برگزیده های پرشین تولز

توصیه دوستان در خصوص حفظ ارزش پول

ziro00

Registered User
لایک‌ها
582
دوستان عزیز یه 80 تومن پول هست . با اینکه در شرایط فعلی زیاد نیست . لطفا راهنمایی بفرمایید بهترین راه برای نگهدارش چیه

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,241
توصیه اول من از دست ندادن همین پول اولیه هست
توصیه دوم من وارد نشدن در بازاری که تخصصی در اون ندارید (بورس - طلا - دلار)
توصیه آخر من سرمایه گذاری در کاری که بلد هستید و اگر کاری بلد نیستید در زمان فعلی بانک گزینه خوبی هست

dsaipdsadsaewqk

Registered User
لایک‌ها
1,379
کوتاه مدت (تا بعد از انتخابات آمریکا):

- در شرایط فعلی فقط نظاره گر بودن.
- استفاده از حساب کوتاه مدت یا صندوق درآمد ثابت risk free (تنها در صورت آشنایی) به منظور راکد نموندن پول تا مشخص شدن تکلیف بازارهای مختلف.

میان مدت (حد فاصل انتخابات آمریکا تا انتخابات ایران):

- وضعیت نامشخص.

بلند مدت (فقط بعد از مشخص شدن روند):

- در صورت آشنایی و ریسک پذیر بودن بورس.
- در صورت اصرار به نگهداری دارایی فیزیکی فقط و تنها سکه.

نوسان گیری در بورس، کریپتوکارنسی، استفاده از اتاق های معاملاتی، طلای آب شده، ملک و مسکن، کالا-محوری و سرمایه گذاری در حرفه ای به خصوص به خاطر ریسک زیاد یا کافی نبودن سرمایه و یا سایر دلایل منتفی قلمداد شده.

perfect2019

Registered User
لایک‌ها
200
اگر مهارت یا حرفه ای دارید که بتونید درامد زایی کنید همون حرفه رو انجام بدید در غیر اینصورت فقط دلار

Asadi

Registered User
لایک‌ها
449
توصیه آخر من سرمایه گذاری در کاری که بلد هستید و اگر کاری بلد نیستید در زمان فعلی بانک گزینه خوبی هست
یادمه اون موقع هم که سکه ثبت نامی ۱۱۵۰ بود شما هم همین توصیه ها رو تجویز می‌کردید!
ای دی تون آشناست

alirezatha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
59
بورس و طلا همیشه در بلند مدت صعودی خواهند بود
درسته که با داشتن تخصص میشه با فروش در سقف و خرید مجدد در کف و استفاده از نوسانات سود های نجومی گرفت
ولی برای کسی که تخصص خاصی نداره کماکان هیچ بازاری بیش از این دو در بلند مدت سوددهی ندارن ( البته خیلی واضحه که اگر دانش کافی ندارین بعد از خرید باید از بازار فاصله بگیرین و به هیچ عنوان خرید و فروش نکنین چه در مثبت ها و چه در منفی ها)
البته در نقطه مقابل طلا و بورس ، دلار و بانک هستن که جفتشون ضرر خالص هست و عملا میشه گفت در بلند مدت اگر پولتون دلار باشه یا در بانک باشه نه تنها سود نکردین بلکه حتی ارزش اولیه پولتون هم حفظ نشده

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,241
یادمه اون موقع هم که سکه ثبت نامی ۱۱۵۰ بود شما هم همین توصیه ها رو تجویز می‌کردید!
ای دی تون آشناست

