برگزیده های پرشین تولز

بیماری فجیع پاساژ «علاءالدین» را چه کسی درمان می‌کند؟

karafarin

Registered User
تاریخ عضویت
23 فوریه 2008
نوشته‌ها
965
لایک‌ها
266
حتما گذ‌ر شما نیز گاهی به پاساژ معروف علاء‌الدین افتاده است. بلی! پاساژ علاء‌الدین بورس فروش گوشی‌های هوشمند و تبلت و لوازم جانبی، واقع در خیابان جمهوری اسلامی شهر تهران. پاساژی که اکنون مدت مدیدی است بیمار شده و بیماری خود را به اطرافش نیز‌ داده است.
به گزارش «تابناک»، اگر برای خرید گوشی هوشمند گذرتان به این پاساژ افتاده باشد،‌ می‌توانید به سادگی حدس بزنید‌ ما از چه بیماری سخن می‌‌گوییم؛ اتفاقی که برای بسیاری از مشتریان این پاساژ هر روزه و بارها رخ می‌دهد و به احتمال بسیار ‌برای شما نیز رخ داده است.

بنا بر این گزارش، پاساژ علاءالدین اکنون برای بسیاری از مشتریان موبایل در سراسر کشور به عنوان بورس اصلی بازار موبایل و تبلت شناخته می‌شود. گذری کوتاه به این پاساژ به خوبی نشان می‌دهد که از همه قشر و از همه جای ایران برای خرید گوشی هوشمند و تبلت به این پاساژ ‌می‌‌روند. شاید هر روزه بیش از دو هزار تن. شلوغی پاساژ این روز‌ها به دلیل استقبال مشتریان و تنوع کم نظیر دستگاه‌های هوشمند بیش از همیشه هم شده است.
414330_501.jpg


یکی از اصلی‌ترین دلایل مشتریان اما برای مراجعه به این پاساژ این است که معمولا می‌توان گوشی یا تبلت مورد نظر را با بهایی پایین‌تر از سایر مراکز تهیه کرد. از سویی، اگر دنبال یک برند یا مدل خاص باشید، این مدل یا برند در این پاساژ با احتمال بیشتری وجود خواهد داشت.

این موضوع البته از یک نگاه درست است. به هر حال و بر پایه منطق در بورس و بازار اصلی یک محصول، امکان خرید آن محصول با بهایی پایین‌تر بسیار منطقی و محتمل است و همچنین یافتن اجناس نادر نیز در بازار اصلی ممکن‌تر؛ اما آیا به راستی علاءالدین یک بازار و بورس اصلی، شفاف و بر اساس منطق است؟

بگذارید اول از هر چیز با نحوه برخورد فروشندگان در بازار اصلی هوشمندجات ایران شروع کنیم. متأسفانه بیشتر فروشندگان در این پاساژ گویا اساسا دانشی نسبت به مشتری مداری که از اولین و ساده‌ترین اصول کسب و کار آن هم در حوزه خدمات است، ندارند.
414331_673.jpg


دیدگاه «کاسبی» در این بازار به شدت از سوی فروشندگان نهادینه شده و همه چیز دیگر از جمله احترام به مشتریان تحت‌الشعاع این «کاسبی» قرار گرفته است؛ دیدگاهی که اساسا هیچ سنخیتی با محصولی که در آن به فروش می‌رسد، ندارد. مشتری از آغاز ورود به این پاساژ با این موضوع روبه‌رو می‌شود که فروشندگان چندان حوصله ندارند و اگر پای پول در میان نباشد، کمترین ارزشی برای فروشندگان ندارد!

موضوع دوم بد‌اخلاقی‌هایی است که در این ساختمان چند طبقه گویا دیگر عادی شده است. این بد‌اخلاقی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها از درگیری‌های فیزیکی هر چند روز یک بار بین فروشندگان با خود یا مشریان یا مشتریان با هم شروع می‌شود و تا غل و غش در معامله هم پیش می‌رود.

بگذارید روشن‌تر صحبت کنیم. از نظر ما لقب پاساژ علاءالدین را باید پاساژی گذاشت که ‌کسی از آن بدون برنامه بیرون نمی‌آید! قطعا متوجه منظور ما هستید. هر روزه مشتریان بارها و به دلیل ناآگاهی و سواد ناکافی در این بازار از سوی فروشندگان فریب می‌خورند.
414332_452.jpg

اشاره کردیم که گفته می‌شود در این پاساژ می‌توان گوشی مورد نظر خود را با بهایی کمتر پیدا کرد؛ اما داستان از چه قرار است؟ یکی از مشتریان ـ که متأسفانه فرد مطلعی نبوده است ـ برای خرید یک گوشی هوشمند به بازار علا‌ءالدین رفته بود و با کمی گشت و گذار در این پاساژ در کمال ناباوری توانسته بود گوشی مورد نظر خود را با بهایی معادل ۷۰ هزار تومان پایین‌تر از نرخ رسمی آن پیدا کند.

