آژانس هواپیمایی
tanki

به هوش باشیم ، موج چهارم در راه است

شروع موضوع توسط alireza sh ‏28 جولای 2007 در انجمن علم و دانش

 1. alireza sh

  alireza sh مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏2 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  2,668
  تشکر شده:
  68
  محل سکونت:
  نصف جهان
  با سلام

  آنچه میخوانید سخنرانی های دکتر علی اکبر جلالی شاهکویی ، استاد دانشگاه ویرجینیا و تئوریسین نظریه موج چهارم میباشد .


  به هوش باشيم، موج چهارم، عصر مجازي در راه است!

  علي‌اكبر جلالي
  دانشگاه ويرجيناي غربي
  23 اكتبر 2002


  دكتر علي‌اكبر جلالي استاد دانشگاه علم و صنعت ايران و از فعالان عرصه توسعه فناوري اطلاعات كشور، در سال 1994 در سميناري كه تحت عنوان معرفي ويندوز 95 در محل سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران برگزار شده بود براي اولين بار، موضوع موج چهارم را مطرح كردند. كساني كه با روحيه دكتر جلالي آشنايي دارند مي‌دانند كه ايشان همواره به جلو مي‌انديشند و تحقيقات ايشان آينده را هدف گرفته است. پروژه‌هاي ملي اولين روستاي اينترنتي ايران در شاهكوه، اولين شهر الكترونيكي و اينترنتي ايران در جزيره كيش و طراحي اولين مركز جامع خدمات اينترنتي ايران، ASP نمونه‌هاي مشخصي از اين ادعا مي‌باشند. ايشان معتقد هستند كه براي موفقيت در جهان پيچيده امروز و ايجاد كار، تلاش و انگيزه، اطلاع و شناخت از موقعيت جهان آينده لازم است.

  دكتر جلالي تجربيات گذشته‌ و تحولات فناوري موجود را بستري براي تشخيص فرصتهاي بعدي در جهان مي‌دانند. به همين جهت ايشان اصرار دارند ما نيز با درس گرفتن از تجربيات گذشتگان و بكارگيري امكاناتي كه فناوريهاي جديد بوجود آورده‌اند تغييرات اساسي در جهان آينده را پيش‌بيني كنيم. اين اقدام باعث مي‌شود تا فرصت تجزيه و تحليل پديده‌هاي جديد را قبل از ورودشان به جامعه را داشته باشيم و بتوانيم تاثيرات اجتماعي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي آن پديده‌هاي نوين را ارزيابي نموده و آمادگي پذيرش آنها را داشته باشيم. توجه به اين ديدگاه مي‌تواند كمك نمايد تا ما را از يك روش سنتي، كه همواره به دنبال تعديل و يا برخورد با هر پديده جديد، بخصوص در بخش فناوريهاي صنعتي بود‌ه‌ايم، خارج و به كشوري پيشرو در پذيرش تغيير و تحولات نوين كه بيشترين تاثيرات مثبت اقتصادي را در آغاز ورود دارند تبديل كند.


  با اين ديدگاه، از سال 1994 تا كنون دكتر جلالي بيش از 600 سخنراني علمي در مجامع علمي داخل و خارج كشور، رسانه‌هاي گروهي، راديو و تلويزيون ارائه نموده است كه در بيشتر آنها توجه مخاطبين را به آينده‌نگري و سرمايه‌گذاري بيشتر براي آينده تشويق نموده و از موج چهارم، عصر مجازي، به عنوان تغيير اساسي جهان آينده ياد كرده‌اند. آخرين سخنراني دكتر جلالي در اين زمينه در دانشگاه ويرجينايي غربي در روز 23 اكتبر 2002 ميلادي تحت عنوان آموزش در موج چهارم بوده است. نظر به اهميت موضوع سخنراني و استقبال دانشگاهيان از اينگونه مباحث سايت ITiran با ايشان مصاحبه‌اي انجام داده است كه اميدواريم مورد استفاده علاقمندان قرار گيرد.

