برگزیده های پرشین تولز

*بیمه تامین اجتماعی اختیاری 26 درصد یا بیمه مشاغل آزاد 12 درصد کدام بهتروبصرفه تر است؟مزایا و معایب*

Bigboss

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
با سلام خدمت دوستان

من 10 سال تو یه شرکتی کارمند بودم و کل 10 سال رو بیمه تامین اجتماعی اجباری از طرف کارفرما داشتم. الان دو ماهه اومدم بیرون و فعلا هم قصد کار کردن برا کس دیگه رو ندارم. (یکم دیر به این نتیجه طلایی رسیدم که آدم برا خودش کار کنه خیلی بهتره تا استخدام کس دیگه باشه). و چون میخام سوابق بیمه رو ادامه بدم ناچارا باید از بیمه خویش فرمای تامین اجتماعی استفاده کنم. ناگفته نمونه که یک جواز کسب هم بنام خودم دارم.

اما ظاهرا بیمه خویش‌ فرمای تامین اجتماعی به دو دسته تقسیم می‌شود: ۱. بیمه اختیاری ۲. بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد (اگه مدل دیگه ای هم داره دوستان راهنمایی کنن تا بتونم انتخاب بهتری داشته باشم)

الان بنده شرایط استفاده از هر دو تا رو دارم و باید یکیشون رو انجام بدم ولی تو تحلیلش که کدوم بهتر و بصرفه تر دچار تردید هستم. خب اول یکم این دو مورد رو شرح بدیم:

1- بیمه اختیاری

شرایط قانونی جهت انعقاد قرارداد بیمه اختیاری :

الف: شرایط سن و سابقه :

عدم اشتغال بکار متقاضی در کارگاههای مشمول قانون تامین اجتماعی و عدم شمول مقررات خاص حمایتی

داشتن حداکثر 50 سال سن وحداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه در زمان تقاضا

*نکته : افراد متقاضی که بیش از 50 سال سن داشته باشند می بایست معادل مازاد سنی 50 سال ، دارای سابقه پرداخت حق بیمه باشند .

افرادی که سابقه پرداخت حق بیمه آنان 10 سال تمام باشد از شرط سنی و سابقه مستثنی خواهند بود .

دستمزد مبنای دریافت حق بیمه :

مبنای پرداخت حق بیمه برای افرادی که بیش از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند عبارت است از میانگین دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه آخرین 360 روز قبل از تاریخ تقاضا مشروط براینکه کمتر از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در زمان تقاضا نباشد . و برای افرادی که کمتر از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند به انتخاب متقاضی بین حداقل و حداکثر دستمزد شاغلین خواهد بود .

نرخ پرداخت حق بیمه :

نرخ پرداخت حق بیمه کلیه بیمه شدگان اختیاری اعم از متقاضیان جدید و افرادی که قبلا بیمه اختیاری بوده اند معادل 26% مبنای پرداخت حق بیمه مورد قرار داد جهت بهره مندی از مزایای بازنشستگی ، از کار افتادگی ، فوت و درمان می باشد.

افرادی که طبق نظر پزشک معتمد قبل از انعقاد قرارداد از کارافتاده کلی تشخیص داده شوند نمی توانند از حمایت از کارافتادگی به علت همان بیماری یا عارضه بهره مند شوند. مگر به علت بروز بیماری یا عارضه دیگری ازکارافتاده کلی شناخته شوند که در این صورت امکان استفاده از حمایت مذکور با رعایت مقررات مربوطه بلامانع است .

افراد تحت تکفل متقاضیانی که کمتر از 5 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند و یا فاصله قطع پرداخت حق بیمه آنان بیشتر از 2 سال باشد می بایستی به منظور استفاده از حمایت درمانی سازمان ، بدواً مورد معاینات پزشکی قرار گیرند.

