برگزیده های پرشین تولز

" تحلیل و بررسی نیاز های فوتبال حرفه ای در ایران "

jerii

همکار بازنشسته
لایک‌ها
9,663
تا اندازه ای موافقم . ولی با اونجایی که گفتی به راحتی مشکل دارم . کار به این راحتی ها هم نیست . کشور همسایه ما ترکیه شاید 15-20 سال روی ساختار فوتبالش کار کرد تا به اینجایی رسید که فینال جام یوفا رو بهش میدن.
مشکل اصلی ما اینه که اصلا برنامه ای وجود نداره که بخواد روش کار بشه .
نگاه کنید ورزشگاههایی که جدیدا ساخته شده کجاها بوده . قم ، زاهدان ، کاشان و.... نمیخوام بگم ورزشگاه سازی بده ولی مشخصه کارشناسی روی این قضیه نشده . الان سپاهان با این همه پتانسیل و تماشاچی باید بره تو فولادشهر بازی کنه و نقش جهان پس از سالها کلنگ خوردن به هیچ سرانجامی نرسیده . اهواز تنها یه ورزشگاه درست درمون داره که اون هم وضعیت چمنش هست ، اونوقت ما شهرهایی مثل اهواز ، انزلی و اصفهان رو با این همه پایگاه فوتبالیست پروری ول کردیم رفتیم مثلا قم و زاهدان ورزشگاه زدیم . بعدش هم استفاده نمیشه و میشه یه ورزشگاه متروکه یا با زورچپونی صبا رو می بریم قم .
اینها اسمش ساختار سازی نیست یکسری ساختارشکنی علمی فوتبال هست.
همه این قصه ها برای اینه که بهروز جان بگم قضیه بدجور از پای بست ویرانه/.

البته اهواز یه ورزشگاه 50 هزار نفری داره که اونم فقط کلنگ خورده:happy:
ساسان اگر بخوان و پول ها رو واقعا خرج فوتبال بکنن خیلی زود این ورزشگاه ها ساخته می شه...خیلی خوب می تونن برنامه ریزی کنن
به نظر من اگر صداقت باشه و بخوان پیشرفت کنن راه خیلی بازه...ولی خوب نمی خوان
به قول خودت این خانه از پای بست ویران است:(

Bhrzk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
2,968
@ مرجان : مرسی
2chw5mg.gif

دیگه پست ها رو کوت نمی کنم ( گنده میشه پست ها ) ....

خوب درواقع دیدگاه ما اینجا اشتباه هست . وقتی میگیم فوتبال باید خصوصی باشه بدین معنی هست که دولت اصلا نباید ورزشگاه بسازه . بلکه این خود باشگاها هستند که باید برای خودشون ورزشگاه بسازند . اصلا این قضیه ربطی به دولت نداره .

تمام استادیوم های دنیا خصوصی و متعلق به باشگاها هستند و خودشون آنرا ساختند و تمام درامد و هزینه هاش هم به پای خودشان هست .
توی ایران دولت یک استادیوم میسازه بعد اون رو اجاره میده به باشگاها ... حالا فرض کنیم یه روز دولت دلش خواست استادیومش رو برداره توش گوسفند پرورش بده , یعنی باشگاه ما باید بره تو زمین خاکی بازی کنه !؟

من فکر می کنم بازم مشکل همون خصوصی شدن فوتبال هست ...
وقتی میگیم باشگاه خصوصی یعنی همه درامد ها مال خودش هست و همه هزینه هاش هم مال خودش هست .

sasan s

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
3,123
@ مرجان : مرسی
2chw5mg.gif

دیگه پست ها رو کوت نمی کنم ( گنده میشه پست ها ) ....

خوب درواقع دیدگاه ما اینجا اشتباه هست . وقتی میگیم فوتبال باید خصوصی باشه بدین معنی هست که دولت اصلا نباید ورزشگاه بسازه . بلکه این خود باشگاها هستند که باید برای خودشون ورزشگاه بسازند . اصلا این قضیه ربطی به دولت نداره .