  سئوال: در ابتدا از وقتي كه براي انجام اين مصاحبه به ما داده‌ايد تشكر مي‌كنيم. با توجه به اينكه اغلب افرادي كه در زمينهIT فعال و علاقمند هستند شما را مي‌شناسند، از معرفي شما صرفنظر كرده و مستقيماْ وارد اصل سئوال مي‌شويم. اين عصر مجازي و يا تغيير بزرگي كه تحت عنوان موج چهارم مطرح مي‌نماييد و اينقدر اصرار به معرفي آن داريد چيست؟ چرا اهميت دارد؟ آيا براي كشوري مانند ايران كه هنوز موج سوم را هم درك نكرده معرفي موج چهارم و توجه به آينده مزايايي دارد؟


  جواب: اولا از شما سپاسگزارم تا فرصت جديدي بوجود آورديد تا بتوانم بحث جديدي را خدمت دوستان علاقمند به توسعه فناوري اطلاعات داشته باشم. توجه به اينگونه مباحث قطعاْ براي آينده همه ما مفيد خواهد بود و اميدوارم ساير دوستان هم نظرات خود را در زمينه اين موضوع بدهند تا انشاءالله از مرحله حرف خارج شويم و آنرا تحت عنوان يك پروژه ملي دنبال كنيم.

  آقاي انيشتن فرموده‌اند كه تخيل اهميت بيشتري از دانش دارد (Imagination is more important than knowledge).

  شايد اگر تخيل و هوس نبود امروز اختراعات بزرگي مانند هواپيما، قطار، ليزر، ماهواره، راديو، تلويزيون، رايانه، اينترنت و دهها اختراع متنوع ديگر كه زندگي بشر را تغير داده و راحتي و رفاه را به همراه آورده را در اختيار نداشتيم. تمام اختراعات مهم كه باعث تحولات سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بزرگي در جوامع شده‌اند نتيجه همين تخيلات و هوسها همراه با بكارگيري دانش و تجربه نوانديشان و فرهيختگان دنياي علم و دانش بوده است. البته نقش نويسندگان داستانهاي تخيلي كه عموماْ به آينده توجه داشته‌اند نيز در توليد اختراعات و تغير جوامع موثر بوده است.


  بعضي از اختراعات و نظريه‌ها دامنه محدودي دارند و بعضاْ نظراتي مانند نظريه آقاي تافلر دامنه وسيعتري را مي‌پوشانند. وقتي آقاي تافلر در كتاب موج سوم، عصر اطلاعات و دانش را در زمان اوج قدرت عصر صنعت به عنوان موج جديد مطرح كردند و آنرا تغير اساسي جهان دانستند كسي فكر دولت الكترونيكي، آموزش الكترونيكي، تجارت الكترونيكي، بانكداري الكترونيكي و ايجاد ميليونها شغل جديد در اين زمينه را نداشت.

  اما زمان نشان داد كه توسعه فناوريهاي اطلاعات از تخيل آقاي تافلر هم پا فراتر گذاشت و جهان را در عصر نويني قرار داد كه در آن تحولات عظيمي در حال انجام است.

  مسلماْ عصر دانش يا عصر اطلاعات كه يكي از نمادهاي فيزيكي آن اينترنت است بسرعت در حال گسترش مي‌باشد و پتانسيلهاي نهفته در آن هنوز در اختيار بشر امروزين قرار نگرفته است و از آنچه وجود دارد نيز به نحو بهينه‌اي استفاده نمي‌شود. با كمي كنكاش در توانمندي اينترنت متوجه مي‌شويم كه همين پديده به تنهايي قادر خواهد بود تا جهان را به سمت ثبات و عدل مناسبي از نظر توليد، توزيع و استفاده از اطلاعات كه ارزشهاي مادي و معنوي جوامع در آنها نهفته است رهنمود نمايد. متاسفانه نا‌عدالتي اقتصادي فعلي حاكم بر جهان از يكسو و سرعت رشد تحولات فناوريهاي جديد از سوي ديگر بقدري زياد است كه انسان قادر به تشخيص پتانسيلهاي نهفته در اينترنت و امكانات مناسب موجود در دست بشر نمي‌باشد و به همين دليل با وجود اين امكانات مناسب جامعه جهاني شرايط خوبي را از نظر اقتصادي، رفاه و عدالت ندارد.

