برگزیده های پرشین تولز

بلاگ اسپات يا پرشين بلاگ، مساله اينست!

sadjady

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
<a href='http://www.sadjady.blogspot.com' target='_blank'>http://www.sadjady.blogspot.com</a>

امروز مي خوام از ديد يک وبلاگ نويس آماتور ( که خودم باشم ) به مقايسه مزايا و معايب اين دو سرويس دهنده وبلاگ رايگان بپردازم. از اونجا که طي اين مدتي که وبلاگ نويسي مي کنم (حدود 5 ماه) با يکسري مشکلات هنگام خوندن يا ويرايش متن ها در بلاگ اسپات و پرشين بلاگ برخورد کردم، تصميم گرفتم در مقايسه اي برتري ها و معايب هر کدوم رو يادآوري کنم.

1. ساختن وبلاگ
ساختن يک وبلاگ در بلاگ اسپات به راحتي خوردن يک تيکه کيکه ( يا يه ليوان آب). شما در طي 4 يا 5 مرحله نام کاربر و کلمه عبور، نام وبلاگ، عنوان و توضيحي در مورد اون و آدرس ايميل خودتونو مي دين و در نهايت يک قالب پيش فرض انتخاب مي کنين و وبلاگ شما ساخته مي شه.
در حاليکه در پرشين بلاگ لازمه يک ليست طولاني از سوالات رو جواب بدين ( از نام و نام خانوادگي تون گرفته تا شماره کفش پدربزرگ و مادر بزرگتون) و در نهايت که مي خواين کليد قبول رو بزنين بهتون گير مي ده که نام وبلاگي که انتخاب کرده ايد قبلا" توسط يک نفر ديگه انتخاب شده!

2. راحتي کار
سايت بلاگر يا بلاگ اسپات با داشتن يک friendly user interface به معناي واقعي باعث راحتي کار با محيط ويرايشگر و جلوگيري از سردرگمي کاربر مي شود.
در حاليکه در پرشين بلاگ با ترجمه کلمه به کلمه کليدها و امکانات آدم گيج ميشه و نمي دونه منظور و کاربرد هر دکمه چي هست؟

3. بدترين قسمت، کامنت ها
پرشين بلاگ انصافا" خدمات فارسي خوبي مي ده ( کامنت فارسي، تاريخ شمسي و ... ). کامنت ها در پرشين بلاگ بصورت پيش فرض در همه قالب ها آماده هست و شما لازم نيست تا زحمت گرفتن کامنت از Haloscan و يا Enetationرو به خودتون بدين و معمولا" کاربران پرشين بلاگ زحمت سفارشي کردن کامنت ها رو به خودشون نمي دن و 99% ظاهر کامنت ها عين همه و بعد از مدتي که شما يک وبلاگ خون مي شين از اين يک نواختي خسته مي شين.

4. باز هم کامنت ها
اگر شما دو وبلاگ پرشين بلاگ رو باز کرده باشين نمي تونين بطور همزمان براي هر دو کامنت بزارين و بايد اول يکي و باز کنيد، متن رو بنويسيد، بفرستيد و بعد روي کامنت وبلاگ ديگه کليک کنيد.
در حاليکه شما مي تونين روي کامنت هاي بلاگ اسپات ( که از خدمات سايت هاي ديگه اي استفاده مي کنن ) چندين کامنت رو همزمان باز کنين و متن دلخواهتون و بفرستين.

5. دو امتياز براي پرشين بلاگ
تا اينجا که همه عيب ها براي پرشين بلاگ شد پس بزارين دو مزيت هم از پرشين بلاگ بگم.
اين سايت به شما سرويس ذخيره و قراردادن عکس ها در وبلاگتونو مي ده و شما نيازي نداريد تا از سايت هاي ديگه اي مثل Hyperphoto يا سايت هاي مشابه براي ذخيره عکس ها در اينترنت استفاده کنين. البته اين سرويس در بلاگ اسپات هم وجود داره ولي رايگان نيست.
به محض باز کردن يک وبلاگ پرشيني شما يک آگهي تبليغاتي کوچيک مي بينين که مي تونين به راحتي با بستن پنجره اون به خوندن متن وبلاگ مشغول شين ولي بلاگ اسپات يک آگهي تبليغاتي توي وبلاگ مي زاره که معمولا" فاتحه طراحي قالب رو مي خونه و شما مجبور مي شين دست به دامن کد هاي اچ تي ام ال بشين تا اون آگهي رو برش دارين.( همونطور که مي بينين وبلاگ دفتر خط خطي اين آگهي رو حذف کرده.)

