برگزیده های پرشین تولز

تجربه عملی عکاسی آنالوگ من.

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه شات آنالوگ تو زمستون.
میدان فاکوس رو خودم کوجولو گرفتم دقیقا انداختم وسط عکس. میخواستم کیفیت بوکه این لنز رو امتحان کنم واسه همون. لنز ۳۵ میلیمتر بود و اگه خوب یادم مونده باشه عکس با دیاف ۱.۸ گفته شده البته از این لنز بدم میاد در حال فروختنش هستم. به جاش یه لنز گرفتم. این لنز قبلا مال آلمان بود که تا آنجا که شنیدم بعدا یه شرکت هنگ کنگی این کارخونه رو خرید. این لنزی که این عکس رو باهاش گرفتم لنز "ویگلاندر" است تن رنگ ها اصلا خوب نیست. کنتراست اش هم افتضاحه. شارپنس اش هم از نظر شخصی خودم به درد لای جرز میخوره. البته لنز های "ویگلاندر" گاها بعضی هاشون خوبن, ولی لطفا این لنز رو نخرید, واسه اینکه شانس اینکه خوب اش نصیب شما بشه کمه. من لنز "ویگلاندر" ۲۱ میلیمتر اف ۴ رو هم دارم و ازش ۱۰۰% راضیم. پرفکته. اسم کامل لاتین این لنز ۲۱ که گفتم اینه:

Voigtländer 21mm f/4

با این لنز ۲۱ میلیمتر "ویگلاندر" برای گرفتن فاکوس اصلا لازم نیست به چشم دوربین نگاه کنید. کافیه دیاف لنز رو روی اف ۸ بزارید عکس بگیرید. با این کار تقریبا همه کادر تون تو داخل میدان فاکوس میوفته. این کار رو خودم امتحان کردم. البته در روی لنز ابتدا و انتهای میدان فاکوس رو تعیین میکردم. این لنز مانوئله اتوفاکوس نداره. شخصا فقط از این لنز ۲۱ "ویگلاندر" راضیم. بقیه شونو زیاد نمیشه بهشون اعتماد کرد.

حلقه فیلم "کالر پلاس ۲۰۰" بود. عکس ساعت ۴ بعد از ظهر گرفته شده. تازه از سر کار امدم خونه دیدم برف قشنگی باریده بود. با اینکه گرسنه بودم و خیلی خسته دوربین رو برداشتم سریع زدم بیرون عکاسی.