خوشحال از این موفقیت و هنگام پرداخت وجه، فروشنده از وی ‌پرسیده بود ‌آیا تمایل به ریختن برنامه ‌روی گوشی خود دارد یا نه. همچنین توضیح داده بود که اگر برنامه‌ها را ‌روی گوشی خود نصب نکند، امکان استفاده از برخی امکانات گوشی هوشمند را ندارد.

این مشتری نیز به دلیل ‌اطلاع ناکافی ‌خواسته بود، ‌هر برنامه‌ای که لازم است ‌روی گوشی نصب شود و در مجموع فروشنده نیز برای ‌نصب این نرم‌افزار‌ها، هزینه‌ای معادل ۱۲۰ هزار تومان از وی گرفته بود. نتیجه آنکه بهای تمام شده این گوشی برای این مشتری ۵۰ هزار تومان بیش از قیمت رسمی رقم خورد!
414333_571.jpg


یکی از همین فروشندگان که مدتی در علاءالدین «کاسبی» کرده بود، داستان‌ جالبی تعریف می‌کرد. وی می‌گفت زمانی که مشتری برای خرید گوشی هوشمند تصمیم نهایی خود را می‌گیرد، به وی برای ریختن برنامه‌ها بر روی گوشی توضیحات می‌دادیم و پس از اقناع وی، وارد مرحله دوم می‌شدیم.

اما مرحله دوم چیست؟ وی می‌گفت: به مشتری توضیح می‌دادیم که سه بسته نرم‌افزاری وجود دارد؛ اولی ساده و ۵۰ هزار تومان، دومی متوسط و ۷۰ هزار تومان و سومی کامل و ۱۰۰ هزار تومان‌ و بعد با توضیحات لازم، مشتری را قانع می‌کردیم که بسته کامل را بر روی گوشی خود نصب کند؛ اما این سه بسته با هم هیچ فرقی نداشت و ما یکسری نرم افزارهای مشخص را بر روی گوشی نصب می‌کردیم!
414334_294.jpg

اما جالب‌ترین این رویدادها دست بر قضا برای خود ما رخ داد! برای خرید یک گوشی از برندی که در خود ایران نمایندگی دارد، تعمدا به پاساژ علاءالدین رفتیم تا عملا تفاوت در نوع خرید را دریابیم. پس از گشت و گذار در بین مشتریان و مغازه‌های شلوغ در طبقه دوم این پاساژ، گوشی مورد نظر را با بهایی ‌حدود ۷۵ هزار تومان کمتر از بهای نمایندگی یافتیم.

اما در حین چک و چانه برای خر‌ید، فروشنده پرسید: راستی گوشی را چند ماهه Activate – فعال – کنم؟ پرسیدیم منظورتان چیست که توضح داد: این گوشی‌ها در مخابرات ایران رجیستر نشده ‌و باید آن‌ها را شش ماهه یا یک ساله و دو ساله رجیستر کنیم تا فعال شود.

پرسیدیم هزینه هر کدام چقدر است؟ گفت: شش ماهه ۶۵ هزار تومان، یک‌ساله ۱۰۰ هزار تومان و دو ساله ۱۵۰ هزار تومان. ما که اصل ماجرا را فهمیده بودیم، پرسیدیم: اگر نخواهیم رجیستر شود، گفت: ما گوشی Active نشده نمی‌فروشیم! از این مغازه بیرون آمدیم و داستان برای ما هنگامی جالب شد که با پرس و جو از چند مغازه دیگر فهمیدیدم که فروشندگان با هم همین ‌را ‌می‌‌گویند!

فاجعه در پاساژ علاءالدین بسیار عمیق، ساختاری و نهادینه شده است. جالب آنکه ‌کسی نیز هیچ توجهی به اجحافی که در حق مشتریان در اینجا می‌شود، ندارد! البته و متأسفانه این نکته بیش از همه ناشی از کم سوادی و بی‌اطلاعی مشتریانی است که بیشتر به این پاساژ سر می‌زنند و فروشندگان نیز از این موضوع سوء‌استفاده می‌کنند.

