• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

جاذبه های گردشگری مشهد | فرهنگسرای بهشت

arioparvaz

Registered User
تاریخ عضویت
14 دسامبر 2015
نوشته‌ها
172
لایک‌ها
3
سن
23
فرهنگسرای بهشت مشهد در سال 1310 بر پا شد. در ابتدا از آن به عنوان دبیرستان مستوفی استفاده می شد و بعدها به عنوان تالار عروسی مورد استفاده قرار گرفت. از نظر قدمت بنا باید گفت که این ساختمان به دوره پهلوی اول تعلق دارد. در تیرماه 1384 این بنای تاریخی با شماره ثبت 12070 در زمره آثار ملی ایران قرار گرفت.
برای دیدن این فرهنگسرا می توانید از غرب بلوار مدرس یا دروازه طلایی و در ضلع جنوبی آن وارد این فرهنگسرا شوید.
%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%D8%B3%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA.jpg

در این فرهنگسرا به منظور آشنا ساختن زائران و مجاوران حرم رضوی، کانون مشهد شناسی راه اندازی شده است تا گردشگران و زائران عزیز با هویت و فرهنگ مردم شهر مشهد و با حوزه‌ها و ابنیه‌های تاریخی آشنا شوند. تقویت هویت شهری از جمله مهمترین اهدافی است که در این فرهنگسرا دنبال می شود. مهمترین ارکان تقویت فرهنگ شهری در این فرهنگسرا عبارتند از مفاخر، اتفاقات تاریخی، فرهنگ و رفتار هویت‌زا. از این رو تلاش می شود تا در این فرهنگسرا مفاخر، حوادث تاثیرگذار در مشهد و آداب و رسوم و خصوصیاتی که مردم مشهد را از سایر شهرها متمایز می سازد به مردم معرفی شوند.

از مهم ترین طرح های پیاده شده در این فرهنگسرا می توان به هفت خوان رستم و سهراب، تابلو سفال و نقش برجسته، باشگاه مشهد شناسی، نمایشگاه منظومه شمس، عکس‌های قدیمی و جدید و بازار قدیم مشهد اشاره کرد. از آن جا که شهروندان مشهدی به دلیل همجواری با امام رضا(ع) باید فضائل اخلاقی خاصی را در برخورد با زائران امام رضا(ع) داشته باشند این فرهنگسرا در نظر دارد با ارائه برنامه‌های مختلف در خصوص آداب میزبانی از زائران و هویت شهروندی مشهد الگوی مناسبی از یک میزبان را به تصویر بکشد.

از جمله اهداف فرهنگسرا معرفی شخصیت های مفاخر شهر مقدس مشهد در پارک موضوعی سرای مفاخر و در 10 بخش است. این پارک موضوعی با شاخصه‌های هویت بخشی، در فضای پارکی فرهنگ سرای شهر بهشت جانمایی شده است، به این ترتیب در قلب پر ترافیک شهر با ساختمان‌هایی بی‌روح فضایی مفرح، شاد و معنوی برای زائران و مجاوران فراهم آمده است.
دربخش حدیث نامداران این پارک موضوعی نه تن از مفاخر فرهنگی و ادبی گرانقدر شهر مشهد معرفی می گردند و برنامه هایی برای گسترش این بخش در نظر گرفته شده است. از جمله این شخصیت ها می توان به حکیم ابوالقاسم فردوسی اشاره کرد که مجسمه او به عنوان اولین مجسمه پارک مفاخر مشهد با وزنی حدود یک هزار و 200 کیلوگرم و ارتفاع 220سانتی‏متر در این پارک نصب شده است.
بخش منظومه عشق به روایت تاریخ معاصر شهر مقدس مشهد از سال ۱۳۱۴ «حکومت رضاخانی و کشف حجاب» تا دفاع مقدس اختصاص دارد.
در بخش بازار قدیم مشهد مشاغل ماندگار شهر مشهد معرفی می گردند در این بخش به موضوعاتی همچون برکت و رزق و روزی حلال، امثال الحکم، ظرافت‌های کار در بازار، روابط بین مشتری و کاسب توجه ویژه ای شده است.
داستان‌های شاهنامه در کوچه باغ شاهنامه یعنی بخش دیگری از این پارک، به تصویر کشیده شده است و این روایات با فن بقالی برای بازدیدکنندگان بیان می گردند.
به همت مرکز اسناد پارک موضوعی سرای مفاخر حدودا پنج هزار عکس از مشهد قدیم جمع اوری شده است. این تصاویر به سال‌های ۱۲۸۵ هجری شمسی تا امروز بر می گردد. عکس ها نمایی از گسترش شهر، خیابان‌ها، مشاغل، اتفاقات و رویدادهای تاریخی و پوشاک مردم مشهد را بازنمایی می کنند.

در قفسه بسته فرهنگسرا، ۳۲۶۰جلد کتاب تخصصی در رابطه با هویت شهر مشهد وجود دارد که به دلیل قدمت تاریخی این کتاب‌ها و توقف چاپ آن‌ها، شهروندان تنها می توانند در قفسه بسته کتابخانه فرهنگ سرا به مطالعه آن ها بپردازند.

در بخش شله پزخانه ، آیین شله پزی که یکی از غذاهای قدیمی شهر مشهد است و در مراسم ها بخصوص در عزاداری امام حسین (ع) به عنوان غذایی نذری طبخ می‌شود در قالب فضایی حیاط مانند معرفی می شود.

در بخش سبک زندگی خانواده رضوی، خانواده مشهدی و سبک زندگی و نگاه آن‌ها به زندگی برای بازدیدکنندگان گرامی بازنمایی می گردد.

در بخش بازار جنت، تصاویر مشهد قدیم وجود دارد و مشهد قدیم با امروز در فاصله زمانی ۶۰سال در قاب تصویر نمایش داده می شود. در این بخش آداب و رسوم خاص مردم مشهد در قالب تابلو‌های دیواری به بازدید کنندگان معرفی می گردد.

اگر به تاریخچه شهر مقدس مشهد و هویت مردمان خونگرم این اقلیم علاقه مندید سری به این فرهنگسرا بزنید.
 
بالا