نحوه پرداخت حق بیمه :

مهلت پرداخت حق بیمه هر ماه حداکثر تا آخرین روز 2 ماه بعد خواهد بودو در غیر این صورت قرار داد منعقده از تاریخ عدم پرداخت حق بیمه ( اولین ماهی که حق بیمه آن پرداخت نشده است) لغو و ادامه بیمه موکول به تسلیم تقاضای جدید و موافقت سازمان وانعقاد قرار دادمجددخواهد بود .

سایر موارد :

بیمه شدگان اختیاری که در کارگاههای مشمول قانون تامین اجتماعی یا مشمول سایر صندوقهای حمایتی بیمه ای اشتغال می یابند قرارداد بیمه اختیاری آنان لغو و ادامه پرداخت حق بیمه اختیاری منوط به انعقاد قرارداد جدید طبق آیین نامه مربوطه خواهد بود.

با توجه به اینکه برابر آئین نامه مصوب 26/6/1385 و اصلاحیه مورخ 20/11/1386 شورای عالی تامین اجتماعی همچنین بخشنامه جایگزین 651 امور فنی بیمه شدگان متقاضیان ادامه بیمه به طور اختیاری که فاصله قطع پرداخت حق بیمه آنان تا تاریخ درخواست بیمه به طوراختیاری بیش از نه ماه باشد ملزم به انجام معاینات پزشکی توسط پزشک معتمد سازمان می باشند بنابراین حضور شخص متقاضی به لحاظ انجام معاینات پزشکی در مراکز درمانی سازمان که پزشک معاین مستقر است ضروری می باشد لذا پذیرش وکالتنامه جهت انعقاد قرارداد ادامه بیمه به طور اختیاری درخصوص متقاضیانی که نیاز به انجام معاینه پزشکی دارند وجاهت قانونی ندارد مگر آنکه شخص متقاضی نیز معاینات مقرر را انجام داده باشد .

2- بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد

صاحبان حرف و مشاغل آزاد به افرادی اطلاق میشود که برای انجام حرفه و شغل مورد نظر با داشتن کارگر (کارفرما) یا خود به تنهایی (خویش فرما) باستناد مجوز اشتغال صادره از سوی مراجع ذیصلاح یا به (تشخیص سازمان تامین اجتماعی) به کار اشتغال داشته و مشمول مقررات حمایتی خاصی نباشند. ضمنا از تاریخ 24/1/87 علاوه بر مشاغل مندرج در این اطلاعیه صاحبان کلیه مشاغلی که تا تاریخ مذکور بیمه نشده اند با تکمیل فرم درخواست و انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه مقرر می توانند مشمول مقررات این نوع بیمه قرار گیرند.

حمایتها و نرخهای پرداخت حق بیمه :

متقاضیان میتوانند با پرداخت حق بیمه مقرر از حمایتهای مندرج در قانون تامین اجتماعی مصوب تیرماه 1354 و تغییرات بعدی آن به شرح ذیل برخوردار گردند.

الف)بیمه بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی با نرخ14%(12%سهم بیمه شده +2%سهم دولت)

ب) بیمه بازنشستگی وفوت قبل و بعد از بازنشستگی با نرخ 16% (14% سهم بیمه شده +2% سهم دولت)

ج )بیمه بازنشستگی واز کارافتادگی و فوت با نرخ20 %(18% سهم بیمه شده +2% سهم دولت)

متقاضیان میتوانند علاوه بر پرداخت حق بیمه با نرخهای تعیین شده در بندهای ((الف ))، ((ب )) و (( ج)) درزمان بیمه پردازی و دریافت مستمری با پرداخت حق سرانه درمان مصوب هرسال طبق مقررات مربوطه از خدمات درمانی سازمان برخوردار شوند.

درخواست کلیه متقاضیان حمایتهای بند(( ج)) ونیز درخواست آن گروه از متقاضیان بند" ب" که فاقد 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه هستند در صورتی پذیرفته می شود که از سوی پزشک معتمد سازمان از کار افتاده کلی شناخته نشوند.