تمام استادیوم های دنیا خصوصی و متعلق به باشگاها هستند و خودشون آنرا ساختند و تمام درامد و هزینه هاش هم به پای خودشان هست .
توی ایران دولت یک استادیوم میسازه بعد اون رو اجاره میده به باشگاها ... حالا فرض کنیم یه روز دولت دلش خواست استادیومش رو برداره توش گوسفند پرورش بده , یعنی باشگاه ما باید بره تو زمین خاکی بازی کنه !؟

من فکر می کنم بازم مشکل همون خصوصی شدن فوتبال هست ...
وقتی میگیم باشگاه خصوصی یعنی همه درامد ها مال خودش هست و همه هزینه هاش هم مال خودش هست .

سلام خدمت دوستان
بهروز جان خب خصوصی شدن توی کشوری مثل ما که تجربه ای نوپا براش هست چگونه باید باشه ؟
ساختن ورزشگاهها به چه سبک و روشی توسط باشگاهها بایدانجام بشه ؟
آیا قبول نداری که در شروع کار دولت باید نقش حمایتی داشته باشه تا باشگاهها بتونن دوره اولیه سرمایه گذاری رو با سلامت طی کنند؟
در جایی اشاره کردی شاید دولت بخواد در ورزشگاههای ساخته شده توسط خودش گوسفند پرورش بده ، خب با این خصوصی سازی که در کشور ما هست شاید سهامداران هم فردا به این نتیجه برسن که این کار سوددهی مناسب حداقل در کوتاه مدت رو نداره و اصلا بی خیال تیمداری و زیربنا سازی شدن . اونوقت چه کار باید کرد؟

Bhrzk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
2,968
سلام خدمت دوستان
بهروز جان خب خصوصی شدن توی کشوری مثل ما که تجربه ای نوپا براش هست چگونه باید باشه ؟
آیا قبول نداری که در شروع کار دولت باید نقش حمایتی داشته باشه تا باشگاهها بتونن دوره اولیه سرمایه گذاری رو با سلامت طی کنند؟
در جایی اشاره کردی شاید دولت بخواد در ورزشگاههای ساخته شده توسط خودش گوسفند پرورش بده ، خب با این خصوصی سازی که در کشور ما هست شاید سهامداران هم فردا به این نتیجه برسن که این کار سوددهی مناسب حداقل در کوتاه مدت رو نداره و اصلا بی خیال تیمداری و زیربنا سازی شدن . اونوقت چه کار باید کرد؟
سلام
عالیه دقیقا به نکته خوبی اشاره کردی ....

وقتی بحث های افتصادی رو پیش می کشیم همیشه 2 تا کلمه مهم میشوند : 1 : درامد ها , 2 : هزینه ها که ماحصل این ها می شود سود و دقیقا همان چیزی که همه بهش فکر می کنند .

باشگاهای خصوصی ( بر اساس استاندارد اروپا ) باشگاهایی هستند که اشخصاص حقیقی مالکیت آن را برعهده دارد .
این سیستم مدیریتی می تواند شامل 1 نفر ( چلسی و آبراموویچ ) باشد با می تواند هیئت مدیره ای ( رئال مادرید ) باشد .

در حالت اول یک آدم با پول زیاد یک باشگاه را می خرد و با سیستم مدیریتی خودش آنرا پیش می برد اما در حالت دوم ( که بیشتر متناسب ایران هست ) عده ای ( مثلا 10 نفر ) مبلغی را قرار می دهند و به عنوان سهامداران باشگاه را کنترل می کنند .

معمولا در این سیستم باید روحیه تیمی بالایی رو افراد داشته باشند که خوب توی ایران خیلی سخت آدم ها باهم کنار می آیند .
مثلا باشگاه پرسپولیس را در نظر بگیرید که هر کدام ار اعضای هیئت مدیره اش دارای سهام هستند و دارند باشگاه را کنترل می کنند . ( این کنترل هم راه و روش خاص خود را دارد )

اگر باشگاه هیئت مدیره ای باشد و شخصی فکر کرد پولش را درجای دیگری صرف کند تا سود بیشتری داشته باشد می تواند میزان سهام خود را بفروشد و برود اما اگر شخضی باشد این اختیار تام اون شخص هست و اتفاقا همین اوج آزادی ایست ...
( هرچند خیلی بعیید هست )

خوب برای شروع بله مطمئنا باید اینگونه باشد اما کاملا غیر مستقیم .
مثلا دولت می تواند بگوید که برای هر باشگاهیی که اساسنامه خصوصی اش را ارائه دهد به میزان 1 میلیاد تومان وام داده می شود تا بتوانید صرف هزینه های خودش کند و فدراسیون هم ( مانند اساسنامه انگلیس ) ملزم کند باشگاها را که باید استادیوم به اسم خود باشگاه داشته باشند وگرنه اجازه بازی ندارند .
شما توی دسته 1 و 2 انگلیس همی میبینید که تیم های کوچک هم برای خودشان استادیوم های خیلی خوب دارند .

