منتخب بازارچه

تعمیر و نگهداری آسانسور

melinaa

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
29 اکتبر 2018
نوشته‌ها
29
لایک‌ها
37
سن
31امروزه در شهر تهران و بسیاری شهرهای دیگر بیشتر ساختمان‌های مسکونی و اداری دارای آسانسور می‌باشند، در نتیجه تعمیر و نگهداری آسانسور بسیار حائز اهمیت است. گاهی اوقات خرابی‌های آسانسور بیشتر از حد انتظار بوده و هزینه‌های زیادی را برای اهالی ساختمان به وجود می‌آورد. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام رسیدن به منزل و یا محل کار خود، برای استفاده از آسانسور با خرابی آن روبه‌رو شده‌ باشید. در این زمان شما مجبور می‌شوید تا برای رفتن به طبقه مورد نظر خود از پله استفاده کنید که این امر برای طبقات مرتفع بسیار خسته کننده می‌باشد.
بسیاری از شهروندان تهرانی برای تعمیر و نگهداری آسانسور خود با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. از جمله این مشکلات می‌توان به پیدا کردن تعمیرکار با تجربه و متخصص اشاره کرد. در واقع پیدا کردن شرکتی متخصص و متعهد در زمینه تعمیر و نگهداری آسانسور کار ساده‌ای نیست. از طرفی دیگر هزینه‌های تعمیر و نگهداری آسانسور بسیار متغیر می‌باشد و با یک جستجو ساده می‌توان به اختلاف بسیار زیاد میان قیمت‌ها پی برد. در ادامه قصد داریم نشانه‌هایی را که خبر از نیاز به تعمیر و نگهداری آسانسور می‌دهند را برای شما بازگو کنیم، لطفا با مشاهده این موارد آن‌ها را نادیده نگیرید.

 • از کار افتادگی زیاد آسانسور
 • صداهای ناهنجار در آسانسور
 • توقف آسانسور در میان طبقات و تراز نبودن آن
 • تغییر سرعت آسانسور
 • زمان انتظار زیاد برای رسیدن آسانسور
تعمیر و نگهداری آسانسور بطورکلی به دو بخش تقسیم می‌شود:
 1. تعمیر بخشی که مربوط به گیربکس و موتور آسانسور می‌شود.
 2. تعمیر بخش دیگر آسانسور که مربوط به کابین، درب و برد آن می‌شود.
مشکلاتی نظیر تکان‌های شدید آسانسور که می‌توان آن را به وضوح حس کرد، مربوط به گیربکس آسانسور می‌باشد. تعمیر و نگهداری آسانسور در مواردی که مشکل به موتور و یا گیربکس مربوط می‌شود، امری بسیار پیچیده است که به فردی متخصص در این زمینه نیازمند است. باید حتما به این نکته توجه داشته باشید که اگر گیربکس آسانسور به هر نحوی دچار مشکل شده باشد باید جهت تعمیر و نگهداری آسانسور سریعا اقدام کرد زیرا ممکن است سقوط این وسیله مکانیکی را به همراه داشته باشد.
بطورکلی بهتر است در مواجه با هر مشکلی در آسانسور، ابتدا متخصص فنی از آسانسور دیدن کند تا با استفاده از تجربیات خود در این زمینه بتواند علت خرابی را تشخیص داده و عمل تعمیر و نگهداری آسانسور را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. با رعایت این موضوع، نیروی تعمیرکار می‌تواند به درستی به تعمیر آسانسور بپردازد .

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در آسانسور به وجود بیاید ایراد در برد این وسیله است که اغلب دلیل آن استهلاک می‌باشد. در واقع ورود و خروج آمپر و ولتاژ نامناسب باعث ضعیف شدن قطعات برد می‌شود. در تعمیر و نگهداری آسانسور این نکته را فراموش نکنید که رسیدگی و بررسی مداوم برد آسانسور، باعث افزایش طول عمر آن شده و از آسیب جدی برد جلوگیری می‌کند.
در زمینه تعمیر و نگهداری آسانسور باید به سیستم ایمنی این وسیله نیز توجه داشته باشیم. سیستم ایمنی آسانسور به دو قطعه گاورنر و پاراشوت وابسته است و چنانچه برای هر کدام از این قطعات مشکلی پیش بیاید، صدمات جانی و مالی جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.همانطور که می‌دانید آسانسورها در دو نوع کششی و هیدرولیکی در بازار وجود دارد و به مشتریان عزیز عرضه می‌گردد. تعمیر و نگهداری هر کدام از این دو مدل به دانش فنی و افراد متخصص مخصوص به خود نیاز دارند.فلکه هرزگرد یکی دیگر از قطعات مهم آسانسور است که خرابی آن مشکلات زیادی را به همراه دارد، در ادامه در مورد این قطعه اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

