برگزیده های پرشین تولز

تجربیات شما از پول قرض دادن به دوست آشنا

iranescence

Registered User
لایک‌ها
2,810
منم برادرم بخاطر رودربایستی با یکی از اقوام،پسر دانشجو شون زنگ زد مقداری پول قرض خواست..برادر منم گفت عب نداره.. چه حرفیه..بهش داد..

آقا پول رو که به موقع نداد هیچ.. چندین ماه گذشت..برادرم هم فکر کرد نداره!! گفت کاش زنگ میزد یه عذر خواهی میکرد میگفت شرایطم بده.. حداقل اونطور بهتر بود.. تا اینکه یجا دیدیدمش..فهمیدیم رفته سر کار تازه گوشی دوم هم خریده بود واسه خودش!!
پول رو اگه طرف به موقع نده..بعدا بقولی صاحب مال میشه،میگه " بابا طرف حالا فلان تومن داد!. اون که نیازی نداره!! " بعدش هم چه بخواد پول پس بده چه گوشت بدن خودشو بکنه بده...دیگه عمرا قانع شه پول از داشته خودش بده به دیگری و حسابش رو صاف کنه..

دقیقاً
من موندم بعضیا چطور میتونند اینطوری پول رو بخورن اصلا کاری به حروم و حلالش ندارم ولی خودم به شخصه گوشت خودم رو میخورم منت قصاب رو نمی‌کشم

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,055
دقیقاً
من موندم بعضیا چطور میتونند اینطوری پول رو بخورن اصلا کاری به حروم و حلالش ندارم ولی خودم به شخصه گوشت خودم رو میخورم منت قصاب رو نمی‌کشم
ولا منظورتون رو از منت نفهمیدم..
کمک کردن و کمک گرفتن به خودی خود چیز بدی نیستن..آدم که سنگ نیست.. همین محبت ها باعث دلخوشی آدمن..

ولی بحث پول و مادیات که میشه یکم باید عاقلانه تر به قضیه نگاه کرد.. مهم تر از او یکی که از کمک کردن بهش دلسردت میکنه،نباید بذاری کلا از خوب بودن دلسرد بشی..
باید یاد بگیری هم بی گدار به آب نزنی هم کلا بی خیال قصه نشی..

اینقدر شنیدم خوبی کردن به کسی نیومده و فقط دردسر داره.. کلا یه مدت بی تفاوت شده بودم..تو مترو یه پیره مرده داشت از پله ها میومد بالا نفسش گرفته بود..میله نرده رو دو دستی کرفته بود که فقط نیوفته.. دلمرده و دلسرد از کمک کردن از کنارش رد شدم.. یکی دیگه رفت کمکش.. از خودم بدم اومد..

دوباره مشابه همین رو یبار در بانک تحربه کردم.. یه پیره مرده افتاده بود زمین اسکناس های 50 تومنیش هم پخش شده بود.. از ترس اینکه نکنه یکی بهم برچسب بچسبونه یا شاید هم دوربین مخفی باشه کمکش نکردم.. دیگران کمکش کردن.. اونجا هم از خودم بدم اومد..

خلاصه من با این دوگانگی ها فهمیدم داستان مثل سهم خریدن تو بورس میمونه.. باید بتونی تفکیک کنی و مدیریت کنی.. سخته..ولی چاره یی نیست ظاهرا..

iranescence

Registered User
لایک‌ها
2,810
ولا منظورتون رو از منت نفهمیدم..
کمک کردن و کمک گرفتن به خودی خود چیز بدی نیستن..آدم که سنگ نیست.. همین محبت ها باعث دلخوشی آدمن..

ولی بحث پول و مادیات که میشه یکم باید عاقلانه تر به قضیه نگاه کرد.. مهم تر از او یکی که از کمک کردن بهش دلسردت میکنه،نباید بذاری کلا از خوب بودن دلسرد بشی..
باید یاد بگیری هم بی گدار به آب نزنی هم کلا بی خیال قصه نشی..

