برگزیده های پرشین تولز

به من كمك كنيد

hoorinami

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من از اول تابستون شدم مسوول یک شبکه کامپیوتری با 9 دستگاه کامپیوتر. چند ماه گذشته از شبکه استفاده نکردیم

حالا قراره شبکه فعال شه. من هاب رو روشن کردم و همه اتصالات رو چک کردم .

4 کامپیوتر همدیگه رو میشناسند اما روی درایور 5 تای دیگه یک ضربدر قرمز خورده یعنی غیر فعالند

در ضمن به ما یک ip و یک مودم روتر دادند برای ADSL .

هر کار کردم نتونستم اینترنت رو واسه این 4 کامپیوتر Share کنم.

لطفا کمکم کنید:

1 - چطور میشه کارت های غیر فعال رو فعال کرد؟

2 - اتصالات و تنظیمات مودم رو چطوری انجام بدم؟؟؟ مثلا کابل تلفن و کابل شبکه چجوری باد وصل شن؟

3 - چرا باید کامپیوتری که مودم داره دو تا کانکشن داشته باشه؟

4 - کانکشن مودم ایا مثل دایل اپه یا فرق میکنه؟

5 - ایا کامپیوترها باد همه تا بع ip شرکت باشند یا میشه همان رنج 192.168.0.1 و2و3و4و5و الی اخر رو براشون تعریف کرد؟

vmf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
ظاهرا اون 5تایی که به قول شما ضربدر قرمز دارند، مشکل شبکه ندارند و باید اول کارت شبکه رو درست تنظیم کنید.

گفته بودید:

الف- چطوری وصلش کرده بودید !؟ (روتر-هاب-کامپیوت) یا (روتر- کامپیوتر) !؟
ب- مدل مودم-روتر تون چی هست!؟
ج- manualy آی پی دادید یا خودش خودش شناسایی کرد!؟
د- دقیقا بیان کنید که چه مشکلی داشتید، کلا وصل نمی شد یا ایراد دیگه داشته.

- اتصالات و تنظیمات مودم رو چطوری انجام بدم؟؟؟ مثلا کابل تلفن و کابل شبکه چجوری باد وصل شن؟
اگر منظورتون سخت افزاری هست:
در مورد کابل کشی: اگر نمی خواهید لن پیشرفته و سریع درست کنید، با کابل تلفن های و یا نهایتا کابل شبکه (UTP) هم می تونید استفاده کنید، اما اگر قصد درست کردن lan پیشرفته دارید در انتخاب کابل بیشتر دقت کنید.
در مورد وصل کردن مودم- روتر به شبکه:: در اکثرا موارد چون تعداد کافی پورت وجود نداره ، باید به این شکل روتر <->هاب<->کامپیوتر ؛ نصب کنید.

چرا باید کامپیوتری که مودم داره دو تا کانکشن داشته باشه؟

کانکشن مودم ایا مثل دایل اپه یا فرق میکنه؟
ببخشید ، ولی خط اول رو نفهمیدم!!
اما اگر خط دوم رو درست فهمیده باشم:: وصل کردن کارت شبکه ایجاد کانکشن مودم دایلآپ رو نمی کنه، و فقط عین همون علامت اینترنت(علامت دوتا کامپیوتر) ، بعد از وصل کردن کارت شبکه بوجود میاد.

در مورد آی پی دادن :: تخصصی در مورد آی پی دادن ندارم، اما چون شما یک لن مستقل ایجاد می کنید، پس لزومی نداره از همون آی پی استاتیکی که دریافت کردید تبعیت کنید.

بهترین حالت:: یک کامپیوتر رو به عنوان سرور در نظر می گرفتید و gateway رو در اختیار اون می گزاشتید و بعدا براش یک زیرشاخه های لن تعریف می کردید.
محسناتش: 1-می تونید برای هر ip سطح دسترسی تعریف و کنید و monitor اش کنید.
2- ای پی دادن خیلی راحتتر مشید.
3- ترافیک شبکه خیلی کم میشه.
4- همچنین اگر مشکلی در قطعی اینترنت بوجود بیاد فقط 30 درصد در شبکه مشکل بوجود میاد، در صورتی که اگر سرور نداشته باشید بیشتر از 40 درصد از شبکه رو از دست میدید. البته اگر فشار کارتون زیاد نباشه مشکل ایجاد نمیکنه، اما بی تاثیر نیست.

ayandeh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
بهتره ابتدا اتصالات شبکه رو چک کنید
شاید اون ضربدر قرمز بخاطر وصل نبودن کابلها باشه
منظورم اینه که شاید علت سخت افزاری داشته باشه
اگه این دوست مهندس ما واضح تر توضیح میداد که منظورش از روتر > هاب کاممپیو تر چیه ماهم استفاده میکردیم

vmf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
با من هستید!!؟؟
منظورم خاصی از گفتن روتر- هاب-کامپیوتر نداشتم، فقط خواستم توپولوژِی که باید استفاده بشه رو بگم.
البته راستش من با مودم-روترها adsl آشنایی ندارم ولی چون اکثرا توانایی routing اونها پایینه (گرچه مدل های مختلفی وجود داره) پس عملا بهتره که به عنوان روتر شبکه استفاده نشه و فقط وظیفه carrier بودن رو به عهده بگیره!!