IMG_20190124_0005 POSTEN FB.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس دیجیتال قدیمی. عکس با دوربین نیکون دی ۷۲۰۰ گرفته شده. لنز هم نیکون ۵۵-۳۰۰ میلیمتر اف ۳.۵-۵.۶ بود. این لنز ارزونترین لنز های تله است تو بازار. مخصوص الان که دوربین های بدون آینه به بازار اومدن این دوربین با این لنز راحت میشه پیدا کرد با قیمت مناسب. و در داخل شهر تو پارک ها, لب کانال های آب یا احتمالا رودخونه ها یا تو امامزاده ها و این گونه مناطق به راحتی میشه از پرندگان عکس های عالی انداخت. من اینجا حدود یه سالی تمرین کردم میرفتم لب رودخونه بهشون غذا میدادم و ازشون عکس میگرفتم. عکاسی از پرندگان خیلی کمک میکنه به فاکوس و سرعت عمل عکاس.
این عکس رو تو خونه متوجه شدم. یعنی کسی که تجربه عکاسی از پرندگان رو داشته باشه و احتمالا روش کارش مشابه روش کار من باشه شاید متوجه منظورم بشه. من تو عکاسی پرندگان تکنیک خاصی دارم. تکنیک من اینه: کارت "اس دی" بزرگ و سریع استفاده میکنم. همچنین عکس ها رو فقط با فرمت
"JPEG"
میگیرم. و دلیل این کار من اینه که هر چی بیشتر عکس بگیرم تا شانس عکس های خوب بالاتر بره. قبلنا تو اون یه سال که میرفتم عکاسی پرندگان تمرین میکردم گاهی وقتی بر میگشتم با حدود چند هزار عدد عکس بر میگشتم و تو اون همه میگشتم خوب ها رو جدا میکردم و بقیه رو میریختم دور. تا اونجا که خودم تجربه دارم و همچنین تو بعضی دوستان عکاس دیدم این کار نرماله. البته یه نکته اینجا و اون اینکه فکر نکنم هیچ عکاسی جرات کنه این حرف رو بزنه. یعنی خیلی هاشون خجالت میکشن که بگن چند هزار تا عکس میگیرن تا بتونن شانس تعداد عکس های خوب رو بالا ببردن. البته من این کار رو در عکاسی داخل شهر انجام میدم. من تا حالا عکاسی پرندگان خارج از شهر انجام ندادم. شاید تو کاسی پرندگان خارج از شهر این کار احتیاجی نباشه. نمی دونم. من تجربه شخصی خودم این بوده که تو زمین عکاسی زیاد نگاه نمیکردم به عکسی که مینداختم. بیشتر حواسم به این بود که تا میتونم عکس بیشتری بگیرم. چون که پرندگان با سرعت بالا پرواز میکردن و بزرگترین هدفم این بود که بتونم فاکوس رو روشون قفل کنم و لنز رو با هاشون هماهنگ حرکت بدم که این قفل فاکوس که روشون قفل کرده بود نشکنه و تا اونجا کم می تونم عکس های شارپ بیشتری بگیرم. و روراست بگم این کار تقریبا غیر ممکنه مگر اینکه خیلی تمرین بکنی. خیلی تمرین میخواد. خوشبختانه تو هلند رودخونه و کانال آب زیاده و پرندگان هم فت و فراوون برای تمرین کردن. تو عکاسی پرندگان (بدون توجه به نور محیط) شخصا با این دوربین ایزو رو ۴۰۰ میزارم و سرعت شاتر بین ۱/۵۰۰ و ۱/۱۰۰۰ میزارم. و یه تکنیک که خودم تجربه کردم رو با شما تقسیم کنم. دوستان با دوربین های نیکون سری دی ۷۰۰۰ اگه کارتونو خوب بلد باشید و با جون و دل عکس بگیرید سنسور این دوربین حدودا ۱۵۰ میلیمتر به فاصله کانونی لنز شما اضافه میکنه. جدی میگم. سنسور این دوربین های سری ۷۰۰۰ لامصب حرف نداره. و اگه کارتونو خوب انجام بدین راحت میتونید عکس رو قیچی کنید و به این وسیله حدود ۱۵۰ میلیمتر فاصله کانونی اضافی گیرتون بیاد. و تو فتوشاپ هم راحت میتونید با اضافه کردن شارپنس و کنتراست و پیکسل راحت حدود ۱۰۰ میلیمتر فاصله کانونی اضافه به دست بیارید. من گاهی این حرف ها رو که میزنم دوستانی که عکاسی رو بصورت تخصصی و تئوری از کتاب ها یاد گرفتن بهم میخندن. بهشون حق میدم. چون که تو هیچ کتانی این چیزا رو نمیگن. این ها تجربیات شخصی من هستند. به هر حال خاطرات خوبی از اون یک سال تمرین عکاسی پرندگان دارم و عکس های بسیاری از اون روزها برام مونده.

این هم اسم کامل این لنزه برای دوستان که احتمالا میخوان بدونن.
NIKKOR AF-S DX 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR
خودم این لنز رو دست دوم ارزون خیلی خریدم. این لنز روی بادی دی ۷۲۰۰ بهتون دو تا فاصله کانونی میده. یکی فرمت (۱.۵) است که ۴۵۰ میلیمتر به شما میده . و یکی دیگه فرمت (۱,۳) است که حدودا ۵۲۰ میلیمتر میده. . البته این دومی رو حدودی گفتم دقیق شو باید با ماشین حساب حساب کنم که الان حالش نیست. این فرمت دومی رو استفاده نکنید. بخاطر اینکه تعداد پیکس ها خیلی کم میشه دیگه عکس جونی براش نمیمونه. همون فرمت (۱.۵) رو اگه خوب عکس بگیرید راحت میتونید تا ۲۰۰ میلیمتر از سنسور هم روش بزارید که بشه ۶۵۰ میلیمتر که در داخل شهر از سر هر عکاسی زیاده. با این ست میتونید در داخل شهر زیباترین عکس های پرندگان رو بگیرید. عکس هایی که هر کی ببینه دهنش باز بمونه. و این دوربین سنسورش خداست لامصب. معدن طلاست لامصب, یعنی توش شن بریز توش سنگ ریزه بریز توش بهت طلا میده. رنگ های سنسور این دوربین حرف نداره. زیباتری رنگ ها رو داره سنسور این دوربین.