اینقدر شنیدم خوبی کردن به کسی نیومده و فقط دردسر داره.. کلا یه مدت بی تفاوت شده بودم..تو مترو یه پیره مرده داشت از پله ها میومد بالا نفسش گرفته بود..میله نرده رو دو دستی کرفته بود که فقط نیوفته.. دلمرده و دلسرد از کمک کردن از کنارش رد شدم.. یکی دیگه رفت کمکش.. از خودم بدم اومد..

دوباره مشابه همین رو یبار در بانک تحربه کردم.. یه پیره مرده افتاده بود زمین اسکناس های 50 تومنیش هم پخش شده بود.. از ترس اینکه نکنه یکی بهم برچسب بچسبونه یا شاید هم دوربین مخفی باشه کمکش نکردم.. دیگران کمکش کردن.. اونجا هم از خودم بدم اومد..

خلاصه من با این دوگانگی ها فهمیدم داستان مثل سهم خریدن تو بورس میمونه.. باید بتونی تفکیک کنی و مدیریت کنی.. سخته..ولی چاره یی نیست ظاهرا..

منظورم همین افرادی که از کسی پول قرض می‌گیرن ولی اصلا به روی خودشون نمیارن واقعا من اگه هزارتومن به یکی بده‌کار باشم غرورم اجازه نمیده شب خوابم نمیبره ولی اینا خیلی راحت خودشون رو به کوچه علی چپ میزنن

AMIN-MOGHADDAM

Registered User
لایک‌ها
4,668
کارش گیر باشه ، و ببینم خودم به مشکل نمیخورم کمک میکنم

اما مشکل اینه بیشتر ادما ***** و خرج دلقک بازیشون میکنن

+ نذار کسی آویزونت بشه که اول و آخر آدم از تو بدتر نیست ( نزد آویزون )

Captive

کاربر قدیمی پرشین تولز* مدیر بخش ارز دیجیتال
مدیر انجمن
لایک‌ها
16,633
سلام دوستان
53371767733973307582.gif

من حقیقت از پست اول تا آخر رو خوندم و هم لذت بردم از تجربیات بقیه و هم ناراحت شدم که چرا افرادی انقدر نادان هستند وقتی یک نفر وام دهنده ( اونم قرض الحسنه ) پیدا میکنند قدرش رو نمیدونن.

نظر من به طور کلی اینه که:

شاید همه ی ما تــــو یک تایم مشخصی مشکلات مالی فراوانی داشتیم و دوستانی هم داشتیم که بدون هیچ چشم داشتی به ما کمک کردند، خب طبیعتا الان اگر ببینیم کسی نیاز مالی داره خوشحال میشیم اگر بتونیم کمکشون کنیم و این کاملا طبیعی است، ولی این رو بدونید که اگر دوستی آشنایی و یا اصلا رفیق 100 ساله ای، قصد سوء استفاده از شما تو هر مورد و زمینه ای داشت فقط با یک خداحافظی و بلاک خوشحالش کنید و تمام. نترسید از تنها شدن یا نترسید از اینکه ای وای رفیق قدیمیم یا فامیل رو از دست دادم، بذارید بره به جهنم.

و اما تجربه ی خودم:

من واقعا خوشحال میشم از اینکه بتونم قدمی برای حل مشکلات مالی دیگران بردارم اما موردی که بسیار بسیار من رو ناراحت میکنه، دروغگویی و سوء استفاده هست، شاید باور نکنید اما حتی با خواندن پیامک هم این حس به من منتقل میشه که طرف مثل روباه داره دروغ میگه! تا جایی که بتونم بی خیال میشم ولی اگر بدونم داره از حد و حدود خودش خارج میشه، هر کسی که باشه به راحتی بهش میگم ندارم و نمیتونم و تمام.

مورد بعد که دوستان هم اشاره کردن، متاسفانه ما میبینیم که طرف اسپری خوش بو کننده ای که میزنه ( میخره ) بالای یک میلیون مثلا پولش هست اما بعد لنگ 500 هزار تومن میشه و کاسه ی گدایی دست میگیره، خب پسر خوب وقتی نداری واسه چی میخری؟

مورد بعد :دی: اگر واقعا در توانتون هست در مواردی همچون، کمک برای پرداخت هزینه ی بیمارستان، کمک برای پرداخت اجاره ی دوستان و آشنایان، کمک برای هزینه ی تحصیلی و دیگر موارد مهم و حساس که با آبرو و سلامت طرف سر و کار داره دریغ نکنید، اما هزینه ی لاکچری بازی دیگران رو شما پرداخت نکنید.

