آژانس هواپیمایی
tanki

تاريخچه چلوكباب خیلی جالبه

شروع موضوع توسط Morche ‏10 فوریه 2008 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. Morche

  Morche کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏18 آگوست 2007
  نوشته ها:
  36
  تشکر شده:
  0
  محل سکونت:
  Armenia
  سلام
  این هم تاریخچه چلوکباب واسه اونایی که چلوکباب دوست دارند(مثل خودم):D

  [​IMG]

  مورخين و جهانگردان اروپايي كه در دوران صفويه از ايران ديدن كرده اند درباره چلوها، پلوها، ترشي ها و مرباها كه در ايران طبخ مي گرديده است مطالب بسيار زيادي نوشته اند ولي هرگز راجع به چلوكباب حرفي به ميان نيامده است. به احتمال زياد بر اساس مطالبي كه توسط ميرزامحمدرضامعتمدالكتاب نويسنده كتاب تاريخ قاجاربيان شده است. به دستور شخصي ناصرالدين شاه كه اصليتي قفقازي داشته است و بر اساس نوع كبابي كه در آن منطقه طبخ مي شده استتهيه مي شده است كه توسط آشپزان ناصرالدين شاه بعد از مدتي تغيير شكل داده شده است و به صورت امروزي در آمده است.
  بر اساس داستاني كه توسط دوستعلي خان معيرالممالك از نوادگان ناصرالدين شاه نقل شده است.حكايت از آن دارد كه ناصرالرين شاه ۸۷ همسر داشته است كه ۴ نفر از آنها رسمي بوده اند بقيه صيغه. هنگاميكه يك روز جمعه شاه قصد زيارت از حضرت عبدالعظيم در شهر ري داشته است. پيشخدمتهاي او مجبور بودند روز پنجشنبه به آن منطقه بروند و در حدود۱۰۰۰ تا۲۰۰۰ كباب را بر اساس دستور شاه براي خود او و۱۰۰۰ همراه و خدمه و همسرانش آماده كنند و كبابها نيز مي بايست هميشه همراه با سبزي خوردن و پياز سرو مي شده است

  [​IMG]

  در تاريخ راجع به چلوكباب و تاثير آن در سياست نيز مطالبي يافت مي شود.


  در سال ۱۳۲۴ هنگاميكه قيمت قند وارداتي از روسيه بالا رفت و علت آن نيز جنگ بين روسيه و ژاپن بوده است علاءالدوله ، هاشم قندي و اسماعيل خان را كه جزوء تجارقند بودند، قند را به ايران وارد مي كردند و قيمت قند را بالا برده بودند احضار كرد و مشغول مذاكره با آنها شد ولي بعد از يكي صحبت علاءالدوله كه مسئول وقت تهران بود دستور داد تا آنها را شلاق بزنند هنگاميكه مي خواستند آنها را شلاق بزنند پسر هاشم قندي پيش علاءالدوله آمد و خواست تا او را به جاي پدرش شلاق بزنند و علاءالدوله دستور داد تا او را ۵۰۰ ضربه شلاق بزنند.  وقتيكه موقع نهار خوردن فرا رسيد علاءالدوله بلافاصله دستور توقف شلاق زدن را داد و به سه متهم گفت هنگام شلاق زدن بايد شلاق بخوريد و هنگام نهار بايد نهار بخوريد و الان چون چلوكباب حاضر است پس بايد چلوكباب بخوريم و بعد از غذا بقيه شلاقها را بايد بخوريد.