شرایط سن و سابقه :

پذیرش درخواست متقاضیان مرد و زن که فاقد سابقه پرداخت حق بیمه میباشند موکول به آن است که سن مردان از 50 سال و سن زنان از 45 سال تمام بیشتر نباشد.

افرادی که سن آنان بالاتر از سنین مذکور است و دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی میباشند به ازاء نصف مدت سابقه به سقف سنی مجاز آنها اضافه و در صورت احراز شرط سنی درخواست آنان پذیرفته می شود.

در خواست متقاضیانی که دارای حداقل 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه میباشند بدون شرط سنی پذیرفته می شود.

سایر موارد :

بیمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد مکلفند پس از شروع بیمه ، حق بیمه کامل هرماه و حق سرانه درمان مربوطه را حداکثر تا آخرین روز دو ماه بعد پرداخت نمایند.

چنانچه بین آخرین ماه پرداخت حق بیمه تا پرداخت مجدد حق بیمه بعدی ، بیش از سه ماه فاصله ایجاد شود موضوع قرارداد منعقده از تاریخ قطع پرداخت ملغی محسوب میگردد.

مشمولین بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و مراجع معرفی کننده:

کارفرمایان کلیه کارگاههای فعال مشمول قانون تامین اجتماعی

خویش فرمایان فعالیتهای مشمول قانون تامین اجتماعی (کارفرمایانی که شخصاً بکار اشتغال دارند و فاقد کارگر میباشند)

پیمانکاران

روحانیون

کارگزاران ستادهای نماز جمعه

کارگزاران دفاتر ائمه جمعه

کارگزاران دفاتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی

مخترعین، مبتکرین و نوآوران

رانندگان کمپرسی و کامیون و کامیونت داخل شهری

بنایان و کارگران ساختمانی که بطور آزاد فعالیت دارند

اعضای سازمان **** مهندسی ساختمان

رانندگان آژانس های مسافربری در صورت عدم رابطه مزد بگیری

مهندسین کشاورزی

بازرگانان دارای کارت بازرگانی

اعضای هیأت مدیره شرکتها به شرط عدم دریافت مزد و حقوق

مربیان آموزشگاههای تعلیم رانندگی به شرط عدم رابطه مزد بگیری

حق العمل کاران

مأمورین تلقیح مصنوعی

ورزشکاران

همسران جانبازانی که به امر پرستاری از همسر جانباز خویش اشتغال دارند

رانندگان ماشین آلات سنگین راهسازی از قبیل لودر ، بولدوزر ، گریدرو غیره

رانندگان ماشین آلات کشاورزی که بصورت حق الزحمه ای به اموری از قبیل شخم زنی ، خرمن کوبی، وجین کاری و غیره اشتغال به کار دارند

اعضای سازمان **** پزشکی جمهوری اسلامی ایران که فاقد هرگونه **** حمایتی بیمهای می باشند

معلمان و تعلیم دهندگان کلام ا... مجید

اعضای فدراسیون سوارکاری شامل مربیان ، نعلبندان ، داوران ، طراحان مسیر ، کلانتران ، مراقبین دام و رانندگان یدک کش اسب

مددجویان تحت پوشش معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام ***** (ره)

مجریان طرح های خود اشتغالی و کارآفرینی تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثار گران

نویسندگان و پدید آورندگان کتاب و هنرمندان

رانندگان تاکسی ، تاکسی با ورانندگان مینی بوس های خطوط داخل شهری

علاوه بر گروههای ذکر شده کلیه مشاغلی که تا تاریخ 24/1/87 مشمول مقررات بیمه صاحبان حرف ومشاغل آزاد شناخته نشده بودند از تاریخ مذکور در ردیف مشمولین بیمه صاحبان حرف قرار گرفته اند و کلیه مشمولین می توانند به صورت خود اظهاری با تنظیم فرم مربوطه درخواست بیمه نمایند.

