌آید و انتظار است که با عرضه آن‌ها مبلغ ۸۰ هزار میلیارد تومان کسب شود.

اما بدیهی است که کسری امسال بودجه حدود سه برابر مجموع این مبالغ است و این وصولی‌ها نیاز دولت را تامین نمی‌کند. از این‌رو دولت روی رشد قیمت‌های بورس شرط‌بندی کرده و کل **** اعم از *****، رئیس جمهور، صداوسیما و حتی تریبون‌های نماز جمعه را در خدمت این دارو گرفته است.

بدیهی است که وصولی‌های دولت به سطح شاخص بورس بستگی دارد و به نوبه خود در حرکت شاخص موثر است. دولت این سهام را به صورت «صندوق‌های واسطه‌گری مالی» به بورس می‌آورد که متضمن مکانیسم «آربیتراژ» است یعنی بین فروشنده و خریدار نهایی باید شرکت‌های «بازارساز» حضور داشته باشند که سهام را به صورت بلوک خریداری کرده و خرده‌فروشی کنند ولی هنوز سازوکار این عمل معلوم نشده است.

در این وانفسای کسری مالی عمومی و تقلای دولت برای تامین آن، مساله عاجل‌تری نه‌تنها برای دولت بلکه برای کل **** مطرح شده است و آن این‌که هم نهادهای امنیتی و هم سیاستمداران سابق و لاحق، **** را توجه می‌دهند به این که «خیزش‌هایی» بزرگ‌تر از خیزش‌های دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸ در راه است و هر آینه در ماه‌های پیش رو رخ خواهند داد.

نیروهای محرک این ناآرامی‌ها این بار نه طبقه متوسط -مانند جنبش سبز- بلکه تهی‌دستان و گرسنگان میلیونی خواهند بود که از حواشی شهرها و مناطق فقرزده برمی‌خیزند. در شرایطی که حقوق یک کارگر شاغل در حدود ۱٫۵ میلیون تومان در ماه است، حداقل هزینه زندگی در تهران برای یک خانوار چهار نفره ۹ میلیون تومان ارزیابی شده است.

بیکاران میلیونی و حاشیه‌نشینان هم که به هیچ درآمد مطمئنی تکیه ندارند. **** این خیزش‌ها را خطر موجودیتی تلقی می‌کند. از این رو، از یک‌سو برای مقابله امنیتی با آن آماده می‌شود و از سوی دیگر درصدد است که این نیروها را پیش از انفجار خنثی کند.

در ارتباط با این شرایط است که اسم اعظم «سهام عدالت» توجه **** را به خود معطوف کرده است. زمینه کار چنین است که در آبان ماه ۱۳۸۵، دولت احمدی‌نژاد، سهامی از ۴۹ شرکت عمدتا صنعتی کشور را که مشمول ماده ۴۴ قانون اساسی بوده و در تملک دولت درآمده بودند، میان ۴۹ میلیون تن از مردم تقسیم کرد ولی این تقسیم کردن عملا هیچ معنای مالی نداشت چون اولا معلوم نشد این واگذاری از سهام کدام شرکت‌هاست، ثانیا این واگذاری، در مالکیت و مدیریت دولت تغییری نمی‌داد و چون هیچ تغییر مدیریتی و نظارتی پدید نمی‌آورد، عملا به سوددهی شرکت‌ها هم کمکی نکرد.

ارزش هر سهم واگذاری شده -بدون هیچ ارزیابی قابل اعتنا- ۵۰۰ هزار تومان اعلام شد که بعدها با دستور احمدی‌نژاد به یک میلیون تومان بالا برده شد. سقف سهام هر خانواده هم ۵ میلیون تومان تعیین شد.

گیرندگان سهام عدالت می‌بایستی مبلغ یک میلیون تومان بپردازند ولی از کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام یا سازمان بهزیستی بودند، وجهی دریافت نشد تا بدهی آن‌ها از محل سود سهام‌شان تادیه شود ولی کسانی خارج از پوشش این دو سازمان می‌بایستی مبلغ یک میلیون تومان برای هر سهم پرداخت می‌کردند.

تالی این تصمیم چنین شد که پرداخت‌کنندگان وجه و نیز افراد تحت پوشش این دو سازمان، مالک سهم خود شدند ولی کسانی که از پوشش این دو سازمان بیرون‌اند و وجه یک میلیونی را هم پرداخت نکرده‌اند تنها به نیمی از سهم خود حق دارند.

امروز، در چشم توفان، **** به چاره‌اندیشی پرداخته و طرح بدیعی را در دست اجرا گرفته است. این طرح به لحاظ محتوی عبارت است از یک «مهندسی اجتماعی».