Nikon D7200 3 MET WATERMERK.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
اولین دوربین آنالوگی که خریدم حدود ۱۴ سال پیش. اون شبی که این دوربین دستم رسید یه شب بینظیر بود. حس و حال خوبی داشتم اون شب هیچ وقت یادم نمیره. این نیکون اف ۸۰۱ اولین دوربین آنالوگی بود که خریدم. دومین دوربین آنالوگ نیکون اف ۶۵ بود. سومی اش نیکون اف ۹۰. اولین عکس آنالوگ ام رو هم با نیکون اف ۶۵ انداختم. داستان آشنایی و علاقه من به عکاسی آنالوگ از اونجا شروع شد که من با دوربین دیجیتال عکس مینداختم. تو فیس بوک تو یکی از گروه ها دیدم یکی از دوستان عکس تنظیمات دوربین رو که میزنن رو عکس بنظرم عجیب غریب اومد ازش پرسیدم چرا تنظیمات عکس ات اینطوریه؟ گفت: واسه اینه آنالوگه. از اونجا به عکاسی آنالوگ علاقه مند شدم. اولین بار که عکاسی آنالوگ تو تجربه کردم وقتی بود که دوربین نیکون اف ۶۵ رو خریدم و بردمش فروشگاه از فروشنده پرسیدم آیا باطری داره واسه این دوربین؟ نگاه کرد گفت داره. باطری رو خریدم انداختم روش روشن که شد انگار دنیا رو بهم دادن. تو اون لحظه فقط کیت لنز استاندارد ۱۸-۵۵ میلیمتر پیشم بود انداختم کار کرد خیلی خوشحال شدم. لنز مال کروپ سنسور بود در اصل ولی فکر کنم از هولم یکی دو تا عکس هم با اون لنز انداختم. جالبه که همه لنز های مدرن جی نیکون به دوربین آنالوگ اف ۶۵ میخوره و بدون هیچ گونه مشکلی کار میکنند.
دوربین های آنالوگ نیکون اف ۶۵, اف ۷۵, اف ۸۰ و اف ۱۰۰ همشون با لنز های مدرن جی کار میکنند و حتی بدون هیچ گونه مشکلی به شما اتوفکوس و لرزش گیر میدن. برای کسانی که دست کم یکی دو تا از لنز های مدرن جی نیکون رو دارن این دوربین های آنالوگ نامبرده شده در بالا عالی هستند برای شروع.

اولین عکس آنالوگ ام رو با نیکون اف ۶۵ انداختم. دومی رو با نیکون اف ۹۰ و سومی رو با همین دوربین نیکون اف ۸۰۱ انداختم که عکسش رو پست است.

13680023_1722370138014925_8066942599505524556_o.jpg

این هم دوربین آنالوگ اف ۶۵ ام. دوربین آنالوگ بغل دستی اش هم نیکون "نیکورمت اف تی ان" است. لنز روش "نیکورمت اف تی ان" هم لنز "پاناجور ۱۳۵ ام اف ۲.۸" است. اون عکس خونه های کندویی روتردام رو با این لنز انداختم. عکس اون زنه توریست تو هم که رو زمین دراز کشیده عکس میندازه رو با این لنز انداختم. لنز بدی نیست ولی لنز مورد علاقه من نیست. زیر اف ۵.۶ شارپنس اش زیاد چنگی به دل نمیزنه. کنتراست اش هم اصلا خوب نیست. این لنز رو مجانی با این بادی "نیکورمت اف تی ان" دریافت کردم. فروشنده گفت: افتاده تو کمد استفاده نمیکنه برش دار حیفه بندازمش بیرون. این نیکورمت ها خوبن فقط بیشترشون احتیاج به سرویس دارند و واسه همون بیشترشون مشکلات تکنیکی دارن.

ZONDER BATTERIJ PACK EERSTE BODY.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ با نیکون اف ۶۵ شنبه بازار روتردام.
عکس با لنز نیکون ۵۰ میلیمتر اف ۱.۸ گرفته شده. این لنز شناخته شده است در بین کسانی که با نیکون شات میزنند. لنزش عالی عالی نیست ولی برای استفاده روزانه به عنوان سرگرمی عالیه. کنتراست اش زیاد تعریف نداره. ولی شخصا از شارپنس اش راضی ام. اگه به عنوان یه لنز ارزون بهشون نگاه کنیم که کادانی که پول ندارن لنز های گرون قیمت بخرن خیلی هم عالیه. و فراموش نکنیم که این عکس آنالوگه. یعنی لنزی که بتونه یه عکس آنالوگ رو با این فضا و شارپنس تحویلت بده میشه عالیه,