نکته :

پذیرش درخواست بیمه چهار (4)گروه آخر مندرج دراین لیست شامل مدد جویان تحت پوشش معاونت اشتغال و خود کفایی کمیته امداد امام ***** (ره) ، مجریان طرح های خود اشتغالی و کارآفرینی تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران ، نویسندگان و پدید آورندگان کتاب و هنرمندان ، رانندگان تاکسی ، تاکسی بار و مینی بوس های خطوط داخل شهری صرفا با ارائه معرفی نامه از مرجع مربوطه مجاز می باشد . درغیر اینصورت شخصا مانند سایرین ، مکلف به پرداخت کلیه حق بیمه مقرر خواهند بود.

خب برگردیم سر انتخاب:

اولا من الان مجردم ولی بعدا بالاخره زن و بچه اضافه خواهد شد!

بیمه اختیاری درمان سر خود دارد و ده سر عائله هم داشته باشی برای خودت و همه افراد تحت تکفلت دفترچه درمانی رایگان صادر خواهد شد. (هر چند دفترچشو خودم 10 سال داشتم و زیاد کاربردی نیست، موقع بیماری پول خیلی کمی سهم بیمه میشه و بیشترشو خودت باید بدی! بالاخره تامین اجتماعیه دیگه!)

فوت قبل وبعد بازنشستگی و از کار افتادگی هم داره ولی حق بیمش 26 درصدیه!

بیمه مشاغل آزاد سه مدله خودش 12 درصدی و 14 درصدی و 18 درصدی

فرقشون تو فوت قبل بازنشتگی و از کار افتادگیه ، تو متن قرمزش کردم!

دفترچه نداره ولی اگه بخای دفترچه هم میدن در ازای هر دفترچه باید حق سرانه درمان بدی که ظاهرا برای امسال ماهی 27 هزار تومنه و سالانه تغییر میکنه. منظور از تغییر زیاد شدنه!

البته یکی هم راهنمایی کرد گفت دفترچشو نگیر بجاش از بیمه رایگان سلامت (یا یک همچین چیزی گفت) دفترچه رایگان بگیر که مقدار حمایتشم در حد همون تامین اجتماعیه (کسی اطلاعات بیشتر داره راهنمایی کنه لطفا)

حق بیمه 12 درصدی فقط بازنشستگی و فوت بعد اونو پوشش میده

حالا من کجا گیر کردم؟ حقوق من حدود ماهی 1400 بود اونجا که کار میکردم اگه بخام اختیاری بیمه کنم باید ماهانه 26 درصدش بدم به بیمه که میشه حدود 364 تومن.

اگه بخام مشاغل آزاد 12 درصدی کنم باید 12 درصدشو ماهانه بدم به تامین اجتماعی که میشه ماهی 168 تومن.

تفاوتش زیاده حدود 200 تومن ماهانه حالا یا میشه این مبلغو جداگانه جای دیگه سرمایه گذاری کرد یا حقوق پایه رو برای بیمه مشاغل آزاد زیاد اعلامش کرد که میشه حدود 3000000 تومن که در اینصورت حق بیمه پرداختی ماهانه بازم میشه 364 تومن! ولی موقع بازنشستگی حقوقت از دو برابر حالت اختیاری هم بیشتر میشه! البته پولدار نمیشی ولی فک نکنم مجبور باشی بری مسافر کشی با 60 سال سن! عوضش اینجوری پوشش هاش ضعیفتره و فوت قبل بازنشستگی و از کار افتادگی و درمان رو نداره.

درضمن بعد از قطع جریان بیمه اجباری توسط کارفرما تا 9 ماه بعدش اگه کسی بخاد بیمه اختیاری بشه از آزمایشات تایید سلامتی تامین اجتماعی معافه! ولی بعدش اگه بخای بیمه اختیاری بشی یا مشاغل آزاد با فوت و از کارافتادگی باید بری هفت خانه آزمایشاتو بگذرونی.

دوستان راهنمایی کنید چون یجور سرمایه گذاری برا آیندس که 20 سال دیگه بخام بازنشسته بشم اوضام بد نباشه.