ظاهر قضیه این است که رئیس دولت از **** می‌خواهد و **** می‌پذیرد که سهام عدالت قابل‌فروش بشوند (آزاد شوند)؛ شیوه عمل چنین است که دارنده سهم عدالت یا به دریافت سهم سود بپردازد که برابر است (برای سال ۱۳۹۵) با ۱۵۰ هزار تومان در سه قسط -که رقم قابل توجهی نخواهد بود و یا سهم خود را از میان شرکت‌های «سرمایه‌پذیر» بورس انتخاب کرده و به فروش برساند.

شبکه دو تلویزیون، پس از موافقت *****، قیمت هر سهم عدالت را ۱۲ میلیون تومان اعلام کرد که با توجه به افزایش سریع شاخص بورس به مبالغی بیشتر سر خواهد زد و مثلا خانواده‌ای که صاحب سه سهم است می‌تواند به مبالغ قابل توجه چند ده میلیون تومانی دست پیدا کند (قیمت این سهام تاکنون به ۱۷ هزار تومان هم رسیده است).

برای توفیق این طرح لازم است شاخص بورس به حدی فراتر از آن چه حجم نقدینگی ایجاب می‌کند و از حد عمومی قیمت‌ها نیز بالاتر است، ارتقا پیدا کند تا با یک تیر، دو نشان زده شود: هم سهام عرضه‌شده دولتی بالاترین مقدار پول را برای ترمیم بودجه کسب کنند، هم این «مهندسی بزرگ» اجتماعی انجام پذیرد و مبالغ کلانی از دارایی اقشار متوسط به خانوارهای در آستانه انفجار منتقل شود. این طرح، در صورت توفیق کامل، یک تحول جدی در پایگاه اجتماعی **** پدید می‌آورد و پایه‌های آن را از دوش اقشار میانه به دوش اقشار حاشیه‌ای انتقال می‌دهد که در میان‌مدت و بلندمدت، پیامدهای خطیری خواهد داشت و موقعیت ایران را در میان خانواده ملت‌ها نیز به سود پوپولیسم دگرگون می‌کند.

ولی این موضوع، علی‌رغم اهمیت کلانی که دارد، در این مبحث نمی‌گنجد و ما از آن می‌گذریم.

با اشاره اجمالی به سازوکارها و پیامدهای اقتصادی اجرای این طرح، سخن را کوتاه می‌کنیم:

برای موفق کردن این طرح لازم بود که علی‌رغم منطق اقتصادی:

یک. شاخص بورس به سرعت و در کوتاه‌مدت بالا رود

دو. تبلیغات گسترده‌ای از این «خوان یغما» به عمل آید و همه بزرگان **** از این پدیده روایت‌سازی کنند

سه. بازارهای موازی نظیر بازار املاک، بازار طلا و بازار ارز به حالت نیمه تعطیل درآیند و جذابیت خود را از دست بدهند تا سیل نقدینگی سرگردان به بورس هدایت شود

چهار. سایه کاهش سود بانکی، پس‌اندازها را از بانک‌ها به سوی بورس براند

پنج. چشم‌انداز وارد شدن سهام شرکت‌های بزرگ زیر مجموعه اصل ۴۴، شاخص بورس را متورم کند

این پدیده‌ها تحقق پیدا کرده‌اند اما، پیامدهای اقتصادی چه می‌تواند باشد؟

تردیدی نیست که در قیاس با سطح عمومی قیمت‌ها، قیمت‌های نسبی میان بازارهای موازی و حتی نقدینگی انتظاری، حباب بزرگی در بورس پدید آورده است که ترکیدنش، منطقی است ولی قطعی نیست. علت قطعی نبودن آن -که با شتاب شاخص بورس هم ارتباط دارد- عبارت است از: تعدیل شاخص اسمی با سطح تورم موجود و «دلاری شدن» آن در میان‌مدت.

در صورت «جذب حباب» در بدنه اقتصاد کلان، سطح عمومی قیمت‌ها بالاتر می‌رود و این حباب بر گرده بیشترین تعداد مردم سرشکن می‌شود و قدرت خرید اکثریت مردم کاهش می‌یابد. در صورت ترکیدن حباب -که احتمال ۵۰ درصدی دارد- جمع کثیری از اقشار متوسط به خیل «مال‌باختگان» می‌پیوندند که «ورشکسته به تقصیر» شمرده می‌شوند و فغان و فریادشان به جایی نمی‌رسد زیرا جنبش سیاسی آنان در سال ۸۸ ***** شده و ***** مالی‌شان تنها بر شکست سیاسی آن‌ها مهر تایید می‌زند.

در مقابل، اقشار به پول رسیده، به بازارهای کالایی روی می‌آورند و موج جدیدی از تورم را پدید می‌آورند.

all4u2

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
573
دوستان بعد تایید احراز هویت سجام
الان باید چیکار کرد؟

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,759
ولی بازار قفل شده..
........
حقوقی سهم های شاخص ساز شروع کنند به حمایت تمام این صفها جمع میشه .بعضی تازه واردها کلا دوست دارند تو صف باشند طرف تا دیروز تو صف خرید بود حالا رفته نشسته صف فروش

بالا