56481820_2225559717695962_1174987148198150144_n.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس دیجیتال با نیکون دی ۴۰
تو این عکس فلش زدم رو برف. فلش مال مارک کنن بود از این قدیمی ها که برای دوریبن های آنالوگ ساخته شده بود. فلش رو گذاشتم روی مد مانوئل روی "فول پاور". عکس از دوربین میاد فوتوشاپ نیست. هر کی دوست داشت امتحان کنه. یه فلش قوی قدرتمند بزاره روی دوربین قدرت فلش رو بزاره رو درجه آخر امتحان کنه. البته برف باید زیاد باشه. همچنین دونه های برف باید درشت باشن. همچنین باد زیاد شدید نباشه.دیاف رو هم کمی ببندید حدود ۸ فکر کنم کافی باشه. سرعت شاتر حدودا ۱/۲۵۰ از سرتون هم زیاده ولی بسته به نور محیط و قدرت فلش امکان داره بایستی یه سرعت شاتر دیگه انتخاب کنید. به هر حال ناامید نشید و ادامه بدین اگه عکس های اولیه خوب در نیومدن. خودم خیلی عکس بد انداختم تو تونستم این عکس ها رو بگیرم. عکاسی مثل آشپزی میمونه. باید با عشق غذا بپزید و همچنین اوایل کار غذا رو خراب کنید. همچنین جرات و جسارت طغیان کردن رو داشته باشید. گاهی جرات کنید بر علیه همه قوانین و تئوری های نوشته شده در کتب عکاسی طغیان کنید و این قوانین رو بشکنید و زیر پا بزارید گاهی و بر خلاف آب حرکت کنید. در غیر این صورت از یه عکس کلاسیک که همیشه همون میمونه و تغییری نمیکه نمیتونید جلوتر برید. این قانون عکاسیه.
D40 SNOW MET WATERMERK.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ سیاه سفید,
این عکس رو سر راه تو قطار انداختم. داشتم میرفتم یه جایی نزدیک آمستردام, از شهر ما تا آمستردام بایستی نزدیک یک ساعت تو قطار بشینی, تو ایستگاه شهر دن هاخ بود فکر کنم این ساختمون رو دیدم از پشت شیشه پنجره قطار این عکس رو گرفتم. دارم اینجا سعی میکنم واسه پسرم یه کارگاه سراچی بزنم تو خونه بهش یاد بدم انواع ساک ها رو تو خونه بدوزه و تو بازار بفروشه. واسه همون میرفتم تو یه شهری نزدیک آمستردام که یه چرخ خیاطی صنعتی دست دوم رو ببینم و اگه بشه بخرم اش. من سراچم تو ایران از بابام یاد گرفتم. تو هلند تا حالا این کار رو نکردم واسه اینکه رقابت اینجا خیلی بالاست. ولی حالا پسرم بزرگ شده فکر کنم به دردش بخوره یادم بدم, اگه علاقه داشت و اگه شانس یارش بود احتمالا در آینده به دردش خواهد خورد.

ساختمون خیلی بلند بود و من از تو قطار نمی تونستم تمام ساختمون رو تو کادر بگیرم واسه همون تقریبا خوابیدم روی صندلی قطار تا تونستم کل ساختمون رو بگیرم. خیلی خنده دار شده بودم, دو تا خانوم چند تا صندلی بالاتر نشسته بودن داشتم یواشکی به من میخندیدن. خوشبختانه لنز ۲۸ میلیمتر پیشم بود به دادم رسید تونستم از پشت پنجره قطار کل ساختمون رو ثبت کنم. نکته جالب این عکس و همچنین دلیل گرفتن این عکس این بود که آسمون ابری بود و تمام آسمون روی ساختمون نقش بسته بود و خیلی زیبا بود. قسمت بیرون ساختمون کلا از شیشه بود. چون عکس رو هم کج گرفتم نمیشه عکس رو راست کرد. اگه این کار رو بکنم خیلی از قسمت های عکس باید قیچی بشه, واسه همون عکس کلا فضای خودشو از دست میده, واسه همون دستش نزدم. زمان شاه یادمه کوجیک بودم حدود ۱۱ سالم بود تو یه جایی میرفتم از این آب سرد کن ها گذاشته بودن تو خیابون تشنه ام بود میخواستم آب بخورم دیدم یه خانوم حدودا ۴۰ سال اومد از من جلوتر اومد آب بخوره, با اینکه از این لیوان های یه بار مصرف گذاشته بودن زنه با دهنش خورد. حتی نکرد با کف دستش بخوره. منم بچه بودم ناراحت شدم بهش گفتم, لیوان هست چرا با لیوان نمیخوری. گفت: اینطوری حالش بیشتره خوشگله. منم بچه بودم از خجالت لپ هام سرخ شدن دیگه هیچی نگفتم. حالا شده داستان این عکس. هر کی میگه صافش کن میگم اینطوری حالش بیشتره.

