برگزیده های پرشین تولز

تجربیات شما از پول قرض دادن به دوست آشنا

iranescence

Registered User
لایک‌ها
2,810
سلام
بارها شده دوستان ازم پول دستی گرفتن خب بعضی‌ها راحت پس دادن بعضی‌ها هم که باید بهشون بگی از طرفی باهاشون دوستی روت نمیشه یادآورشی ولی یادآور میشی پس میدن، البته یکبار هم بوده که یکی از دوستان با وجود اینکه یادآور شدم پس نداد!
افرادی هم هستن وقتی بهشون پول قرض میدی یاد میگیرن تا به بی پولی میخورن زنگ میزنن میشه 200 بزنی به حسابم تا 2 روز دیگه بهت میدم، نه یکبار یکهو هر 2 3 ماه یکبار اینکار رو تکرار میکنن بعد از طرفی هم متوجه خرج‌های اضافشون، چُس کلاساشون، و مالیدن پول به ....میشم
حالا در کل به این نتیجه رسیدم آدم نباید به غیر از خونواده نباید به کسی پول بده
حالا من چکار کنم شخصیتی داشته باشم کسی بهم نگه 200 بده آخر هفته بهت میدم
ویرایش: میدونم این پولا اصلا به جایی بر نمیخوره ولی بیشتر از این رو ذات عمل اذیتم میکنه

zgg123

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
37,685
وقتی روت نمیشه دیگه چه راهکاری میخوای؟
مگه هربار دیدیشون بگی دویست بده که بدونن وضع خراب ترین آدم تویی

iranescence

Registered User
لایک‌ها
2,810
وقتی روت نمیشه دیگه چه راهکاری میخوای؟
مگه هربار دیدیشون بگی دویست بده که بدونن وضع خراب ترین آدم تویی

با طرف رودربایستی دارم، محیط کارم اینطوریه
از طرفی نمیشه باهاشون بد بشم

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,055
آدما رو اول باید با رقم های کمتر محک زد و سقف پولی که میشه بهشون داد رو تخمین زد..

من پسر عموم ازم 100 تومن خواست.. دو دل بودم.. گفتم 50 بیشتر ندارم کارتو راه میندازه؟
گفت بفرست..دیگه بعدش اگه تو قیافه افتک رو دیدی منم پولمو دیدم..
دیگه به قیمت 50 تومن شناختمش.. هم از ضرر بزرگتر نجات پیدا کردم هم دیگه خودش فضا رو طوری کرد که نه اون میتونه راجب قرض دوباره رو بزنه نه من تو رودربایستی میوفتم..

البته این برای دوستان و آشنایان خیلی نزدیکه..
برای سایر افراد،با محبت و صمیمت زیاد عذر خواهی کن بگو ندارم ولا.. بگو قسط دارم پول تو دستم نمیمونه..

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
باید بدونن پول نداری
نه اینکه پول نداری !
پول داری ولی باهاش کار میکنی و بهت سود میده در نتیجه هر 1 ماهی که پولتو به کسی بدی مثلا 5% به ضررته !
اینجا طرف دوزاریش میوفته که اگه پول میگیره باید با سودش بده
که معمولا اینکارو نمیکنن و کلا بیخیال میشن

یه توصیه هم دارم ، هرکسی که میبینی وضعش بده ولی دستِ خرج کردنش خوبه و کسری جیبش رو از جیب بقیه تامین میکنه ، کلا ببوسش و کنار بزار
آدم به همچین الدنگ هایی نیاز نداره !
کسی که یکی دوبار گیر میکنه و دستی یه چی میگیره اشکال نداره ولی اونی که دیگه روی جیبت حساب میکنه اصلا دلیل نداره دور و بر شما بپلکه و بهتره با هم سطح خودش باشه

البته من چون رفیقام همشون میدونن ، پول رو با سودش چطوری پس میگیرم ، کلا دنبال پول گرفتن از من نیستن
ugly_paranoid.gif

