برگزیده های پرشین تولز

تلافی تقلبی! معمای آلبوم جديد شادمهر عقيلي

moonomid

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
4
مصاحبه كننده : بهزاد بلور

2005061416385914540003.jpg

الان مدتيه که در ايران و روی اينترنت آهنگهائی زير عنوان آلبوم جديد شادمهر "تلافی" فروخته می شه! و اين شايعه

بين مردم پيچيده که اين آهنگهای آلبوم جديد شادمهر عقيلیه که از استوديوی ضبطش درز کرده بيرون.

گفتگو با شادمهر عقيلی

گفتگو با منوچهر خوش زبان، رئيس شرکت نوا ميديا

اين آلبوم، عکس روی جلد و پشت جلد هم داره با آرم شرکت "نواميديا" که آلبومهای قبلی شادمهر (خيالی نيست و آدمفروش) رو بيرون داده.

20050614151431untitled-2.jpg

پشت جلد ساختگی از آلبومی که به اسم "تلافی" بيرون آمده

من که تو سفر اخيرم به کانادا تونستم شادمهر رو از نزديک ببينم و سه تا از آهنگهای جديدش رو بشنوم، تعجب کردم

که چطور مردم متوجه نشدن که سبک کار قديميه؟! و هر چی به دور و وری ها که شادمهر گوش ميدن گفتم که

آهنگ تلافی ای که شنيدم اين نبوده که تو آلبوم هست، کسی باورم نکرد!!!

حتی شايعه شده که اين آلبوم رو از قبل بيرون دادن که واکنش مردم رو بسنجن! به هرحال با خود شادمهر تلفنی حرف زدم و ...

شادمهر همون جوری که ميدونی خبرها و يا شايد بهتر باشه بگيم شايعه های زيادی از تو روی سايت های اينترنتی

هست. يکی از دوستای من در حدود ۸ تا آهنگ به صورت يک آلبوم برام فرستاد که خيلی هاش واقعاً صدای تو بود،

بعضی هاش شبيه به صدای تو بود و بعضی ها هم موسقی اصيل بود! حتی عکس روی جلد آلبوم تلافی رو هم از

طريق اينترنت گرفتم! موضوع چيه؟

20050614152203untitled-1.jpg

روی جلد ساختگی از آلبومی که به اسم "تلافی" بيرون آمده

اينها آهنگ های آلبوم جديدم نيست! اسم آلبوم جديد من پاپکرنه (Popcorn). اين ها آهنگ هائيه که قديم ها برای خواننده هايی که توی ايران بودن اجرا کردم و خلاصه يکی از اونها اين آهنگ ها رو جمع آوری کرده و به صورت يک سی دی کامل پخش کرده!

پس کلی هم زحمت کشيده!

آره! حالا جالب اينجاست که اين کارها دست خود من هم نبوده و من خودم هم نداشتم! دست کسانی بوده که می خواستن مجوزش رو از وزارت ارشاد بگيرن!

خودت اين آهنگ ها رو شنيدی؟

بعضی هاشونو شنيدم.

يک آهنگ اصيل هم توی اين آهنگ ها هست، درسته؟

بله. اون آهنگ مال تقريباً ۱۱-۱۲ سال پيشه که بر می گرده به کارهای اول من. از نوع تنظيم ها مشخصه که کار خيلی قوی نيست، چون اون موقع اوايل کار من بود.

آهنگ "وقتی تو رو شناختم" از آلبوم تقلبی "تلافی" که به اسم شادمهر بيرون آمده

آهنگ "اشک بی کسی" از آلبوم تقلبی "تلافی" که به اسم شادمهر بيرون آمده

چرا آهنگ اصيل زده بودی؟

اين آهنگ رو برای خواننده ديگه ای زده بودم و اون رو در استوديوی آقای شب خيز که توی ايران کار می کنند ضبط کرده بوديم. احتمالاً اين آهنگ دست خواننده ای برای گوش دادن و ياد گرفتن بوده و يک جوری درز کرده بيرون!

