برگزیده های پرشین تولز

تجربه عملی عکاسی آنالوگ من.

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
تجربه عملی عکاسی آنالوگ من
درود بر همگی. من اینجا تازه واردم. من مدتیه عکاسی میکنم. البته بیشتر علاقه دارم به جمع کردن کلکسیون دوربین های قدیمی و آنالوگ. در عین حال با دوربین هام عکس هم میندازم. شاید بهتر باشه اول کمی خودمو معرفی کنم تا سوالات احتمالی بعدی هم جواب داده بشه, همچنین از سوء تفاهم هم جلوگیری شده باشه. من ۴۸ سالمه ساکن هلند. اسمم فرهاده. حدود ۸ سالی دیجیتال زدم. ولی از حدود یک سال پیش شروع کردم با آنالوگ. آنالوگ با دوربین های مختلفی کار میکنم. قدیمی ترین دوربینی که عکس انداختم دوربین فراانکا سولیدا ۳ است مال حدودا ۸۵ سال پیش. جدیدترین دوربین آنالوگم هم فکر کنم نیکون اف ۸۰ باشه یا نیکون اف ۴. دقیقا نمدونم کدومش جدیدتره. البته تو آنالوگ هنوز تازه کارم. فیلم ها مو خودم خودم ظاهر میکنم. البته راحت نبود سعی کردم یاد گرفتم. هر سوالی بود راحت بپرسید.

هر سوالی بود راحت بپرسید. دوست داشتم تجربه عملی خودمو در عکاسی آنالوگ با دوستان تقسیم کنم. امیدوارم مورد پسند واقع بشه. دوستان هم اگه عکسی دارن میتونن تو انجمن شر کنن.
این عکس رو با دوربین نیکون اف ۱۰۰ گرفتم و فیلم آگفا فیستا پلاس ۲۰۰ و لنز مانوئل توکینا ۸۰-۲۰۵ ام اف ۴.۵ با دهانه آ ای. داروی ظهور هم تتنال سی ۴۱ بوده. درجه حرارت ظهور ۳۰ سانتیگراد و زمان ظهور ۸ دقیقه. عکس در روستای کیندر دیک هلند گرفته شده. یه روستای توریسته اسمشو بزنید تو گوگل همه اطلاعات مربوطه رو بهتون میده.
Nikon_F100_Agfa_Vista_200.jpg

Nikon F100/Agfa Vista Plus 200

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این هم یکی دیگه از عکس های آنالوگم تو شهر دلففت هلند گرفته شده. با دوربین نیکون اف ۱۰۰ و لنز نیکور ۲۸-۳۰۰ ام اف ۳.۵-۵.۶ جی. فیلم هم آگفا فیستا پلاس ۲۰۰ بوده ظهور در خانه همون داروی ظهور قبلی DELFT. F100 KLEIN.jpg

Nikon F100/Agfa Vista Plus 200

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این هم یکی دیگه از عکس های آنالوگم تو شهر دوردرخت هلند گرفته شده. حدود یک ماه و نیم پیش مه سنگینی داشتیم تو دوردرخت منطقه استرن بورخ این عکس رو گرفتم. با دوربین نیکون اف جی و لنز سیگما ۲۰ ام اف ۱.۸ آ اف دی . فیلم هم آگفا فیستا پلاس ۲۰۰ بوده ظهور در خانه همون داروی ظهور قبلی
Nikon FG-Agfa Vista 200.jpg

Nikon FG/Agfa Vista Plus 200

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این هم یکی دیگه از عکس های آنالوگم تو شهر دوردرخت هلند گرفته شده. حدود یک ماه و نیم پیش مه سنگینی داشتیم تو دوردرخت منطقه استرن بورخ این عکس رو گرفتم. با دوربین نیکون اف جی و لنز سیگما ۲۰ ام اف ۱.۸ آ اف دی . فیلم هم آگفا فیستا پلاس ۲۰۰ بوده ظهور در خانه همون داروی ظهور قبلی
Nikon FG-Agfa Vista 200 1.jpg

Nikon FG/Agfa Vista Plus 200

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این هم یکی دیگه از عکس های آنالوگم تو شهر روتردام هلند گرفته شده. منطقه روتردام بلاک این عکس رو گرفتم. این منطقه معروفه به محله خانه های کندویی, با دوربین نیکون اف ای لنزش یادم نمونده. فیلم هم آگفا فیستا پلاس ۲۰۰ بوده ظهور در خانه همون داروی ظهور قبلی Nikon FE-100TMAX.jpg

