برگزیده های پرشین تولز

تاپیک جامع Upgrade & Downgrade ٠

lordofpersia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام به تمامی دوستان!

با توجه به پیشرفت روز افزون این قسمت(POCKET PC) و نیاز و یادگیری دوستان در رابطه با نحوه upgrade وdowngrade کردن دیدم جای خالی چنین تاپیکی در فروم خالی هست! با توجه به اینکه دیروز خودم با مشکالت بسیاری برای این کار برخوردم و با جستجو کردن به نتایجی رسیدم و اطلاعاتی رو کسب کردم در این ضمیمه که خیلی از دوستام ممکنه باهاش برخورد کنن و کرده باش و برای معرفی و نحوه انواع ROM موجود برای تمامی ppcها این تاپیک رو باز کردم!

اول از همه معرفی چند واژه!:)

Upgrade: به این معنی است ک ppc را به Rom جدیدتری ارتقا دهیم!(سیستم عامل با ورژن بالاتر)!

Downgrade: به این معنی هست که ppc را به rom قبلی و یا قدیمی تری برگردانیم!

این دو مطلب مخصوص گوشی های prophetو wizard هستند!

prophet
G3:نوع قدیمی chipset قسمت bootloader که نیاز به IPL/SPL_v2 دارد و نشانه آن این است که رقم آخر SPLبرابر 0 میباشد(ex. SPL:2.13.0000

G4:نوع جدیدتر chipset قسمت bootloader که نیاز به IPL/SPL_v1 دارد و نشانه آن این است که رقم آخر SPLبرابر 1 میباشد(ex. SPL:2.13.0001

Wizard

G3 DEVICE: IPL/SPL: 1.XX or 2.XX or 2.XX.00X (فقط دو تا صفر دارند!)

G4 DEVICE: IPL/SPL: 2.XX.000X(این نوع 3 صفر دارد!)

CID:Country ID

CID LOCK: که معمولا تمام گوشی ها این قفل را دارند و این قفل اجازه نصب کردن rom از نوع oparatorهای دیگر را نمیدهد به عنوان مثال اگر گوشی شما IMATE است رام QTEK را نمیتوانید نصب کنید و با مشخص کردن SPL و ISL گوشی این اجازه رو به شما نخواهد داد و با پیغام خطا VEnNDOR ID مواجه خواهید شد!

نکته: البته با روشهای هکری و به اصطلاح ROM coocking این کار امکان پذیر است!(نصب هر نوع rom بر روی دستگاه هایی که CID LOCKED هستند!

نکته: روشهایی هم موجود می باشد که بتوان CID دستگاه را unlock کرد! ولی این کار با ریک بسیاری همراه هست!

bootLoader:قسمتی هست که شما در هر موقع با استفاده از چند HOT-KEY(معمولا COMM or camera+Soft REset)میتوانید ppc رو به کامپیتر متصل کنید!(معمولا در مواقعی که گوشی سما بکل قفل میکند و یا به اصطلاح STUCK میشود)

نکته: وقتی وارد این قسمت میشوید صفحه نمایش شما به 4 رنگ تبدیل میشود:قرمز+آبی+سبز+سفید

ROM Upgrade Utility (RUU): برنامهای که اجازه می دهد Rom را به گوشی فلش کنید و نصب کنید!

نکته:ورژن های مختلفی دارد و حتی نوع های مختلف برای گوشی های مختلف و G3 یاG4 متفاوت!

و کلمات دیگه ای از جمله SPL,IPL,RADIO و ..... که اساتید محترم لطف کنند و توضیحاتی پیرامون اونها بدن!
18.gif

lordofpersia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب برای شروع هم طریقه ROM Upgrade جمین (کلا prophet)
174.gif
رو خدمتتون عرض میکنم!
بطور کلی:
نکته 1:ریسک عوض کردن ROM بر عهده خودتان میباشد لذا سعی کنید اطلاعاتتون کافی باشد بعد دست به انجام این عمل بزنید!
98.gif

نکته 2: همیشه یک نسخه از ROM اوریجینال گوشیتون رو داشته باشید که در هر حالتی بتونید برگردین به حالت اولیه گوشیتون!