خوب بهتر می دونید میشه از روتر (بدون استفاده از هاب) برای وصل کردن شبکه استفاده کرد، اما اصولا معقولانه نیست، چون هم گرون درمیاد و هم چون portهاش طوی طراحی نشدند star شبکه قرار بگیره.

بعد هم این دوستمون فقط قصد ندارند که اینترنتشون رو شییر کنند، بلکه می خواهند یک لن هم داشته باشند، پس بهترین راه حل اسفاده معقولانه از همون router-modem به عنوان router در کنار هاب قرار بگیره تا سرعت شبکه رو افزایش بده.

امیدوارم منظورم رو متوجه شده باشید.

ayandeh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
بیایید جوری مطرح کنیم که حوری خانم هم جوابشونو بگیرند
1 - سیم تلفن به مودم وصل میشه
2 - یک کابل از mldem router به یکی از پورت های هاب وصل میشه
3 - یک کابل هم از هاب به کارت شبکه
ولی باز هم یکی از سوالاشون بی جواب میمونه
ما برای استفاده از modem یک دایل اپ مسازیم بعد یوزر و پسورد رو وارد میکنیم و کانکت میشیم
ایا modem router هم نیاز به ساختن دایل اپ داره؟؟؟؟؟؟؟
البته ببخشید من اینجوری فهمید نمیدونم درست فهمیدم یا نه

vmf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
راستش من همه رو آقا قدرت می بینم ، فکر نمی کنم حوری خانمی توی پی تی باشه
23.gif

در مورد اتصال هم درست فرمودید،دقیقا همون شکل ، البته یک سری تنظیمات نرم افزاری رو هم باید بهش اضافه کنید.

در مورد مودم adsl:: این مدل مودم ها در واقع با مودم های دایلاپ فرق دارند و عملیات تبدیل دیجیتال- آنالوگ رو انجام نمی دهند، و در مجموع چون خط تلفن از طریق مخابرات از حالت عادی تغییر کرده ، به طور کل با حالت دایلاپ فرق داره. و اتاق کنترل شبکه توی ای اس پی هست و احتیاجی به یوزر نیم و پسورد نیست.
البته انواع اتصالات ساعتی adsl هم وجود داره ولی اونها رو نمی دونم چه شکلی هستند
169.gif

به علاوه اینکه خیلی از این مودم های از کابل usb استفاده می کنند و هیچگونه احتیاجی به نصب نداره
34.gif

vahsha1

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از hoorinami :
من از اول تابستون شدم مسوول یک شبکه کامپیوتری با 9 دستگاه کامپیوتر. چند ماه گذشته از شبکه استفاده نکردیم

حالا قراره شبکه فعال شه. من هاب رو روشن کردم و همه اتصالات رو چک کردم .

4 کامپیوتر همدیگه رو میشناسند اما روی درایور 5 تای دیگه یک ضربدر قرمز خورده یعنی غیر فعالند

لطفا کمکم کنید:

1 - چطور میشه کارت های غیر فعال رو فعال کرد؟

2 - اتصالات و تنظیمات مودم رو چطوری انجام بدم؟؟؟ مثلا کابل تلفن و کابل شبکه چجوری باد وصل شن؟

3 - چرا باید کامپیوتری که مودم داره دو تا کانکشن داشته باشه؟

4 - کانکشن مودم ایا مثل دایل اپه یا فرق میکنه؟

5 - ایا کامپیوترها باد همه تا بع ip شرکت باشند یا میشه همان رنج 192.168.0.1 و2و3و4و5و الی اخر رو براشون تعریف کرد؟

دوست عزیز با من تماس بگیر تا راهنماییت کنم.
09111710233

NetworkMan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام

در ابتدا يك توصيه دوستانه عرض كنم و آن اينكه در دنياي شبكه حرف اول را آموزش و مطالعه و سپس تجربه ميزنه . بحث هاي شبكه به حدي گسترده و عميقه كه اصلا نميشه به صورت سعي و خطا و يا با چند سوال ساده شبكه اي را راه اندازي يا مديريت نمود . هر چه شبكه گسترده تر باشه نياز به تبحر بيشتري داره . دروس شبكه شركتهايي مثل مايكروسافت ، سيسكو و كامپوتيا به همين منظور ايجاد شده و آموزش داده ميشه. شما از ابتداي تابستان كه اين مسئوليت را قبول كرديد فرصت مناسبي داشتيد تا در اين 4 ماه مطالعاتتون را شروع كنيد ولي ظاهرا به هر دليلي اين كار را به تعويق انداختيد كه توصيه مي كنم هر چه زودتر اينكارو آغاز كنيد.

