برگزیده های پرشین تولز

تقاضای کمک برای معرفی رشته مهندسی الکترونیک

plusdeck

Registered User
لایک‌ها
11
دوستان و عزیزان پی تی!
... جان اینجانب در ماراتن نفس گير امسال! و كسب رتبه 2700 مهندسي برق-الكترونيك و مهندسي كامپيوتر-سخت افزار رو انتخاب كرد.
لطفا در مورد الكترونيك توضيحات مبسوط و مفصل بنماييد!! تا بيشتر با اين علم جايگاه اجتماعي و موقيت هاي شغلي كه براي اين رشته پر طرفدار دانشگاهي وجود داره آشنا بشيم.
ضمنا اينكه چه فاكتورهايي براي كسب موفقيت در اين رشته و كسب يك جايگاه مناسب لازمه؟
بازم اينكه هر كي وارد اين رشته ميشه چه ويژگي هايي رو بايد دارا باشه.
چه موقعيت هاي كاري براي فعاليت يك مهندس الكترونيك وجود داره.
يه ذره هم در مورد دروس و مفاهيم مطرح در اين رشته توضيح بدين ممنون ميشم.
با تشكر.

ch_hamid123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از plusdeck :
دوستان و عزیزان پی تی!
... جان اینجانب در ماراتن نفس گير امسال! و كسب رتبه 2700 مهندسي برق-الكترونيك و مهندسي كامپيوتر-سخت افزار رو انتخاب كرد.
لطفا در مورد الكترونيك توضيحات مبسوط و مفصل بنماييد!! تا بيشتر با اين علم جايگاه اجتماعي و موقيت هاي شغلي كه براي اين رشته پر طرفدار دانشگاهي وجود داره آشنا بشيم.
ضمنا اينكه چه فاكتورهايي براي كسب موفقيت در اين رشته و كسب يك جايگاه مناسب لازمه؟
با تشكر.

والا راجع به بازار كار...خيلي بستگي به خودت داره. به هر حال اينجوري نيست كه بگن بفرمايين سر كار. اما از من مي شنوي بيشتر از اينكه الان به فكر بازار كار باشي به فكر علاقه خودت باش. قبل از كار قراره 4 سال درس بخوني...اگر دائم احساس كني كه كاش مي رفتم فلان رشته و كاش اين رو نمي زدم و اين جور چيزا ...خيلي موفق نخواهي بود. بسيار بسيار با رياضي سر و كار خواهي داشت ( همه جوره اش) و عليرغم اينكه مي گن رشته سخت و پدر درار ايه...خيلي اينطوريا نيست فقط حجم مطالب زياده و تا دلت بخواد در هر شاخه اي مطلب وجود داره... از همون اوايل هم سعي كن يه زمينه تخصصي براي خودت انتخاب كني. الان مهندس برق زياده ولي مهندس برقي كه فلان مهارت رو هم داشته باشه كمتره...يكي از ميكرو خوشش مي آيد يكي از VHDL و FPGA و اين چيزا خوشش مي آد يكي از شبكه عصبي يكي ممكنه بره توي كاراي كنترلي يا كاراي قدرت ( كه البته ديگه الكترونيك نمي شه) به هرحال گستردگي زياده . كسايي هم كه وارد اين رشته مي شن ويژگي خاصي ندارن :D فقط بايد كم كم ديد مهندسي پيدا كرد نسبت به قضايا كه اون هم بعد از گذشت زمان پيدا مي شه... :cool:

plusdeck

Registered User
لایک‌ها
11
به نقل از ch_hamid123 :
والا راجع به بازار كار...خيلي بستگي به خودت داره. به هر حال اينجوري نيست كه بگن بفرمايين سر كار. اما از من مي شنوي بيشتر از اينكه الان به فكر بازار كار باشي به فكر علاقه خودت باش. قبل از كار قراره 4 سال درس بخوني...اگر دائم احساس كني كه كاش مي رفتم فلان رشته و كاش اين رو نمي زدم و اين جور چيزا ...خيلي موفق نخواهي بود. بسيار بسيار با رياضي سر و كار خواهي داشت ( همه جوره اش) و عليرغم اينكه مي گن رشته سخت و پدر درار ايه...خيلي اينطوريا نيست فقط حجم مطالب زياده و تا دلت بخواد در هر شاخه اي مطلب وجود داره... از همون اوايل هم سعي كن يه زمينه تخصصي براي خودت انتخاب كني. الان مهندس برق زياده ولي مهندس برقي كه فلان مهارت رو هم داشته باشه كمتره...يكي از ميكرو خوشش مي آيد يكي از VHDL و FPGA و اين چيزا خوشش مي آد يكي از شبكه عصبي يكي ممكنه بره توي كاراي كنترلي يا كاراي قدرت ( كه البته ديگه الكترونيك نمي شه) به هرحال گستردگي زياده . كسايي هم كه وارد اين رشته مي شن ويژگي خاصي ندارن :D فقط بايد كم كم ديد مهندسي پيدا كرد نسبت به قضايا كه اون هم بعد از گذشت زمان پيدا مي شه... :cool:
ممنون از اطلاعات مفيدتون.

