سایت ساز وبزیکسب درآمد

توزیع فیلم بازداشت "کماندوهای بریتانیایی" در ایران

شروع موضوع توسط لوپین ‏6 مارس 2007 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. لوپین

  لوپین کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏31 جولای 2006
  نوشته ها:
  36
  تشکر شده:
  2
  سی دی تصویری ( وی سی دی) که گفته می شود در برگیرنده تصاویری از بازداشت 8 "کماندوی ویژه نیروی دریایی ارتش بریتانیا" توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اروند رود است، اخیرا در ایران منتشر شده است.
  این فیلم مستند که "شکست هیمنه" نام دارد در خرداد ماه 83 در جریان یک عملیات نیروی دریایی سپاه پاسداران تصویر برداری شده است که در طی آن ادعا شده است که چند "کماندوی بریتانیایی" در حین "نفوذ" به آبهای ایران بازداشت شده اند.

  در 21 ژوئن 2004( اول تیرماه 83) ، هشت ملوان بریتانیایی سرنشین سه قایق در اروند رود توسط نیروهای ایرانی بازداشت شدند. علت بازداشت اين افراد عبور از مرز آبی ايران و عراق و حدود يک کيلومتر نفوذ به داخل آبهای سرزمينی ايران عنوان شده بود.

  در حالی که در ابتدا برخی از مقامات ایران از پیگیری قضایی این موضوع سخن می راندند، به دنبال بالا گرفتن تنش بین ایران و بریتانیا و پس از گذشت چند روز ملوانان بریتانیایی آزاد شدند.


  گفته های سهیل کریمی در باره مستند شکست هیمنه


  گفته های بهمن هدایتی در باره فیلم مستند شکست هیمنه

  اینک پس از نزدیک به سه سال فیلمی از بازداشت این گروه از ملوانان که گفته می شد در حال تمرین های عادی نظامی بودند، در ایران توزیع شده است.

  این فیلم قبلا توسط بسیج دانشجویی در دانشگاه های مختلف به نمایش در آمده بود ولی گفته می شود شورایعالی امنیت ملی کشور از پخش آن از تلویزیون جمهوری اسلامی جلوگیری کرده است.

  "موسسه فرهنگی نرم افزاری آرمان" در مشهد تولید و پخش این سی دی تصویری را از طریق سفارش و به قیمت 990 تومان برعهده گرفته است.

  این موسسه در سایت خود در باره این فیلم نوشته است که "پخش این فیلم بنا به خواست وزارت امور خارجه از صدا و سیما ممنوع شده است." اما ظاهرا اکنون این موسسه راساً تصمیم به انتشار آن گرفته است.

  علاوه بر سهیل کریمی که کارگردان این فیلم 72 دقیقه ای بوده است، از دو نفر دیگر به نام های "دکتر حسن عباسی و حاج سعید قاسمی" نیز به عنوان همکاران تولید آن نام برده شده است.


  ملوانان بریتانیایی ناچار به حضور در تلویزیون ایران و اعتراف به اشتباه شده بودند

  در تیتراژ ابتدایی فیلم آمده است که گروه تصویربرداری که برای موضوع دیگری در این منطقه حضور داشته اجازه یافته است تا از همه جزئیات دستگیری ملوانان بریتانیایی تصویربرداری کند.

  در ادامه تیتراژ آمده: "با اتمام ماجرای پیش آمده، کلیه عوامل سازنده فیلم مصمم می شوند موضوع را از جوانب دیگر نیز بررسی نمایند که نتیجه آن دست یافتن به اطلاعات قابل توجه و عرضه به همه کسانی می شود که در طول ربع قرن پس از پیروزی انقلاب وقایع گوناگونی را شاهد بوده اند که حادث شدن آن بر ابهت اسلامی این سرزمین افزوده است."

  سهیل کریمی، کارگردان این فیلم، در باره این مستند به سایت فارسی بی بی سی گفت : "نیروهای رویال مارینز انگلیس تعریف خاصی در دنیا دارند و حتی تفنگداران دریایی آمریکا هم برای تکمیل دوره های نظامی خود زیر نظر نیروهای انگلیسی قرار می گیرند، به همین خاطر تا آنجا که من اطلاع داشتم این اتفاق برای اولین بار بود که در سطح جهان رخ می داد و آنها توسط سپاه پاسداران دستگیر می شدند، همچنین موضوعات بعد از آن نیز برای من جالب بود؛ نظیر عکس العمل انگلیس و یا احتمال عکس العمل نظامی و بازتاب های آن."

  به نظر می رسد که افزایش تنش بین دولت ایران و کشورهای غربی بر سر برنامه اتمی این کشور در هفته های اخیر سبب ساز پخش گسترده تر این فیلم و ناچیز جلوه دادن خطر قدرت نظامی نیروهای غربی باشد، زیرا به زعم خبرگزاری فارس: "پخش صحنه های خلع سلاح این نیروها در این مستند، شکست پذیری و ضعف نظامیان غربی و تسلیحات آنان را به نمایش" می گذارد.

  بهمن هدایتی، روزنامه نگار در تهران در باره این فیلم می گوید: "در شرایط دلزدگی دولتمردان خاتمی از مذاکره با غرب در باره مسائل اتمی، ورود نظامیان انگلیسی به آبهای ساحلی ایران باعث شد که یک تک (حمله) رسانه ای علیه غرب در آن شرایط ایجاد شود ولی پخش این فیلم در شرایط کنونی می تواند منجر به افزایش حساسیت هایی بین دو طرف درگیر شود."


  تلویزیون ایران تصاویری از ملوانان بازداشت شده بریتانیایی پخش کرده بود

  این روزنامه نگار در باره دلیل پخش این فیلم در این برهه از زمان می گوید به نظر می رسد در هفته های اخیر گرایش برای پخش رسمی این فیلم که قبلا در برخی دانشگاه ها به نمایش در آمده است، افزایش یافته باشد. اما فیلم نمی تواند چندان کمکی به شکل دهی افکار عمومی برای کوچک جلوه دادن خطر حمله نیروهای نظامی بنماید زیرا ساختار کیفی فیلم ضعیف است و با استفاده از گفتار و مصاحبه های پیاپی با افرادی چون آقایان الهام، عباسی و شریعتمداری و فیلم های آرشیوی و صحنه های ضبط شده سعی در بیان کشدار و خسته کننده ماجرا دارد.

  آقای هدایتی می گوید با این که فیلم خسته کننده از آب در آمده است، اما این نخستین بار است که چنین فیلمی با چنین سوژه ای و با چنین حمایتی تولید می شود که آن را به اثری خاص و قابل تامل بدل می سازد.

  با این حال ورود قایق ها وشناورهای نیروهای نظامی حاضر در منطقه به آبهای اروند رود امری است که در سالهای گذشته بارها رخ داده است و اغلب با تذکر گارد ساحلی ایران یا توقیف کوتاه مدت این شناورها خاتمه یافته است.
   
 2. بازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برندخرید بک لینک
عسل طبیعی و گرده گل ایرانیخرید و فروش اتوماتیک ارزهای الکترونیکی