6.داستان هميشگي، خرابي سرور
خيلي وقت ها شما مطالبتون رو توسط اديتور پرشين تايپ مي کنين و مي فرستين اما سايت پرشين به علت خرابي يکي از سرور هاش قادر به نمايش مطلب جديدتون براي چند روز نيست!.حتما" يادتون هست که چند ماه پيش خرابي سرور پرشين بلاگ براي چند هفته کاربران اين سايت رو از بروز رساني محروم کرده بود. در حاليکه از وقتي من با بلاگ اسپات کار کردم، فقط دو باراون هم براي چند ساعت با همچين مشکلي روبرو شدم.

7. آرشيو مطالب
پرشين با يک نحوه آرشيو پيش فرضي که داره خيال همه رو راحت کرده. شما اگر بخواين مطالب آرشيو شده وبلاگ مورد نظرتون رو پيدا کنين بايد کلي فکر کنين که مطلب آرشيو شده تو چه ماه و چه روزي بوده. اما بلاگ اسپات به شما اين امکان رو مي ده که آرشيوتون هفتگي، ماهانه و يا سالانه باشه و به همين ترتيب مي تونين آرشيو مطالبتون رو در وبلاگ قرار بدين تا بازديد کننده ها بتونن به مطالب قبليتون دسترسي داشته باشن.

8. برترين مزيت بلاگ اسپات
بلاگ اسپات داراي گزينه اي که يک سروگردن از پرشين بالاتره و اون ساختن وبلاگ گروهيه. اکثر وبلاگ نويس هاي گروهي مثل مشهدي ها از اين قابليت براي ساخت وبلاگ هاي دسته جمعي استفاده مي کنن.

و ديگه الان چيزي به ذهنم نمياد ولي با يک مقايسه ساده مي شه فهميد که بلاگ اسپات امکانات بهتري رو در اختيار کاربرانش قرار مي ده. نظر شما چيه؟

ehsan

Administrator
مدیر انجمن
Administrator
لایک‌ها
3,918

Nicnam

Registered User
لایک‌ها
2
يكي از دلايلي كه خيليا پرشين بلاگ رو ترجيح مي دن، فكر مي كنم قضيه عكس ها باشه و به خصوص اون شكلك هاي ياهو مسنجر (كه اگه دقت كرده باشين، حتي Smilies رو به صورت Smileys نوشتن كه نشان از سواد بالاي نويسنده داره :eek: ) و كسايي كه علاقمند به وبلاگ هاي گوگولي مگولي هستن، خيلي علاقمندتر مي شن به پرشين بلاگ تا بلاگ اسپات
مسئله بعدي هم كم سوادي (من شرمنده ام كه اين جوري مي گم) و بي علاقگي به يادگيريه. كسي رو مي شناسم كه وبلاگش رو به دليل فحش و فضاحت هاي يه نفر تعطيل كرد، در حالي كه مي تونست بلاكش كنه و از شرش خلاص شه! حتي در اين حد هم سواد نداشت.
در ضمن نظرخواهي ياكس هم به صورتيه كه نمي شه بيشتر از يكي رو باز كرد و بايد دونه دونه نظر داد (پس ايراد پرشين بلاگ خيلي هم بزرگ نيست) صفحه نظرخواهي هاشون كلا چيز بدي نيست، هر چند كه من تغيير يافته اش رو نديدم (همه از همون تمپليت استفاده مي كنن) اما تا الان نشده كه آرشيو يه پرشين بلاگي رو استفاده كنم (من آرشيو خيليها رو كامل خونده ام، ولي همه بلاگ اسپات بودن) در ضمن به طور عجيبي تمام صفحه هاي خيلي سنگين و جون بالا آور توي پرشين بلاگ مشاهده شده اند، چون افراد با كمترين تنظيمي مي شينن به شكلك بازي
به دوستان توهين نباشه، ولي تو كشوري كه كسي كارت اعتباري، تبليغ اينترنتي هم بي معنيه و اين يعني سرويس مجاني اينترنتي هم بي معنيه. يعني دير يا زود، پرشين بلاگ ورشكست مي شه

alieseraj

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
به نام خدا
براي تكميل:
وبلاگر جان قبلا جاي ديگري اين ها را گفته بود:
ببين براي تازه كارها خوب معلومه كه پرشين بلاگ بهتر چرا چون