وقتی این خصوصی سازی انجام شود حالا درامد زایی ها نیز شروع می شود . به طور کلی فوتبال ( اگر استانداردش رعایت بشه ) یکی از سود آور ترین شغل های دنیا هست .
حالا اگر خواستید راجب درامد های یک باشگاه هم می توانیم حرف بزنیم .

sasan s

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
3,123
خوب برای شروع بله مطمئنا باید اینگونه باشد اما کاملا غیر مستقیم .
مثلا دولت می تواند بگوید که برای هر باشگاهیی که اساسنامه خصوصی اش را ارائه دهد به میزان 1 میلیاد تومان وام داده می شود تا بتوانید صرف هزینه های خودش کند و فدراسیون هم ( مانند اساسنامه انگلیس ) ملزم کند باشگاها را که باید استادیوم به اسم خود باشگاه داشته باشند وگرنه اجازه بازی ندارند .
شما توی دسته 1 و 2 انگلیس همی میبینید که تیم های کوچک هم برای خودشان استادیوم های خیلی خوب دارند .

وقتی این خصوصی سازی انجام شود حالا درامد زایی ها نیز شروع می شود . به طور کلی فوتبال ( اگر استانداردش رعایت بشه ) یکی از سود آور ترین شغل های دنیا هست .
حالا اگر خواستید راجب درامد های یک باشگاه هم می توانیم حرف بزنیم .

دقیقا منظورم شنیدن همین پاسخی بود که شما دادید. در کشور ما اگر دولت وام بده ( البته اگر این کار با حساب و کتاب انجام بشه) و هیات مدیره انتخاب شده ( که حتی می تونن توسط رای هواداران انتخاب بشوند) درست کارش رو انجام بده فکر می کنم طی مدت زمان 5-6 سال بتونیم قدمهای اول حرفه ای شدن رو برداریم دقیقا مثل اتفاقی که در جی لیگ در ژاپن رخ داد.
حالا بحث درآمدزایی پیش اومد که خودش به نظر من مهمترین بحثه . به نظر من اینجا همون جایی هست که در کشور ما به خاطر مناسبت های موجود مشکلات بیشتری رو شاهد هستیم .
موافقم که در این بحث هم صحبتی داشته باشید تا همه ما بهره ای ببریم. :)

Bhrzk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
2,968
دقیقا منظورم شنیدن همین پاسخی بود که شما دادید. در کشور ما اگر دولت وام بده ( البته اگر این کار با حساب و کتاب انجام بشه) و هیات مدیره انتخاب شده ( که حتی می تونن توسط رای هواداران انتخاب بشوند) درست کارش رو انجام بده فکر می کنم طی مدت زمان 5-6 سال بتونیم قدمهای اول حرفه ای شدن رو برداریم دقیقا مثل اتفاقی که در جی لیگ در ژاپن رخ داد.
حالا بحث درآمدزایی پیش اومد که خودش به نظر من مهمترین بحثه . به نظر من اینجا همون جایی هست که در کشور ما به خاطر مناسبت های موجود مشکلات بیشتری رو شاهد هستیم .
موافقم که در این بحث هم صحبتی داشته باشید تا همه ما بهره ای ببریم. :)

مرسی ... من فقط دیدگاهای خودم رو عرض میکنم و خیلی خوبه که همه بچه های فوتبالی دیدگاهای خودشون رو بگن .

به طور کلی درامد زایی در باشگاه ها 3 دسته کلی دارد :

1 : فروش بازیکن

2 : بلیط فروشی

3 : متعلقات باشگاه

دسته اول : فروش بازیکن
این دو سیاست دارد , سیاست اول باشگاهایی با زیرساخت آکادمیک هستند که یک بازیکن را از نونهالان تحویل گرفته و آنرا پرورش می دهند تا به بزرگسالان برسد و سپس وی را با قیمت خوبی به فروش می رسانند .
سیاست دوم بازیکن های جوان را به خدمت گرفته و پس از مطرح کردن آنها , سود خوبی را از فروش بدست می آورند.