  در دوره مشروطه نيز هنگاميكه يكي از مشروطه گرايان در تبريز مشقول سخنراني بوده است يكي از افرادي كه چلوكبابي داشته است مي پرسد مشروطه يعني چه؟ سخنران مي گويد مشروطه يعني چلوكباب ارزان و سپس با دستش طول كباب را نشان مي دهد و مي گويد كبابي به اين طول خواهد بود و سپس بازويش را نشان مي دهد و قطر كباب هم به اندازه قطر بازوي من خواهد بود.
  قديمي ترين چلوكبابي كه در تهران تاسيس شده است در حدود ۱۲۰ سال پيش بوده است.
  اعتمادالسلطنه در نوشته هايش را نقل مي كند و مي نويسد اولين چلوكبابي نامش نايب بوده است كه در بازار تهران قرار داشته است و شبيه رستورانهاي اروپائيان غذا را بر روي ميز سرو مي كرده است: ولي اسناد ديگري نيز موجود مي باشد كه اولين چلوكبابي در تبريز نزديك مرز با قفقاز تاسيس شده بوده است. پيشخدمتهاي رستوران نايب د رآن زمان برنج ها را به صورت هرم در بشقابها قرار مي دادند و همراه آن تكه كره اي نيز سرو مي شده است. پيشخدمتها يكي يكي برنجها را بر سر ميزها مي بردند و بلافاصله نفر بعدي كبابها را با سيخ در بشقابها قرار مي داده است. در آن زمان هر نفر مي توانسته هر چند تا مايل بوده است كباب بخورد و مبلغي كه از مشتريان گرفته مي شده است يكسان بوده است و فرقي بين كسيكه يك سيخ كباب خورده و چهار يا پنج سيخ نبوده است.


  چلوكباب نايب يكي از قديمي ترين چلوكبابي هاي تهران بوده است. اين چلوكبابي توسط دكتر حسين يزدان منش كه داراي مدرك دكترا در رشته جامعه شناسي از فرانسه مي باشد اداره مي شود و غذاهايي كه در آن ارائه مي شود بسيار خوشمزه هستند. دكتر يزدان منش عقيده دارد كه داشتن يك رستوران شناخته شده كه مردم به آن اعتماد دارند از داشتن مدرك دكتراي جامعه شناسي كمتر نيست.


  در سالهاي اخير نيز كباب برگ و كوبيده در سايز بزرگ كه بزركتر از اندازه استاندارد است تب زيادي پيدا كرده است كه چلوكباب پهلواني جزوء اولين مكانهايي بود كه كبابهايش بزرگتر از اندازه عادي بوده است و مي توان به عنوان بنيانگذار اين نوع كبابها از آن نام برد.

  [​IMG]

  مالك يكي از معروفترين چلوكبابي هاي تهران كه نامش چلوكباب شمشيري بوده حاج حسن شمشيري نام دارد كه در قسمت شرقي سبزه ميدان قرار داشت و در زمان رضاشاه تاسيس شده بود. بعدها اين چلوكبابي به يك ساختمان ۴ طبقه منتقل شد كه طبقه اول آشپزخانه بود طبقه دوم مخصوص مغازه دارها و بازاريان و افراد مجرد و طبقه سوم و چهارم براي خانواده ها و مقامات در نظر گرفته شده بود. هر طبقه با آئينه هاي زيادي تزئين شده بود و خود آقاي مشيري بر طبقات سوم و چهارم شخصا نظارت مي كرد.


  از ساعت ۱۱ صبح بوي كباب و برنج كه در چلوكباب شمشيري پخته مي شد فضاي آن اطراف را پر مي كرد و رهگذران را براي خوردن چلوكباب را مردد مي كرد. چلوكبابي كه در شمشيري ارائه مي شد شامل يك بشقاب برنج همراه با كره و دو عدد كباب بوده است.  آقاي شمشيري از ياران وفادار و حاميان صنعت ملي شدن نفت توسط دكتر مصدق بوده است و در اين زمينه نيز در سال ۱۳۲۰ با پرداخت مبلغ يك مليون ريال (كه مبلغ زيادي در آن زمان بوده است) جهت خريد اوراق قرفه و حمايت از ملي شدن صنعت نفت اقدام مي كند . بعد از كودتاي ۲۸ مرداد و دستگير شدن مصدق توسط زاهدي شمشيري نيز دستگير مي شود و به جزيره خارك تبعيد مي شود. هم زنداني او در خارك كه نامش كريم كشاورز مي باشد در خاطرات شخصي اش نوشته است كه شمشيري متعهد شده بود كه بهترين كباب كوبيده و برگ را به هم سلولهايش بدهد كه متاسفانه اين شانس را نداشت به اين گقته اش جامه عمل بپوشاند. درباره چلوكباب شمشيري و كبابهايش توسط بسياري از نويسندگان و داستانويسان نوشته هاي زيادي به تحرير در آمده است و در اين نوشته ها از چلوكباب شمشيري به عنوان يكي از قديمي ترين و خوشمزه ترين كباب در ايران نام برده شده است.


