برگزیده های پرشین تولز

بررسی بهترین Raidبرای ویندوز

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام
بنده 2 تا هارد دارم هر دو یک مدل و یک سایز برای افزایش سرعت سیستم می خوام RAID کنم
این موارد هم مد نظر دارم:
*نصب همزمان ویندوز ایکس پی و ویستا
*پارتیشن شدن هارد برای جدا کردن محل نصب سیتم عامل از سایر موارد
*حتی الامکان از درایو فلاپی استفاده نکنم.
*هنوز روی هارد ها اطلاعات مهمی نریختم ولی اگه بریزم به هیچ عنوان نمی تونم جوابگوی از بین رفتن بعضی هاش بشم (خلاصه پایداری سیستم در مقابل از دست رفتن اطلاعات با کارهایی مثل نصب مجدد ویندوز)
هر کی تجربه استفاده از RAID داره بیاد اینور بازار
راستی مادر برد ga -965 s3 هست raid کنترلر داره

Nimra

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
ببین کلا ریدها اینان که دو نوع 5 و 6 هم نسبتا جدیده که اطلاعی ندارم
1. Striping که رید صفر هست
Mirroring.2 که رید 1 هست
3. Striping Mirroring که رید 0+1 هست که ترکیب این دوتاس
شما برای افزایش سرعت نیاز به رید 0 داری که ریسکش نسبت به دومی (برای دو تاهارد)4برابر هست چون اگه یکی از هاردات مشکل دار بشه کل اطلاعات از بین میره ولی دومی برای بک آپ گرفتن از اطلاعات روی یک هارد دیگس سومی هم هم برای بالا رفتن سرعت هست وهم برای بک آپ گرفتن ولی سرعتش به پای رید صفر نیمرسه و حداقل 4 تا هارد میخواد پس بیخیال
اول از همه بهت بگم که هنوز ویستا با رید دوست نشده شدیدا مشکل داره من خودم رفتم درایور رسمی رو از سایت Nvidia گرفتم باز نشناخت(در حقیقت میگه شناخته ولی هیچی به هیچی)دیگه چه برسه به درایورهای دیگه پس اگه میخوای رید کنی فقط XP
پارتیشن کردن هم فکر نمیکنم کار سختی باشه و مثه همون روال عادیه!!!
برای استفاده از درایور رید روی XP فقط فلاپی راه دیگه نداره!!!
نکته مهم هم اینه که برای ساختن Array برای به وجود آوردن رید هر دو هارد فرمت میشه پس قبلش چیزی روش نریز بعد از این هم که Array رو ساختی دیگه میشکلی نیست هر چه قدر خواستی میتونی ویندوز رو عوض کنی
در کل رید صفر خیلی خیلی جالبه توصیه میکنم حتما استفاده کنی(یک نمونه اینه که در لود کردن گیمها متوجه سرعتش میشی)
توصیه هم میکنم اگه هاردت مکستور بیخیال رید صفر شو چون ریسک مشکل پیدا کردنشون بالاس اون وقت هم هست که همه چیت دود شه(برای پرفرمنس و امنیت بالا از وسترن یا هیتاچی یا سامسونگ استفاده کن)

KhersKuchulu

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
RAID 0 برای پرفورمنس بیشتر پیشنهاد میشه ولی اگر هر کدوم از هاردها مشکل پیدا کنن، روی اونیکی هم تاثیر میگذارن پس اگر دنبال حفظ اطلاعات هستید باید RAID 1 رو انتخاب کنید.

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
Nimra جان توضیحاتت عالی بود دقیقا یه نفر رو می خواستم که تجربه این کار رو داشته باشه. ببین من با توجه به ریسکی که توی رید صفر هست بیخیالش میشم هرچند سرعت بالاتر می ره. پس با توجه به هزینه ای که کردم یعنی دو تا هارد و بیشترش هم برای یه سیستم خونگی معقول نیست به این نتیجه رسیدم که از raid 1 استفاده کنم چون روی هر دو تا همزمان می نویسه ولی موقع خوندن از هر کدوم یه کانال (البته اگر درست بگم چون تجربه این رو ندارم) پس سرعت نوشتن فرقی نمی کنه ولی سرعت خوندن مثلا لود شدن یه بازی خیلی بیشتر میشه ضمن اینکه یه بک آپ همیشگی از دیتا دارم.
حالا من اگه بخوام بدون وابستگی به سیستم عامل از raid استفاده کنم آیا این امکان وحود داره یا نه؟
سوال مهم اینکه واقعا به دردسرش می ازره ؟که من بخوام یه هارد رو در واقع از دست بدم برای اینکه سرعت کمی بیشتر بشه و این دلهره رو هم داشته باشم که برای نصب سیستم عامل ممکنه اطلاعات رو از دست بدم؟
ضمنا هاردهایی که برای اینکار در نظر گرفتم دو تا هیتاچی ساتا 320 با بافر 16 هر دو دقیقا مثل هم هستند و هم سایز( البته بی صدا بزنم به تخته)

vbigdeli

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
هارد وسترن رپتور 74 گیگ بگیر.