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
آقا منم یه چیزایی واسه گفتن دارم برمی گردم!

plusdeck

Registered User
لایک‌ها
11
منتظرت بودم الکترونیک جان.
حتما از اطلاعات مفیدت استفاده خواهم برد.

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از plusdeck :
دوستان و عزیزان پی تی!
با تشكر.
تب مهندسی برق از قدیم ندیما تو کشور ما وجود داشته و البته رشته های دیگه ای چون معدن، نفت و مکانیک و ... هم عامه پسند بودن اما با ورود کامپیوتر و مباحث مربوط به اون خیلی ها به این سمت و سو روی اوردن اما بازم برق اصالت خودشو حفظ کرد و هنوزم پر طرفدار ترین رشته ی مهندسی به شمار میره.
از لحاظ جایگاه صرف اجتماعی تا اونجایی که من دیدم هر کی می فهمه رشته ت برقه سریع دوزاریش میفته که بله طرف آدم حسابیه و :rolleyes: .... البته چقدر این تصورات در مورد همه درسته جای بحث داره اما عامه ی مردم برقی ها رو به عنوان آدمهای باهوش می شناسن. :cool:
خوب این رشته چهار گرایش کلی داره الکترونیک-مخابرات-کنترل-قدرت.که چون بحث شما الکترونیکه باید بگم که گرایش الکترونیک یکی از اساسی ترین گرایشات مهندسی برق به شمار میره و ارزش و اعتباری داره بس باور نکردنی! کلا" زمینه ی تحقیق و پژوهش تو این رشته بسیار زیاده و طبیعتا" یه آدم با استعداد می خواد که در سایه ی حمایتهای جمعی و صبر و حوصله به نتایج مفیدی برسه.کلا" شاخه ی الکترونیک بیش از هر چیزی به دانش و مهارت فنی احتیاج داره.این گرایش از دو زیرمجموعه ی میکروالکترونیک و مدارات و سیتمهای الکترونیکی تشکیل شده.که در واقع قسمت اول به طراحی و ساخت قطعات الکترونیکی مربوط میشه و بخش دوم به ساخت و طراحی مدارات الکترونیکی ربط پیدا میکنه.
متاسفانه تا اونجایی که عقل ناقص من حکم می کنه وضعیت اشتغال در این گرایش چندان تو ایران مناسب نیست اما این دلیل بر بی اهمیتی این رشته نیست چرا که چشم و گوش را آن نور نیست! الانم که دیگه بحث نانو مطرحه و نانو الکترونیک تو آینده ی نزدیک دنیا رو تسخیر می کنه.
در واقع مباحث این گرایش طوری نیست که بالفرض مثال فوری منجر به طراحی یه قطعه بشه واسه همینم بعضی ها حاضر نیستن تو این زمینه سرمایه گذاری بکنن و ....
البته الان اکثر فارغ التحصیلان الکترونیک تو جاهای غیر تخصصی مشغول کارن و از لحاظ درآمد :rolleyes: نگرانی ان چنانی وجود نداره منتهی واسه کسی که بخواد عمیقا" این گرایش رو ادامه بده یه خورده عرصه تنگه.
برای موفقیت تو هر رشته ای علاقه،پشتکار و ثبات قدم خیلی مهمه.یه مهندس برق باید رو طیف وسیعی از مباحث تسلط داشه باشه. و کلا" باید از ذهن تحلیل گری برخوردار باشه.تسلط به زبان فرنگی هم امريست اجتناب ناپذیر!
روحیه ی تحقیق گری و چرا جوی یکی دیگه از فاکتور ها مهم به شمار میره و با توجه به اینکه بخش زیادی از مباحث این رشته سنگینه باید مرجع شناس خوبی باشه و زود خسته نشه.