یک مبلغی رو هم شما همیشه هر ماه یا هر سال در نظر داشته باش واسه کمک به رفیقا و اطرافیان . بالاخره کسی جایی گیر میکنه ، شما نمیشه ندی ولی کلا با این حساب کتاب بده که قرار نیست پس بده . رقم های معقول منظورمه . یعنی مثلا شما سالی 100 میلیون درآمدته ، مثلا سالی 5 تا 10 تومن واسه این چیزا میتونی کنار بزاری . اگه سالی 1 میلیارد در میاری ، دور و بر 50 تومن ، اگه سالی 50 تومن در میاری زیر 5 تومن
یه چیزی که خودت به نظرت معقوله

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,241
به کسی که نمیخوای پول قرض بدی بگو "دارم نمیدم",یکبار که بگی دیگه کار تمومه و رودربایستی رو برای همیشه کنار میزاری
من به بهترین رفیقم (20 ساله رفیقیم) گفتم بهت پول نمیدم چون بد حسابی ,دوستیمون هم سر جاش هست و هفته ای چند بار هم همدیگه رو میبینیم
از طرفی رفیقی دارم که سالی یبار میبینمش ولی هرچقدر پول بخواد داشته باشم میدم چون هربار که پول گرفته سر وقتی که قرار بوده پس داده

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,055
به کسی که نمیخوای پول قرض بدی بگو "دارم نمیدم",یکبار که بگی دیگه کار تمومه و رودربایستی رو برای همیشه کنار میزاری
من به بهترین رفیقم (20 ساله رفیقیم) گفتم بهت پول نمیدم چون بد حسابی ,دوستیمون هم سر جاش هست و هفته ای چند بار هم همدیگه رو میبینیم
از طرفی رفیقی دارم که سالی یبار میبینمش ولی هرچقدر پول بخواد داشته باشم میدم چون هربار که پول گرفته سر وقتی که قرار بوده پس داده
کلا پای پول و منافع که میاد..
چه قرض دادن..
چه معامله کردن..
باید دور اطرافیان رو خط کشید..
بحث حق آدمه..مثل گوشت تن آدمه.. بخوای چیزی نگی حقت خورده میشه..بخوای چیزی بگی هم رابطت خراب میشه..
آدم باید تمام سعیش رو بکنه اصلا پای مسائل مادی رو به روابطش نکشونه..
اگه کشوندی باید همون ابتدا یادت باشه.. احتمال اینکه باید یکیشون رو فدای دیگری کنی وحشتناک بالاست..

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,241
کلا پای پول و منافع که میاد..
چه قرض دادن..
چه معامله کردن..
باید دور اطرافیان رو خط کشید..
بحث حق آدمه..مثل گوشت تن آدمه.. بخوای چیزی نگی حقت خورده میشه..بخوای چیزی بگی هم رابطت خراب میشه..
آدم باید تمام سعیش رو بکنه اصلا پای مسائل مادی رو به روابطش نکشونه..
اگه کشوندی باید همون ابتدا یادت باشه.. احتمال اینکه باید یکیشون رو فدای دیگری کنی وحشتناک بالاست..

از طرفی پول قرض دادن یه طرفه فایده نداره ,باید بده بستون باشه که کسی که قرض میده هم اگه روزی لنگ شد بتونه روی طرف مقابل حساب کنه (تجربه میگه 99 درصد مواقع اینطور نیست)

peugeot5

Registered User
لایک‌ها
715
سلام
بارها شده دوستان ازم پول دستی گرفتن خب بعضی‌ها راحت پس دادن بعضی‌ها هم که باید بهشون بگی از طرفی باهاشون دوستی روت نمیشه یادآورشی ولی یادآور میشی پس میدن، البته یکبار هم بوده که یکی از دوستان با وجود اینکه یادآور شدم پس نداد!
افرادی هم هستن وقتی بهشون پول قرض میدی یاد میگیرن تا به بی پولی میخورن زنگ میزنن میشه 200 بزنی به حسابم تا 2 روز دیگه بهت میدم، نه یکبار یکهو هر 2 3 ماه یکبار اینکار رو تکرار میکنن بعد از طرفی هم متوجه خرج‌های اضافشون، چُس کلاساشون، و مالیدن پول به ....میشم
ویرایش: میدونم این پولا اصلا به جایی بر نمیخوره ولی بیشتر از این رو ذات عمل اذیتم میکنه
رو در وایسی با کسی نداشته باش.من سفت میگم نه
کسی که میگه رفیقه باید به دردت بخوره.هر رفتی یه اومدی داره.پول قرض دادی غیر از پس دادن یا باید سود بده یا به جای سود برات یه کاری برات انجام بده
من اگه کسی ازم پول بگیره به روی خودش نیاره من تو جمع به روش میارم که خجالت بکشه.سر پول با کسی کم رویی نمیکنم.هزار تومن بخوای در بیاری کلی باید اذیت بشی
یه جوری بهشون بفهمون داری با پولت کار میکنی.داری معامله میکنی یا خودت به پولت احتیاج داری و پول کنار گذاشته و زیادی نداری
با این تورم 300 درصدی کی به کی ریال قرض میده؟