Nikon FE/100TMAX

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این دوربین آنالوگ رو تازه خریدم. اسم کاملش اینه.
Franka Solida III. 80mm f2.8
ساخت سال ۱۹۳۶ میلادیه. ۸۲ سال پیش. رنج فایندره. فاکوسش مثل دی اس ال آر از طریق لنز نیست. باید فاصله رو تا با چشمت بتونی تعیین کنی یا از طریق چشمی پیدا کنی و سپس عدد به دست اومده رو به حافظه بسپاری و با دست روی رینگ تعیین فاصله لنز پیاده اش کنی. تو این دوربین مهمترین چیز خود فاکوس و محوطه فاکوسه که بستگی به تبحر و تجربه عکاس داره.
اولین عکسی که با این دوربین انداختم ۳ روز پیش بود میزارمش تو انجمن. امروز هم با اینکه بارون بود یه سر رفتم روتردام باهاش چند تا عکس انداختم نیم ساعت دیگه میرم بالا ظاهرش کنم امشب یا فردا تو انجمن میزارم. البته اگه خوب در اومده باشه. چون هنوز کاملا یاد باهاش کار کنم. بالب و همچنین از اولین سری ۴ تا از سرعت شاتر ها دقیق کار نمیکنند. از یک ثانیه تا ۱/۱۰ ثانیه دقیق نیستن. مجبورم از ۱/۲۵ ثانیه و به بالا استفاده کنم. هوا هم که کمی سرد باشه بقیه سرعت شاتر هم کندتر کار میکنند. اهرم شااطرش رو هم هر دفعه بعد از شات گرفتن بایستی با دست برگردونم به سر جای اولیه اش وگرنه آویزون میمونه و دفعه باد دیگه نمیتونی اهرم شاتر رو شارژ کنی. شاترش خیلی مدل قدیمیه. واسه همون. یه نوع فنره که بعد از هشتاد و خورده ای سال دیگه کارایی خودشو از دست داده. یه فنر معمولی که با گرم و سرد شدن هوا انقباض و انبساط پیدا میکنه و سرعت شاتر متفاوت بهت میده. قبل از اینکه باهاش عکاسی بکنی بایستی چند ساعتی تو دمای معمولی اتاق بزاری تا کمی گرم بشه. وگرنه عکس هات یا سیاه سیاه در میاد یا سفید سفید.
البته نرمال هم است. خود ما بالای ۶۰ سال شلوارمونو نمیتونیم خودمون عوض کنیم. بازم دمش گرم این بعد از هشتاد و خورده ای سال و این همه ایراد هاش یه عکس درست و حسابی میتونی بهت بده.Franka Solida III 6x6cm 80mm f2.8 1936 KLEIN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این عکسیه که با دوربین فرانکا سولیدا ۳ انداختم. عکس تو شهر دوردرخت گرفته شده. ساختمون دست چپی اداره کار و تامین اجتمایی شهر دوردرخته. ساختمون روبرویی هم ساختمون شهرداری دوردرخته. عکس با فیلم آگفا فیستا گرفته شده و داروی ظهور تتنال سی ۴۱ بوده و دمای دارو ۳۰ درجه بوده و زمان ظهور ۸ دقیقه
این دوربین فقط یه رینگ تعیین سرعت شاتر داره و یه رینگ تعیین دیاف. و همونطور که قبلا هم گفتم دیاف این دوربین بخاطر قدمت زیادش از ۱/۲۵ ثانیه به بالا دقیق کار میکنه. دیگه هیچی نداره. نه فاکوس از طریق لنز, نه وایت بالانس نه سنسور نه لرزش گیر. هیچی هیچی. حتی چشمی اش هم از لنز جداست و کادرتو بایستی بر اساس تجربه بتونی حدودی تعیین کنی. فکوسش هم که بایستی فاصله رو متر کنی و سپس بصورت دستی روی لنز پیاده کنی به امید اینکه سوژه مورد نظرت تو فاکوس کامل بیوفته.IMG_20171230_0001 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg
البته تو اینجور دوربین های مکانیکی قدیمی نرماله که عکس های اولیه ۱۰۰% خوب در نمیاد. بخاطر اینکه عکاس اول باید بتونه کمبود ها و مشکلات مکانیکی دوربین رو تشخیص بده و عمق این ایرادات رو بدونه. بطور مثال کندی شاتر در دمای معمولی چقدره و در دمای هوای سرد چقدره؟ سپس روی این ایرادات کار میکنه و سعی میکنه مثلا با خریدن فیلمی که بتونه با این ایرادات کنار بیاد این ایرادات مکانیکی رو دور میزنه. یا مثلا با تغییر دیاف یا تغییر زمان ظهور فیلم سعی میکنه خودشو با این ایرادات مکانیکی دوربین وفق بده و بقول معروف هم بتونه با یه خر چلاق سر کارش بره و هم اینکه سر ساعت سر کارش باشه.
Franka Solida III. 80mm f2.8