زمان و فرد و میزان سرمایه توی توصیه خیلی تاثیر گذار هست
من عادت ندارم چشم بسته بگم چون سکه از پارسال تا الان 10 میلیون اومده روش همین روند ادامه داره و استارتر بدو برو سکه بخر
من وقتی میبینیم بازار دست دولت هست و از دیروز تا امروز 1 میلیون تومان ریخته کمی محتاط تر توصیه میکنم
اگر استارتر دیروز با 80 تومن 5 تا سکه خریده بود امروز 5 تومن ضرر کرده بود و معمولا کسی که کارش این نیست سریع از کرده خود پشیمون میشه و توی ضرر میفروشه ,نمونه نزدیکش بورس که چقدر آدم بدبخت شده و ما از نزدیک این افراد رو داریم میبینیم (کسانی که وقتی بورس رکورد زده بود وارد شدن بدون هیچ تخصصی و تنها با هیجان و جا نموندن از بقیه)
همین فروم رو یه نگاه بندازید که پارسال سکه از 6 اومد روی 4 تومن چقدر ناله و نفرین میکردن
الان هم که انتخابات آمریکا رو داریم و همه چیز میتونه خیلی سریع تغییر کنه و برای کسی که سرمایه محدودی داره توی این شرایط خاص سود بانک عقلانی تره تا از تورم جا نمونه,حداقل توی کوتاه مدت ...

پ ن : شاید برداشت شما به خاطر این هست که اینجا معمولا همه تا نوسانات سنگین هست و دلار و سکه سقف میزنه میخوان وارد بشن! شما یک بازاری رو بگید که موافق خرید توی سقف باشه من حرفم رو پس میگیرم

پ ن 2: نگه داشتن ریال رو هیچ آدم عاقلی توصیه نمیکنه,برای همین من اول توصیه میکنم توی کار خودتون سرمایه گذاری کنید (کالا خریدن توی سقف هم خوبه,چون اگر دلار هم بریزه کالا با تاخیر قیمتش میاد پایین و میشه جلوی ضرر رو گرفت.همچنین کالا همیشه از دلار عقب تر هست ) و اگر هیچ کار و تخصصی ندارید توی سقف نخرید و برید بزارید بانک تا پشیمان نشید

پ ن 3 : من توصیه میکنم نه تجویز 45.gif

alirezatha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
59
پ ن : شاید برداشت شما به خاطر این هست که اینجا معمولا همه تا نوسانات سنگین هست و دلار و سکه سقف میزنه میخوان وارد بشن! شما یک بازاری رو بگید که موافق خرید توی سقف باشه من حرفم رو پس میگیرم
حرف شما کاملا متینه
خصوصا افرادی که بدون دانش وارد بازار خاصی میشن و در مواقع نا مناسب و سر هیجان خرید و فروش میکنن
ولی قضیه اینه که اگر یک فرد عادی بدون هیچ دانشی وارد بورس یا طلا بشه و به اشتباه در سقف قیمت هم وارد بشه اگر بزاره چند سال بگذره ( و هیچ خرید و فروشی نکنه)
قطعا سقف قبلی شکسته خواهد شد و به طور کلی بازدهی بورس و طلا در بلند مدت بیشتر از سایر بازار خواهد بود که البته این موضوع دلایل اقتصادی زیادی داره

علت عدم سرمایه گذاری پول تو بانک که مشخصه چون همیشه بازدهی بانک کمتر از نرخ تورم بوده و احتمالا خواهد بود ( البته ممکنه در شرایط فعلی همونطور که خودتون گفتین احتمالا ارز کاهش قیمت داشته باشه در چند ماه آینده این مورد صدق نکنه ولی در بلند مدت اینطور خواهد بود)

برای دلار هم اگر یه نگاهی به نمودار های ارزش دلار بندازین متوجه میشین ارزش این ارز به نسبت 20 سال گذشته نصف شده یعنی در واقع شما پولتون رو تبدیل به واحدی کردین که خودش روند نزولی داره و کاملا واضحه که در اینصورت میزان رشدش کمتر از میزان تورم خواهد بود.