Last edited:

learndl

کاربر فعال کار و سرمایه
لایک‌ها
3,422
بهترین و بدترین کار دنیا همین پول قرض دادنه !

بهترین واس اینکه خب با این کارت مشکل یکیو حل میکنی و کارشو راه میندازی

بدترین هم اینکه یه ماهه میگیره تبدیل به 10 ساله میشه : ) حالا چون رفیقت هم هست نه تنها روت نمیشه بلکه حرفم افتادنی تیریپ فردین بر میداری و تارف و ...

حدود 4 ساله برای عروسی یکی از رفیقام بهش قرض دادم حتی ماشین خودمو ماشین عروس کرد که مثلا خرجش کمتر بشه خلاصه کلی حال دادیم بهش رفیق دوران دبستان اصلا هم اون مبلغ مشکلی نداره و تو زندگی خللی ایجاد نمیکنه ولی وقتی دیدم 3 ساله خبری نیست و انگار نه انگار مسافرتای کیش و دبی و ... و بدتر اینکه رفته آیفون 12 خریده اونجا بود که به خودم فحش دادم که به قول معروف خودم کردم که لعنت بر خودم

به جز خونواده به هیچکسی نباید پول قرض داد چون گرفتنی تازه آدم بده هم میشی یکی بود مبلغ کم بود 7 تومن قرض گرفته بود ماه دیگه حقوق گرفت بده که اونم شد حدود 1 سال دیدم وضعش اوکی شده و میدونستم داره وختی بهش گفتم داداش اگه دستت بازه اون پول مارم بده اون پولو اگه ارز دیجیتال گرفته بودم الان شده بود 100 میلیون و خورده ای
نه تنها ماذرت خواهی و ... که دیر شده و فلان شده نکرد بلکه برگشته میگه خب حالا بابا خوبه 7 تومن بود اگه 70 تومن بود چی میگفتی و میخواستی چیکارم کنی :|

یعنی رفتارشون آدمو به ....ه خوردن میندازه : )

خلاصه یه کلمه بگید ندارم و تموم : )

ولی خب بی انصاف هم نباشیم بوده کسایی که مثلا گفتن 1 ماهه بر میگردونم ولی دمشون گرم زودتر هم برگردوندن و آدم واقعا لذت میبره از این خوشقولی و پیش خودش میگه اگه 100 بار دیگه هم لازم داشته باشه بهش کمک میکنم چون خوش حسابه

اینا به نظرم 99% برمیگرده به طرفت که شناخت داشته باشی ازش اگه مرده و رو حرفشمیمونه و سر موقع برمیگردونه که فدای سرش کمکش کنی خیلی هم عالی ولی نه بد حساب باشه همون بهتر که سرتو به درد نندازی : )

AAKH1361

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
659
منم مثل شما بودم
ولی سال ها پیش یک راه حل به ذهنم رسید که تا حدود زیادی به هم کمک کرد (البته مشکل صد در صد حل نمیکنه) حتی در مورد نزدیک ترین دوست و اشنا هم همین کار رو میکنم

اون این بود هر کی میگفت پول نیاز داره قبل از اینکه بهش پول رو بدم اگر داشتم میگفتم کی میتونی پس بدی ؟ مثل طرف میگفت دو هفته دیگه میدم
بعد من دو سه بار تاکید میکردم میتونی تا دو هفته ای دیگه پس بدی ؟ من روی حرفت حساب کنم ؟ میخوام چیزی بخرم با این پول