اول از همه این ROM یکی از بهترینROM های موجود برای prophetهست که از خصوصیات جالبش این هست که vendor ID ندارد و به عبارتی CID LOCK را چک نمیکند
263.gif

مراحل:
1.اول از همه ROM را از سایت زیر دریافت نمائید!
http://www.sharebigfile.com/file/109203/RUU-Prophet-220734-2207114-024721-NVID-exe.html
ویا(لینک کمکی)
http://rapidshare.com/files/22972927/RUU_Prophet_220734_2207114_024721_NVID.exe.html

2.گوشی خود را هارد ریست کنید(camera+comm+soft reset
3.وقتی صفحه مشکی با نوشته های سفید نمایان شد با زدن دکمه سبز رنگcallگوشی را فرمت کنید!
نکته:(تمامی اطلاعات و برنامه هاتون پاک میشود لذا مواظب باشید!)
4.گوشی پس از ریستارت شدن به حالت اولین روزی که روشنش کردید می افتد و در قسمت tap a screen مشخص میشود برای align کردن صفحه شما در این موقع هیچ کاری انجام ندهید و گوشی را به کامپیوتر متصل کنید!
5.در اینجا ACTIVE SYNC پیغامی را مبنی بر partnership کردن شما به شما میدهد این قسمت را CANCEL کنید تا active sync شما را بهعنوان guest بشناسد!
6.تمامی فایل های درون فایل exe رام را در یکجا extract کنید!(در اصل این فایل یک zip-selfextracter هست و شما با نرمافزارwinzipیا مشابه آن میتونید اون رو extract کنید!)
7.حال بر روی فایل ROMUpdateUtility_No_VenderID.exe کلیک کنید و مراحل را ادامه بدهید تا قسمتی که progress bar در کامپیوتر و گوشی نمایان میشود و به جلو مرود تا 100% شود!
8.وقتی این مرحله تمام شد یک سافت ریست انجام دهید
9.بعد از آن یک هارد ریست انجام دهید و پس از ریستارن ویندوز با ROM جدید بالا می آید!
10.ویندوز جدید خودتون لذت ببرید!:p
302.gif

نکته:فقط splash screen این رام مال QTEK هست و اگر تا قبلا صفحه IMATE بوده از الان Qtek هست:blink:
167.gif

lordofpersia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب برای شروع هم طریقه ROM Upgrade جمین (کلا prophet)
174.gif
رو خدمتتون عرض میکنم!
بطور کلی:
نکته 1:ریسک عوض کردن ROM بر عهده خودتان میباشد لذا سعی کنید اطلاعاتتون کافی باشد بعد دست به انجام این عمل بزنید!
98.gif

نکته 2: همیشه یک نسخه از ROM اوریجینال گوشیتون رو داشته باشید که در هر حالتی بتونید برگردین به حالت اولیه گوشیتون!

اول از همه این ROM یکی از بهترینROM های موجود برای prophetهست که از خصوصیات جالبش این هست که vendor ID ندارد و به عبارتی CID LOCK را چک نمیکند
263.gif

مراحل:
1.اول از همه ROM را از سایت زیر دریافت نمائید!
http://www.sharebigfile.com/file/109203/RUU-Prophet-220734-2207114-024721-NVID-exe.html
ویا(لینک کمکی)
http://rapidshare.com/files/22972927/RUU_Prophet_220734_2207114_024721_NVID.exe.html