در نهایت هم بد نیست یه نگاهی به جدول فروم بندازیم و به یاد داشته باشیم بازار های مالی همیشه در بلند مدت رفتار گذشته خودشون رو تکرار خواهند کرد
1601839337146.png

Webmoney-XCH

کاربر برتر سال 1399
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
12,482
توصیه اولم اینه که با یک بزرگتر دلسوز پولدار با سواد که شرایط زندگیت رو از نزدیک دیده و میدونه، مشورت کن ... بزرگتر برای اینکه گذشته رو با چشم خودش دیده و در اون فضا بوده و از روی نمودار حرف نمیزنه:D، دلسوز برای اینکه در این جامعه با مشکلات روانی و عقده های جورواجور، خیلی ها از ضرر کردن شما خوشحال میشن، مخصوصا افرادی که از نظر مالی همسطحت باشن:D، پولدار برای اینکه خودش آشنا به سرمایه گذاری باشه. باسواد هم برای اینکه طرف تونسته باشه روش های پولدار شدنش رو در ذهنش مدون و قابل آموزش کرده باشه

توصیه دومم هم اینه که به چیزهای دولتی مثل بورس، نزدیک نشو. شرایط فعلی بدترین موقع برای اعتماد به دولته

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
در نهایت هم بد نیست یه نگاهی به جدول فروم بندازیم و به یاد داشته باشیم بازار های مالی همیشه در بلند مدت رفتار گذشته خودشون رو تکرار خواهند کرد
مشاهده پیوست 1200965
در مورد این مقایسه یه سری فرضیات غلطه چرا ؟

*بانک که تکلیفش مشخصه و درسته

*خودرو اصلا بازار سرمایه گذاری نیست و مصرفیه مگه کسی که خریدو فروش خودرو داشته باشه

*مسکن یه موضوع خیلی پیچیدست و البته این درصد کاملا دروغه ! توی همین مدت زمان 88 تا 98 ، جایی رو میدونم که 23 هزار درصد رشد داشته ، جایی رو هم میدونم که 2700 درصد رشد داشته ! زیر 2700 درصد رشد رو هم اصلا بنده به شخصه توی تهران یا کرج ندیدم .
موضوع دیگه در مورد مسکن اینه که اصلا همچین دیدگاهی از پایه غلطه . ملک شهر به شهر ، منطقه به منطقه ، کوچه به کوچه ، پلاک به پلاک و واحد به واحد زمین تا آسمون رشدهاشون با هم تفاوت داره و اصلا میانگین گیری توی این بازار غلطه ...

*ارز هم صحبتی در بارش نیست و مشخصه . قیمت اون موقع رو در میاری قیمت آبان 88 هم هست به دست میاد

*سکه هم همینطور . مشخصه و دربارش نظری نداره . قیمت اون موقع رو در میاری قیمت آبان 88 هم هست به دست میاد

*بورس تاحدودی درسته . البته قیمت آبان 1398 بدون هیچ حبابی بوده . پس اون بازده درسته ولی یه موضوعی داره ! میزان رشدش رو من حساب نکردم اما قابل محاسبه هستش ( از روی شاخص کل ) ولی انتخاب هر سهمی هم مهمه . یعنی اگه کسی بدون تخصص وارد بازار بورس بشه ممکنه در حد تورم سرمایش رشد بکنه . اینجا چون صحبت از حفظ ارزش پوله پس مشکلی نداره . ولی اگه صحبت درباره کسب سود بود ، باید با تخصص وارد شد
اگه علاقه زیادی به بورس دارید ، فقط و فقط و فقط صندوق سرمایه گذاری رو بگیرید و به هیچ وجه سمت خرید سهمی به شکل مستقیم نرید
پس این دید که سهم بخریم و سود بکنیم اشتباهه و خواهش میکنم صرفا با این دیدگاه وارد بازار نشید . همین الانش هم بورس سهم هایی رو تو دل خودش داره که میتونن از همین نقطه باز هم یک سوم و یک چهارم بشن و شاید شما تا 5 سال دیگه هم به سر به سر نرسی ! با در نظر گرفتن تورم دیگه خودت حساب بکن چقدر متضرر میشی ...