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این هم یکی دیگه از عکس های آنالوگم است. این عکس با دوربین مدیوم فرمت ۱۲۰ میلیمتری ۶x۷ گرفته شده. لنز فکر کنم ۱۸۰ میلیمتری سکور سی بود. داروی ظهور هم دی ۷۶ بود ۲۰ درجه سانتیگراد زمان ظهور روراست یادم نمونده. عکس حدود ۸ ماه پیش گرفته شده واسه همون.
پل اراسموس در بندر روتردام. اسم رودخونه است [مس بزرگ, حرف ام با فتحه]. این پل به پل قو هم معروفه. عکس با فیلم کداک ۴۰۰ تری اکس گرفته شده و فیلتر قرمز +۳ گرفته شده. عکس رو وقتی گرفتم که تازه آنالوگ رو شروع کرده بودم واسه همون عکس رو ۲ قدم نوری پایین [pull down] آوردم. چون خواستم محتاط تر کار کنم. بهتر از این هم میشه این عکس رو گرفت.
البته الان یاد گرفتم در مرحله آخر شستشوی فیلم چند قطره [استوپ بت] با سرنگ به آب اضافه میکنم سرعت تبخیر آب رو بالاتر میبره و زمان خشک شدن فیلم رو کوتاه تر میکنه و به همین خاطر از به جا موندن رد پای قطرات آب بر روی نگاتیف فیلم جلوگیری میکنه
این عکس تو خیلی بزرگ گرفتم بطوری که عکس اصلی مادر رو میشه با حدودا ۱۰ متر در ۴ متر پرینت بشه با بهترین رزولوژن [حدودا ۶۰۰ پی دی ای] و کیفیت موجود در بازار. اینجا با حدود ۲۵۸ کیلوبایت کوجیکش کردم تا بشه تو انجمن پست بشه. ERASMUS BRUG PANORAMA POSTEN KLEIN VOOR BLOGFA.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه نمای دیگه از نزدیک زیر همون پل اراسموس روتردام. این یه پل قول پیکره زیر پل که میری خیلی لذت بخشه از زیر دیدنش. البته از مهندسی و این چیزا سر در نمیارم ولی فکر کنم تو کلاس بندی تخصصی پل ها یکی از بزرگترین ها و سنگین ترین هاست تو رده پل های میانسنگین. این پل سیمبل زیبایی روتردامه. شب ها برای هر جزیی از این پل نور افکن گذاشتن وقتی نور افکن ها روشن میشه این پل از دور بی نهایت زیبا میشه. مثل یک گیتار بزرگ در روی آب در شب دیده میشه. حالا اگه شد یه عکس در شب هم از این پل میندازم. تنظیمات عکس و دوربین همه یکی هستند بجز اینکه این عکس با لنز ۵۰ میلیمتری سکور سی گرفته شده. همچنین در این عکس از فیلتر استفاده نکردم.
در اینجا لازم میبینم بگم که تو مدیوم فرمت لنز ۵۰ میلیمتری دقیقا زاویه ۲۵ میلیمتری بهت میده و لنز ۱۸۰ میلیمتری دقیقا زاویه ۹۰ میلیمتری بهت میده. و این بخاطر اندازه فریم فیلمه. البته اینو گفتم که سوالات احتمالی دوستانی که با عکاسی مدیوم فرمت آشنایی چندانی ندارند پیشاپیش جواب داده بشه.
IMG_20171024_0013 POSTEN KLEIN VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه آنالوگ دیگه.
اینو با دوربین کومپاکت آنالوگ جیبی الیمپوس تریپ ام دی ۳ انداختم. این دوربین رو خریدم ۳ یورو. این دوربین کاملا از پلاستیکه حتی لنزش. دوربین به اندازه یه پاکت سیگاره به راحتی تو جیب جا میشه. البته حد اکثردیافش اف ۶.۳ است زیاد عالی نیست برای نور کم. فاکوسش هم مثل همه کومپاکت های دیگه اون زمون ثابته باید حواست باشه داری چیکار میکنی. کاملا واتوماتیکه و عکاس هیچ نوع کنترلی روی اکسپوژر نداره. فلااشش هم مثل همه کومپاکت های اتومات دیگه اتوماتیک هر وقت لازم باشه روشن میشه و عکاس به هیچ وجه نمیتونه جلوی این کار رو بگیره. واسه همون تو عکاسی خیابونی مشکل سازه یهو فلاش میزنه مردم بدشون میاد چپ چپ نگاه میکنن. البته من کلک زدم پشتشو باز کردم و سیمی که دوربین از طریق اون فلاش رو فعال میکنه رو قطع کردم دیگه فلاش اش کار نمیکنه.
یکی دیگه از عیب های دیگه این دوربین اینه که دوربین بصورت اتوماتیک ایزو فیلم رو میگیره. واسه همون تو بعضی فیلم های ایزو بالا گاهی عکس ها نویزی میشن. البته شنیدم واسه این مشکل هم یه کلکی میتونی بزنی به این صورت که یه فیلم بخری با ایزو اریجینال ۵۰ و پوسته فیلم رو بکنی با چسب بچسبونی روی سنسور هایی که سرعت فیلم رو میخونن. بعد بدون توجه به ایزو فیلمی که تو دوربین میندازی همه عکس ها رو روی ایزو ۵۰ خواهد انداخت و مشکل نویز برطرف خواهد شد. البته من این کار رو نکردم ولی اگه بخوام این کار رو بکنم بایستی حتما تو نور کافی عکس بندازم وگرنه سرعت شاتر میاد پایین و عکس ها تار میوفتن. واسه همون هنوز این کار رو نکردم.
اسم لاتین این دوربین اینه:
Olympus Trip MD3
IMG_20171101_0006 POSTEN KLEIN VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
اینم بلایی که سر دوربین آنالوگ کومپاکت اوتومات جیبی الیمپوس تریپ ام دی ۳ ام آوردم.
سیم فلاششو قطع کردم که دیگه فلاش نزنه.
Olympus Trip MD3