فلکه هرزگرد


فلکه هرزگرد و یا همان فلکه کششی آسانسور، در واقع قرقره‌ای است که از آن برای انتقال قدرت موتور و حرکت به سیم بکسل استفاده می‌شود. فلکه هرزگرد نقش بسیار مهمی را در سیستم تعلیق آسانسور ایفا می‌کند. از کاربردهای فلکه هرزگرد در سیستم آسانسور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:هنگام نصب آسانسور به منظور اتصال سیم بکسل به کابین و مرکز وزنه تعادل، از فلکه گیربکس استفاده می‌شود، در این شرایط می‌بایست از فلکه‌ای بسیار بزرگ که روی گیربکس قرار می‌گیرد استفاده شود. انجام این امر هم از نظر اجرایی به مکان زیادی نیاز دارد و هم از لحاظ اقتصادی موجه نبوده و مقرون‌به‌صرفه نیست. در نتیجه متخصصان تعمیر و نگهداری آسانسور برای حل این دو مشکل غالبا از دو فلکه کوچکتر که یکی مخصوص گیربکس می‌باشد و دیگری مخصوص فلکه هرزگرد، استفاده می‌کنند.
شیارهای موجود در داخل فلکه هرزگرد در واقع نقش کششی ندارند و تنها به منظور هدایت سیم بکسل مورد استفاده قرار می‌گیرند. به واسطه فلکه گیربکس، نیروی کششی مناسب با افزایش و کاهش زاویه در پیچ زاویه‌ای که سیم بکسل در دور فلکه گیربکس ایجاد می‌کند، کاهش و یا افزایش پیدا می‌کند، بنابراین فلکه هرزگرد با کاهش نیروی کششی فلکه گیربکس باعث تعلیق آسانسور می‌شود.
یکی دیگر از موضوعات در زمینه تعمیر و نگهداری آسانسور خوردگی شیارهای فلکه هرزگرد می‌باشد که این امر به دلایل مختلفی که در ادامه خواهیم گفت اتفاق می‌افتد.
 1. تراز نبودن موتور
 2. در آکس قرار نگرفتن سیم بکسل‌ها
 3. همتراز نبودن فلکه اصلی و فلکه انحراف
 4. لرزش بیش از حد شاسی
عوامل خوردگی شیار فلکه هرزگرد


 1. در امتداد نبودن سیم بکسل‌ها یکی از دلایل اساسی خوردگی شیار فلکه هرزگرد می‌باشد. در صورتی که فلکه اصلی و سیم بکسل‌ها در یک امتداد نباشند افزایش اصطحکاک به وجود می‌آید و در نتیجه خوردگی شیار فلکی را شاهد خواهیم بود که بهتر است هر چه سریعتر برای تعمیر و نگهداری آسانسور اقدام‌های لازم را انجام داد.
 2. اگر قطر سیم بکسل با سایز شیار متفاوت باشد، خوردگی شیار به وجود خواهد آمد.
 3. اگر قصد تعمیر و نگهداری آسانسور خود را دارید باید بدانید که اگر سیم بکسل‌ها از یک نوع باشند، یعنی یا راست گرد و یا چپ گرد باشند، خوردگی رخ خواهد داد. در نتیجه باید سیم بکسل‌ها را از دو نوع مختلف انتخاب کنیم. به عنوان نمونه اگر آسانسور ساختمانی به ۵ حلقه سیم بکسل نیاز دارد باید ۳تای آن‌ها از نوع راست گرد و ۲تای دیگر از نوع چپ گرد باشند.
 4. تابیدگی تمامی سیم بکسل‌ها باید به یک اندازه باشد تا در مدت زمان کوتاهی به تعمیر و نگهداری آسانسور نیاز نباشد.
 5. قطر فلکه اصلی خیلی کوچک باشد.
 6. کیفیت پایین خواص فیزیکی فلکه اصلی
 7. لغزش‌های غیرطبیعی سیم بکسل‌ها
 8. نامرغوب بودن سیم بکسل‌ها یکی از عوامل زودهنگام در تعمیر و نگهداری آسانسور به حساب می‌آید.
 9. عدم روانکاری سیم بکسل‌ها با استفاده از روغن مخصوص
 10. خشکی هسته سیم بکسل‌ها
روانکاری سیم بکسل آسانسورها

در امر تعمیر و نگهداری آسانسور روانکاری سیم بکسل‌ها برای کاهش ساییدگی و استهلاک و همچنین بالا بردن طول عمر سیم‌ها بسیار حائز اهمیت می‌باشد. برای آنکه عمل روغن کاری مفید واقع شود بهتر است این کار در فواصل زمانی منظمی انجام شود. بدین منظور بهتر است پارچه‌ای را به روغن مخصوص آغشته کنید و بر روی سیم بکسل بکشید. البته این کار باید توسط فردی متخصص در زمینه تعمیر و نگهداری آسانسور انجام شود.
نکته‌ای که هم اکنون گریبان‌گیر اکثر آسانسورهای کشور می‌باشد این است که متاسفانه بسیاری از بهره‌برداران آسانسور تنها در مواقع خرابی نسبت به تعمیر و نگهداری آسانسور اقدام می‌کنند و تا زمانی که آسانسور بدون مشکل به کار خود ادامه می‌دهد بازرسی ادواری و منظم از آن را به ورطه فراموشی می‌سپارند. از هیچ وسیله مکانیزه‌ای نمی‌توان انتظار داشت که بدون سرویس منظم توقعات کاربران را برآورده سازد در نتیجه از این موضوع مهم غافل نشوید.
منبع: نگهداری آسانسور
 
بالا