_______________----------------------------____________________---------------------------_________________--------------------------__________________---------------------------__________________
در در صورت توصیه بنده اینه ، توی هر بازاری که تخصص دارید همونجا سرمایه گذاری بکنید . تخصص کاذب نه ! تخصص واقعی
الان هم که وضعیت شفاف نیست ، بنده حتی توی مواردی هم که تخصص دارم تقریبا میشه گفت نظاره گر هستم به غیر از یکسری موارد خاص بورسی اونم با قبول ریسکش
اگه به هر دلیلی دلار ریزش عجیب غریب بکنه ، بهترین سهم های بازار بورس ، ملک ، سکه ، طلا ، و کلا همه چیز قیمتش به همون نسبت کم و بیش ریزش میکنه
به خاطر عدم قطعیت ها الان وضعیت خوبی برای تصمیم گیری روی یکسری از موارد نیست
آقای ترامپ هم که مریض شده وضعیت بدتر شده

ترامپ و بایدن رو میبینم یاد بابا شاه و بابا اتی میوفتم :D فرض کن آینده ما الان به اونا بستگی داره :rolleyes:
این مناظرشون :

paradaimix

Registered User
لایک‌ها
53
چند نکته کلی:
1- نگه داشتن طولانی مدت ریال با وجود تورم (مالیات پنهان) در همه حال و در همه زمان، جاهلانه ترین کاره. پس هیچوقت در دراز مدت، پولتون رو به ریال نگه ندارید. متاسفانه مسئولین ج.ا. از زمان جنگ، با مقوله کنترل نقدینگی آشنا شدن و هر موقع که لازم دونستن، دست در جیب تک تک ماها کردن!
2- در شرایط عادی اقتصادی، بهترین سرمایه گذاری کار تولیدیه. ولی در شرایط فعلی، با ریسک بالا، احتمالا موجب ورشکستی میشه مگر در موارد خاص.
3- نگه داشتن سپرده با نرخ سود بالاتر یا مساوی تورم سالیانه، فقط در شرایط نسبی مناسب اقتصادی میتونه باعث حفظ ارزش پولمون بشه. در شرایط غیر عادی اقتصادی حال حاضر (که بدترین شرایط در طی 42 سال گذشته ست)، ابدا توصیه نمیشه و منجر به از دست رفتن بخشی از سرمایه تون میشه.
4- وارد شدن به بورس غیر شفاف و مافیایی ج.ا. هم فقط و فقط با پذیرفتن ریسک بالا و نه لزوما برای نوسان گیری و با داشتن اطلاعات کافی. از همه مهمتر پولی رو وارد این کار کنید که در صورت از دست رفتن، مشکل خاصی برای زندگی شما پیش نیاد!
5- کالاهای مصرفی مثل خودرو در دراز مدت نمیتونه باعث حفظ ارزش پولتون بشه و به دلایل واضح دیگه ابدا توصیه نمیکنم.
6- در مورد طلا و ارز با توجه به امنیتی بودن فضای بازار و دستوری بودن نرخ ها، در صورت خرید به فکر نوسان گیری تو این حوزه نباشید و صرفا برای حفظ ارزش پول، برای دراز مدت بخرید و مخصوصا خرید طلا، در دراز مدت قطعا ارزش پولتون رو حفظ میکنه.
7- رمز ارزها مثل بیت کوین، در این مورد هم با داشتن اطلاعات کافی و با پذیرفتن ریسک وارد بشید.
8- و مورد آخر، حفظ ارزش پول و سرمایه از حقوق اولیه اقتصادی شماست. پس از هر راهی که مطمئن به حفظ سرمایه تون هستید، حتما اقدام کنید.