این طوری طرف چون خودش زمان تعیین کرده و قول داده به احتمال 70-80 درصد در اون تاریخ میده
حتی اگر پول رو در اون تاریخ نده میتونی بهش یاداوری کنی
طرف چون خودش قول داده و زمان گذاشته مجبور میشه زودتر پول بر گردونه

این رو هم بدون جنگ اول به از صلح اخر (رک بودن در اولش بهتر از ناراحتی دعوای اخره)

Hamid_KK

Registered User
لایک‌ها
6,651
هر وقت کسی ازت پول خواست بهش بگو ای کاهش یه هفته زودتر میگفتی, هر چی داشتم قرض دادم به فلان شخص... و از این خالی بندی ها. هم نه نگفتی و هم پولی ندادی. خودتم الکی ناراحت نشون بده و چند تا فحش هم به طرف بده برای اینکه دیر بهت گفته و نمی تونی پولی بهش بدی

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,410
تنها تجربه ای که میتونم باهاتون اشتراک بزارم اینه که :پول رو با دست میدید با پا باید بدوید دنبالش.

دیگه از این خلاصه تر و مفیدتر نمیشه.

pfarhadq

Registered User
لایک‌ها
516
اقا ما ی عمه ای دداریم میخواست ی وام بگیره من بهش گفتم ی دوتومن بهم بده قسطشو بهت میدم گوشی بخرم....اقا وقتی وامو گرفت بهش گفتم عمه دو تمومن میدی گفت پدر پولدار بمیره من پول ندارم خخخ فکر کنم قبل وام گرفتن خیلی مهربون تر بود!

parviz_r

کاربر فعال بخش کار و سرمایه
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,681
البته من چون رفیقام همشون میدونن ، پول رو با سودش چطوری پس میگیرم ، کلا دنبال پول گرفتن از من نیستن
ugly_paranoid.gif
برترى وام‏دادن با سود از بخشش
سَمِعْتُ اَباعَبْدِاللّهِ عليه السلام يَقُولُ: لاََنْ اُقْرِضَ قَرْضا اَحَبُّ اِلَىَّ مِنْ اَنْ اَصِلَ بِمِثْلِهِ.

امام صادق عليه السلام فرمود: مــالى را كـه قـرض بـدهـم، بـيشـتر دوسـت دارم تـا آن را بـبـخشـم.

سید داوود سید زاده باید گفت یا جد دا... ;)... :D

نکته:

كسى كه به برادر مسلمان خود قرض دهد، در برابر هر درهمى كه قرض داده هم وزن كوه احد و كوه رضوان و كوه سينا، حسنات خواهد داشت. و اگر براى وصول آن مدارا كند، از پل صراط همچون برق جهنده بدون حساب و عذاب خواهد گذشت.

اما در این دنیا، باید دنبال پس گرفتن پولش، عین اسپند رو آتیش هی بجهه... ;)... :D

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,258
موضوع جالبیه، و چنان دل خونی هم من دارم از این قضیه که بیا و ببین! اول خاطرات تلخ تر از زهرم رو بهتون میگم، و بعد چند تا توصیه از طرف من که از این قضیه آسیب های بد خوردم...

خاطرات تلخ من از این قضیه:

- شروع شدن قرض های گرفته شده از مبالغ پایین و هر 6 ماه یک بار. ولی بعد به مرور مبالغ هی بالاتر و بالاتر و ماهی چند بار درخواست قرض از این و اون!