دسته دوم : بلیط فروش

شاید این یک بخش خیلی مهم از درامد باشگاه باشد که کاملا به صورت جاری است ( یعنی به صورت هفتگی ) که البته اوج این درامد به زیرساخت سخت افزاری باشگاه مربوط می شود و همچنین تبلیغات و فرهنگسازی که باید باشگاه برای جذب بیشتر تماشاچی انجام دهد .

دسته سوم : متعلقات باشگاه

این نیز خود چند قسمت می شود یکی فروش لوازمی که باشگاه می تواند از آنها کسب درامد کند , مثل پیراهن و لوازم ورزشی , تور ها و کمپ های ورزشی و ...
قسمت بعدی تبلیغات و اسپانسر هست ( که در اصل فروش فضاهای ورزشی به غیر است ) حال این تبلیغات می تواند روی پیراهن , دور زمین و البته جاهایی مثل وب سایت رسمی باشگاه باشد که این هم بخش مهمی از ایجاد درامد زایی باشگاه هست .

هرچند راههای زیادی برای درامد زایی وجود دارد که به خلاقیت مدیریت باشگاه بر میگردد .

sasan s

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
3,123
سلام دوستان
لازمه یه توضیحی در خصوص این تاپیک بدم . این تاپیک با نظر بهروز عزیز ایجاد شد و پستهایی که قبلا در تاپیک وقایع اتفاقیه تالار فوتبال در این خصوص زده شده بود به اینجا منتقل شد . خواهش می کنم از این به بعد موضوعات مطرح شده در تاپیک قبلی رو با رویکرد مشخص شده در این تاپیک ادامه بدهید. شاد و پیروز باشید

Bhrzk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
2,968
سلام دوستان
لازمه یه توضیحی در خصوص این تاپیک بدم . این تاپیک با نظر بهروز عزیز ایجاد شد و پستهایی که قبلا در تاپیک وقایع اتفاقیه تالار فوتبال در این خصوص زده شده بود به اینجا منتقل شد . خواهش می کنم از این به بعد موضوعات مطرح شده در تاپیک قبلی رو با رویکرد مشخص شده در این تاپیک ادامه بدهید. شاد و پیروز باشید
ممنون . امیدوارم اینجوری کاربران رویکرد بهتری داشته باشند .

jerii

همکار بازنشسته
لایک‌ها
9,663
کار خوبی کردید....:blush:
ادامه بدیم حرفو:blush:

Bhrzk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
2,968
کار خوبی کردید....:blush:
ادامه بدیم حرفو:blush:
مرسی از لطفی که داری .
امروز همه چیز تحت شعاع بازی فینال هست منم همه ذهنم روی این بازی هست .

فردا یا پس فردا می خوام یک توضیح کلی راجب درامد های مشروع فوتبال بنویسم . هرچند دوست داشتم راجب اون پست قبلیم هم نظر داده بشه و بحث بشه ببینیم چیز جدیدی پیدا میکنیم یا نه .

jerii

همکار بازنشسته
لایک‌ها
9,663
مرسی از لطفی که داری .
امروز همه چیز تحت شعاع بازی فینال هست منم همه ذهنم روی این بازی هست .

فردا یا پس فردا می خوام یک توضیح کلی راجب درامد های مشروع فوتبال بنویسم . هرچند دوست داشتم راجب اون پست قبلیم هم نظر داده بشه و بحث بشه ببینیم چیز جدیدی پیدا میکنیم یا نه .

نخوندمش یعنی الان که گفتی متوجه شدم..می خونم اگر نظری داشتم می گم:rolleyes:

jerii

همکار بازنشسته
لایک‌ها
9,663
مرسی ... من فقط دیدگاهای خودم رو عرض میکنم و خیلی خوبه که همه بچه های فوتبالی دیدگاهای خودشون رو بگن .