2.گوشی خود را هارد ریست کنید(camera+comm+soft reset
3.وقتی صفحه مشکی با نوشته های سفید نمایان شد با زدن دکمه سبز رنگcallگوشی را فرمت کنید!
نکته:(تمامی اطلاعات و برنامه هاتون پاک میشود لذا مواظب باشید!)
4.گوشی پس از ریستارت شدن به حالت اولین روزی که روشنش کردید می افتد و در قسمت tap a screen مشخص میشود برای align کردن صفحه شما در این موقع هیچ کاری انجام ندهید و گوشی را به کامپیوتر متصل کنید!
5.در اینجا ACTIVE SYNC پیغامی را مبنی بر partnership کردن شما به شما میدهد این قسمت را CANCEL کنید تا active sync شما را بهعنوان guest بشناسد!
6.تمامی فایل های درون فایل exe رام را در یکجا extract کنید!(در اصل این فایل یک zip-selfextracter هست و شما با نرمافزارwinzipیا مشابه آن میتونید اون رو extract کنید!)
7.حال بر روی فایل ROMUpdateUtility_No_VenderID.exe کلیک کنید و مراحل را ادامه بدهید تا قسمتی که progress bar در کامپیوتر و گوشی نمایان میشود و به جلو مرود تا 100% شود!
8.وقتی این مرحله تمام شد یک سافت ریست انجام دهید
9.بعد از آن یک هارد ریست انجام دهید و پس از ریستارن ویندوز با ROM جدید بالا می آید!
10.ویندوز جدید خودتون لذت ببرید!:p
302.gif

نکته:فقط splash screen این رام مال QTEK هست و اگر تا قبلا صفحه IMATE بوده از الان Qtek هست:blink:
167.gif

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
مطلب خوبی را شروع کرده اید دوست من

اما فکر می کنم برای اینکه هنوز فروم ما توان گسترش سریع را ندارد ، اگر ممکن هست ، پست هایتان را ادغام شده در ترد کامپلیت هم تکرارا کنید ، که چون استیکی ست ، به درد آیندگان هم بخورد
موفق باشید

lordofpersia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
و حالا نوبت به نصب ویندوز جدید crossbow بر روی جمین و کلا برای بروبچ prophet دار میرسه!

نکته : قبل از نصب ویندوز, آپگرید به رام بالایی شدیدا پیشنهاد میشود! (NVID ROM)

1.دانلود رام SMART1 v2 که بهترین و stable ترینwm6 rom برای prophet هست!
http://www.sharebigfile.com/file/114703/smart1-wm6-pp8mb-NEW-new-exe.html
ویا
http://www.meerman.speedxs.nl/files/smart1_wm6_pp8mb_NEW.v2.exe
2. بالا مراحل 2-3-4-5-6 رو انجام دهید!(هارد ریست-فرمت-دست نگه داشتن در align screen-اتصال به کامپییوتر-guest mode-کپی فایهای درون زیپ در یکجا!)
3.حال فایل UPGRADE_ROM.bat را اجرا کنید(بهتر هست مستقیم از command prompt اجراش کنید!)
4.در صفحه dos ای که باز میشود بگذارید مراحل رو ادامه دهد و به گوشی خود هیچ کاری نداشته باشید!(مراحل ممکن است در بعضی اوقات ثابت باشد لذا اشتباه نکید و پنجره را نبندید و صبور باشید:D !این کار حدود 9 تا 20 دقیقه طول میکشد پس حوصله کنید!)
5.در پایان پس از نشان دادن پیغام حاوی کامل شدن نصب مراحل 8-9 و بخصوص 10
15.gif
رو انجام دهید!(سافت ریست-هارد ریست-ENJOY!)

من خودم این ورژن رو نصب کردمو خوب جوتب دارد اابته bug داره ولی باز در کل خوبه برای امتحان!:p

lordofpersia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سوال: من همیشه از دستگاهم یک backup تهیه میکنم و پس از هارد ریست اونها رو بر میگردونم آیا این کار را پس از نصب ROM جدید هم میشه انجام داد!؟

جواب: این کار به هیچ عنوان توصیه نمیشود چون در هنگام backup گرفتن registry شما نیز backup گرفته میشود که ممکن هست با ROM جدید شما ناسازگاری بهم بزند!و توصیه میشود که نرافزار های مورد نیازتون رو مجدد نصب کنید

سوال: طریقه نصب ROM ببر روی گوشی های دیگر چگونه هست؟!