  خيلي‌ها كه موج سوم را نشناخته‌اند و يا به تئوري موج اعتقادي ندارند، شنيدن موج چهارم و پذيرش عصر مجازي برايشان دشوار خواهد بود.

  اما فعلا چه كسي بپذيرد يا نپذيرد واقعيت آن است كه در جامعه اطلاعاتي و عصر دانش بسر مي‌بريم و توسعه كمي و كيفي اين موج جديد ما را به سمت ديدگاه جديدي كه موج بعدي يا عصر مجازي است رهنمود مي‌كند. تحول مجازي حاصل از عصر مجازي تمام امور مربوط به انسان متمدن فردا را تحت تاثير قرار مي‌دهد و اين تاثير هزاران برابر بيشتر از تاثيرات موج سوم كه توانسته تحولات عظيمي تا كنون بوجود آورد خواهد بود.
   
 2. alireza sh

  alireza sh مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏2 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  2,668
  تشکر شده:
  68
  محل سکونت:
  نصف جهان
  موج چهارم در حقيقت فرم توسعه يافته عصر اطلاعات و دانش است كه ديگر مشكل عمده بشر در زمينه تامين معاش، تهيه ابزار و دسترسي به دانش و اطلاعات حل شده است و نياز به تغير و تحول بزرگتري در جامعه بوجود آمده است. با شروع موج چهارم، بشر جامعه جديد و عصر نويني را آغاز خواهد كرد كه اكثر امور در آن جامعه بصورت مجازي خواهند بود، اين عصر جديد بنام عصر مجازي شناخته خواهد ‌شود.


  در عصر مجازي بيشتر امور بشر بصورت غير فيزيكي قابل انجام است، مثلا براي خريد از فروشگاهي دوردست و حتي در كشوري ديگر نياز به حضور فيزيكي خريدار و فروشنده در يك مكان ثابت نيست، براي آموختن دانش، نياز به رفتن به مدارس سنتي و يا دانشگاه‌هايي مانند دانشگاه‌هاي فعلي نخواهد بود، يك استاد در آن واحد مي‌تواند در منزل دانشجو و در دهها كشور و مكان ديگر آموزش مجازي دهد! اين حضور بقدري طبيعي خواهد بود كه دانشجو حضور استاد را در منزلش درك مي‌كند و احساس تخيلي حقيقي در دانشجو بوجود مي‌آيد.


  پول فيزيكي وجود نخواهد داشت، دوربينهاي مخصوصي كه به سيستم فتومتريك مجهز هستند از روي قرنيه چشم افراد را شناسائي مي‌كنند و لذا نياز به داشتن كارت شناسائي و كارت اعتباري نيز نخواهد بود و بصورت خودكار بسياري از مسائل روزمره امروزين بشر انجام مي‌شود. بازرگاني مجازي رونق زيادي خواهد يافت و امكان عرضه كالا در هر زمان و در هر كجا در اولين فرصت ممكن امكانپذير خواهد شد. توليد انبوه محدود مي‌شود و توليد كالاهاي غير فيزيكي افزايش چشم‌گيري خواهند يافت. از جمله كالاهاي غير فيزيكي فروش اطلاعات، موسيقي و فيلم هستند كه هم اكنون بخش بزرگي از درآمد دولت آمريكا از همين كالاهاي غير فيزيكي مي‌باشد.


