برنامه هاي نصب (لطفا شما هم نظر بديد)

شروع موضوع توسط littlerabbit ‏4 آگوست 2004 در انجمن برنامه نویسی

?

شما از چه سیستم نصبی استفاده میکنید؟؟؟

1. Inno Setup

2 رای
    6.5%
  2. NSIS (Nullsoft Install System)

3 رای
    9.7%
  3. Install Shield

14 رای
    45.2%
  4. Ghost Installer

0 رای
    0.0%
  5. Wise Installer

7 رای
    22.6%
  6. خودتان برنامه نصب را مینویسید؟

4 رای
    12.9%
  7. برنامه های دیگر لطفا نام هم ببرید

1 رای
    3.2%
  1. littlerabbit

littlerabbit مدیر بازنشسته کاربر فعال

یک سوال ساده. شما از چه Install System برای برنامه های خودتان استفاده میکنید؟ Install Shield ? یا Wise Installer یا هر سیستم دیگری؟ اگر از این سیستم ها استفاده میکنید که هیچ. به نظر من و بنا به دلایلی (منجمله Open Source بودن و Free بودن ) دو برنامه NSIS و Inno Setup از خیلی جهات نسبت به این سیستم های نصب برتری دارند.
    امروز یک گشت و گذار حسابی داشتم. رقابت بین Inno Setup و NSIS کم کم دارد به جاهای باریک میکشد. هر دو گروه سعی میکنند که از هم جلو بیفتند Inno از لحاظ زمانی یکی از قدیمی ترین Scriptable Installer هایی است که وجود دارد بدون شک نویسنده این برنامه به نوعی در خیلی موارد (خصوصا برنامه نویسی دلفی) پیشقدم بوده اما NullSoft هم کمپانی کوچکی نیست. همانطور که در تاریخچه NSIS میتوان دید این برنامه اول برای ایجاد Installer برای Winamp ایجاد شده و کم کم کار به اینجا رسیده که خودش به نوعی یک برنامه مستقل شده و برای خودش برو بیایی پیدا کرده.
    یک مقایسه کلی بین این دو شاید مفید باشد. خود من چون از اول از NSIS استفاده کردم هنوز هم آن را به Inno ترجیح میدهم گرچه Inno برتری هایی دارد اما به نظر من NSIS به نوعی قدرتمند تر و قابل انعطاف تر طراحی شده. گذشته از خصایص مشترک منجمله Open Source بودن و Free بودن پشتیانی از سه متد کمپرس Zlib – Bzip - Lzma که در هر دو مشترک است بعضی مزایا و معایب آنها را مینویسم. (که البته همه از دید من است و ممکن است از دید یک نفر دیگر اینطور نباشد )
    Inno Setup :
    مزایا :
    1. یک محیط مناسب بزای برنامه نویسی در آن. قابلیت استفاده از کدهای (یا به نوعی شبه کد) Pascal و استفاده از توابع Export شده در Dll های خارجی (البته به صورت محدود)
    2. قابلیت ایجاد صفحه های دلخواه.
    3. در حالت کلی کار با آن بسیار ساده تر از NSIS است اما حجم Installer های آن بفهمی نفهمی از Installer های NSIS بزرگتر است.
    4. Plug in System و Multi Language Support.
    5. امکان دیباگ برای Installer - گرچه سیستم دیباگ یک نوع سیستم مبتنی بر پیغام است و نه یک سیستم دیباگ واقعی اما در هر صورت جالب و مفید است.(این سیستم دیباگ هم به نوعی یکی از نشانه های پیشگامی نویسنده است.)
    معایب :
    1. انعطاف کمتر در طراحی صفحات دلخواه.
    2. توجه کم به Uninstaller و عدم فابلیت تغییر در فایل PE مثلا تغییر آیکون یا....

NSIS :
    مزایا :
    1. قابلیت انعطاف بسیار بالا برای تغییر UI و شکل و شمایل Installer در حال حاضر دو نوع UI در آن پشتیبانی میشوند و اگر کسی حوصله داشته باشد میتواند هر UI دلخواهی را ایجاد کند.
    2. یک Resource Editor قدرتمند که به شما اجاره میدهد Icon و Version Information مربوط به Installer را تغییر دهید همچنین میتوانید دیالوگها را نیز تغییر دهید (خود من برای استفاده در برنامه Ss Flash Builder از این کد و Resource Editor که مدتها طول کشید تا به دلفی ترجمه اش کنم سود بردم.).
    3. قابلیت ایجاد صفحه های دلخواه.
    4. Plug in System و Multi Language Support
    5. قابلیت انعطاف در مورد Uninstaller
    6. سیستم ماکرو که به نظر من بسیار به انعطاف پذیری این برنامه کمک کرده است.مثلا Modern UI از همین سیستم ماکرو استفاده میکند.
    معایب :
    1.کد نویسی نسبتا سخت (محیط ویرایشگر در حالت عادی Notepad یا هر ویرایشگر متن دیگری است البته ویرایشگر های خوبی برای آن نوشته شده که با خود NSIS منتشر نمیشوند اما بهترین آنها Free است.