مورد آخر:

شعار انتخاباتی من:

استفاده آری، سوء استفاده خیر.
3exp.gif

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,055
منظورم همین افرادی که از کسی پول قرض می‌گیرن ولی اصلا به روی خودشون نمیارن واقعا من اگه هزارتومن به یکی بده‌کار باشم غرورم اجازه نمیده شب خوابم نمیبره ولی اینا خیلی راحت خودشون رو به کوچه علی چپ میزنن
درسته..میفهمم چی میگی..

Last edited:

MehdiTedi

Registered User
لایک‌ها
722
من یه رفیق دارم وضع مالیش زیاد خوب نیست ولی تا حالا چند بار بهش پول قرض دادم سریع بهم پس داده و واقعا خوش حسابه
یه رفیق دیگه هم دارم که واقعا توی مرام و معرفت تکه و بهترین رفیقمه ولی اوضاع مالیش خوب نیست و همیشه چک داره پاس میکنه و شغلش آزاده بهش پول دادم ولی خیلی دیر پس میده آدم بدحسابی نیست اصلا ولی شرایط مالیش جوریه که نمیتونه سر موقع برگردونه پولتو و گرنه هر دفعه بهش پول دادم برگردونده بهم
من خودم یه اخلاقی دارم از کسی پول قرض بگیرم تمام فکرم اینه پولشو بهش سریع پس بدم و بد قول نشم

توی این اوضاع اقتصادی سعی کنید پول قرض ندید اگه خودتون پول اضافی داشتید که میدونید لازمتون نمیشه و طرفتون خوش حسابه بهش قرض بدید
گاهی وقتها بگید ندارم و بهونه بیارید خیلی بهتر از اینه که پول بدید و بیفتید دنبالش و چشم انتظار بمونید

gheysar.

همکار بخش خودرو و رانندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
4,473
جالبه.
خداروشکر اینجا همه خوش حساب هستن و از قرض گرفتن بدشون میاد و یکی سرشونو کلاه گذاشته!
این کلاه بردارا و بد حسابا هم تو یه سیاره دیگه زندگی میکنن.

Amir_Ghost

Registered User
لایک‌ها
2,325
بستگی داره خیلی کلی پرسیدی،به پسر عمه،عمو،خاله و فلان چیز خرم نمیدم
همکار چرا،چون میدونم حداقل حقوقشو میگیره پس میده
رفیق؟به هیچ وجه مگر اینکه چشم داشتی به پولم نداشتم باشم، هر وقت پول دادیم رفیق به شخمشم نگرفت که پس بده

iranescence

Registered User
لایک‌ها
2,810
امروز دوباره ۲۵۰ تومن تو پاچم رفت
یکسری کتاب تست خریده بودم
یکی از بچه‌ها گفت برای منم سفارش بده
الان خواستم پول رو بریزم گفت برا منم بریز
دو روز دیگه میدم از طرفی کسی که این کتابا رو میورد به شدت باهاش رودربایستی دارم نمیتونم بگم صبر کن دو روز دیگه میده
بعد دو روز هر جور شده بهش میگم پس بده
تعارف ندارم

iranescence

Registered User
لایک‌ها
2,810
فقط اینکه به چه لحنی بگم رو چی پیشنهاد میدید

Webmoney-XCH

کاربر برتر سال 1399
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
12,482
هر وقت کسی ازت پول خواست بهش بگو ای کاهش یه هفته زودتر میگفتی, هر چی داشتم قرض دادم به فلان شخص... و از این خالی بندی ها. هم نه نگفتی و هم پولی ندادی. خودتم الکی ناراحت نشون بده و چند تا فحش هم به طرف بده برای اینکه دیر بهت گفته و نمی تونی پولی بهش بدی