benzema

Registered User
لایک‌ها
21
با احترام خدمت شما
اول از همه باید دیدگاه شما مورد بررسی قرار بگیره.
برای کوتاه مدت بانک بهترین گزینه هست.
برای میان مدت هیچ پلنی وجود نداره ، سیاست های اقتصادی نمیتونه یک تصویر روشن از 6 ماه آینده نمایش بده.
برای بلند مدت بورس ( سهام بنیادی ) و طلا میتونه گزینه خوبی باشه.
وارد حوزه خودرو و مسکن نشید ، روزای آخر افزایش قیمت هست و به زودی رکود چندین ساله تو این 2 بازار شکل میگیره. تمامی خودروها دارن با دلار 50 هزار تومنی معامله میشن.
وارد حوزه ارز و دلار هم نشید ، با توجه به چندین عامل مهم میشه گفت محدوده 30 تومن پایان روند صعودی دلار هست و برای حداقل یکسال در این محدوده نوسان خواهد کرد. که میشه بیشتر هم دید این روند نوسانی رو با توجه به اون چند عامل مهم.

پایدار باشید.

ali_2021

Registered User
لایک‌ها
800
من واقعا دوست دارم بدونم اینا که میگن بورس طولانی مدت خوبه از کی واردش شدند :|
حالا یه عده آخر 98 و اول 99 پول دار شدند چون دولت نیاز به پول برای بودجه داشت و سهم های بیخودش رو فرو کرده به مردم دلیل میشه از این به بعد هم خوب باشه ؟ پس سال های قبل چی :

"شاخص کل بورس و اوراق بهادار تهران در سال 90 بازدهی 9درصدی، سال 91 بازدهی 42 درصدی، سال 92 بازدهی 105درصدی، سال 93 بازدهی منفی 17درصدی، سال 94 بازدهی 27 درصدی و از ابتدای سال تا لحظات پایانی سال 95 بازدهی منفی 6درصدی داشت "

پ .ن : بورس ایران بدترین و پرریسکترین محل برای سرمایه گذاریه :)

davi12

Registered User
لایک‌ها
780
من واقعا دوست دارم بدونم اینا که میگن بورس طولانی مدت خوبه از کی واردش شدند :|
حالا یه عده آخر 98 و اول 99 پول دار شدند چون دولت نیاز به پول برای بودجه داشت و سهم های بیخودش رو فرو کرده به مردم دلیل میشه از این به بعد هم خوب باشه ؟ پس سال های قبل چی :

"شاخص کل بورس و اوراق بهادار تهران در سال 90 بازدهی 9درصدی، سال 91 بازدهی 42 درصدی، سال 92 بازدهی 105درصدی، سال 93 بازدهی منفی 17درصدی، سال 94 بازدهی 27 درصدی و از ابتدای سال تا لحظات پایانی سال 95 بازدهی منفی 6درصدی داشت "

پ .ن : بورس ایران بدترین و پرریسکترین محل برای سرمایه گذاریه :)
همیشه عرضه اولیه بخره خوبه ریسکی هم نداره .مگه یک تاپاله رییس شرکت بشه مثل کنتور سازی ایران یا پلی اکریل کل شرکت رو کامل به گا بده

آریامهر1368

Registered User
لایک‌ها
1,249
واقعا کار بعضی ها حیرت داره اون موقع که تحریم نبودیم بورس حالت عادی تری داشت من از رفتن به بورس میترسیدم، بورس سواد و ریسک پذیری بالایی داره و اکثر کسانی که میرن توش با یون گزیده میان بیرون الانم که دیگه بورس مصنوعی شده من خودم چند سال پیش هشتاد تومن داشتم با قرض و قوله یه واحد آپارتمان گرفتم الان شده ششصد، اونی که با ششصد رفته تو بورس الان با چه ضرری برگشته خودکشی نکنه صلوات