پیشنهاد بیمه عمر هم تو این تاپیک ممنوع!

cybermind

Registered User
لایک‌ها
481
سپاس فراوان از مطرح کردن این بحث، تاپیک بسیار مفیدی خواهد شد، این موردشم خیلی جالب بود!
مأمورین تلقیح مصنوعی
!!!
و اینکه الان حالت دوم از کارافتادگی داره یا نداره آخرش؟

Bigboss

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
خواهش میکنم دوست عزیز

بیمه اختیاری که از کار افتادگی رو شامل میشه.

اما در بیمه مشاغل آزاد ظاهرا فقط حالت سوم با تعرفه 18 درصد از کار افتادگی رو پوشش میده. و حالت اول و دومش (تعرفه های 12 و 14 درصدی) این پوشش رو ندارند. سه حالت و تعرفه هاشون و پوشش هاشون بصورت زیرن:

الف)بیمه بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی با نرخ14%(12%سهم بیمه شده +2%سهم دولت)

ب) بیمه بازنشستگی وفوت قبل و بعد از بازنشستگی با نرخ 16% (14% سهم بیمه شده +2% سهم دولت)

ج )بیمه بازنشستگی واز کارافتادگی و فوت با نرخ20 %(18% سهم بیمه شده +2% سهم دولت)

aryamehr1368

Registered User
لایک‌ها
4,170
ببین دوست عزیز من دارم بیمه مشاغل آزاد همون 14 در صد میدم دفترچه و بقیه چیزاروهم نگرفتم ماهانه 103 تومن واریز میکنم دفترچه ک هرگز نگیر ماهی کلی باید بریزی آخرش موقع درمان باز از جیب اونم ک میگی هفت خوان رستم اشتباه ی آزمایش کلی میدی ی روز هم کمیسیون بقیش کاغذ بازی دفترچه هم بیمه سلامت رایگان خوبه لااقل کلی ماهیانه نمیریزی تو شکمشون سوال داشتی بپرس

amin885

Registered User
لایک‌ها
1,149
برای بیمه اختیاری و بازنشستگی و از کار افتادگی هم باید رفت آزمایش داد حتی اگر دفترچه نگیری؟

aryamehr1368

Registered User
لایک‌ها
4,170
وارد تامین اجتماعی بخوای بشی باید آزمایش بدی بعد کمیسیون

Bigboss

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
ببین دوست عزیز من دارم بیمه مشاغل آزاد همون 14 در صد میدم دفترچه و بقیه چیزاروهم نگرفتم ماهانه 103 تومن واریز میکنم دفترچه ک هرگز نگیر ماهی کلی باید بریزی آخرش موقع درمان باز از جیب اونم ک میگی هفت خوان رستم اشتباه ی آزمایش کلی میدی ی روز هم کمیسیون بقیش کاغذ بازی دفترچه هم بیمه سلامت رایگان خوبه لااقل کلی ماهیانه نمیریزی تو شکمشون سوال داشتی بپرس

سلام دوست من
از پاسخگویی شما ممنونم. میخاستم بدونم موقع بستن قرارداد، بیمه از شما مدرکی دال بر اشتغال شخصی از شما خواست (مثلا جواز کسب و ...) یا فقط یک قرارداد گذاشت جلوی شما و امضا کردین و تمام! تو فرم قرارداد نوع شغلتون رو هم باید بنویسید یا نه؟ البته من جواز کسب دارم ولی اولویت اولم اینه بدون استفاده از جواز بیمه بشم. (بنا به دلایلی)
سوال دیگه اینکه این 14 درصدی (که در واقع 12 درصدش رو شما پرداخت میکنید) بعدا مثلا 5 سال دیگه قابل تبدیل به مدل های 16 درصدی یا 20 درصدی یا حتی اختیاری هست یا نه؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

aryamehr1368

Registered User
لایک‌ها
4,170
سلام خواهش میکنم شما تشریف بردی میپرسه شغلت چیه شما بگو راننده دستفروش هیچ موقع دنبالت نمیاد ک بفهمه بقیه مدلهای بیمه بادرصد بالاتر رو هم میتونی بعدا انتخاب کنی

sgwp

Registered User
لایک‌ها
585
همونطور که خودت در شرایط بیمه مشاغل آوردی :
""باستناد مجوز اشتغال صادره از سوی مراجع ذیصلاح یا به (تشخیص سازمان تامین اجتماعی)""