شادمهر جان خودت وقتی اين آهنگ ها (به قول خود شادمهر آهنگ های فروخته شده!) رو از روی اينترنت گوش دادی چه حالی شدی؟

بعضی وقت ها افرادی هستند که دوست دارند کارهای هنری ديگران رو خراب کنن. هميشه برای خراب کردن هنرمندان جا هست، وقت هست و آدم هم به اندازه کافی هست. من فکر می کنم يک سری از عوامل در ايران که اون موقع هم دوست نداشتند من کار بکنم، کارها رو جمع آوری کردند و بعد برای خراب کردن کارهای من پخش کردند.

منظورت از خراب کردن چيه؟

به هر حال هر کسی يک هدفی داره و هر خواننده يک برنامه ريزی روی آلبومش ميکنه. وقتی يک چيزی به نام يک آلبوم جديد مياد بيرون، مردم حواسشون به اون ميره و کار و آلبومی که بايد در زمان خودش بيرون داده بشه، بيرون نمياد. اون آهنگ ها اگر قرار بود روزی بيرون بيان همون زمان خودشون بايد بيرون می اومدند و مال الان نبوده. متاسفانه اون موقع به خاطر نگرفتن مجوز آهنگ ها کار بيرون نيومده و حالا چون نواری از خارج از کشور داره درست ميشه آدم هايی که قرار بوده مجوز بدن همون کارهای قديم رو پخش کردند!

2005061416394014540004.jpg

تلافی با "پاپکرن"!:

يعنی از آب گل آلود ماهی گرفتن! چون ما قبلاً هم خبر داده بوديم که آلبوم جديدت قراره به اسم "تلافی" بيرون بياد.

دقيقاً. من از بابت اين مسئله زياد ناراحت نيستم. هر کسی کار خودش رو می کنه و اون آدم هم دنبال يک در آمدی بوده که اين کار رو کرده و من اونقدر ناراحت نيستم. ولی خوب دوست داشتم با آلبوم جديدم که اسمش "پاپکرن" هست ادامه بدم. البته مهم نيست چون آلبومی موفقه که در موزيک ويدئوهاش معلوم باشه. يعنی تازه وقتی موزيک ويدئوها پخش ميشه مردم می فهمند که آلبوم جديدی از اون خواننده يا هنرمند منتشر شده.

مثل اينکه در حال ضبط کردن موزيک ويدئوهات هم هستی، درسته؟

بله. آقای "راوی" دوست خوبم از آمريکا آمده پيش من در کانادا که ويدئوها رو بسازه. قراره يکشنبه هفته آينده راهی يک کشور ديگه بشيم که بقيه کار رو انجام بديم.

چرا يک کشور ديگه؟ چرا توی خود کانادا فيلمبرداری نمی کنين؟

يک مقداريش رو توی کانادا گرفتيم و برای اينکه فضای ويدئوها عوض بشه يکی دو تا از اونها رو در جای ديگه می گيريم.

2005061416473014540036.jpg

اين ويدئوها برای کدوم آهنگهای آلبوم جديدت هست؟

يکی به اسم "محال" و يکی هم "پاپکرن".

حرف پاپکرن رو زدی، هم دهنم آب افتاد هم می خواسم بدونم چرا تصميم گرفتی اسم آلبوم جديدت رو عوض کنی؟ آيا به خاطر بيرون اومدن اين آلبوم تقلبی به اسم "تلافی" بود؟

نه به خاطر اين نبود. کلاً به اين خاطر بود که ديدم فضای کارهای منفی به اين شکل ديگه تموم شده و ديگه احتياجی به فضای کاری که تقريباً همه دارن انجام ميدن ندارم و بهتره که جهت رو عوض کنيم تا بقيه دنبال ما بيان، نه ما دنبال اونها!

علت انتخاب اسم "پاپکرن" چی بوده؟

فکر کنم علتش رو تا زمانی که آلبوم بياد نگيم بهتره!