جواب: طریقه کلی نصب نصبتا یکی است تنها چیزی که نیاز دارید ROM مخصوص گوشی خودتان مثلا رام K-JAM ,jasjam ,Jam ,و ....... که میتوانید با کمی جستجو رامهای خوب و قابل اطمینانی رو پیدا کنید! و در صورت نیاز RUU مخصوص گوشی خودتان(که معمولا همراه با ROM موجود هستند!)

X_Farhad

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
4
lordofpersia جان، خیلی کار خوبی کردی این ترد رو درست کردی، عالیه
47b20s0.gif

ولی بعضی مطالبی که پست اول نوشتی (مثل g3 و g4) ، فقط در مورد prophet و wizard صدق می کنه، جامع نیست مطلب یعنی، یه چند تا غلط املایی هم داشتی(!)، حالا منم سعی می کنم چند تا مطلب اضافه کنم
73.gif

lordofpersia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
lordofpersia جان، خیلی کار خوبی کردی این ترد رو درست کردی، عالیه
47b20s0.gif

ولی بعضی مطالبی که پست اول نوشتی (مثل g3 و g4) ، فقط در مورد prophet و wizard صدق می کنه، جامع نیست مطلب یعنی، یه چند تا غلط املایی هم داشتی(!)، حالا منم سعی می کنم چند تا مطلب اضافه کنم
73.gif

ممنونم داش فرهاد عزیز! سعی کردم تا مطالب رو کلی بگم و در مورد اطلاعاتی که داشتم یه توضیح بدم! باز هم prophet و wizard هم جزء این کل محسوب میشه چون دوستان زیادی از این نوع دارن!!!!!!
18.gif

یه چند تا غلط املایی هم داشتی(!)
26.gif
چون خودم توی بحران عوض کردن بودم و با کلی مشکلات داشتم سرو پنجه نرم میکردم!!!!
311.gif

حالا منم سعی می کنم چند تا مطلب اضافه کنم
حتما حتما این کار رو انجام بده!اصلا من به امید شما این ترید رو باز کردم
302.gif
124.gif

lordofpersia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ممنون ميشم سئوال من رو هم جواب بديد: http://forum.persiantools.com/t72604.html
مي خوام بدونم CID چيه ...
tnx
دوست خوبم آقا فرهاد زحمت کیشدن و توضیح کاملی رو در این مورد بهتون دادن در پست مربوطه!
که با اجازه اینجا هم قرارش میدم تا دوستان استفاده کنند!
http://forum.persiantools.com/t72604.html
The CID is a string identifying the operator/carrier and country.
The CID is stored on your device and on firmware upgrade files
.
روی اکثر موبایل ها، یه cid lock در نظر می گیرن
CID مشخص کننده کشور و اپراتوری هست که گوشی شما براش تولید شده. (محدودیته که تولید کننده ها در نظر می گیرن، برای اینکه مثلاً یه گوشی لاک شده روی اپراتور orange که زبانش آلمانیه رو به نصف قیمت نخرن بیارن ایران به قیمت روز بفروشن!)

مثلاً یه k750 unlocked که ایران خریداری شده یه cid داره، یه k750 لاک شده روی t-mobile که انگلیس خریداری شده یه cid دیگه. موقع آپگرید کردن (عوض کردن firmware ) ، گوشی شما چک می کنه که cid فایل های آپگریدی که دارید استفاده می کنید، یکی باشه با cid داخل گوشی.