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
دوست من raid رو بذار بعدا چون بايد كاملا اطلاعات كامل داشته باشي . به نظرم پيشنهاد وحيد عزيز بهتر هست استفاده از يك هارد raptor اگر بودجه داشته باشي سري raptor x بگير . البته نميدونم باشه يا نه

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
امید جان هارد رو قبلا خریدم.
اصلا نظرتون در مورد raid چیه؟

Nimra

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
ببین شما اگه میخوای از رید 1 استفاده کنی و فکرمیکنی نیازی به یک آپ نداری پس برای چی رفتی دوتا هارد خریدی؟؟؟
رید 1 موقع خوندن سرعتش با یک هارد معمولی که فرقی نداره(نظرت در مورد رید1 که در هنگام خوندن و نوشتن درست بود)
ولی اونقدر ها هم ریسکش بالا نیست برنامه هایی هستند که بتونن وضعیت هاردتو بهت بگن که مشکل دارن که همین روزا خراب بشن یا نه(مثلا اگه یک Array ساخته باشه قبل از اینکه ویندوزت بوت بشه بهت میگه که حالش چطوره
مثلا : Status:Healthy

Nimra

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
در مورد رپتور هم هزینه سنگین داره و گزینه خوبی برای کارای خونگی نیست
بهترین کار برای بالا رفتن سرعت در کارای خونگی همون رید 0 با دوتا هارده
راستی یادم رفت بگم اصلا رید کردن وابسته به سیستم عامل نیست از محیط داس انجام میشه
در ضمن گفتی به دردسرش میرزه منم میگم آره چون هاردت که عالیه و ریسک داغون شدنشم کمه پس برو رید صفرش کن
کمکی هم در اون مورد هم خواستی در خدمتم
یک چیز دیگه رید که کردی یه بنچمارکی هم از کارکردش اینجا بذار

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
من raid رو به دليل مشكلات زياد پيشنهاد نميكنم . هر چيزي مزايائي داره و معايبي . كه من خودم ترجيح ميدم سراغ raid نرم.

Nimra

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
چرا؟؟؟؟رید که مشکلی جز درایور فکر نمیکنم داشته باشه!!درسته؟
به نظر من هم ارزونتر راه برای بالا بردن سرعت هارده اینطور نیست؟؟
حالا امید خان معایبشو اینجا مطرح کنی ما هم استفاده میکنیم

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
ببین شما اگه میخوای از رید 1 استفاده کنی و فکرمیکنی نیازی به یک آپ نداری پس برای چی رفتی دوتا هارد خریدی؟؟؟
Nimra جان مگه Raid 1 با دو تا هارد نمیشه؟؟؟؟
منم میگم آره چون هاردت که عالیه و ریسک داغون شدنشم کمه پس برو رید صفرش کن
ممکنه به نظر بیاد ریسک RAID0 درست مثل این میمونه که یه دونه هارد داشته باشی و اگه خراب بشه خوب شده دیگه ولی به نظر من چون توی رید صفر اطلاعات بین دو تا هارد تقسیم میشه اگه به هر دلیلی یکیش مشگل پیدا کنه برگردوندن اون اطلاعات کار حضرت فیل میشه ولی اگه یه هارد باشه یا یه raid دیگه به هر حال روشهای رایجی برای ریکاوری هست پس با این حساب دو راه دارم یکی اینکه رید 1 رو انتخاب کنم یکی دیگه اینکه بی خیال رید بشم نظر شما جیه؟

Nimra

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
من آخر هدفتو از رید کردن نفهمیدم!!!
اگه میخوای سرعت بالا بره پس واسه چی رید 1؟؟؟؟؟اون بدتر سرعتتم پایین میاره
رید 1 با دوتا هارد میشه من گفتم رید 0+1 با 2 تا هارد نمیشه
بعد اون وقت مگه چی رو هاردت میریزی که پاک بشه دلت بسوزه؟؟؟من الان نزدیک 200 گیگ هاردم پره رید 0 هم هست هیچ ترسی هم ندارم از اینکه چیزاش پاک بشه چون به نظرم هر چند وقت یک بار یه حالی به هارد بدمو فرمتش کنم بد نیست

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
Nimra جان ممنون
من چون در مورد RAID تجربه ندارم نمی دونستم RAID1 سرعتش فرقی نمیکنه هدف من از رید کردن بالا رفتن سرعت هست و فکر می کردم که RAID1 تو مواردی مثل لود کردن حداقل فرق کنه حالا که اینطوری نیست پس بیخیالش میشم چون فکر نمی کردم اینقدر دردسر داشته باشه
از کمکت خیلی ممنونم در مورد اطلاعات هم حدود 40 gig فایل های آرشیوی خودم و یکی از دوستان برنامه نویس هست که اگه پاک بشه فاتحه من خوندس.
و اصلا نمی تونم تصور کنم کسی بتونه به غیر از سیتم عامل درایو دیگه ای رو فرمت کنه واقعا شهامت می خواد.

Nimra

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
نه کلا گفتم من چیزایی که دارم آهنگو فیلمه یکمم نرم افزار که اگه پاک بشه بد هم نیست چون به هر حال قدیمی میشه ولی شما ریدو بیخیال شو همون عادی ببیند

بالا