برای بیمه مشاغل حتما" یا باید جواز کسب داشته باشی یا خود تامین اجتماعی تشخیص بده که شغل شما مشمول بیمه هست یا نه ؟

تامین اجتماعی برای انتخاب شغل یه لیست کلی داره که تمام شغلهایی که مشمول بیمه میشه و زیر مجموعه هر شغل رو توی لیست آوردن. شما به یکی از کارگزاریها مراجعه کن معمولا" روی دیوار لیست رو چسبوندن و دنبال یه شغل سیار مجوزدار باش که بازرس نتونه بیاد سروقت شما وگرنه هر شغلی غیر از این باشه بازرس بیمه هر چندوقت یکبار برای بازرسی میاد.
و اگر احیانا" شغلی پیدا نکردی که خصوصیت مورد نظر رو داشته باشه باید دست به دامن آشنایی بشی تا برات لیست رد کنه.

GlobalTech

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,756
سلام.
از اطلاعاتی که استارتر محترم گرد آوری کرده بودند استفاده کردم و خواستم تشکر کنم. یک سوال هم دارم :
الان برای اینکه شخصی با شغل آزاد (شما فکر کنید همون دستفروش) که تا حالا سابقه هیچ نوع پرداخت حق بیمه نداشته ، بخواد خودش و افراد تحت تکفلش رو به صورت خویش فرما بیمه کنه باید دقیقاً به کجا مراجعه کنه؟

cybermind

Registered User
لایک‌ها
481
همونطور که خودت در شرایط بیمه مشاغل آوردی :
""باستناد مجوز اشتغال صادره از سوی مراجع ذیصلاح یا به (تشخیص سازمان تامین اجتماعی)""

برای بیمه مشاغل حتما" یا باید جواز کسب داشته باشی یا خود تامین اجتماعی تشخیص بده که شغل شما مشمول بیمه هست یا نه ؟

تامین اجتماعی برای انتخاب شغل یه لیست کلی داره که تمام شغلهایی که مشمول بیمه میشه و زیر مجموعه هر شغل رو توی لیست آوردن. شما به یکی از کارگزاریها مراجعه کن معمولا" روی دیوار لیست رو چسبوندن و دنبال یه شغل سیار مجوزدار باش که بازرس نتونه بیاد سروقت شما وگرنه هر شغلی غیر از این باشه بازرس بیمه هر چندوقت یکبار برای بازرسی میاد.
و اگر احیانا" شغلی پیدا نکردی که خصوصیت مورد نظر رو داشته باشه باید دست به دامن آشنایی بشی تا برات لیست رد کنه.
این مورد بازرسی به گمونم برای زمانی هستش که شما توسط فرد یا شرکت دیگه ای به عنوان کارمند بیمه بشین وگرنه بیمه خویش فرما بر اساس خود اظهاری هستش البته من تجربه ای ندارم اگر شما براساس تجربه میفرمائید پس حتما درسته فرمایش شما.
اینم لینک بخشنامه های مربوط به موضوع تاپیک جهت مطالعه دوستان :
https://www.tamin.ir/News/Item/1307/2/1307.html
https://www.tamin.ir/News/Item/1256/2/1256.html

sgwp

Registered User
لایک‌ها
585
این مورد بازرسی به گمونم برای زمانی هستش که شما توسط فرد یا شرکت دیگه ای به عنوان کارمند بیمه بشین وگرنه بیمه خویش فرما بر اساس خود اظهاری هستش

بحث بنده هم در مورد بیمه حرف و مشاغل آزاد بود و بیمه خویش فرما یا اختیاری دقیقا" همونطوره که شما فرمودین.