چیز دیگری به نظرم نمیرسد اما برای دیدن این برنامه ها و احتمالا دریافت آنه به این آدرسها بروید :
    NSIS : http://nsis.sourceforge.net
    Inno : http://www.jrsoftware.org

البته هنوز Inno از لحاظ تعداد کاربر برتری خود را نسبت به کلیه سیستم های دیگر حفظ کرده (در یک نظر خواهی 70 % اعلام کرده اند که از Inno استفاده میکنند 9 % از NSIS و باقی بین Installer Wise و Install Shield و Ghost Installer و چند تای دیگر تقسیم شده ) اما رشد NSIS و تعداد کاربرهای روز افزون آن را نمی شود از نظر دور داشت.

2. خرید بک لینکبازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برند
  3. emad86_20011

emad86_20011 Registered User

به نظر من اگه خودمون بنويسيم خيلي باحال تره! اينجوري هر طور كه بخوايم فرم رو درست مي كنيم, يا مثلا هر افكتي بخوايم توش استفاده مي كنيم

4. littlerabbit

اما با بافي فضايا چه ميكني؟ كمپرس كردن ديتا چي؟ قابليتهايي مثل ثبت دي ال ال يا حذف وقت راه اندازي دوباره كامپيوتر؟ اما در مورد فرم : هم NSIS و هم Inno مخصوصا اولي ميتونن به هر فرمي كه ميخواين در بيان!! امتحانش كني بد نيست...

5. pay

pay کاربر تازه وارد

شاید این سوال جاش اینجا نباشه ولی چون یه جورایی به برنامه های نصب مربوط میشه اینجا مطرحش می کنم .
    آقا چه توری میشه یه برنامه ای که مثلا روی چند تا CD هستش رو رو یه DVD کپی کرد ؟

6. littlerabbit

اما شرمندم كه ميگم اصلا ربطي نداره!!!

7. pay

pay کاربر تازه وارد

آخه می دونی چرا این سوال رو اینجا پرسیدم چون شما با این برنامه های نصب کار کردین !
    منظورم هم دقیق تر بگم اکثر گیم ها از Instalh sheild استفاده می کنن حالا یه راهی نیست که مثلا فایلهای سه یا چهار تا CD رو ریخت تو هارد بعد برنامه نصب رو طوری تغییر داد که بشه این فایلها رو رو DVD رایت کرد؟

8. cracki

cracki Registered User

بهترين برنامه ( نه اون بهتريني كه شما فكر مي كنيد ) SetupFactory6 هست !
    آخرشه ! خيلي كار باهاش راخته ! با وي بي كه اصلا مشكل نداره تازه مخصوص وي بي كارا ساختنش !
    شكلش فوق العادس !
    من كه چيزي ديگه اي رو امتحان نمي كنم

9. littlerabbit

1- لينك ؟؟؟؟؟؟
    2- مزاياشو ننوشتي!!!
    3- به نظر من بايد امتحان كني بعد نظر بدي.

10. شايان

شايان مدیران قدیمی

من از اين 7.0 SetupFactory دارم استفاده ميكنم ! خيلي خفنه !!! هر كاري به فكرم رسيد ( و خيلي چيزهاي ديگه اي كه به فكرم نميرسيد ) توش ميشه كرد ! از Code نويسي تا ....... هر چي !!!!!

اين اولين برنامه اي بود كه براي اين كار استفاده كردم . littlerabbit اگر ميشه امتحانش كن ... ببين بازم لازمه برنامه هاي ديگه رو براي Setup ساختن امتحان كنم ؟!

از اينجا دانلود ميشه . كركش هم اگر خواستي PM ميدم .

کد:
    [/url][url="http://www.indigorose.com/suf/download.php"]http://www.indigorose.com/suf/download.php[/url][url="http://www.indigorose.com/suf/download.php"]

( يه كم نامربوط : از برنامه هاي همين شركت ( IndigoRose ) كسي از TrueUpdate استفاده كرده ؟ اگر اطلاعاتي داريد ، لطف كنيد يه PM بزنيد يا يه تاپيك باز كنيد كه اينجا از موضوعش خارج نشه. ممنون )

11. شايان

شايان مدیران قدیمی

چي شد ؟ كسي امتحان نكرد ؟

12. littlerabbit

من که یه مدتی نبودم (تا میام تکون بخورم یه کاری هوار میشه روی سرم!!)

اما گویا این بحث طالب پیدا کرده. بنابراین میفرستمش به بخشی که بشه کاربرای عادی هم نظر بدن (گر چه دیگه خیلی از تاریخی که نوشتمش گذشته!!!)

عسل طبیعی و گرده گل ایرانیخدمات پی پال، وسترن یونیون