عمق این بیماری اخلاقی فجیع را زمانی درک می‌کنید که متوجه می‌شوید در این پاساژ رسما مافیا شکل گرفته ‌و همه فروشندگان یک رویه را در برابر فروش با هم هماهنگ کرده‌اند و برای نمونه، هیچ کس نیست که گوشی بدون برنامه و غیر Active ‌بفروشد! شما یا حتما باید برای گوشی خود برنامه بریزید و فعالش کنید و یا قید خرید گوشی را بزنید، چون هیچ کس در غیر این صورت به شما گوشی نخواهد فروخت!

در این بازار عملا غش در معامله می‌شود و گویا فریب دادن مشتریان به شیوه‌ای نو در کسب و کار بدل شده است. این نوع کسب و کار فریبکارانه نهادینه گشته و به قانون کسب و کار در علاءالدین ‌تبدیل شده است، به شیوه‌ای که اگر فروشندگان این گونه نفروشند در رقابت ورشکست می‌شوند!

بدبختانه گویا علاءالدین این بیماری را به اطرافش نیز تسری داده ‌و اطراف این پاساژ تبدیل به بازار حاشیه‌ای دستگاه‌ها و لوازم جانبی قاچاق و دزدی شده است.
414335_364.gif


هم‌اکنون پرسش ما از مسئولان ذیربط، اعم از دولتی و صنفی این است که آیا قرار نیست کسی با این بیماری شکل گرفته در خیابان جمهوری و زیر پل حافظ مبارزه کرده و آن را درمان کند؟ آیا غش و فریب در معامله به یکی از شیوه‌های کسب و کار رسمی تبدیل شده ‌که این گونه در روز روشن و ‌کاملا رسمی سر مشتریان بی‌اطلاع در این بازار کلاه می‌رود؟

اما تا آن زمانی که مسئولان پاسخ این پرسش‌ها را بدهند، ما بنا به روال هر روزه چند نکته آموزشی برای شما داریم.

نخست: اگر به دنبال خرید گوشی هوشمند یا تبلت هستید، شک نکنید که خرید از نمایندگی‌ها بهترین گزینه است، زیرا دست‌کم از اصلی بودن دستگاه خود اطمینان خواهید داشت. به غیر از آن هرچند به ظاهر خرید متفرقه می‌تواند ارزان‌تر باشد، این اختلاف بها ناشی از اطمینانی است که خدمات پس از فروش و ضمانت دستگاه شما‌ به شما می‌دهد.

دوم: گوشی هوشمند شما برای کار کردن نیاز به هیچ نرم‌افزاری ندارد و شما برای نصب نرم‌افزار نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارید و نصب نرم افزار نیاز به هیچ تخصصی ندارد و هر فردی خود به سادگی قادر به نصب نرم افزار بر روی گوشی هوشمند خود است. اگر برای نخستین بار قرار است یک اندروید یا هوشمند دیگری دست خود بگیرید، این نکات را فراموش نکنید.

سوم: گوشی هوشمند شما به شکل پیش فرض فعال است و نیاز به هیچ رجیستری خاصی ندارد. تنها در صورتی که این مدل برای اپراتورهای خاص تولید شده باشد، نیاز به Unlock ‌دارد که معمولا از سوی خود شرکت و یا پیش از ورود به بازار مقصد این کار بر روی آن صورت گرفته است. در غیر این صورت، گوشی شما قطعا قاچاق است.

چهارم: پیش از خرید گوشی هوشمند مورد نظر خود حتما با افراد آگاه در این باره مشورت کنید‌ و مهم‌تر اینکه خود در مورد دستگاه مورد نظر در اینترنت تحقیق کنید. زمان خرید نیز حتما با فردی مطلع ‌به خرید بروید.

نکته پایانی اینکه نه در علاءالدین و نه در هیچ جای دیگر اجازه ندهید فروشنده از ناآگاهی شما و نه از محصول خود کسب درآمد کند.

http://www.tabnak.ir/fa/news/430305/بیماری-فجیع-پاساژ-علاءالدین-را-چه-کسی-درمان-می‌کند
 

taheri68

Registered User
تاریخ عضویت
9 ژوئن 2014
نوشته‌ها
205
لایک‌ها
157
سن
34
عجیبه که در قانون نظارت بر اینها تعریف شده ولی در عمل وجود نداره!!!
 

alphi

Registered User
تاریخ عضویت
13 ژانویه 2004
نوشته‌ها
147
لایک‌ها
308
محل سکونت
tehran
f_Khodam_c8d6ac2.gif
طولانی بود نخوندم
 