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
1 - سرمایه گذاری صرفا تو بورس خوب نیست . ( به شخصه ترکیبی از بورس و ملک دارم و سهم ملک هم بیشتره . بنابراین تعصبی روی بورس ندارم ولی منطقی صحبت میکنم )
2 - رشد ملک نسبت به تورم بیشتر از 5 درصد در سال نمیشه . بعضی جاها صرفا هم پای تورم جلو میاد
3 - شما با شاخص کل چیکار داری . کسی که شاخص رو خرید و فروش نمیکنه ! چندتا نمونه سهم اینجا میزارم ، از اواسط سال 88 تا اواسط سال 98 رشد عادی بورس رو میزارم و از اواسط 98 تا الان رو اصلا نمیزارم . ( این نمودارا در دسترس هستش و چیزی نیست که فقط من داشته باشم ، خواهش میکنم روی منابع اطلاعاتی خودتون دقت بکنید )
چون شما گفتی میخوام ببینم اینا که میگن بلند مدت خوبه از کی واردش شدن ، توضیح میدم وگرنه قصد جسارت ندارم و منفعتی هم به بنده نمیرسه
تازه اینا برای یه آدم ناشیه و کسی که تخصص داشته باشه میتونه بخشی از پایین اومدن ها رو پشت سر بزاره و سودش رو به شدت بالا ببره )
بخشی از سود هر سرمایه گذار بورسی ، جدای از دید بلند مدتش و اینکه روی سهم های بلند مدتی بخشی از اصلاح و ریزش ها رو پشت سر بزاره و باهاشون پایین نیاد ، اینه که با چندتا سهم آشنا نوسانگیری و معاملات کوتاه مدت و میان مدتی بکنه . اونجا تخصص مفهوم بیشتری پیدا میکنه
*این رو هم بگم ، انتخاب سهم مهمه . شاید توی کل بورس 200 یا 300 تا سهم خوب اینطوری وجود داشته باشه که سود های عالی بدن در غیر اینصورت بقیه حداقل متناسب با تورم رشد میکنن یا یکم بشتر
* قیمت دلارم با خودتون ، برو ببین دلار وسط سال 88 چند بوده ، وسط سال 98 چند بوده ، با رشد این سهم ها مقایسه بکن
* علت اینکه از وسط 88 تا الان هم سهم ها رشد زیادی داشتن بخشیش به خاطر این بوده وسط سال 98 دلار 11-12 بود ولی الان 30 شده ! یعنی 3 برابر ! این وسط یسری سهم ها بیشتر رشد کردن و با این ریزش اخیر ارزنده شدن . این موضوع هم یه داستان همیشگیه و دولت بیشتر بهش دامن زد وگرنه اگه دولت دخالتی هم نمیکرد بازم رشدش رو توی همین 1 سال اخیر هم میکرد ولی نه به این شدت و نه با این سرعت
ومعادن.png

سهم بالا ومعادن : طی بازه 10 ساله از اواسط 88 تا اواسط 98 ( قبل از رشد داشتن ) البته قیمت فعلی سهم در حال حاضر ارزش واقعیش 20% پایین تره ! اونم تازه در نظر نگرفتم
حدودا 40 برابر ، میانگین بازده بلند مدت برای یه آدم ناشی معادل سالیانه 45%
قهکمت.png
سهم بالا قهکمت : طی بازه 10 ساله مثل ومعادن 198 برابر شده الان ارزش واقعیش روی 30 هزار تاست یعنی 30% حباب داره که تازه رشد اینجا رو هم در نظر نمیگیرم . اواسط 88 تا 98 سرمایه یه آدم ناشی رو 198 برابر میکرده یعنی میانگین بازده سالیانه معادل 70%
غمهرا.png

سهم بالا غمهرا : سال 88 بسته بوده ولی از وسط سال 89 گذاشتم و طی بازه 9 ساله تا وسط سال 1398 ، 40 برابر شده . بازم رشد بعد از اون رو کاری نداشتم هرچند که ارزش واقعی سهم خیلی بیشتر از قیمت سال 98 هستش
میانگین بازدهی سالیانه 51% برای یه آدم ناشی که با پایین اومدن های سهم ، پایین اومده باشه