  در حال حاضر نيز بسياري از چلوكبابي ها نام شمشيري را براي خود انتخاب مي كنند كه تداعي كننده كسبيت بالاي چلوكباب آنها مي باشند. بسياري از آنها نيز معتقد هستند كه آشپزشمشيري بوده اند اما در حقيقت خود آقاي شمشيري در حدود ۳۰ سال پيش فوت كرده است و آشپز او نيز سن زيادي داشته است كه مي تواند تا امروز مشغول كار باشد و شايد هم چون كسي اورا نمي شناسد از دنيا رفته باشد. تنها نكته اي كه ممكن است باشد اين است كه افرادي كه در چلوكبابي هاي ديگر مشغول بكار شده اند و مدعي بوده اند كه آشپز چلوكبابي شمشيري مي باشند.


  اعتمادالسلطنه وزير انتشارات ناصرالدين شاه و رئيس دفتر مترجم در آن زمان براي پرداخت بهترين چلوكباب كه توسط چلوكبابي نايب ارائه مي شد بين ۳ تا ۵ ريال آن زمان پرداخت كرده است.
  همچنين در سال ۱۲۹۵ عبداله بهرامي معاون اداره امنيه تهران (پليس امروزي) بيشترين مبلغي كه براي هر وعده چلوكباب پرداخت مي كرده است ۴ تا ۵ ريال بوده است. حدود سي سال قبل در سال ۱۳۲۰ روزنامه اطلاعات براي يك پرس چلوكباب مبلغ ۵ ريال دريافت مي شده است كه شامل كباب برگ بزرگ، كره ۳۳۰ گرم برنج پياز و نان مي بوده است. در همان زمان چلوكباب كوبيده مبلغ ۴ ريال قيمت داشته است.


  در بين سالهاي ۳۵-۱۳۳۰ يك كباب كوبيده ۵/۳ ريال در تهران قيمت داشته است ولي در شهرهاي ديگر دو عدد كباب همراه با نان و كوجه فرنگي كباب شده كه شكيل يك پرس كامل را دارد ۸ ريال قيمت داشته است. اگر ليموناد يا نوشابه نيز همراه غذا صرف مي شده است بين ۲ تا ۴ ريال نيز پرداخت مي شده است. بنابراين با پرداخت ۱۰ تا ۱۲ ريال كاملترين غذا را يك فرد مي توانست بخورد.


  در آن زمان بود كه از آب كباب براي خوشمزه كردن كبابها استفاده مي شد و توسط چلوكبابي ها با بوي آب كباب كه بر روي زغال مي ريختند مشتري هاي زيادي را گرسنه مي كردند. در سال ۱۳۵۲ چلوكباب برگ همراه با كره و گوجه فرنگي كباب شده و پياز و سماق مبلغ ۶۰ ريال بوده است و اغلب افرادي كه سركار بودند و منزل نمي توانستند بروند، چلوكباب مي خوردند. دانشجويان كه درآمد بهتري داشتند معمولا جوجه كباب سفارش مي دادند كه قيمت آن ۱۲۰ ريال بوده است.
  در آن زمان در چلوكبابي ها يك كاسه خيلي بزرگ قرار داشت كه در آن دوغ درست مي كردند و همراه با كباب به مشتري داده مي شد. يكي از مضوعاتي كه مدتها در بين مردم رايج بوده است در مورد چلوكباب اين بوده كه اگر پسري كه به سن بلوغ نرسيده بوي كباب به مشامش مي رسيد او بايد بلافاصله چلوكباب مي خورد در غير اين صورت قدرت مردانگي اش را از دست مي داد!!!
  بعد از پيروزي انقلاب اسلامي بسياري از كبابي هايي داير شد كه فقط كباب با نان مي دادند و يك تنور دارند كه خودشان نان مورد نياز را درست مي كردند و كلمه نان داغ كباب داغ را بر روي تابلوهايشان نصب كرده اند.