  در عصر مجازي، تمام اموري كه اينروزها با پيشوند e مطرح مي‌شوند داراي پسوند مجازي خواهد شد. مثلاْ بانكداري مجازي جايگزين بانكداري الكترونيكي، پول مجازي جايگزين پول الكترونيكي، بازرگاني مجازي جايگزين بازرگاني الكترونيكي، آموزش مجازي جايگزين آموزش الكترونيكي و نهايتا دولت مجازي جايگزين دولت الكترونيكي كه در موج سوم مطرح شده‌اند خواهند شد. هزارن شغل جديد مجازي جايگزين شغلهاي سنتي و الكترونيكي امروزه خواهند شد و تعداد مشاغل مورد نياز بيشتر از جمعيت روي كره زمين خواهد شد. نتيجه ابتدايي اين تحول آن است كه فردگرائي و ديكتاتوري از جوامع حذف، و كار گروهي و تفكر جمعي كه از طريق رسانه‌اي مانند وب امروزين سازماندهي خواهد شد جايگزين مي‌شود. دانش‌محوري اساس اداره جوامع مجازي خواهد شد، و آموزش در طول عمر به عنوان اولين نياز اوليه بشر مطرح خواهد شد و تقريباْ تمام امور اداره جوامع امروزي تغير خواهد كرد و جهان جديدي جايگزين جهان فعلي مي‌شود كه در آن امكان انجام عدالت و داشتن رفاه بيشتر براي همه فراهم مي‌باشد. در عصر مجازي تغييرات اساسي در رفتار بشر بوجود خواهد آمد و بعضي از صفتهاي بد مانند دروغگويي، كلاه برداري، قتل و غارت و تجاوز به حقوق ديگران و امثال آن به دليل علني بودن همه امور بشر از جامعه رخت خواهد بست و همه امور بشر قابل روئويت و پيگيري خواهيد بود.

  مردم در جهان مجازي فرصت شناخت بهتري از جهان و فلسفه وجودي انسان خواهند داشت و به نحو بهتري تربيت خواهند شد و چون از نظر تئوري در عصر مجازي مشكلات معيشتي، و تهيه ابزاركار و دانش و اطلاعات وجود ندارد، توجه به مسائل معنوي و مذهب افزايش خواهد يافت.


  اما بعد از اين مقدمه طولاني در پاسخ سئوال شما كه چرا پيش بيني جهان آينده و عصر جديد مهم است به ذكر چند مثال مي‌پردازم. ايالت كاليفرنيا در آمريكا جزء اولين ايالتي در آمريكا بود كه مسئله توسعه فناوري اطلاعات را پس از مطرح شدن جدي گرفت و سرمايه‌گذاري مناسبي در اين خصوص نمود و به همين دليل به بيشترين سود در اين زمينه دست يافت. در همان زمان ايالت ويرجيناي غربي توجه ويژه‌اي به اين پديده نشان نداد و از نظر اقتصادي متضرر شد و ايالت 50 ام آمريكا از نظر اقتصادي قرار گرفت. كشوري مانند هندوستان هدف را شناخت و در اين زمينه بسيار موفق عمل كرده است.

  كره جنوبي نيز در اين زمينه‌ها خيلي با دقت عمل مي‌كند. سرمايه گذاري 5 ميلياري كره جنوبي در نانوتكنولوژي بخشي از ديدگاه آرماني و نگاه به آينده آنها را نشان مي‌دهد. غير از تجربيات موجود جهان كه تعدادشان بسيار زياد است اگر بصورت طبيعي هم به موضوع بينديشيم به واقعيت انديشه عصر مجازي خواهيم رسيد. به عنوان مثال اگر شما بدانيد كه در يكي از مناطق اطراف تهران قرار است شهرك و يا كارخانه‌اي زده شود، به آينده آن توجه داريد و بر آن اساس، احتمالا علاقمند به سرمايه گزاري در آنجا مي‌شويد. معمولا مردم عادي نيز در خريد املاك آينده و موقعيت زمين يا ملك را در نظر مي‌گيرند. اين اقدام كار درستي است كه براي آينده خود برنامه‌ريزي مي‌كنند. براي جامعه بزرگتر هم ما بايد همينكار را بكنيم و همين انديشه را توسعه دهيم. البته عصر مجازي تغيرات شگرفي را بوجود مي‌آورد كه اينروزها تشخيص همه اتفاقاتي كه خواهد افتاد و حتي تخيل در بعضي از آن امور هم مشكل است، اما واقعيتي است كه دارد اتفاق مي‌افتد و دانشمندان جهان به آن اعتراف دارند و به همين علت اينگونه مسائل و مباحث بصورت جدي‌تري در حال مطرح شدن مي‌باشند.
   