البته اینا مادر زادی نیست و اگه خود فرد طالب باشه خود به خود به دست میاد.در ضمن حالتی در نظر گرفته شده که فرد با میل و رغبت خودش اومده تو این رشته و از تحصیلاتش انتظاراتی داره و گرنه چهار سال دانشجویی و چند مرتبه گوشی عوض کردن! و دمی با شواهد گپ زدن دیگه مهندسی برق محسوب نمیشه!
خوب همه می دونن که تو رشته های فنی مهندسی به ویژه برق ریاضیات حرف اول رو میزنه بدون چون و چرا! البته الکترونیک وابستگی زیادی به فیزیک حالت جامد و نیمه هادی ها داره.

به هر حال امیدوارم این ... جان شما تو این رشته موفق بشه.یه اصل کلی رو بگم:

مهندس برق اگه واقعا" از دانش فنی بالايی برخوردار باشه و یه واحد پاس کن! :D صرف نباشه تو هر جای این کره ی خاکی می تونه کار پیدا کنه و اصلا" خود کار میاد دنبال یه همچین آدمی.

plusdeck

Registered User
لایک‌ها
11
الکترونیک جان بسیار ممنون از اطلاعات فوق العاده مفیدت.
ولی باید بگم که در مقایسه با بسیاری از رشته های دانشگاهی رشته برق وضعیت به مراتب بهتری داره.
چون یه فارغ التحصیل مهندسی برق در بسیاری از زمینه های مهندسی دارای توانایی علمی و قدرت تجزیه و تحلیل بالاست.
البته این مشکل جامعه ماست که متاسفانه کمتر کسی به لحاظ تحصیلات و پتانسیل علمی-عملی که داره به اون جایگاه واقعی و ایده آل خودش دست پیدا نمی کنه.
ولی یه مهندس یا دانشجوی رشته برق علاوه بر حوزه مدارات الکتریکی -الکترونیک دیجیتال-نیمه هادی ها و ... حتی در زمینه سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر هم میتونه به خوبی فعالیت کنه و عرصه رو بر متخصصین کامپیوتر تنگ کنه!
راستش من یه پسر عمه دارم که فارغ التحصیل رشته الکترونیکه توی همون دانشگاهی که شما مشغول به تحصیل هستین :D
ولی توانایی و اطلاعاتش در زمینه نرم افزار بسیار بالاست و الان به عنوان برنامه نویس ارشد در شرکت همکاران سیستم مشغوله و از جایگاه فعلیش هم بسیار راضیه :cool: :p
و بازم اینو بگم که رشته برق مادر بسیاری از رشته های دانشگاهیست مثل هوا فضا.
اگه یه مهندس برق در زمینه مباحث فناوری اطلاعات مخصوصا مباحث مدیریت و تجارت الکترونیک دارای تخصص کافی باشه دیگه هیچ کسی جلودارش نیست ;)
با مطرح شدن بحث نانوفناوری در ایران و ایجاد این رشته در مقطع دکتری امیدوارم مهندسی برق اون جایگاه واقعی رفیع و ارزشمندشو پیدا کنه.

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
احسنت.دقیقا" همینه.اصولا" برقی ها دونده های خوبی هستن.:D
کلا" من تا حالا رشته ی مهندسی غیر برق ندیدم که دانش اموخته هاش تا این حد دست و بالشون باز باشه.

plusdeck

Registered User
لایک‌ها
11
الکترونیک جان برات امکان داره بیشتر این رشته رو تشریح کنی
دروسی که درش مطرحه.
واحد های نظری عملی و تخصصیش کدامن؟
یک دانشجوی الکترونیک از همان سال اول تحصیل چیکارا کنه که بهتر و بیشتر موفق تر باشه که بعد ها افسوس نکرده ها و کرده هاشو نخوره!
و اینکه گرایش های رشته برق در مقاطع بالاتر کدام ها هستن.
از بیم و امید های دانشجویان برق البته الکترونیک بیشتر بگی ممنون میشم.

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
خوب واسه تشریح این رشته فکر کنم این متن کافی باشه.
http://www.mohassel.com/electronic.htm
در مورد واحدهای عملی و نظری همون طور که خودت می دونی تعدادشون زیاده و الان حضور ذهن ندارم برگه هامو یه چک کنم چشم می نویسم.
به عقیده ی من یه دانشجوی برق باید از همون اول به فکر تقویت پایه باشه به خصوص فیزیک و ریاضی و البته توصیه همیشه بر این بوده که یه دانشجوی خوب از بدو رود به دانشگاه یه پروژه ای تحقیقی چیزی رو دنبال کنه هر چند که خیلی جدی نباشه.خوبیش اینه که با روشهای تحقیق آشنا میشه و موقع فارغ التحصیلی دست تضرع به درگاه این و اون دراز نمیکنه که آقایون،خانوما به من عاجز بی پروژه کمک کنید!
کلا" یه دانشجوی برق باید تا می تونه تو رشته ش وقت بذاره چون تا آخر عمرشم بخونه بازم کفاف نمیده و مطالب تواین زمینه خیلی وسیعند.
در مورد گرایشهای برق در مقاطع بالاتر واقعیتش اطلاعات موثق ندارم امیدوارم دوستان دیگه زحمتشو بکشن.
اینجا برقیا کم نیستن نمی دونم چشون شده!:D

plusdeck

Registered User
لایک‌ها
11
خیلی ممنون.
دوستان دیگر هم اگه همکاری کنن خیلی خوشحال میشم.