- درگیر شدن شدید مادرم در این قضیه! فک و فامیل فکر می کنند بهترین راه قرض از من درخواست کردن از مادرمه، و مکررا از اون بنده خدا خواستند از من براشون پول بگیره. اون هم توی رودربایستی فامیل انقدر پشت سر هم مجبور شد به من بگه که اواخر احساس می کنم شدیدا ناراحت بود و عزت نفسش از بین رفته بود. وقتی شروع کردم به این جور تقاضاها بگم نه، احساس می کنم طرف قرض گیرنده در کمال وقاحت یکی دو بار با مادرم تندی کرده بود که ما فامیل هستیم و این چه طرز رفتاره و ...
r820600_.gif

- یادتون هست زمانی که ترامــپ از برجــام اومد بیرون به مدت 4-3 ماه هر روز که از خواب بیدار می شدی دلــار چندصد تومن گرون شده بود؟ می دونید من توی روزهایی که دلار از 5 هزار تومن شد 20 هزار تومن چقدر پول دست مردم داشتم؟ حاصل سال ها کار سخت جلوی چشمم داشت دود می شد می رفت آسمون...

- به خاطر دارم قدیم یه مدت شیفت بعدازظهر کار می کردم. یکی از اقوام از مادرم درخواست قرض از من کرد که من گفتم نه. وقتی مادرم جواب منفی رو منتقل کرده بود ایشون گفته بود پسرتون نمی تونه شیفت صبح هم یه جا کار کنه که این جور موقع ها مشکلی نباشه؟ حیرت کردید، نه؟ من بدتر از شما تعجب کردم وقتی شنیدم!
r820600_.gif

- یک بنده خدای خیلی خوش حساب و درستکار مبلغی بدهکار بود بهم و قرار بود توی قرعه کشی صندوق قرض الحسنه هر ماهی برنده شد بیاره بهم بده. برام تعریف کردن که همون روزی که صبحش برنده شده بود بدو بدو قبل از رفتن به خونه خودشون اومده بود خونه ما و پول رو داده بود، چون اگر بچه هاش می فهمیدند که اسمش در اومده نمی گذاشتند بیاد قرضش رو پس بده، و می گفتند ولش کن پول رو بده به ما!
r820600_.gif

- تازه تمام این گلایه ها مال منه که تمام پول هام رو پس گرفتم و فقط دیر پس داده شده! مجسم کنید کسی که مالش رو می خورند و اصلا نمیدن بهش، که هر چی هم می گذره فراوون تر میشه این اتفاق...

==============================
و اما توصیه هام، که اگر هنوز درگیر این قضایا نشدید شدیدا می خوام روشون فکر کنید:

1. تا زمانی که خودتون خونه و ماشین (یا هر چیز دیگه که دوست دارید داشته باشید) نخریدید هر کس قرض خواست جواب تون فقط یه نه محکم باشه! بعد از شروع دوران کاری توی چند سال اول آدم مهربونه، و اطرافیان به طور خیلی رایج این رو می دونند، و تا آدم بی رحم نشده از این مهربونی سوء استفاده می کنند.

2. حتما حتما حتما وضعیت اقتصادی قرض گیرنده رو با خودتون مقایسه کنید. کسی که از شما بیشتر داره به هیچ دلیلی حق نداره از شما قرض بخواد! متاسفانه یه موضوع رایج اینه که کسی که برای خرید خونه سوم خودش 500 میلیون تومن کم داره گوشی تلفن رو بر می داره و به هزار طریق مختلف از 50 نفر آدم می خواد پول قرض بگیره که 90 درصد این افراد از نظر اقتصادی از خودش ضعیف ترند! (آخه می دونید، حقیقتش یه خونه توی زعفرانیه دیده که خیلی چشمش رو گرفته! نمی تونه که بره دو تا خیابون پایین تر بخره که)!

3. اگر فردی که می خواد قرض کنه بزرگتر یا آدم رو در بایستی داره و نمی تونید بهش بگید قرض نمیدم، بهش بگید تا فلان قدر (مثلا تا یک میلیون تومن) می تونم بدم. اگر مثلا 10 تومن می خواد بگید یک تومنش رو من میدم بقیه اش رو بی زحمت از منبع دیگه تهیه کنید.

4. سعی کنید از همون اول اطرافیان به هیچ وجه شما رو به عنوان آدم قابل اتکا (سوء استفاده) توی این مسائل نشناسند! به قول سعدی آب رو باید از سرچشمه بست و وقتی جوی پر آب شد دیگه قابل بستن نیست! از همون اول دو بار که هر کی پول خواست بگید تا خودم خونه نخریدم نمیدم، همه به عنوان آدمی که نمیشه ازش چیزی کشید می شناسندتون! دیگه نه کسی ازتون قرض می خواد و نه اطرافیان تون اذیت میشن.