به طور کلی درامد زایی در باشگاه ها 3 دسته کلی دارد :

1 : فروش بازیکن

2 : بلیط فروشی

3 : متعلقات باشگاه

دسته اول : فروش بازیکن
این دو سیاست دارد , سیاست اول باشگاهایی با زیرساخت آکادمیک هستند که یک بازیکن را از نونهالان تحویل گرفته و آنرا پرورش می دهند تا به بزرگسالان برسد و سپس وی را با قیمت خوبی به فروش می رسانند .
سیاست دوم بازیکن های جوان را به خدمت گرفته و پس از مطرح کردن آنها , سود خوبی را از فروش بدست می آورند.

دسته دوم : بلیط فروش

شاید این یک بخش خیلی مهم از درامد باشگاه باشد که کاملا به صورت جاری است ( یعنی به صورت هفتگی ) که البته اوج این درامد به زیرساخت سخت افزاری باشگاه مربوط می شود و همچنین تبلیغات و فرهنگسازی که باید باشگاه برای جذب بیشتر تماشاچی انجام دهد .

دسته سوم : متعلقات باشگاه

این نیز خود چند قسمت می شود یکی فروش لوازمی که باشگاه می تواند از آنها کسب درامد کند , مثل پیراهن و لوازم ورزشی , تور ها و کمپ های ورزشی و ...
قسمت بعدی تبلیغات و اسپانسر هست ( که در اصل فروش فضاهای ورزشی به غیر است ) حال این تبلیغات می تواند روی پیراهن , دور زمین و البته جاهایی مثل وب سایت رسمی باشگاه باشد که این هم بخش مهمی از ایجاد درامد زایی باشگاه هست .

هرچند راههای زیادی برای درامد زایی وجود دارد که به خلاقیت مدیریت باشگاه بر میگردد .

خوب من می تونم در مورد اول یه چیز بگم و اون نوع قرارداد هست..تو ایران نهایتش با یه بازیکن و شاید مربی قرارداد دو ساله بسته بشه که علنا راه سود دهی بسته می شه..البته من به این چیزها زیاد وارد نیستم ولی می دونم وقتی قرار داد تموم بشه بازیکن ازاده و هر جا بره پولش تو جیب خودش می ره...و متاسفانه تو فوتبال ما مدیرها بلد نیست قرار داد طولانی بنندن...که می تونه چند حالت داشته باشه:
1_از قرارداد طولانی مدت مدیران می ترسن
2_بازیکن زیر بار قرار داد طولانی نمی ره
3_از نظر مالی نمی تونن به تفاهم برسن
4_اصلا اطلاع ندارن که قرارداد می تونه بالای سه سال هم باشه:happy:

Bhrzk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
2,968
خوب من می تونم در مورد اول یه چیز بگم و اون نوع قرارداد هست..تو ایران نهایتش با یه بازیکن و شاید مربی قرارداد دو ساله بسته بشه که علنا راه سود دهی بسته می شه..البته من به این چیزها زیاد وارد نیستم ولی می دونم وقتی قرار داد تموم بشه بازیکن ازاده و هر جا بره پولش تو جیب خودش می ره...و متاسفانه تو فوتبال ما مدیرها بلد نیست قرار داد طولانی بنندن...که می تونه چند حالت داشته باشه:
1_از قرارداد طولانی مدت مدیران می ترسن
2_بازیکن زیر بار قرار داد طولانی نمی ره
3_از نظر مالی نمی تونن به تفاهم برسن
4_اصلا اطلاع ندارن که قرارداد می تونه بالای سه سال هم باشه:happy:
آفرین ... دقیقا همینه و البته یک دلیل مهم دیگه :

خود مدیر معلوم نیست 1 سال توی یک باشگاه باشه .

sasan s

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
3,123
سلام خدمت دوستان
بهروز عزیز سه بخش رو برای درآمدزایی باشگاهها ذکر کردند. به نظر من در بخش اول ، ما نیاز به آکادمیک کردن آموزشها و حتی اطلاعاتمون داریم . منظورم اینه که همین الان هم داریم باشگاههایی رو که بر اساس بازیکن سازی درآمد کسب می کنند . فجر شهید سپاسی یا فولاد خوزستان در گذشته نمونه ای از این نوع باشگاهها هستند . اما چیزی که آدم رو به تردید میندازه وضعیت این باشگاهها بعد از رفتن مربیانی هست که به سان پدر برای جوانان کشف شده بودند. تجربه فولاد خوزستان بعد از رفتن بگوویچ تا چند سال این فرضیه رو تایید میکنه که کارها روی روند کلاسه و آکادمیک پیش نرفته.
امسال هم با رفتن شاغلام باید دید آیا سیستم سپاسی به مانند گذشته جوانان زیادی رو برای سایر باشگاهها و رده های ملی رو میکنه یا اینکه این پروسه متوقف خواهد شد.