  امروز قيمت يك پرس چلوكباب بين ۷۰۰۰ ريال تا ۴۰۰۰۰ ريال مي باشد و كباب كوبيده ۲۵ ريالي بين ۴۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ ريال قيمت دارد. حقوق كارگر نيز بين ۲۵۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰۰ ريال است. با اينكه چلوكباب غذاي سنتي و محلي ايران است و زماني همه از آن استفاده مي كردند متاسفانه بايد گفت كه يك غذاي گرانقيمت به حساب مي آيد.


  ▪ معروفترين چلوكبابي هايي كه در تهران وجود دارند عبارتند از:
  نايب سعادت آباد، آبان، ولي عصر، خيابان وزراء ، شاطرعباس، مدائن، البرز، ياس(كه هر دو شعبه توسط برادران ناصري اداره مي شود) رويال ونك، لوكس طلايي، آپادانا، اركيده، جوان و تبريز. بنابراين چلوكباب يكي از خوشمزه ترين و لذيذترين غذاي ملي است كه در تمام دنيا معروف مي شود و همه با لذت و ولع اين غذا را مي خورند.  جواد فريفته آشپزمخصوص احمد شاه حدود ۸۰ سال پيش هنگاميكه مقيم پاريس شد اولين كسي بود كه چلوكباب را در خارج كشور ارائه كرد و نام چلوكبابي اش فريفته بود. همچنين احمد خان از ايرانياني كه در آلمان زندگي مي كرد، در زمان حكومت نازي رستوراني باز كرد و نامش را هيتلر گذاشت و افرادي كه هيتلر و نازي را قبول داشتند اجازه ورود به رستوران را داشتند.


  در شهر لس آنجلس آمريكا يك چلوكبابي به نام نايب مي باشد كه اكثر ايرانيان مقيم آمريكا از مشتريان اين چلوكبابي مي باشند.


  و چلوكبابي ديگر پسودو(psceudo ) چلوكباب مي باشد. هنگاميكه از مسئول آنجا سئوال شد چرا نام پسودوچلوكباب را انتخاب كرديد و چه معني مي دهد؟ گفت چلوكبابي كه در اينجا سرو مي شود با برنج ايراني است و از فيله تازه گوساله تهيه مي شود. هنگاميكه با گوشت گوساله كباب درست مي شود بهتر است نامش را استيك پلو بگذاريم تا چلوكباب. البته اين غذا چيزي شبيه چلوكباب واقعي است ولي صددرصد چلوكباب نيست.


  اميدوارم هنگاميكه چلوكباب مي خوريد اين غذاي ايراني را كه اكثريت مردم دنيا دوست دارند را با لذت تمام و غرور و افتخار ميل كنيد.
  موفق باشید:f34r:
   
 2. آموزش لینک سازی 2018
 3. amir-khan

  amir-khan Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏15 اکتبر 2007
  نوشته ها:
  2,094
  تشکر شده:
  37
  محل سکونت:
  Tehran
  مطلب جالبی بود . سپاس

  البته مطلب خوشمزه ای هم بود . من که گرسنه شدم ! :lol:
   
 4. Hamid2day

  Hamid2day مدیر ارشد مدیر ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏1 مارس 2006
  نوشته ها:
  15,720
  تشکر شده:
  8,735
  محل سکونت:
  اوهایو
  جالب...
  منبع این مقاله کجاست..
  می خوام اگه بشه به صورت PDF درش بیارم...