1) فارسي هستش
2)راحت هستش
3)امكان نظر سنجي داره
4)خودش شمارنده داره هينت ( بگذريم كه درست كار نمي كنه)
5) فروم رفع اشكال داره
6)تو فارسي سازيش مشكلي تداري يعني آماده هست براي يونيكد
7) ايراني هستش (يهني اگر فر ض كنيم كه وابسته به جايي نيستند خيلي خوبه كه با وبلاگ داشتن اونجا حمايتش كنيم)
كلاسش پايين تره! ( چون قديمي تر ها تو بلاگاسپات مي نوشتند و بعدش با اومدن پرشين بلاگ هجوم بلاگ نويس ها افزايش پيدا كرد و يك جورهايي هر ننه قمري اومد وبلتگ زد براي خودش و وبلاگ دستمال شد كلاس كار اونجا بيشتر شد!)
حالا اما بلاگ اسپات
1) قديمي تره پس تجربش بيشتره
2) سرعتش بالاتر به طور محسوسي از پرشين بلاگ
3)هر يك هفته يك بار خراب نمي شه مثل پرشين بلاگ
4)ايراني نيستش! خيالت راحته كه اگه چيزي نوشتي فردا خفت نمي كنند و يا نمي بندند وبلاگت رو (كردند اين مار ها رو ها مثل اين ميمونه مه ياهوو ايميل بده بعد بگه كه حال نيم كنم توش فلان چيز رو بنويسي!بگذريم )
5)امكان گروهي نوشتن داره كه پرشين بلاگ نداره يعني ايميل اونهايي رو كه مي خواي بهش مي دي و مي تنند ائنها با اسم خودشون چيز بنويسند اونجا
6)بين آرشيو و خودش تمپليتش رو مي توني عوض كني كه البته كمتر كسي رو ديدم كه تمپليت آرشيوش با مطالب جديدش فرق داشته باشه به هر حال يك امكان هستش
7)فارسي كردنش يك نمه دردسر داره براي تازه كارها
تمپيتهاي فارسي براي بلاگر از پرشين بلاگ بيشتره فعلا!
9)نظر سنجي و اي ن حرفها نداره و خودت بايد از جاي ديگه بگيري (كه يكدونش رو اون بالا لينكش رو زدم)