اینا سه تا از سهم هایی بودن که چند ساله باهاشونم یسریا رو که بودم دیگه نبودم ولی تا سقفش بودم مثل تلیسه اونا رو دیگه نگفتم . فراوونه . یسریا باهاشون هستم بعدا نخواهم بود مثل وآیند . نمودار اینا هم هستش از زیر زمین تا مریخ رفتن ! یسریا هم هستش که دارم دیگه حوصله نمیکشه اونا رو هم بزارم ، نمودار همه سهم ها موجوده
سهمهایی هست که تازه روشون سوار شدم و سابقه بیشتر از 2 سال ندارن اونارو مثال نزدم . ومعادن نمایانگر سهم های معدنی یا گرون استخراج کانه های فلزی بورسه . شرکت سرمایه گذاریه و سهام اونا رو داره . پست پشت سر ومعادن تکلیف 10 تا سهم دیگم مشخصه ...
سهم های دیگه رو هم شما برو ببین به صحبت های بنده پی میبری:D

اینم از مشکل 1 سال اخیر که میگی سهم ها به خاطر خواسته دولت رشد کرده که کلا حذفش کردم ! دلیل رشد قیمت سهم رو هم میتونید خودتون مطالعه بکنید که متوجه بشید چرا سهم قیمتش باید رشد بکنه . این موضوع رو هم بارها توی تاپیک بورسی کامل توضیح دادم ، از اونجا هم میتونید مطالعه بفرمایید

Last edited:

ali_2021

Registered User
لایک‌ها
800
1 - سرمایه گذاری صرفا تو بورس خوب نیست . ( به شخصه ترکیبی از بورس و ملک دارم و سهم ملک هم بیشتره . بنابراین تعصبی روی بورس ندارم ولی منطقی صحبت میکنم )
2 - رشد ملک نسبت به تورم بیشتر از 5 درصد در سال نمیشه . بعضی جاها صرفا هم پای تورم جلو میاد
3 - شما با شاخص کل چیکار داری . کسی که شاخص رو خرید و فروش نمیکنه ! چندتا نمونه سهم اینجا میزارم ، از اواسط سال 88 تا اواسط سال 98 رشد عادی بورس رو میزارم و از اواسط 98 تا الان رو اصلا نمیزارم . ( این نمودارا در دسترس هستش و چیزی نیست که فقط من داشته باشم ، خواهش میکنم روی منابع اطلاعاتی خودتون دقت بکنید )
چون شما گفتی میخوام ببینم اینا که میگن بلند مدت خوبه از کی واردش شدن ، توضیح میدم وگرنه قصد جسارت ندارم و منفعتی هم به بنده نمیرسه
تازه اینا برای یه آدم ناشیه و کسی که تخصص داشته باشه میتونه بخشی از پایین اومدن ها رو پشت سر بزاره و سودش رو به شدت بالا ببره )
بخشی از سود هر سرمایه گذار بورسی ، جدای از دید بلند مدتش و اینکه روی سهم های بلند مدتی بخشی از اصلاح و ریزش ها رو پشت سر بزاره و باهاشون پایین نیاد ، اینه که با چندتا سهم آشنا نوسانگیری و معاملات کوتاه مدت و میان مدتی بکنه . اونجا تخصص مفهوم بیشتری پیدا میکنه
*این رو هم بگم ، انتخاب سهم مهمه . شاید توی کل بورس 200 یا 300 تا سهم خوب اینطوری وجود داشته باشه که سود های عالی بدن در غیر اینصورت بقیه حداقل متناسب با تورم رشد میکنن یا یکم بشتر
* قیمت دلارم با خودتون ، برو ببین دلار وسط سال 88 چند بوده ، وسط سال 98 چند بوده ، با رشد این سهم ها مقایسه بکن
* علت اینکه از وسط 88 تا الان هم سهم ها رشد زیادی داشتن بخشیش به خاطر این بوده وسط سال 98 دلار 11-12 بود ولی الان 30 شده ! یعنی 3 برابر ! این وسط یسری سهم ها بیشتر رشد کردن و با این ریزش اخیر ارزنده شدن . این موضوع هم یه داستان همیشگیه و دولت بیشتر بهش دامن زد وگرنه اگه دولت دخالتی هم نمیکرد بازم رشدش رو توی همین 1 سال اخیر هم میکرد ولی نه به این شدت و نه با این سرعت
مشاهده پیوست 1201751