درباره بخش دوم هم به نظرم ارتباط تنگاتنگی بین فروش بلیط و مستقل شدن باشگاهها و داشتن ورزشگاههای اختصاصی وجود داره ، نمیشه انتظار داشت باشگاههای ما در ورزشگاه دولت بتونن برنامه ریزی صحیح و تمام و کمالی در زمینه فروش بلیط و صندلی ها داشته باشند.

درباره بخش سوم هم متاسفانه به دلیل نداشتن حق کپی رایت باز هم مشکلات زیادی در سر راه خواهد بود.

البته گمان من اینه که تمام این مسائل ارتباط مستقیمی با بحث خصوصی سازی در کشورمون داره و نیاز این بحث خودش وسیله ای خواهد شد برای رسیدن به درجات مطلوب و استاندارد. شاد و پیروز باشید

jerii

همکار بازنشسته
لایک‌ها
9,663
البته من فکر می کنم با این اوضاع تیم هایی مثل استقلال پرسپولیس اگر خصوصی بشن ضربه بدتر ببینن!!

sasan s

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
3,123
این هم نمایی از فوتبال حرفه ای در ایران و باشگاهی که ادعای حرفه ای بودن هم داره .
تا زمانی که یک نفر بتونه این طوری ساختارهای به وجود آمده رو تغییر بده این فوتبال به صورت واقعی نمیتونه حرفه ای بشه.
من شخصا این آقای آذری رو خیلی قبول دارم چون با مدیریت و تیزهوشی تونست ذوب آهن رو امسال مدعی لیگ و قهرمان جام حذفی بکنه . در یک میزگرد تلویزیونی که با حضور آقایان آجورلو و عباس انصاری فرد و همین آقای آذری برگزار می شد ایشون گفتند با 4 میلیارد و 700 میلیون تومان تونستند کل مخارج فصل اخیر ذوب رو هزینه کنند و به این مقامها برسند . جالب بود که در جایی هم گفتند حاضرند با 5 میلیارد پرسپولیس یا استقلال رو به صورت کنتراتی در اختیار بگیرند و قهرمان کنند. جالب بود که انصاری فرد هیچی نداشت در مقابل ایشان بگه . اونوقت الان انصاری فرد هنوز مدیرعامل پرسپولیسه با این همه افتضاحاتی که در پرسپولیس رخ داد ولی آذری به همین راحتی کله پا میشه و حتی خبرش رو هم خیلی گذرا در مطبوعات می بینیم.
همین موارد هست که من رو در خصوص تعالی فوتبال کشورمون تا اندازه ای ناامید میکنه.

Bhrzk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
2,968
ببینید ... بحث خصوصی شدن با حرفه ای شدن کاملا دو بحث متفاوت از همدیگه هستند .
الزما باشگاه خصوصی حرفه ای نیست یا برعکس .
پس این دو بحث رو قاطی نکنیم .

برای اینکه یک فوتبال رو حرفه ای کنیم اول باید ساختار های تاثیر گذارنده روی فوتبال رو شناسایی کنیم :

1 - فدراسیون فوتبال
2 - کمیته لیگ ( زیر مجموعه فدراسیون نه جدا از آن )
نکته : لفظ سازمان در بخش های زیر مجموعه فدراسیون کاملا یک لفط اشتباه هست و سازمان به جاهایی گفته میشود که دارای اسانامه واحد جهت اداره کردن هستند که در بخش لیگ اینگونه نیست و از نظر تجاری به آن نیز کمیته گفته میشود . مسئولین کشور ما حتی این یک لغت ساده را هم بلد نیستند .