همين ها فعلا به ذهنم مي رسيد

و نيكنام:
مزايا و معايب بلاگر و پرشين بلاگ
1-براي پبت نام و ساخت وبلاگ در بلاگر بايد در حد سوم راهنمايي انگليسي بلد بود، براي پرشين بلاگ خير
2-براي انتخاب قالب و شخصي كردن آن (Personalizing) در بلاگر بايد فكر كرد و زحمت به خرج داد و يه دو تا كلمه با كيبرد تايپ كرد، با پرشين بلاگ خير
3-براي هر امكان اضافه اي در بلاگر، بايد چهار تا سايت رو بگردي و تو وبلاگهاي ديگه سر بكشي تا بفهمي از كجا آوردن. تو پرشين بلاگ خير
4-تو بلاگر براي تاريخ فارسي، آرشيو فارسي، عنوان فارسي و هر چيز فارسي ديگه اي بايد يه مبدل يونيكد داشته باشي، (يا باز كني) براي پرشين بلاگ خير
5-به بلاگر و امانت داريش اعتماد هست،به پرشين بلاگ خير
6-پرشين بلاگ انداختت بيرون، بقيه خوبيهاي بلاگر و بلاگ اسپات رو مي فهمي (بلاگ اسپات صحيح است. اسپات به معني نقطه و محل تجمع، نه بلاگز پات به معني فنجان بلاگها!)
7-بلاگر يه چهار تا چيز يادت مي ده، تو پرشين بلاگ مجبور نمي شي ياد بگيري
8-هر <اره اوره، شمسي كوره> اي از چت ياهو قهر مي كنه، مي ره پرشين بلاگ
9-تمامي بزرگان كاربلد توي بلاگ اسپاتن (يا دات كام شدن) و من هم توي بلاگ اسپاتم به جاش وبلاگ انصار حزب الله توي پرشين بلاگه
10- از <علم براي عوام> متنفرم به شدت! از <هلو تو گلو> هم همين طور
مال بد، بيخ ريش صاحابش
من:
عزیز من باید همیشه کار ها را ساده کرد تا همه (حتی همون عوام) هم بتونن از اون استفاده کنن.
تو تا حالا وبلاگ کمپیوتری توی پرشین بلاگ ندیده ای؟ بعضی هاشون هم خیلی باحالن و مطالب سطح بالا می نویسن که من و تو هم ممکنه ازشون سر در نیاریم.
ممکنه کسی از "بزرگان کار بلد" باشه ولی نه در زمینه ی طراحی صفحات وب. اصلا از این چیزا خوشش نیاد. بخواد مثلا 3D MAX کار کنه. حالا حتما باید بره خودشو بکشه و برای هر چیزی هزار تا دردسر بکشه؟ ضمنا اکثر کسایی هم که توی blog spot اند، که خودشون چیزی سرشون نمی شه. یه script رو copy و paste کردن فکر می کنن خیلی حالیشونه. فعلا همین بسه. امیدوارم به دل نگیری. فقط یه تلنگر بود برا درست و واقع بینانه فکر کردن. امیدوارم همیشه در زندگی در پناه خدا و موفق باشی. یا حسین
وبلاگر:
من در ساده كردن چيزها موافقم با علي ولي خوب همونطور هم كه قبلا نوشتم از دستمال شدن خيلي چيزها بدم مي آيد ازاينكه انقدر هر چيزي راحت مي شه كه هر كي تا ديروز چت مي كرده به قول نيكنام مي يآيد اينجا و وبلاگ مي نويسد
رسا:
اون دوستمون كه گفته بود كه از "علم واسه عوام" بدش مياد بگم كه فعلا در دنيا(منظورم خارج از مرزهاي ايران) اصل اين هست كه علم واسه عوام! متاسفانه تو ايران اين جوري نيس! مثلا ميگيم تازه به دوران رسيده يا هزار تا حرف ديگه!
به نظر من وقتي ميتونيم ترقي كنيم كه همه به علم درسترسي داشته باشن(اگر آكادميك و كلاسيك باشه كه بهتر)
والا در مورد اون حرفي كه گفتين كه بلاگر بهتره يا پرشين بلاگ! والا من فكر ميكردم فقط خودم يه همچين احساسي نسبت به پرشين بلاگ دارم ولي ديدم كه الان خيلي ها هستن كه به امانت داري پرشين بلاگ شك دارن!
من ميگم همه چيز براي همه!(كمونيست و اين چيزها نيستم) امكانات و نكنولوژي براي همه كس! از انحصار طلبي خوشم نمياد! چرا MICROSOFT موفق هست؟ چون هدفش اين هست كه همه از محصولاتش استفاده كنند و به اصطلاح USER FRIENDLY هست!
اميدوارم يه روزي برسه كه تو خونه هر ايراني(و يا اطاق هر نفر) يك دونه كامپيوتر باشه. كمي از نظرتنگي و فردگرايي دور بشيم به اين آرزو ميرسيم.

ROZEGAR

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
13
جالب بود! ولي من اينجا اولين جا بود كه ميخوندم!

لایک‌ها
0
فقط بلاگ اسكاي رو عشقه و بس.
حالا شما هر چي بگيد من زير بار نمي رم. :lol:

nima178

Registered User
لایک‌ها
12
بزرگترين مشكل بلاگ اسپوت همان مشكل فارسي نويسي است كه در واقع مشكل همه هاست هاي ديگر نيز هست
اما زماني كه اديتور مستقل از سيستم و قدرتمندي مانند اديتور پرشين http://www.persianeditor.tk

وجود دارد كه مي تواند متن را به كد اسكي و يونيكد تبديل كند من كه بلاگ اسپوت با سرور قوي تر را ترجيح مي دهم

شما چه طور؟
ادیتور و مبدل یونیکد پرشین
ادیتوری برای تولید صفحات وب مستقل از سیستم
تنها ادیتوری است که قابلیت تبدیل یک صفحه ی اچ تی ام ال کامل
را به کدهای اسكي و يونيكد اسکی دارد++امکانات بسیار قدرتمند دیگر
http://www.persianeditor.tk

بالا