 3. alireza sh

  alireza sh مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏2 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  2,668
  تشکر شده:
  68
  محل سکونت:
  نصف جهان
  براي كشوري مانند ايران كه بنظر بنده هنوز در وسطهاي موج دوم قرار دارد و موج سوم را هم جذب و درك نكرده است، اطلاع از تغير جهان به سوي عصر مجازي بسيار با اهميت مي‌باشد. شايد مسئولين اداره كشور با اطلاع از اتفاق عصر مجازي به بحراني بودن وضعيت كشورمان در اين زمينه پي‌ببرند و با حركت پرشتاب، توسعه فناوري اطلاعات و وارد شدن به موج سوم را در اولويت كارهاي خود قرار دهند. از طرف ديگر اينجانب اميدوارم با جا انداختن انديشه موج چهارم بتوانيم برنامه‌اي پرشي براي عبور سريع از موج سوم و رسيدم به موج چهارم را تدارك نماييم. در صورت موفقيت در چنين برنامه‌اي مي‌توانيم بخشي از عقب ماندگي را جبران و حتي از بسياري از كشورهايي كه هنوز با اين مفاهيم آشنايي ندارند جلو افتاد.
   
 4. alireza sh

  alireza sh مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏2 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  2,668
  تشکر شده:
  68
  محل سکونت:
  نصف جهان
  سئوال: براي رسيدن به عصر مجازي چه مشكلاتي وجود دارد؟ آيا مي‌توانيد بگوييد اين موج كي شروع مي‌شود و تا چه وقت ديگر در اين عصر قرار خواهيم گرفت؟


  جواب: يكي از مشكلات موجود بنظر من مشكل رواني بشر است كه در مقابل تغير عموماْ واكنش منفي نشان مي‌دهد.

  اين واكنش همين حالا هم مشكلاتي را در جهان بوجود آورده است و مربوط به يك كشور خاص هم نيست. مثلا در كشور آمريكا، تكنولوژي بسيار جلوتر از سواد عمومي جامعه به جلو مي‌رود، يعني مردم آمريكا با وجوديكه ابزارهاي مناسبي در اختيار دارند از آنها استفاده مناسب نمي‌كنند. در حقيقت سيستم آموزشي آمريكا عقبتر از تحولات تكنولوژيكي حركت مي‌كند، لذا آنها برنامه آموزشهاي عمومي در معرفي حتي تكنولوژيهاي موجود را هم نداراند، براي همين در حالي كه 70 درصد مردم آمريكا امكان دسترسي به شبكه‌هاي با پهناي باند زياد را هم اكنون دارندو تا پايان سال اين امكانات براي 90 درصد آنها فراهم است، فقط 9 درصد مردم آنهم با ضريب پايين از اين شبكه استفاده مي‌كنند.

  لذا مي‌بينيم آموزش و ايجاد فرهنگ يكي از مسائل مهم در توسعه فناوري اطلاعات مي‌باشد كه بايد مشكلات مرتبط با آن شناخته و حل شود. مشكل بعدي حتي در كشورهاي توسعه يافته، مربوط به افراد سالخورده، و مسئولين سابقه‌دار كه تجربيات سنتي را با خود دارند وتسليم فناوري‌هاي نوين نمي‌شوند و در مقابل تغير مي‌ايستند و مراحل توسعه را با تاخير مواجه مي‌سازند مي‌شود. در جوامع سنتي و عقب افتاده اين وضع به مراتب بدتر است و عدم اطلاع حاكمان دولتها از مزاياي اين پديده‌ها سبب تاخير در توسعه دانش و رشد اقتصادي در آن جوامع مي‌شود. از اينگونه اشكالات و مسائل در طول تاريخ بشر فراوان ديده شده و اين مشكلات ادامه هم خواهد داشت. وظيفه دانشمندان و محققين است كه اينگونه مسائل را در جامعه مطرح و در حد توان از مسئولين بخواهند تا استفاده از آنها را در جامعه عملي سازند.
   