من همیشه از همین روش استفاده میکنم. تا الان هم جواب داده:D

پ.ن: پولی که قرض میدید رو باید از دست رفته حساب کنید. بعضی وقت ها راه گریزی نیست و آدم اجبارا باید قرض بده. مثلا فامیلی مریض شده یا دوست نزدیکی به مشکل خورده. در این حالت آدم میتونه بذاره به حساب ضرر حوادث طبیعی :D . نه توقع برگشت داشته باشه، نه توقع قدرشناسی

mahdian57

کاربر فعال بخش فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
10,749
قرض دادن خیلی خوبه برکت میاره
ولی چک بگیرید از طرف که بدونه باید بدهیشو پاس کنه سر موقع. . .

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
الان دیوید میاد میگه کسی که پولتو پس نداد با اسلحه بکش
dribble2.gif
زودتر اومدم
s448.gif

اونم نگفتم
s488.gif

اینو گفتم :
42k0e8p.gif

باید بدونن پول نداری
نه اینکه پول نداری !
پول داری ولی باهاش کار میکنی و بهت سود میده در نتیجه هر 1 ماهی که پولتو به کسی بدی مثلا 5% به ضررته !
اینجا طرف دوزاریش میوفته که اگه پول میگیره باید با سودش بده
که معمولا اینکارو نمیکنن و کلا بیخیال میشن

یه توصیه هم دارم ، هرکسی که میبینی وضعش بده ولی دستِ خرج کردنش خوبه و کسری جیبش رو از جیب بقیه تامین میکنه ، کلا ببوسش و کنار بزار
آدم به همچین الدنگ هایی نیاز نداره !
کسی که یکی دوبار گیر میکنه و دستی یه چی میگیره اشکال نداره ولی اونی که دیگه روی جیبت حساب میکنه اصلا دلیل نداره دور و بر شما بپلکه و بهتره با هم سطح خودش باشه

البته من چون رفیقام همشون میدونن ، پول رو با سودش چطوری پس میگیرم ، کلا دنبال پول گرفتن از من نیستن
ugly_paranoid.gif

یک مبلغی رو هم شما همیشه هر ماه یا هر سال در نظر داشته باش واسه کمک به رفیقا و اطرافیان . بالاخره کسی جایی گیر میکنه ، شما نمیشه ندی ولی کلا با این حساب کتاب بده که قرار نیست پس بده . رقم های معقول منظورمه . یعنی مثلا شما سالی 100 میلیون درآمدته ، مثلا سالی 5 تا 10 تومن واسه این چیزا میتونی کنار بزاری . اگه سالی 1 میلیارد در میاری ، دور و بر 50 تومن ، اگه سالی 50 تومن در میاری زیر 5 تومن
یه چیزی که خودت به نظرت معقوله

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,055
الان دیوید میاد میگه کسی که پولتو پس نداد با اسلحه بکش
dribble2.gif
اینجا کفش آسفالته..
ما بین یه گله گرگ بزرگ شدیم ما عین یه بچه گرگ خب گرگ شدیم
روح بچه سیاه نیست وقت تولد همون بچم اما بچه تلف شد
من بی گناهم خدا هم شاهده فکرمیکنی بشه کسی به خدا هم باج بده؟
تازه دارم لمس میکنم چی میگفت..

iranescence

Registered User
لایک‌ها
2,810
یک چیزی هم فهمیدم
اگر اطرافیان بفهمن شما یکذره وضعتون اوکیه بیشتر میخوان تیغتون بزنن
همیشه باید چسناله کرد که چقدر بدبختم پول ندارم بدهکارم
الکی نیست اسلام میگه یک دست لباس بپوشید:cool:

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,055
یک چیزی هم فهمیدم
اگر اطرافیان بفهمن شما یکذره وضعتون اوکیه بیشتر میخوان تیغتون بزنن
همیشه باید چسناله کرد که چقدر بدبختم پول ندارم بدهکارم
الکی نیست اسلام میگه یک دست لباس بپوشید:cool:
ندی ازت ناراحت میشن..
اگه قرض بدی.. ولی دیگه ندی هم بدتر ،ازت متنفر میشن..

بالا