ali_55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام ، منم يه پيرمرد الكترونيكي هستم :happy: ، اگر اطلاعاتي خواستي و در توانم باشه كمكت مي كنم ، فقط شايد زياد بروز نباشم آخه يه 7و8 سالي ميشه كه فارغ التحصيلمون كردن :rolleyes:

plusdeck

Registered User
لایک‌ها
11
به نقل از ali_55 :
سلام ، منم يه پيرمرد الكترونيكي هستم :happy: ، اگر اطلاعاتي خواستي و در توانم باشه كمكت مي كنم ، فقط شايد زياد بروز نباشم آخه يه 7و8 سالي ميشه كه فارغ التحصيلمون كردن :rolleyes:

علي جان خواهش ميكنم.
صد در صد از اطلاعات مفيدت استفاده خواهيم كرد.

ch_hamid123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از barbary629 :
حميد و الكترونيك...كدوم دانشگاه ميخونيد يا ميخونديد؟

من فردوسي مي خونم البته مي خوندم چون يه ماه ديگه تموم مي شه :D

barbary629

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از ch_hamid123 :
من فردوسي مي خونم البته مي خوندم چون يه ماه ديگه تموم مي شه :D
منم دارم ميرم نيمه حضوري الكترونيك زاهدان

plusdeck

Registered User
لایک‌ها
11
الکترونیک نبود!
الکترونیک جان دوست دارم بیشتر از رشته ات برام بگی.
و اینکه چه تجربه هایی طی دوران تحصیل بدست آوردی؟
هدفت در آینده چیه؟(البته در مورد رشتت و کارت میگم :rolleyes: )
موفق باشی :thumbsup:

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
والا در مورد برق که توضیح دادم.من خودم از این رشته خیلی راضی هستم و غیر از برق به چیز دیگه ای فکر نمی کردم (لبته چرا به فوتبال فکر می کردم و اگه ادامه می دادم حتما" موفق میشدم:D).
به عقیده ی من مهندسی برق گسترده تر از این حرفاست و هر کسی که وارد این عرصه میشه اگه واقعا" می خواد یه عنصر مفید باشه باید خیلی از وقتشو واسه درس خوندن بذاره.نکته ی دیگه تجربه های عملیه که خیلی با اهمیته و خیلی از دانشجویان از فقدانش رنج میبرن.(مهندس پیچ گوشتی ندیده!)
خلاصه بگم تو این رشته اگه بخوای موفق بشی کلیدش همینه:
درس،درس،درس!
هیچ وقت سعی نکن در دوران تحصیلت به فکر پول درآودن و کارکردن آنچنانی باشی مگر اینکه واقعا" شرایطت اینجوری حکم کنه.
من خیلی ها رو دیدم که از ترم 5 و 6 رفتن دنبال کار و اکثرشونم با یه سطح دانش متوسط فارغ التحصیل شدن و الان با دو دست دریغ به سرشون می کوبند که ای کاش درسمون رو بهتر می خوندیم.
تو مملکت ما هم کسی واسه لیسانس تره خورد نمی کنه بنابراین یه دانشجوی دور اندیش از همین الان باید به فکر phd باشه و لاغیر.
البته خوب اینا دیدگاه منه ها.خیلی ها از همون دوره ی کارشناسی میرن دنبال کار و خونه زندگی و اهل و عیال اما بعد از این مسایل برگشتن تو مسیر درسخوندن خیلی مشکله.
من به شخصه ترجیح می دم یه بابا برقی باسواد بشم عوضش چند سال دیرتر به پول و پله و خونه زندگی برسم.عوضش ادم تو میانسالی دچار عذاب وجدان نمیشه.
بیشتر دوست دارم تو زمینه های تحقیقاتی کار کنم و از سکون و راکدی خوشم نمیاد.دور استخدام دولتی رو هم (به جز موارد خاص) خط کشیدم.
و من الله التوفیق:D

بالا