 5. alireza sh

  alireza sh مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏2 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  2,668
  تشکر شده:
  68
  محل سکونت:
  نصف جهان
  اما اجازه دهيد در اين قسمت به تاريخچه‌اي از تغيرات اساسي كه ما آنرا تحت عنوان موج در تاريخ بشر مطرح مي‌كنيم بپردازم.


  همانطور كه مي‌دانيد اولين اختراع بشر آتش بوده است كه تقريبا چهار ميليون سال قبل از ميلاد حضرت مسيح شناخته شد. 2500 سال بعد بشر موفق به اختراع دوم خود كه ابزار بود شده است. فاصله‌ بين دو اختراع نشان از بدوي بودن بشر اوليه دارد. بعدها اختراعات جديدتري به تنواب رشد و تمدن بشر بوجود آمد تا اينكه زمينه تغير اساسي يعني موج اول فراهم شد و جامعه كشاورزي شكل گرفت.

  جمعيت جهان در سالهاي قبل از ميلاد حضرت مسيح بسيار كم بود و حتي هزار سال بعد از ميلاد آن حضرت به 300 ميليون نفر رسيد. اولين تغير در جامعه انساني كه به موج اول يا جامعه كشاورزي و يا عصر كشاورزي لقب يافته است قبل از ميلاد حضرت مسيح شروع شده و عمري 29500 ساله‌اي داشته است. هدف از ايجاد اين موج حل مشكلات معيشتي و غذايي بشر آن زمان بوده است.

  اما بعد از ايجاد موج اول و گذشت تقريباْ سه هزاره از آن موج بعدي كه انقلاب صنعتي بود آغاز شد. هدف از موج دوم يعني عصر صنعت يا انقلاب صنعتي توليد مواد و ابزار كار بوده است. در موج اول كه نيروي كار متكي بر بازوان افراد بود از پس مشكلات بزرگ برنمي‌آمد و نياز جديدي در جامعه بوجود آمد كه تغيرات اساسي را مي‌طلبيد. عمر موج دوم هم كه دوران موفقي را سپري كرده است به 500 سال مي‌رسد و دوران آن از نظر تئوري سپري شده است. با اين وجود متاسفانه بسياري از كشورهاي جهان كه نتوانسته‌اند توسعه موفقي را در طول انقلاب صنعتي بگذرانند هنوز در اين عصر صنعتي بسر مي‌برند و درگير رفع مشكلات خود از طريق توسعه و بكارگيري صنعت هستند. در موج دوم بشر موفقيتهاي شگرفي بدست آورد و اختراعات مهمي در اين عصر در خدمت بشر قرار گرفت و باعث شد تا وضعيت آموزش، بهداشت، اقتصاد و فرهنگ جوامع نسبت به جامعه كشاورزي شكل بهتري بگيرد و توسعه كمي و كيفي خوبي داشته باشد. يكي از تاثيرات مهم اين موج افزايش جمعيت جهان همراه با رفاه بيشتر و جلوگيري از مرگ و مير زياد مردم بوده است كه سابقاْ در اثر وبا، بيماريهاي فراگير، بلاهاي آسماني و امثال آن جان خود را از دست مي‌دادند. اختراعات در صد سال پاياني موج سوم و بخصوص از سال 1900 ميلادي به بعد باعث تغيرات وسيعي در مشاغل گرديد و مشاغل كشاورزي كه تا آن زمان تقريباْ 90% كل مشاغل را شامل مي‌شد را چنان تغير داد كه در بعضي از كشورها مانند ايران اين تعداد مشاغل كشاورزي به 17% و در كشورهاي توسعه يافته به 4 تا 7% رسيده است. در هر صورت اختراعات مهمي مانند ماشين بخار، راه‌آهن، هواپيما، تلفن، برق، راديو، تلويزيون، پلاستيك، ترانزيستور و دهها اختراع ديگر به همراه ايجاد سازمانها و تشكيلات مدني و موسسات آموزشي بستري فراهم نمود تا انسان بتواند به اهداف موج دوم كه تهيه ابزاركار بود دست پيدا كند و مشكلات موج اول را برطرف نمايد.