سهم بالا ومعادن : طی بازه 10 ساله از اواسط 88 تا اواسط 98 ( قبل از رشد داشتن ) البته قیمت فعلی سهم در حال حاضر ارزش واقعیشه 20% پایین تره ! اونم تازه در نظر نگرفتم
حدودا 40 برابر ، میانگین بازده بلند مدت برای یه آدم ناشی معادل سالیانه 45%
مشاهده پیوست 1201752
سهم بالا قهکمت : طی بازه 10 ساله مثل ومعادن 198 برابر شده الان ارزش واقعیش روی 30 هزار تاست یعنی 30% حباب داره که تازه رشد اینجا رو هم در نظر نمیگیرم . اواسط 88 تا 98 سرمایه یه آدم ناشی رو 198 برابر میکرده یعنی میانگین بازده سالیانه معادل 70%
مشاهده پیوست 1201753

سهم بالا غمهرا : سال 88 بسته بوده ولی از وسط سال 89 گذاشتم و طی بازه 9 ساله تا وسط سال 1398 ، 40 برابر شده . بازم رشد بعد از اون رو کاری نداشتم هرچند که ارزش واقعی سهم خیلی بیشتر از قیمت سال 98 هستش
میانگین بازدهی سالیانه 51% برای یه آدم ناشی که با پایین اومدن های سهم ، پایین نیومده باشه

اینا سه تا از سهم هایی بودن که چند ساله باهاشونم یسریا رو که بودم دیگه نبودم ولی تا سقفش بودم مثل تلیسه اونا رو دیگه نگفتم . فراوونه . یسریا باهاشون هستم بعدا نخواهم بود مثل وآیند . نمودار اینا هم هستش از زیر زمین تا مریخ رفتن ! یسریا هم هستش که دارم دیگه حوصله نمیکشه اونا رو هم بزارم ، نمودار همه سهم ها موجوده
سهمهایی هست که تازه روشون سوار شدم و سابقه بیشتر از 2 سال ندارن اونارو مثال نزدم . ومعادن نمایانگر سهم های معدنی یا گرون استخراج کانه های فلزی بورسه . شرکت سرمایه گذاریه و سهام اونا رو داره . پست پشت سر ومعادن تکلیف 10 تا سهم دیگم مشخصه ...
سهم های دیگه رو هم شما برو ببین به صحبت های بنده پی میبری:D

اینم از مشکل 1 سال اخیر که میگی سهم ها به خاطر خواسته دولت رشد کرده که کلا حذفش کردم ! دلیل رشد قیمت سهم رو هم میتونید خودتون مطالعه بکنید که متوجه بشید چرا سهم قیمتش باید رشد بکنه . این موضوع رو هم بارها توی تاپیک بورسی کامل توضیح دادم ، از اونجا هم میتونید مطالعه بفرمایید

قطعا 3 سهم نشان دهنده کلیت بازار هست با تشکر :)
ویرایش : اگر بیشتر گفتید من ندیدم چون متن های شما رو فقط 1 کلمه اول 1 کلمه وسط و 1 کلمه آخرش رو میخونم :)

بالا