آرزوی موفقیت.

Fifa2018

Registered User
لایک‌ها
4,225
سلام

قبل اینکه اونا زنگ بزنن تو بهشون زنگ بزن واسه پول ، بلاکت میکنن

peyman5534

Registered User
لایک‌ها
2,386
بگو داداش همین دیروز قسط دادم خالی خالیم خخخ

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,055
بهترین و بدترین کار دنیا همین پول قرض دادنه !

بهترین واس اینکه خب با این کارت مشکل یکیو حل میکنی و کارشو راه میندازی

بدترین هم اینکه یه ماهه میگیره تبدیل به 10 ساله میشه : ) حالا چون رفیقت هم هست نه تنها روت نمیشه بلکه حرفم افتادنی تیریپ فردین بر میداری و تارف و ...

حدود 4 ساله برای عروسی یکی از رفیقام بهش قرض دادم حتی ماشین خودمو ماشین عروس کرد که مثلا خرجش کمتر بشه خلاصه کلی حال دادیم بهش رفیق دوران دبستان اصلا هم اون مبلغ مشکلی نداره و تو زندگی خللی ایجاد نمیکنه ولی وقتی دیدم 3 ساله خبری نیست و انگار نه انگار مسافرتای کیش و دبی و ... و بدتر اینکه رفته آیفون 12 خریده اونجا بود که به خودم فحش دادم که به قول معروف خودم کردم که لعنت بر خودم

به جز خونواده به هیچکسی نباید پول قرض داد چون گرفتنی تازه آدم بده هم میشی یکی بود مبلغ کم بود 7 تومن قرض گرفته بود ماه دیگه حقوق گرفت بده که اونم شد حدود 1 سال دیدم وضعش اوکی شده و میدونستم داره وختی بهش گفتم داداش اگه دستت بازه اون پول مارم بده اون پولو اگه ارز دیجیتال گرفته بودم الان شده بود 100 میلیون و خورده ای
نه تنها ماذرت خواهی و ... که دیر شده و فلان شده نکرد بلکه برگشته میگه خب حالا بابا خوبه 7 تومن بود اگه 70 تومن بود چی میگفتی و میخواستی چیکارم کنی :|

یعنی رفتارشون آدمو به ....ه خوردن میندازه : )

خلاصه یه کلمه بگید ندارم و تموم : )

ولی خب بی انصاف هم نباشیم بوده کسایی که مثلا گفتن 1 ماهه بر میگردونم ولی دمشون گرم زودتر هم برگردوندن و آدم واقعا لذت میبره از این خوشقولی و پیش خودش میگه اگه 100 بار دیگه هم لازم داشته باشه بهش کمک میکنم چون خوش حسابه

اینا به نظرم 99% برمیگرده به طرفت که شناخت داشته باشی ازش اگه مرده و رو حرفشمیمونه و سر موقع برمیگردونه که فدای سرش کمکش کنی خیلی هم عالی ولی نه بد حساب باشه همون بهتر که سرتو به درد نندازی : )
منم برادرم بخاطر رودربایستی با یکی از اقوام،پسر دانشجو شون زنگ زد مقداری پول قرض خواست..برادر منم گفت عب نداره.. چه حرفیه..بهش داد..

آقا پول رو که به موقع نداد هیچ.. چندین ماه گذشت..برادرم هم فکر کرد نداره!! گفت کاش زنگ میزد یه عذر خواهی میکرد میگفت شرایطم بده.. حداقل اونطور بهتر بود.. تا اینکه یجا دیدیدمش..فهمیدیم رفته سر کار تازه گوشی دوم هم خریده بود واسه خودش!!
پول رو اگه طرف به موقع نده..بعدا بقولی صاحب مال میشه،میگه " بابا طرف حالا فلان تومن داد!. اون که نیازی نداره!! " بعدش هم چه بخواد پول پس بده چه گوشت بدن خودشو بکنه بده...دیگه عمرا قانع شه پول از داشته خودش بده به دیگری و حسابش رو صاف کنه..

بالا