I just killed flash in my Olympus Trip MD3.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
شات آنالوگ شهر دوردرخت محله بندر قدیمی
نیکون اف ای . لنز مانوئل نیکور ۵۰ ام اف ۱.۴ نون آ ای, فیلم آگفا فیستا ۲۰۰, داروی سی ۴۱. ۳۰ درجه سانتیگراد ۸ دقیقه
این بندر قدیمی دوردرخت خیلی زیباست. خیلی آرامش بخشه واسه قدم زدن. یکی از قدیمیترین محله های دوردرخته. خیلی ها میرن اینجا قدم میزنن از جمله خودم. سالی یه بار هم جشنواره قایق های قدیمی دودی اینجا راه میندازن بینهایت زیباست
یه وقتی اینجا قلب شهر دوردرخت بوده و چند تا دروازه های ورودی دوردرخت تو همین محله بوده. در قدیم شهر دوردرخت ۱۲ تا دروازه ورودی داشته که هر کی میخواسته وارد دوردرخت بشه بایستی حمتا از یکی از این ۱۲ تا دروازه وارد میشده و سربازان حکومت کلیسایی کنترلش میکردن و از جمله یکی از کنترل ها کنترل دین طرف بوده. اگه طرف مسیحی نبوده احتمال زیاد راهش نمیدادن یا میگرفتنش میبردن زندانی اش میکردن که دروازه شهر رو نجس کرده. یا احتمالا به اتهام جاسوسی. یا احتمالا شکنجه اش میکردن. یا مجازات های دیگه از جمله اینکه ازش پول میگرفتن یا احتمالا وادارش میکردن مسیحی بشه و گردن به قوانین حکومت کلیسایی کاتولیک میداده. البته جایی خوندم.

NIKON FE//AGFA VISTA 200/TETENAL COLORTEC C-41/HOME DEV

IMG_20170920_0006 POSTEN KLEIN VOOR BLOGFA.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
شات آنالوگ
دوردرخت. پارک ویزیخت
نیکون اف ای. آگفا فیستا ۲۰۰. فیلتر اچ ام سی سبز/زرد ایکس صفر هویا
NIKON FE//AGFA VISTA 200/HOYA HMC FILTER X0/TETENAL COLORTEC C-41/HOME DEVIMG_20180104_0001 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
شات آنالوگ
دوردرخت. پارک ویزیخت
نیکون اف ۱۰۰. آگفا فیستا ۲۰۰.نیکون
NIKON F100//AGFA VISTA 200/TETENAL COLORTEC C-41/HOME DEV

IMG_20171014_0018 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

بالا