  حمید
   
 5. Arianna

  Arianna مدیر بازنشسته کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏9 ژوئن 2006
  نوشته ها:
  888
  تشکر شده:
  9
  سلام

  با سپاس از مطلب بسيار جالب شما بنده نكته اي درباره اين كلمه" -Pseudo" عرض كنم. اين كلمه كه معمولا دز كنار يك كلمه ديگر به صورت تركيبي قرار مي گيرد مي تواند به دو صورت تعبير شود كه يكي همان معناي "مشابه" است و ديگري "غير واقعي" ، "تقلبي" و يا "غير اصلي". دوستان توجه داشته باشند كه حرف "P" اول اين كلمه اصلا خوانده نمي شود بنابراين بايد اين كلمه را به صورت "سو (اوي كشيده) دو " تلفظ كرد.
   
 6. Even Star

  Even Star کاربر فعال فرهنگ و هنر کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏5 می 2007
  نوشته ها:
  2,418
  تشکر شده:
  119
  محل سکونت:
  Valinor
  اریانا جان منظورتو فهمیدم اما تلفظ رو نه !!!!!!!![​IMG]

  خداییش سخت گفتی .......هر کار کردم تلفظ نشد.....

  بابیلون هم پی رو تلفظ نکرد اما اون (اوی کشیده )جریانش چه جوری شد؟[​IMG]

  و در اخر[​IMG]
   
 7. Arianna

  Arianna مدیر بازنشسته کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏9 ژوئن 2006
  نوشته ها:
  888
  تشکر شده:
  9
  سلام

  واقعا عزيزم؟ مگر در سر كلاسهاي زبانتان فونتيك به شما نمي آموزند؟ [​IMG]بگذريم. خوب اينطور بگوييم كه شما " Pseu "را در ابتداي اين كلمه مثل" سو" در "سودابه" تلفظ كنيد. "do" را هم مثل عدد "دو/2" ! حالا اين دو را كنار هم بگذاريد و بگوييد سودو! :blush:

  [​IMG]


  پيروز باشيد.
   
  Last edited: ‏23 ژوئن 2008
 8. خرید بیت کوین
 9. Even Star

  Even Star کاربر فعال فرهنگ و هنر کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏5 می 2007
  نوشته ها:
  2,418
  تشکر شده:
  119
  محل سکونت:
  Valinor
  [​IMG]

  چرا اما من همیشه اون کلمه ها رو تقلب با خودم می بردم!:D
   
 10. Arianna

  Arianna مدیر بازنشسته کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏9 ژوئن 2006
  نوشته ها:
  888
  تشکر شده:
  9
  آي شيطون! :happy:
   
 11. XFACTOR

  XFACTOR Pocket PC کاربر فعال کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏6 می 2007
  نوشته ها:
  491
  تشکر شده:
  0
  محل سکونت:
  خراباتیم من!
  احسنت برادر... براوو ... بسی لذت بردیم از این بوی گبابی که شما راه انداختید !
   
 12. sasan_blue

  sasan_blue Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏5 ژانویه 2007
  نوشته ها:
  685
  تشکر شده:
  29
  محل سکونت:
  Teh
  گرسنمون شد!
  جون هرکی دوست دارید عکس غذا نذارید. آخه من آخر شب غذا میخورم...
   
 13. bibal

  bibal Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏28 دسامبر 2004
  نوشته ها:
  496
  تشکر شده:
  3
  محل سکونت:
  تهران
  چلو کباب خیلی خوبه ... چون ایرانیه !!! دم خودمون با این غذای پر طرفدار گرم
   
 14. liyapeng

  liyapeng کاربر فعال تاریخ کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏11 می 2006
  نوشته ها:
  1,491
  تشکر شده:
  106
  محل سکونت:
  سرزمين آريا
  جالب و مفيد بود

  ممنون
   
avanak همکاری در فروش عسل طبیعی و گرده گل ایرانیتبلیغات در گوگل