زندگی دو روزه:

هوای تورنتو از لندن بدتره برای همين مکانهای عموميش شلوغه و پياده روها خلوته. ولی شهر شلوغيه و اگر انگليسی هم بلد نباشی فرق نمی کنه، اينقدر ايرانی اونجا هست که می شه فقط با زبان فارسی معامله کرد و زندگی رو گذروند. برای يک شخصيت معروف اما زندگی چطوريه؟ آيا شادمهر با اين زندگی مهاجرت تونسته کنار بياد؟

بهزاد: تصميم داری در تورنتو کانادا بمونی؟

شادمهر: اينجا هواش خيلی کسالت آوره ولی من تا کار اقامتم درست بشه مجبورم اينجا بمونم. بعد از اون صددرصد به جای ديگه تغيير مکان ميدم.

2005061416413014540020.jpg

فکر می کنی کجا بری؟

دقيقاً نمی دونم. ولی جايی که آب و هواش خوب باشه! حتی ممکنه برم مکزيک!

از آلبوم جديدت برامون بگو که در چه مرحله ايه؟

سه چهار تا از آهنگ هاش رو ميکس کردم ولی کلاً بقيه رو ميکس نکردم که از استوديو بيرون نيارم که يک دفعه سريع بره روی اينترنت! به خاطر همين از تهيه کننده خواستم که کارها رو ميکس ( تنظيم نهائی صداها) نکنم و فقط اونهايی رو ميکس کنم که قراره ازش ويدئو ساخته بشه. بعد از مدتی که ويدئو ها پخش شد آلبوم جديد هم مياد.

فکر می کنی چه وقتی ويدئوها تموم بشه؟

دقيقاً نمی دونم!

مثل يک ويروس!:

محل سکونت و استوديوی شادمهر يکجاست. در عمق سه متری زمين!

در محله سرسبز ريچموند هيل تورنتو، شادمهر تو يک زيرزمينی زندگی می کنه که از در اتاق خواب می ياد بيرون می ره دو متر اون ورتر تو استوديوش می شينه و شروع می کنه روی آهنگها کار کردن.

يک "کيبورد" داره که باهاش ملودی می زنه و يک کامپيوتر که صداها رو تغيير ميده و ذخيره می کنه و يک اتاق يک متر در دو متر هم به استوديو چسبيده بود. اونجاست که شادمهر صدا و سازهای زنده رو ضبط می کنه.

20050614163808shadmehr-4.jpg

تو اون چند ساعتی که پيشش بودم، هر ده دقيقه يکبار طاقت نمی آورد و می رفت استوديوش می نشست و به يک صدای "تق تق" ور می رفت که تغييرش بده و عوضش کنه. بعد بر می گشت دو کلمه حرف می زديم و دوباره می رفت استوديوش.

بهزاد: برای ما يک روز از زندگيت رو تعريف کن که چه شکليه!

شادمهر: من يک روز در ميون ورزش می کنم. بيشتر کار می کنم و بيشتر تو خونه هستم. بچه ها ميگن تو مثل يه ويروس می مونی و توی تاريکی رشد می کنی! چون استوديو من توی زيرزمينه و من هميشه اونجا هستم. تقريباً زندگيم مثل "مرتاض ها" ميمونه!

عشق و عاشقی در چه حاله؟ دل شکسته ای يا پيوسته ای؟

دل بند زده!

من كه از امنگ اغوشش خيلي خوشم اومد اينجا ميذارم هر كي دوست دانلود كنه (با كيفيت عالي):

http://arianweb.com/tamoochin/Shadmehr Aghili - Aghoosh [Tamoochin.com].mp3

m_amin

Registered User
لایک‌ها
268
این فک کنم خیلی قدیمه که
خبراش ماله 2 ماه پیشه

moonomid

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
4
درسته قديميه ولي گفتم شايد بعضي از دوستان مطلع نباشند گذاشتم اينجا!

بالا