برگزیده های پرشین تولز

تلنگری بر فناوری

alieseraj

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
به نام خدا
1. من قبلا یه Mouse دو-دگمه(دو دکمه)ای داشتم. خیلی هم باهاش راحت بودم(تازه قبل از اون، که باهاش حال هم می کردم.چون قبلش mouse ها یک دکمه بیشتر نداشتند).
بعد از یه مدت Mouse سه دکمه ای گرفتم ولی از دکمه ی وسطش به ندرت استفاده می کردم. به نظرم اضافی میومد. یه کم که گذشت شروع کردم به استفاده از اون. بعدا دیگه اگر یه جایی می رفتم که mouseشون 2دکمه ای بود، کلی خسته می شدم و اصلا راحت نبودم.
حالا هم mouse پنج دکمه ای گرفته ام. می ترسم دفعه ی دیگه از mouse سه دکمه هم خسته بشم.
<span style='color:red'><span style='font-size:25pt;line-height:100%'>این "عادت" هم عجب چیز بدیه!(مخصوصا عادت به راحتی و رفاه!)</span></span>

2. اولین باری که اینترنت گرفتم را یادم نیست کی بود. فقط یادمه که وقتی download می کردم، اگر چیزی بیشتر از یکی-دو KBps نشون می داد می گفتم امروز خوب وصل شده. ضمنا دم و دیقه قطع می شد و هر دفعه هم باید کلی وای میسادیم تا وصل می شد. یادم رفت بگم که وصل شدنش هم یه مشکلی بود واسه خودش. 10 تا خط داشت که همیشه مشغول بودن. باید شماره ها را هم جدا-جدا می گرفتیم. البته خیلی با اون اینترنت هم حال می کردیم و ذوق زده می شدیم!
هی خدمات بهتر شد تا چند وقت پیش DSL گرفتم که از وقتی که دگمه ی Connect را می زدی تا وقتی که وصل می شد، به دو-سه ثانیه نمی رسید.(یعنی وقتی بلافاصله بعدش دکمخ ی Yahoo msngr را می زدم، پیام رسان خودش وصل می شد و صفحه ی عدم اتصال نمی اومد). سرعتش هم 1Mbps بود. یعنی یه موقع هایی که از download.com داشتم فرت و فرت برنامه می گرفتم، مثل عجله می کردم که تا برنامه ی قبلی دریافت(بارگذاری)ش تموم نشده بعدی را شروع کنم، اکثرا موفق نبودم. خط تلفن را هم که اشغال نمی کرد.
چند روز ه که دوباره dial-up گرفته ام از AOL. گرچه این هم سرعتش وقتی برنامه می گیرم(" Download یا بارکذاری یا دریافت" می کنم)، 5kBps نشون می ده، و اصلا هم قطع نمی شه، ولی همه ی خونواده کلافه اند. هی می گن نیم ساعت باید وایسیم تا وصل شه(همون 10-15 ثانیه را می گن). بابام می گه نرو تو اینترنت کسی شاید بخواد زنگ بزنه(نمی دونم مگه قبل از اون اینطور نبوده؟!)(پس این تلفن همراه واسه چیه؟!). آخه اینترنت نامحدود مجانی (این جا تلفن درون شهری هم مجانیه) هم این حرف ها را داره؟! من که عادت کرده بودم به گرفتن برنامه های 100-200 مگی، امروز مردم تا یه برنامه ی 40 مگی را گرفتم(حدود یه ساعت و خورده ای طول [<span style='color:black'>size=12]کشید).[/size]</span>
<span style='font-size:25pt;line-height:100%'><span style='color:red'>این "عادت" هم عجب چیز بدیه!(مخصوصا عادت به راحتی و رفاه!)</span>

3. ما تا چند وقت پیش تلفن همراه نداشتیم. همه ی دنیا خریده بودند ولی بابام نمی خرید.می گفت نیازی نداریم. یادمه که خواهرم خیلی به بابام اصرار کرد ولی اون قبول نکرد. واقعا هم احتیاج نداشتیم در اکثر جاها. چند وقت پیش یه روز اومد خونه و یه تلفن همراه توی دستش بود. گفت رفته بودم mall (پاساژ بزرگ) و دیدم نوشته گوشی اش مجانیه و ارزون ه(ماهانه تا 200 دقیقه صحبت 12-13 تومن ِ ایران).حالا که می خوایم بیایم ایران این تایبستون، <span style='color:black'>می گه باید زود یکی بگیرم، چون نمی شه بدون اون زندگی کرد!</span></span>
<span style='color:red'>این "عادت" هم عجب چیز بدیه!(مخصوصا عادت به راحتی و رفاه!)</span>

4. برای رایانه ی کیفی هم همین داستان را واسه ی خودتون بگید و همون نتیجه را بگیرید(این Notebookیا همون LapTopی که جدیدا خریده ام)

یه مثال واضح تر می زنم: در گذشته که دستگاه های خنک کننده و گرم کننده یا حتی برق و گاز و تلفن و آب لوله کشی نبودند، انسان ها به راحتی و با خوشی زندگی می کردند، ولی امروزه اگر "یکی" از موارد بالا(آن هم برای مدت کوتاهی) نباشد، زندگی مردم لنگ می شود. حتی در این جا، این مطلب در مورد اینترنت هم صدق می کند.

نتیجه گیری: <span style='color:blue'>فناوری برای انسان نیاز می سازد(معمولا نیاز کاذب). به جایی که انسان را آزاد تر کند، او را نیازمند تر می کند.فناوری آدمی را اسیر خود می کند.</span>

توجه: نکته: می دانم که این حرف من مخالفان بسیاری دارد. حتی خودم هم کاملا با آن موافق نیستم. ولی از یک جهت درست است. گاه بعضی چیزها را باید بزرگنمایی کرد، تا کمی به آن ها توجه شود(در خبر ها خواندم که سازمان آمار ایران گفته که بعضی از آمار ها را که درباره وضعیت بد ایران هستند، ما عمدا چند برابر می دهیم، تا مسئولان توجه بیشتری کنند! نمی دانند که با این کار مردم را بدبین و دلسرد می کنند)

نکته ی 2: این را با صفحه کلید بدون برچسب فارسی نوشتم
نظراتتون را حتما بگید(جای نیک نام خالی!)
منبع: <a href='http://citn.persianblog.com' target='_blank'>http://citn.persianblog.com</a>

rezavalinezhad

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
حال مسؤلان سازمان آمار ايران خوبه :?:

rmb_ali

Registered User
لایک‌ها
21
صبح از خواب پا ميشي ميبيني كه آب قطعه بعد الظهر هم برق قطع ميشه موبايلت زنگ ميزنه تا مياي بر داري قطع ميشه دفعه دوم صداي طرف مياد ولي صداي تو نمياد دفعه سوم اگه خوش شانس باشي با قطع و وصل صدا ميتوني داد بزني
قبض تلفن مياد توش نوشته خدمات ويژه 10000 ريال !!!!!!!!!!! صورت حساب كارت پولت رو ميخواي بايد يك هفته صبر كني ميخواي يه قبض برق بدي دو ساعت بايد توي صف بانك بايستي و.........
اين جواب دندان شكني بود به تكنولوژي زدگان خود فروخته به تكنولوژي كه آب به آسياب آمريكاي جهانخوار ميريزن در ضمن تمام تكنولوژي رو با فناوري عوض كنيد تا مارو نكشدن

بالا