برگزیده های پرشین تولز

جاذبه های گردشگری مشهد | منطقه خوش آب و هوای طرقبه

arioparvaz

Registered User
تاریخ عضویت
14 دسامبر 2015
نوشته‌ها
172
لایک‌ها
3
سن
23
طرقبه مشهد
یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی شهرستان بینالود یا همان طرقبه شاندیز است که 1600 کیلومتر مربع وسعت دارد. طرقبه در 18 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده است. این مکان زیبا از ییلاقات کوهستانی شهر مشهد است و در کنار منطقه ی مصفای شاندیز از مراکز مهم توریستی به شمار می رود.
%D8%B7%D8%B1%D9%82%D8%A8%D9%87.jpg

این منطقه زیبا و خوش آب و هوا که در دامنه کوه های بینالود واقع گردیده است از سمت غرب به کوه های بینالود و از سمت شمال به کوه تخت رستم می رسد و در امتداد دره باصفایی واقع شده و دارای آب و هوای سرد و خشک با تابستان هایی خنک و مطبوع می باشد. به دلیل مرتفع تر بودن میزان بارندگی این منطقه نسبت به مشهد بیشتر است . وجود چشمه سار ها و درختان فراوان، دارا بودن آب و هوای مطبوع و باغ های فراوان میوه ، طرقبه را در زمره مناطق خوش آب و هوای مشهد قرار داده است.

طرقبه در میان دو گودی واقع شده است. از سمت راست این منطقه رودخانه ای زیبا و پر آب می گذرد و در سمت راست بازه زو قرار دارد. این منطقه ی زیبای گردشگری تقریبا در 1433 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

نزدیکی دره سرسبز و خرم طرقبه به شهر مشهد و اتصال آن به ییلاق های دیگر از دیرباز آن را به یکی از جاذبه های گردشگری زیبا و مصفای شهر مشهد تبدیل کرده است که هر ساله آغوشش را به روی گردشگران و به ویژه زائرانی که به پابوس امام رضا (ع) مشرف می شوند، می گشاید.

گر عاشق صنایع دستی هستید باید بدانید که حصیربافی و تولیدات صنایع چوب به ویژه سبد بافی و لوح بافی و صنایع دستی مثل گلدوزی و قالیبافی از صنایع دستی و مشاغل طرقبه محسوب می شوند. سبدهای حصیری زیبا با دست ساخته می شوند و معروف به لوخ هستند. همچنین قالی زیبای گلباقیان طرقبه شهرت زیادی دارد.

افزون بر این، در این منطقه ییلاقی می توان از فضایی دلنشین و آرام لذت برد به ویژه این که سالن های پذیرایی سنتی و لژهای خانوادگی مخصوصی هم وجود دارد که با طبخ دیزی مخصوص و سرو جوجه با استخوان بی نظیر خاطره خوشی را در کنار این زیبایی های طبیعی برای شما به ارمغان می آورند.

جهت رفاه حال مسافران، گردشگران و در کل زائران امکاناتی از قبیل پارک عمومی زیبا، دوایر پست، جایگاه پمپ بنزین، درمانگاه و رستوران های متعدد در محیط طبیعی و فروشگاه های صنایع دستی در منطقه طرقبه احداث شده است

به علاوه، این منطقه از امکانات تفریحی متعددی برخوردار است و مناطق تفریحی زیادی را در خود جای داده که گردشگران می توانند اوقات خوشی را در این مناطق سپری کنند برخی از این مناطق تفریحی عبارتند از دهکده آبی ویلاشهر، باغ وحش، رودخانه جنگلی طرقبه، مجتمع سوارکاری ارشاد، مسجد ازغد، سد چالیدره، مجتمع تجاری بعثت، پیست اتومبیل رانی، پیست اسکی ابرده، چشمه عسل و ارتفاعات کردینه و پارک سنگی نصوح آباد، سنگ مولانا علی معروف به سنگ کمربسته دررودخانه باز طرقبه، استادیوم بزرگ ورزشی ثامن.

وجود جاذبه های گردشگری و مناطق تفریحی در کنار طبیعت زیبا و آب و هوای خوش طرقبه موقعیت توریستی خاصی را فراهم کرده است، اگر به مشهد سفر می کنید از طبیعت زیبا و آرمش منطقه طرقبه لذت ببرید.
 
بالا