بیمه مشاغل هم مثل بیمه اجباری که شرکتها و سازمانها انجام میدن بازرسی داره . یکی از دوستان که مغازه داره و چند تا کارگر هم داره ، تقریبا" سالی دوبار رو میان برای سرکشی حالا یا از شانسشه یا واقعا" همینطوره نمیدونم.

یک فرق دیگه که یادم رفت بگم اینه که در بیمه مشاغل ، حداقل حقوق سالانه بعضی مشاغل با حداقل حقوق سالانه ای که اعلام میشه فرق میکنه و بالاتره ، در حالی که در بیمه اختیاری یا خویش فرما این به انتخاب خودتونه که مبلغ درآمدی رو چقدر اعلام کنید و میتونه حداقل حقوق سالانه اعلامی باشه.

cybermind

Registered User
لایک‌ها
481
بحث بنده هم در مورد بیمه حرف و مشاغل آزاد بود و بیمه خویش فرما یا اختیاری دقیقا" همونطوره که شما فرمودین.

بیمه مشاغل هم مثل بیمه اجباری که شرکتها و سازمانها انجام میدن بازرسی داره . یکی از دوستان که مغازه داره و چند تا کارگر هم داره ، تقریبا" سالی دوبار رو میان برای سرکشی حالا یا از شانسشه یا واقعا" همینطوره نمیدونم.

یک فرق دیگه که یادم رفت بگم اینه که در بیمه مشاغل ، حداقل حقوق سالانه بعضی مشاغل با حداقل حقوق سالانه ای که اعلام میشه فرق میکنه و بالاتره ، در حالی که در بیمه اختیاری یا خویش فرما این به انتخاب خودتونه که مبلغ درآمدی رو چقدر اعلام کنید و میتونه حداقل حقوق سالانه اعلامی باشه.
سپاس فراوان از توضیحاتتون، الان مثلا اگر بگید من فریلنسر هستم مثلا برنامه نویسم پروژه میگیرم تو خونه انجام میدم یا کلا مشاغل خانگی، آیا این جور موارد هم زیرمجموعه مشاغل آزاد قرار میگیره؟
بعدم اینا که در نهایت پولشونو میگیرن بازرسی برای چیه یا بهتر بگم چه مواردی باید توسط بیمه شده ها رعایت بشه در بیمه مشاغل آزاد که نقض کردنش توسط بیمه شونده مشکل ساز میشه و برای بررسی صحتش بازرس میفرستن؟

Bigboss

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
با سلام خدمت دوستان
طبق قانون کار یکسری مشاغل جز مشاغل سخت و زیان آور محسوب میشن. مزیتش اینه که هر یک سال که تو کار های سخت و زیان آور حق بیمه بپردازی، معادل یک سال و نیم حساب میشه یعنی بجای 30 سال کار با 20 سال سابقه می تونی بازنشسته بشی (با همان شرایط 30 سال تو کارای غیر زیان آور) البته حق بیمه ای که باید بپردازی بیشتره ولی ظاهرا میارزه! (فکر کنم حدود 4 درصد بیشتر میشه حق بیمش از حالت عادی، اگه کسی میدونه راهنمایی کنه)
حالا تو این لیست مشاغل آزاد شغلی هست که هم سخت و زیان آور محسوب بشه و هم سیار باشه که بازرس نتونه بیاد سراغتون که دارین چکار میکنید و هم اینکه مجوز خفنی نخاد؟
دوستان اگه کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه لطفا؟