مثلاً اگه زبان گوشی شما آلمانی باشه (و انگلیسی هم نداشته باشه) و بخواین انگلیسیش کنید، معمولاً نمی تونید مستقیماً یه firmware انگلیسی بریزید ، باید اول گوشی رو CID Unlock کنید، یا به یه طریقی CID Check رو دور بزنید. این CID Unlock کردن درضمن فرق می کنه با SIM Unlock کردن.

kasra03

Registered User
لایک‌ها
276
ببخشید wm6 رو اتم هم قابل نصب هس؟

hozo19

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
یکی لطف میکنه لینک دریافت ویندوز موبایلو بذاره؟

X_Farhad

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
4
نه متاسفانه

یکی لطف میکنه لینک دریافت ویندوز موبایلو بذاره؟
قربان، ویندوز موبایل مثل ویندوز xp نیست که زرتی بریزید روی سیستم و اونم نصب شه؛ باید کارخونه ی سازنده ی دستگاهتون یه نسخه مخصوص دستگاه شما آماده کنه و بده بیرون. این رام هایی هم که اینجا می بینید به همین شکل به وجود اومدن، به عنوان تست برای بعضی دستگاه ها (مثل wizard و universal) آماده شده بودن، اونوقت این دستگاه ها افتاده دست چند تا هکر نازنین، اون ها رام ها رو دامپ کردن گذاشتن روی نت!

alireza_simkesh

Registered User
لایک‌ها
4
من تو بعضی از سایتها دیدم که میگن قبل از firmware upgrade یه بکاپ بگیریم بعدش restore کنیم. حالا این کار اشتباست؟ یعنی اون کارهایی که firmware جدید باید انجام بده رو بعد از restore به خوبی انجام نمیده؟

lordofpersia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
همانطور که فرهاد عزیز فرمدن خیر!و متاسفانه فکر نکنم که WM6 بصورت عمومی release بشه برای این نوع!
فقط به امید این باشید تا یکی از یوزر های حرفه ای این گوشی یک ROM Cookingfvای این کار انجام بده!و نسخه ای رو عرضه کنه!
92.gif

قربان، ویندوز موبایل مثل ویندوز xp نیست که زرتی بریزید روی سیستم و اونم نصب شه؛ باید کارخونه ی سازنده ی دستگاهتون یه نسخه مخصوص دستگاه شما آماده کنه و بده بیرون. این رام هایی هم که اینجا می بینید به همین شکل به وجود اومدن، به عنوان تست برای بعضی دستگاه ها (مثل wizard و universal) آماده شده بودن، اونوقت این دستگاه ها افتاده دست چند تا هکر نازنین، اون ها رام ها رو دامپ کردن گذاشتن روی نت!
39.gif
210.gif

من تو بعضی از سایتها دیدم که میگن قبل از firmware upgrade یه بکاپ بگیریم بعدش restore کنیم. حالا این کار اشتباست؟ یعنی اون کارهایی که firmware جدید باید انجام بده رو بعد از restore به خوبی انجام نمیده؟
نه این کار اشتباه هست! یه کوچولو هم با منطق خودتون حلاجی کنید میفهمید که وقتی بک آپ میگیریم از فایل های سیستم و registery هم بک آپ گرفته میشه !که ممکن هست در ورژن جدیدتر از این فایل و یا registery ها استفاده نشده باشه!(که معمولا همینطوری هست!) و یا دستکاری های توش شده باشه که با این کار خراب میشن! و اون نتیجه ای رو که باید بده نمیده
213.gif

X_Farhad

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
4

p525 یه برنامه مخصوص این کار داره، خود سایت asus هم نوشته که قبل عوض کردن رام می تونید بک آپ بگیرید (فقط با همون برنامه هه)

asus ـه دیگه...
meeting.gif

alireza_simkesh

Registered User
لایک‌ها
4
p525 یه برنامه مخصوص این کار داره، خود سایت asus هم نوشته که قبل عوض کردن رام می تونید بک آپ بگیرید (فقط با همون برنامه هه)

asus ـه دیگه...
meeting.gif

چه برنامه ای؟!!!!! آقا مارو دریاببببب!!:(

reza_ghorbani

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان راهی وجود دارد که بتوان از ROM فعلی دستگاه Backup گرفت؟ ( Qtek 9100 - Wizard )

FrankenStein

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
20
بالا