  در موج دوم نيازهاي جديدي ديده شد كه ديگر امكان حل آن با ديدگاه قبلي امكانپذير نبود. بعد از اختراع رايانه و سرعت توسعه مخابرات و ارتباطات بشر نياز به تغير جديدي را درك نمود و آن چيزي جز دسترسي به اطلاعات و دانش نبود. هدف از موج سوم دسترسي به اطلاعات و دانش با استفاده از ابزار فناوري اطلاعات مانند رايانه، شبكه‌هاي متنوع محلي و جهاني و اينترنت به همراه توسعه نرم‌افزارها و سخت افزارهاي مورد نياز عصر اطلاعات بوده است. عمر موج سوم كه آنرا عصر دانش و بعضاْ جامعه اطلاعاتي مي‌گويند نزديك به 50 سال مي‌باشد.
   
 6. alireza sh

  alireza sh مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏2 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  2,668
  تشکر شده:
  68
  محل سکونت:
  نصف جهان
  همانظور كه ملاحظه مي‌شود نياز به تغييرات از مقطعي به مقطع بعدي و از موجي به موج بعدي با هدف بوده است و طول عمر ماندگاري آن بستگي به سرعت رسيدن به اهداف آن موج داشته است. به عنوان مثال موج سوم براي آن بوجود آمد كه با توسعه صنعت در موج دوم، نياز بود اطلاعات بيشتري از نقطه‌اي به نقطه ديگر منتقل شود و بشر نياز بيشتري به دانش داشت و لذا توليد، توزيع و استفاده از اطلاعات محور اين تغيير قرار گرفت و اينترنت و رايانه براي اين خدمت بكار گرفته شدند كه توسعه آنها همچنان به جلو مي‌رود. با توجه به اهميت و سرعت زياد توسعه موج سوم بعضي‌ از دانشمندان فكر مي‌كردند كه اين تغير اساسي براي ساليان درازي دوام خواهد داشت. اما رشد فوق‌العاده فناوري و حضور فناوريهاي جديدي مانند اينفوتكنولوژي (فناوري اطلاعات)، نانوتكنولوژي، بيوتكنولوژي و توانايي بشر در تسلط مطلق بر اتم باعث شد تا اين مرحله با شتاب بيشتري به جلو برود و انتظار جديدي در حال شكل‌گيري شود. البته براي گذر از موج سوم و رسيدن به موج چهارم مشكلات زيادي وجود دارد كه يكي ديگر از آنها پديده جديد فاصله ديجيتالي بين كشورها مي‌باشد. اين مشكل در جاي خود مهم مي‌باشد و در صورت عدم توجه به آن مشكلات بزرگي را براي جهان بوجود خواهد آورد و احتمالا از شتاب فوق‌العاده توسعه فناوري اطلاعات خواهد كاست. ورشكستگي شركتهاي رايانه‌اي، مخابراطي و دات كام (.COM).

  يكي از اين نشانه‌ها مي‌باشد. فاصله ديجيتالي نمادي از بي عدالتي در جهان را به رخ خواهد كشيد و زمينه جنگهاي ناخواسته‌‌اي را ممكن است تحميل نمايد.