IMG_20210817_0006 POSTEN 1000.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس آنالوگ سیاه سفید
عکس ها حدود ۲ هفته پیش گرفته شدن.
IMG_20210817_0026 POSTEN 1200.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس آنالوگ سیاه سفید
عکس ها حدود ۲ هفته پیش گرفته شدن.
این کلیسا جز آثار باستانی و فرهنگی شهرمونه. بیشتر دلیل ثبت این گونه ساختمان ها در لیست آثار فرهنگی و باستانی اینه که این ها در جنگ جهانی دوم جون سالم به در بردن بر عکس بیشتر ساختمون های شهر که تقریبا کلا نابود شدن. مثلا تو شهر روتردام تقریبا کل شهر نابود شده بوده به جز یکی دو تا ساختمون که یکیشون یه کلیسای خیلی قدیمیه, و به این خاطر الان ساختمون این کلیسا رو به عنوان آثار باستانی و فرهنگی نگهداری میکنند. و نکته جالبش اینه که همین آثار باستانی و فرهنگی تو هلند سالیانه میلیون ها دلار ارز توریستی وارد کشور میکنند. مثلا همین شهر روتردام فکر کنم با درامد سالیانه توریستی این شهر بشه کل ایران رو بخری. جدی میگم. کشور هلند رو اگه همه درآمد سالیانه شو ازش بگیری میتونه حدودا فقط با درآمد سالیانه توریستی اش سر پا بمونه. درآمد توریستی شهر آمستردام وحشتناک بالاست. شهر روتردام اسم دیگه اش "شهر جهانی" است. تقریبا تمام هنرپیشه ها و هنرمندان بین المللی و جهانی تمام دنیا سالی (دست کم) یک بار میان آمستردام بازدید. و حساب شو بکن بیشتر این هنرمندان بادی گارد دارند. یه تیم خاص به همراه شون میاد مثل عکاس و آرایشگر و مترجم و این جور چیزا. و یه چیز دیگه کلی بگم که در مورد همه این توریست ها صدق نمیکنه ولی در مورد بیشتر شون صدق میکنه. و اون اینکه بیشترشون برای حشیش میان آمستردام. تو آمستردام مصرف مواد مخدر سفت آزاده. آمستردام بهشت معتادان میلیاردر دنیاست.
که البته هلند بخاطر این کار مشکلاتی هم با کشور های دیگه داره مثل آلمان و بلژیک, که به هلند میگن: حق نداری به شهروندان بلژیکی و آلمانی لب مرز مواد مخدر بفروشی. این دو کشور سالهاست به هلند دعوا دارند سر این موضوع. و امروزه اگه یه آلمانی بیند هلند بهش مواد مخدر نمیفروشند. به همین خاطر لب مرز ها اگه کسی بره تو کافی شاپ برای خرید مواد مخدر ازش کارت شناسیی میخوان و اگه هلندی نباشه کافی شاپ حق نداره بهش مواد مخدر بفروشن. البته کلی میگم این قانون خیلی گسترده است که زیاد بازش نمیکنم. تو آلمان کافیه ببینن که شماره یه ماشین هلندیه, دهن آدم رو سرویس میکنند و تمام ماشین رو میگردن. البته این کار بیشتر بخاطر دعوای حقوق دولت آلمان و هلنده بخاطر مواد مخدر تو سازمان ملل. پلیس آلمان بنوعی میخواد اینطوری به دولت هلند دهن کجی کنه.
IMG_20210817_0039 Z&W 1200.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس آنالوگ
مجسمه های سنگی روی دیوار ایستگاه مرکزی قطار آمستردام
IMG_20210624_0001 POSTEN 1200.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس آنالوگ
مجسمه های سنگی روی دیوار ایستگاه مرکزی قطار آمستردام

IMG_20210624_0002 POSTEN 1200.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس آنالوگ سیاه سفید
ایستگاه مرکزی قطار آمستردام. آمستردام حدود ۷ یا ۸ تا ایستگاه قطار داره که این ایستگاه مرکزیه و بقیه فرعی هستند. اون سیم ها تو آسمون هم سیم ترام ها هستند.
IMG_20210624_0003 POSTEN 1200.jpg

بالا