3 - مدیریت باشگاها
4 - مربی ها و بخش فنی
5 - بازیکن ها
6 - روزنامه و رسانه
7 - هواداران

بگذارید من تمام 6 مورد بالارا در بهترین لیگ دنیا مثال بزنم ( که تکلیف ایران روشن است )

1 : فدراسیون فوتبال انگلیس به عنوان بالاترین مقام اجرایی فوتبال هیچوقت نقش دخالتی نداشته و تنها نقش نظارتی را ایفا میکند . شما مقالات و اخبار های زیادی را در طول فصل می خوانید من فکر میکنم شاید به 5 بار هم نمیرسد که در طول فصل ما اسمی از فدراسیون فوتبال انگلیس بشنویم .
این نهاد با قدرت در مواقع ضروری خود را نشان میدهد , به طور مثال اگر درگیری و مسائل خاصی در فوتبال کشور اتفاق بیفتد . ( مثالی از کشوری دیگر ایتالیا که مادیدیم در بحث تبانی این قدرت فدراسیون فوتبال این کشور بود که فوتبالش را نجات داد )
به طور کلی فدراسیون فوتبال هر کشوری نقش نظارتی و زیرساختی در کشور را ایفا میکند . نه دخالتی و اجرایی

2 : کمیته لیگ : به عنوان طراح و برنامه ریز لیگ مهمترین نقش را در ایجاد نظم برای اجرای مسابقات داخلی و خارجی را دارد . ابن نظم به بالابردن تمرکز بازیکن ها و مربیان کمک می کنند و همچنین این اجازه را می دهد تا مدیران باشگاه بتوانند برنامه ریزی خوبی در سال داشته باشند .

3 : مدیریت باشگاها : ( خوب این رو تا حدی پیشتر صحبت کردیم )

4 : کادر فنی : همیشه پیشرفت یک فوتبال به علم آن بر میگردد اما علم بدون ابزار کارایی ندارد . پس بعد از منظم شدن فدراسیون و کمیته لیگ و همینطور برنامه ریزی مدیریت باشگاه , حال همه چیز آماده هست مربیانی که دارای علم و شخصیت بالایی هستند به رشد فوتبال و آن تیم کمک کنند .

5 : بازیکن ها : رفتار های حرفه ای و شخصیت حرفه ای بازیکن ها مهمترین اصل در کنار بازی آنهاست . شما وقتی بازیهای لیگ برتر انگلیس را مشاهده می کنید وقا و آن شخصیت را نزد بازیکن ها می بینید . شاید هر از گاهی شیطنت هایی پیش آید اما اینها لحظه ای هست نه دائم . حتی شما وقتی مصاحبه بازیکن ها را می خوانید نوع افکار آنها و ادبیات آنها نیست بیانگر شخصیت آنهاست . من توصیه میکنم مصاحبه های بازیکن های مختلف را در تیم های مختلف با وضعیت مختلف بخوانید .

6 : روزنامه ها : روزنامه ها به عنوان آزادترین مراجع مردمی هستند که این حق را دارند تا هرجه میخواهند بنوسیتند و البته مسئولیت آنرا نیست گردن بگیرند . ما میبینیم روزنامه های انگلیسی به شدت انتقاد می کنند و گاهی به شدت حمایت . خیلی وقت ها دیدیم شایعاتی را به کسی نسبت داده اند و از آنها شکایت شده و در برخی موارد پدر روزنامه را هم در آوردند . پس آزادی در مقابل مسئولیت مهمترین شرط فعالیت یک روزنامه و رسانه ورزشی است .

7 : هواداران : اینکه دیگر خود تکلیف مشخصی دارد . کافی است یک مسابقه فوتبال در انگلیس را مشاهده کنید .

sasan s

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
3,123
سلام
بهروز جان اتفاقا من تصور می کنم یکی از زیرساختهای اصلی حرفه ای شدن در کشورها ، خصوصی شدن باشگاهها هست . اصلا من بین این دو مورد(فوتبال دولتی و حرفه ای شدن) منافات می بینم ، یعنی اصولا در فوتبال دولتی ما نمی تونیم حرفه ای عمل کنیم ، تایید کننده این صحبتم هم باشگاههای بلوک شرق قبل از فروپاشی شوروی سابق هست.
بازیکنان این کشورها حق نداشتند به کشورهای غربی ترانسفر بشن، حقوقهای آنچنانی نمی گرفتند ، با کمپانی ها نمی تونستن قراردادهای تجاری تبلیغاتی ببندن و...
حالا در ایران این محدودیت ها نیست ولی تصور مدیریتی چیزی فارغ از تصور مدیریتی آن زمان بلوک شرق نیست البته به نظر من .

بالا