R a x

Registered User
تاریخ عضویت
1 سپتامبر 2008
نوشته‌ها
650
لایک‌ها
80
محل سکونت
طهرونگاه
انگولک هم میکنن میمالونن هم نگاه حیض هم دارن
دختر ببیننن شماره تلفن دختره رو بر میدارن حتی جلوی شوهرش نامزدش باباش داداشش شماره هم میدن
افتخار هم میکنن میمالونن!
نیروی انتظامی هم از خودشون هست>
ماجرای معروف که خودم شاهدش بودم گوشی دزدی فروش دلال کنارخیابونی>>>هرچی<<
انگشت میکنه به خانومه
خانومه میزنه تو گوش مرده
مرده محکمتر میزنه تو گوش دختره
دختره میره نیروی انتظامی خبر میکنه
میان چند نفری مرده رو میبرن به کانکس روبروی علاالدین
دویست نفر هم دنبال مرده مرده افتخار میکنه که دارن میبرنش میخنده ها
رفیق هاش دارن ماجرا رو تعریف میکنن
یکی میگه دختره میخاریده خاروندش! حقشه
اون یکی میگه گوه خورده دست رو زن بلند کرد باید سرویسش کرد
بعد این دوتا ادای دعوا میان تا خودشون رو نشون بدن و از رفیقشون تو خودنمایی عقب نمونن
بعدش هم با انگشت همدیگه ماجرا ختم به خیر میشه
من ساده مطمین بودم الان اون مرده رو پرونده براش میسازن میره تو اعدامی ها
تجاوز در ملا عام ارعاب مسلمین
چند ساعت بعد آمار میگیرم از پاساژیه دربونش!دیدم داره چپ چپ نگاهم میکنه
نیروی انتظامی هم که کنارش هست اونم همینجور فهمیدم اینها باندن دربون؟ نیروی انتظامی؟ دزدهای دوره گرد علاالدین؟
مامورهای سد معبر علالدین که لرن(جالبه بدونین اینها لرها خانوادگی درشهرداری مامور سد معبر هستن و لات و لوت و شغل دوم بیشترشون هم بساط کردن
در کنار خیابون هست بله خودشون بساط میکنن!تو همون علاالدین آب زرشک فروشه پسرش سد معبری هست!!!)
دست فروش علالدین گوشی فروشش سر چهار ولیعصر تراکت پخش میکنه عصرها و صبحها هم سد معبر هست)
شهردار محترم قالیباف با اینها باند هست با نیروی انتظامی با مامورین لات و اراذل سد معبر
با خود عمال علاالدین یه طبقه غیرقانونی ساختن رو ساختمونی که امنیت نداره الان هم میخوان یه طبقه دیگه بسازن
با اون ساختمون بوگندو و کثیف علاالدین
علاالدین پیر در بستر مرگ بی غیرت با اون پسرها و عمالش
باورتون نمیشه حتی از اجاره دادن کنار در آسانسورها به غذافروشها پول درمیاره!
از نصب تبلیغ سامسونگ در جای جای پاساژ
وسط راهرو یه ذره خالی بود یه دکه زد و اجاره ش داد به فروش کول دیسک و رم میکرو اس دی!
پارکینگ دو طبقه رو تغییر کاربری داد و تجاریش کرد غیر قانونی!
ساعت 12 شب به بعد هر قاچاقچی که جنس بیاره باید به حاجی علاالدین چقدر پول بوده تا بتونه جنس هاشو تحویل بده و در پاساژ باز شه
مامورین طرح شبنم(خشم شبنم) که میان تو پاساژ کرکره های اتوماتیک مغازه های قاچاق فروش میره پایین!
بعدش میاد بالا ظرف ده دقیقه!چربشون کردن اسکولشون کردن!
از لحاظ ساختمونی اون پاساژ صفر هست
چندین آتش سوزی توش رخ داده!
ناموس دارین اونجا نبرین یه چهار راه قبلش یه چهارراه بعدش
البته اونجا تریپ کلاهبرداری عاطفی هم زیاد میبینین فکر نکنین فقط مردها هارن
زنهاشون هم گرگ هستن
مثلا میبینی یه دختره تو طبقه 5 واستاده داره گریه میکنه برات جالب میشه دلت میسوزه یه توجهی میکنی رد میشی از کنارش
بعد مبینی دختره دنبالت راه افتاده و مثلا تو طبقه 4 میبنیش!3 میبنیش!!
و اگه سابقه دار نباشی با این حیله میری میپرسی چی شده دخترم!بعد درد دل و گرفتن پول یا ببینه بیشرفی غمیش و کف زنی ازت
یا دادزدن و اعلام آی مردم این آقا نظر بد داره و جیپ قاپی توسط دوستهاش یا در آخر زیرپتو!
این ماجرا در مکان های مذهبی هم اتفاق میفته
واسه همین من همیشه جاهای مذهبی یا ترمینالها میرم اول میپرسم مرکز بهزیستی یا کمیته امداد کجاست
شمارشو میگیرم تا اگه نیازمندی اومد سراغم آدرس اونو بهشون بدم و خلاص شم