Last edited:

sgwp

Registered User
لایک‌ها
585
الان مثلا اگر بگید من فریلنسر هستم مثلا برنامه نویسم پروژه میگیرم تو خونه انجام میدم یا کلا مشاغل خانگی، آیا این جور موارد هم زیرمجموعه مشاغل آزاد قرار میگیره؟
بعدم اینا که در نهایت پولشونو میگیرن بازرسی برای چیه یا بهتر بگم چه مواردی باید توسط بیمه شده ها رعایت بشه در بیمه مشاغل آزاد که نقض کردنش توسط بیمه شونده مشکل ساز میشه و برای بررسی صحتش بازرس میفرستن؟

تا اونجا که من خبر دارم برای مشاغل خانگی ابتدا باید از وزارت رفاه مجوز بگیرید بعد بر اساس اون مجوز میتونید از بیمه حرف و مشاغل آزاد استفاده کنید

چون توی این بیمه مشاغل ، دولت داره کمک میکنه و یارانه میده و درصد پرداختی بیمه شده با بیمه خویش فرما تفاوت داره ، در واقع به نوعی بازرسی میکنند که اولا" از حضور فیزیکی خود شخص در اون شغل مطمئن بشن و دوما" از استمرار فعالیتش هم باخبر باشند و اگر شخص یه وقتی فعالیتش متوقف شد بلافاصله بیمه اش رو یا تغییر بدن یا قطع کنند.
در واقع هیچ نکته خاصی غیر از حضور فیزیکی افراد در زمان بازرسی در محل اعلام شده نداره. اما اگر تعداد افراد بیمه شده در لیست زیاد باشه با بهانه هایی مثل بیماری و کار فوری و مرخصی میشه عدم حضور رو توجیه کرد.

amin885

Registered User
لایک‌ها
1,149
سپاس فراوان از توضیحاتتون، الان مثلا اگر بگید من فریلنسر هستم مثلا برنامه نویسم پروژه میگیرم تو خونه انجام میدم یا کلا مشاغل خانگی، آیا این جور موارد هم زیرمجموعه مشاغل آزاد قرار میگیره؟
من فکر نمیکنم اصلا شغل هایی مثل برنامه نویسی در بیمه تعریف شده باشه مثلا طرف میاد ببینه یک لپ تاپ جلوتونه دارید برنامه نویسی میکنید یا کدوم پروژه رو دارید انجام میدید خب مسلما اینجور تعریفی نشده براش کلا در تعریف بیمه توی ایران هیچ چیز جامعی وجود نداره شما فکرشو کنید کسی مثلا شغل آزاد داره مثلا کارگری میکنه اما بصورت روز مزد برای هر کسی بگه میره لزوما این نیست که کارگر در اختیار کارخانه باشه اما تعریفی براش نشده و لزوما تاییدی در کار نیست چرا که مثلا فلان فرد میره میگه کارگرم امروز بازرس میخواد بیاد از کجا میدونه طرف کجا داره برای کی بنایی میکنه و یا کجا داره گچ و سیمان جابجا میکنه بعد هم از لحاظ منطقی هر جوری بخواید فکرشو کنید کارگری که در کارخانه یا تولیدی کار میکنه از مزایای خاصی برخورداره حقوق ثابت بیمه و بن و حقوق شب عید و... اما یک کارگر آزاد و عادی خیر اصلا هیچ کدومی اینها رو نداره اما وقتی برید توی بیمه نگاه کنید میبینید هیچ تعریف خاصی روی این موضوع نشده در صورتی که خیلی مشاغل آزاد حالا یا کارگری یا برنامه نویسی از خیلی کارهای عادی که دیگران توی ادارات و کارخانجات انجام میدن سخت تر و مشکل تر و عذاب اور تره ...
اصولا باید بیمه برای افرادی که اختیاری میخوان برن خودشون رو بیمه کنن برای اینکه مشاغل ازاد دارن حتی در خانه فرض کنید ترشی بندازه یا نان بپزه و درامد کسب کنه باید جوری برخورد کنن که برابر با یک کارگر کارخانه یا برابر یا یک کارمند باشه اما متاسفانه اینجور نیست .... حرفم بزنی که کفر گفتی!

بالا