  براي تشخيص فاصله ديجيتالي فقط به اين نكته توجه شود كه در زمان انجام اين مصاحبه حجم اطلاعاتي كه بين اروپا و آمريكا جابجا مي‌شود حدودآ 162 گيگا بيت در ثانيه و مجموعه اطلاعات جابجا شده بين خاورميانه و آمريكا 0.7 گيگا بيت در ثانيه است. همين مثال به تنهاي فاصله ديجتالي بين اروپا و خاورميانه را از نظر دسترسي به اطلاعات 231 برابر نشان مي‌دهد. به عنوان مثالي ديگر، تعداد كاربران اينترنت در كشور ما 7/1 ميليون نفر و در كشور كره جنوبي 27 ميليون نفر است. با احتساب جمعيت و در نظر گرفتن ظريب نفوذ اينترنت در كره جنوبي كه نزديك به 42 درصد و در كشور ما 5/2 درصد است، حداقل فاصله ديجيتالي ما با آنها حدود 30 برابر مي‌باشد. در چنين شرايطي قطعاْ مشخص مي‌شود كه براي رسيدن به جامعه مجازي ايده‌ال هنوز راه طولاني در پيش داريم، اما با بررسي‌هاي فني كه احتمالاْ در همين مصاحبه به بخشي از آنها خواهيم پرداخت معلوم مي‌شود كه تغير اساسي، بدون توجه به تاخير بخشي از جهان بوجود خواهد آمد و تا دو دهه ديگر براي قسمتهايي از جهان توسعه يافته، عصر مجازي يا جامعه مجازي قابل لمس خواهد بود. مشكلات سر راه رسيدن به تغيرات اساسي عموماْ انساني هستند و اگر بدون توجه به ظرفيت تغيير در انسان اين فناوريها به جلو برود ممكن است خسارات ناشناخته‌اي داشته باشد و بشريت را تهديد كند و لذا بايد با دقت و آگاهي از فضاي موجود گام به جلو گذاشت. در هرصورت بنده فكر مي‌كنم تا 20 سال آينده ما در عصر مجازي يا چهارمين مقطع تحول اساسي تاريخ بشر كه موج چهارم آنرا مي‌ناميم قرار خواهيم گرفت.
   
 7. خرید بیت کوین
 8. alireza sh

  alireza sh مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏2 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  2,668
  تشکر شده:
  68
  محل سکونت:
  نصف جهان
  ادامه دارد .....
   
 9. bloody

  bloody کاربر فعال علم و دانش کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏19 آپریل 2007
  نوشته ها:
  1,226
  تشکر شده:
  13
  محل سکونت:
  IRAN
  خیلی جالب بود دست شما درد نکنه!
  البته به نظر من وقتی دکتر داره راجع به آینده صحبت میکنه یکم زیادی ایده ال فکر میکنه و پیوند عجیب غریبی بین موج چهارم و صفات انسانی برقرار میکنه.
  منتظر ادامه گفتگو هستم...
   
 10. alireza sh

  alireza sh مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏2 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  2,668
  تشکر شده:
  68
  محل سکونت:
  نصف جهان
  بله ، نکته جالب همینجاست . در شرایطی که همه فکر میکنند جامعه بشری داره رو به نابودی میره ...
   
 11. bloody

  bloody کاربر فعال علم و دانش کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏19 آپریل 2007
  نوشته ها:
  1,226
  تشکر شده:
  13
  محل سکونت:
  IRAN
  علي آقا چي شد؟من هنوز منتظرم[​IMG]
   
 12. stefan

  stefan Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏17 آپریل 2006
  نوشته ها:
  430
  تشکر شده:
  178
  خیلی جالب بود.

  من از مصاحبه ها و مقاله های این شکلی که اطلاعات رو مثل هولو در اختیار میذارن خیلی خوشم میاد.:D
   
 13. alireza sh

  alireza sh مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏2 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  2,668
  تشکر شده:
  68
  محل سکونت:
  نصف جهان
  چشم ، به زودی بخش بعدی را هم پست میکنم
   
 14. amin007110

  amin007110 کاربر فعال نرم افزار کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏8 مارس 2004
  نوشته ها:
  3,692
  تشکر شده:
  36
  محل سکونت:
  No.20, Esfahan, Iran
  بد نيست يه خلاصه اي از مباحث مربوط به موج سوم هم بذاری.
   
avanak همکاری در فروش عسل طبیعی و گرده گل ایرانیتبلیغات در گوگل