من خودم در طبقات بالایی ندیم برنامه بفروشن اصلا دنبالش نبودم ندیدم!
دختر خوب شاغل هم زیاد دیدم
آدم خوب هم زیاد دیدم تو کاسبهاشون
پلیس خوب پلیس بد در همه مغازه هاش هست
مسن تره معمولا خوبه هست جونتره بده
سر ظهر بعد از ناهار بعد از سود کلان اخلاق خوب
قبل از ظهر اخلاق سگ از یه فرد هم زیاد دیدم!
 
Last edited:

pavilion

Registered User
تاریخ عضویت
22 جولای 2013
نوشته‌ها
4,837
لایک‌ها
5,452
محل سکونت
IRAN-19
واقعا مایه ی تاسفه
فک نکنم هیچ جای ایران اینجوری با مشتری رفتار بشه
 

hunter2000

Registered User
تاریخ عضویت
28 نوامبر 2009
نوشته‌ها
1,579
لایک‌ها
416
محل سکونت
چین - تهران
چند تا مشکل اساسی تو این پاساژ هست
1- بی احترامی به مشتری و رفتار بسیار نا مناسب
2- انداختن گوشی های ریفر و دست دوم به جای نو به مشتری
3- اجبار مشتری به نصب برنامه و نصب محافظ و دریافت هزینه چند برابری
4-ارایه گوشی های فیک و بدون گارانتی
5- فضای بسیار کثیف و خراب بودن همیشگی پله برقی ها

خلاصه اصلا جای خوبی برای خرید نیست مردم ما باید متوجه بشن که دیگه دوران وقت تلف کردن برای خرید یک گوشی یا تبلت یا محافظ و .... بسر اومده و میتونن از سایت های معتبر خرید کنند و درب منزل تحویل بگیرن فرض به اینکه مقداری هزینه بیشتر کنند ولی دیگه اعصابشون خراب نمیشه و وقتشون هم تلف نمیشه ( ولی مشکل اصلی تو این مملکت بی ارزش بودن وقت هست و این کارها برای مردم یک نوع تفریح محسوب میشه )
 

el digo

Registered User
تاریخ عضویت
2 ژانویه 2013
نوشته‌ها
472
لایک‌ها
176
سن
32
محل سکونت
مشهد
دوستان اطلاع رسانی کنید،همه حا به همه به هر فامیلو دوستی بگید شرح حال این دزدا رو کسی نره بخره،من مشهدم اینجا هم یه احمد اباد داریم بورس گوشیه،این مورد نرم افزار و ریجستر رو هم از خیلی وقت پیش اجرا میکنن،از یه بنده خدایی واسه یه ایمیل مایکروسافت 50000 گرفته بودن،البته یه فروشگاه خوب اونجا هست ک گوشی رو قیمت عمده و بدون این حروم خوریا میفروشه،تو مجتمع پارت احمد اباد به رفیق خودم گوشی خراب انداخته بودن این اسکلم دوروز نفهمیده بود
 

deremel400

Registered User
تاریخ عضویت
26 آپریل 2009
نوشته‌ها
4,426
لایک‌ها
3,750
جالبه مثلا این متن قرار بوده از مشتری حمایت کنه اما در چند جای این متن به مشتری توهین می کنه و میگه کلاه سرشون میره چون بی سواد یا کم سواد هستند .مگه قراره هرکسی می خواهد یک گوشی بخره بره یک هفته سرچ کنه و انواع اقسام روشهای ریختن برنامه وتشخیص گوشی اصلی از فیک و...........یاد بگیره ؟؟!!!!!

این وظیفه نهادهای نظارتی است که بیاند و در این مغازه های دزد را پلمپ کنند نه اینکه مشتری تا می خواهد یک گوشی بخره بره اندازه یدونه موبایل فروش سرچ و تحقیق کنه
 

Leon 2008

Registered User
تاریخ عضویت
26 آپریل 2011
نوشته‌ها
2,582
لایک‌ها
1,273
محل سکونت
اینجاتهرانه
این وظیفه نهادهای نظارتی است که بیاند و در این مغازه های دزد را پلمپ کنند نه اینکه مشتری تا می خواهد یک گوشی بخره بره اندازه یدونه موبایل فروش سرچ و تحقیق کنه
زورشون نمیرسه.قضیه زیاد پیچیده نیست از پسشون برنمیان
 
بالا