و اما جواب سوالات شما در حدي كه بشه اينجا توضيح داد:

1- كارتها به دلايل مختلفي مي تونند فعال نباشند . اين ضربدر قرمز دقيقا كجا خورده؟ اگر روي نام كارت در Device Manager باشه همانطور كه دوست عزيزم فرمودند اشكال از نصب كارت شبكه هست و بايد درايوري متناسب با نوع كارت و نوع سيستم عامل به درستي نصب و تنظيم بشه. اگر روي شكل كامپيوترها بر روي نوار وظيفه ويندوز خورده باشه بيانگر عدم اتصال كارت شبكه به شبكه شماست كه معمولترين دليلش قطع كابل يا مسير ارتباطي يا دستگاههاي واسطه هست .

2- تنظيمات مودم روتر بسته به نوع آن متفاوته . بايد راهنما و دستور كار مودم روتر را مطالعه كني . برخي از طريق اينترفيسي به كامپيوتر وصل مي شوند و به صورت خط فرمان تنظيم ميشند . برخي به صورت گرافيكي نرم افزار دارند . برخي به صورت صفحه وبي تنظيم ميشند . برخي توسط كليدهايي كه روي خود مودم روتر هست تنظيم ميشند و در نهايت برخي از مودم روترها صرفا از طرف مخابرات از راه دور تنظيم ميشند و تنظيم آنها در دست كاربر نيست .
براي اتصال خط تلفن و كابل شبكه روي مودم روتر اينترفيسهاي مشخصي وجود داره كه كاملا واضح هستند .

3- هرگاه يك كامپيوتر به هر دليلي بخواد كاري انجام بده كه نياز به بيش از يك اينترفيس شبكه اي هست حداقل از دو كارت شبكه استفاده ميشه . مثلا در يك شبكه يك كامپيوتر بخواد NAT انجام بده و يا اينكه كامپيوتر بخواد همزمان دو محدوده مختلف آدرس IP راببينه و شبيه روتر مسيريابي بينشون انجام بده و موارد مشابه ديگه.

4- مودمهاي DSL مدولاسيوني كاملا متفاوت با مودمهاي معمولي انجام ميدند ، به صورتيكه اين مودمها از محدوده بالاي فركانسي سيمهاي مسي خطوط تلفن كه آزاد هستند و صوت تلفن بر روي آن قرار نميگيره استفاده ميكنند و ديتاي دريافتي از كامپيوتر را در اين محدوده مدوله ميكنند تا حتي همزمان صوت و ديتا بر روي سيم مسي قادر به انتقال باشند . به دليل اينكه اين سيم مسي به طور دائم بين كاربر و مركز تلفن برقرار هست پس انتقال ديتا به طور دائم امكان پذيره و مستقل از شماره گيري تلفن و انتقال صوت ميباشد. به تعبير ديگه در اينجا هيچ نيازي به شماره گيري براي انتقال ديتا نيست.

5- كامپيوترهاي شبكه شما به دو صورت ميتونند با اينترنت تبادل اطلاعات داشته باشند :
حالت اول اينه كه شما به تعداد كامپيوترهاتون آدرس IP معتبر اينترنتي داشته باشيد و اين IP ها را به كامپيوترهاتون تخصيص بديد تا قادر به كار با اينترنت بشند.
حالت دوم اينه كه شما به كامپيوترهاتون آدرسهاي IP خصوصي (غير معتبر اينترنتي ) بديد و سپس بر روي كامپيوتري كه دو كارت شبكه داره و يا بر روي روتر عمل NAT را انجام بديد تا اين آدرسها به آدرسي معتبر در اينترنت ترجمه شده و مسيريابي بشند.

hoorinami

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
من حوری هستم
تعجب میکنید؟ایا مدیریت شبکه برای زنان جرم است؟آنهم مدیریت یک شبکه کوچک.
شما خودتان از کجا شروع کرده اید. من سال اول دانشگاه هستم و در رشته کامپیوتر (نرم افزار)تحصیل میکنم و در کنار ان در یک سازمان خصوصی به کار مشغول شده ام .
البته از دوستانی که صادقانه به سوال من پاسخ داده اند سپاسگذاری میکنم .و اما ............
1 - در این شبکه 3 نوع کارت شبکه به کار رفته است.900 CNET + REAL TECH + SIS که کارتهای SIS همه غیر فعالند.
2 -مدل مودم / روترNJSVT است . جهت اطلاع دوستی که مدل ان را خواسته بود.
3 -هر چند زیر علامت ضربدر قرمز نوشته شده NETWORK CABLE UNPLUGGED ولی من یک کیس دیگر با کارت شبکهCNET را جای یکی از این کیسهاقرار دادم
بخوبی جواب داد.
4 - من ویندوز 2 تا از کامپیوترهایی راکه کارت انها غیر فعال بود دوباره نصب کردم باز هم ضربدر قرمز لعنتی بود.
دوستان لطفا راهنمایی کنند.

بالا