آژانس هواپیمایی

جزئيات دريافت گواهينامه جديد رانندگي :رانندگي با گواهينامه‌هاي موقت در ساعات و مكانها

شروع موضوع توسط mehrdad1355 ‏9 سپتامبر 2005 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. mehrdad1355

  mehrdad1355 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏2 فوریه 2004
  نوشته ها:
  3,891
  تشکر شده:
  16
  معاون راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي جزئيات دريافت گواهينامه‌هاي جديد و شرايط تبديل آنها را اعلام كرد.

  سردار محسن انصاري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افزود: بر اساس آيين‌نامه جديد راهنمايي و رانندگي مصوب سال 1384 از ابتداي مهر ماه سال جاري صدور گواهينامه گروه «ب ـــ 1» ــ معادل پايه 2 شخصي ــ براي رانندگي با (خودروهاي تا 9 نفر ظرفيت و وانت تا 5/3 تن ) شخصي به صورت يكساله موقت خواهد بود و گواهينامه اين افراد در صورتي كه 10 تخلف را انجام ندهند و محدوديت‌ها و ممنوعيت‌هاي آنرا رعايت كنند، به گواهينامه اصلي با اعتبار 5 ساله تبديل مي‌شود.

  متقاضيان دريافت گواهينامه از مهرماه بايد به آموزشگاههاي رانندگي مراجعه كنند

  سردار انصاري با اشاره به دستورالعمل اجرايي شرايط و ضوابط گواهينامه‌رانندگي موقت «ب ـــ 1» معادل پايه 2 شخصي كه به تصويب وزير كشور رسيده است، گفت: بر اين اساس حداقل سن براي دريافت اين گواهينامه 18 سال تمام است و ارائه گواهي سلامت جسمي و رواني از مراجع صلاحيت‌دار پزشكي و قبول شدگان در آزمون‌هاي آيين‌نامه و مهارت عملي رانندگي وسيله نقليه مربوطه نيز ضروري است.

  وي افزود: بر اساس آيين‌نامه جديد، تمامي متقاضيان دريافت گواهينامه از ابتداي مهرماه سال جاري مكلفند جهت ثبت‌نام و دريافت گواهينامه با در دست داشتن مدارك لازم به يكي از آموزشگاه‌هاي مجاز راهنمايي و رانندگي مراجعه كنند.

  متقاضي حداكثر 3 بار مي‌تواند در آزمونهاي نظري و عملي شركت كند

  گواهينامه موقت يكساله پس از قبولي متقاضيان به در منازل آنها ارسال مي‌شود

  معاون راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با اشاره به اين كه قبول شدن در معاينات پزشكي، آزمون نظري به صورت كتبي يا رايانه‌اي و آزمون عملي ضروري است، تاكيد كرد: متقاضي حداكثر سه بار مي‌تواند در آزمون‌هاي نظري و عملي شركت كند و در صورت عدم موفقيت براي بار سوم، بايد مجددا در دوره‌هاي آموزشي شركت كند.

  وي خاطرنشان كرد: براي متقاضي پس از قبولي گواهينامه موقت يكساله صادر مي‌شود.

  سردار انصاري به ايسنا گفت: مركز صدور پروانه‌هاي رانندگي معاونت راهور ناجا نيز موظف است به همراه گواهينامه موقت برگه‌اي براي آگاهي متقاضي از مقررات، شرايط، محدوديت‌ها و ممنوعيت‌هاي كلي مربوط به گواهينامه موقت و همچنين فرم تغيير نشاني و يا مشخصات فردي را از طريق پست به نشاني متقاضي ارسال كند.

  دارنده گواهينامه موقت تنها مي‌تواند در ساعات 5 تا 24 و حداكثر با 80 كيلومتر بر ساعت براند

  رانندگي در جاده‌ها، بزرگراه‌ها و آزادراههاي برون‌شهري با گواهينامه موقت ممنوع است

  معاون راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با اشاره به اين كه دارنده گواهينامه رانندگي موقت مكلف است در صورت تغيير مشخصات يا نشاني محل سكونت خود حداكثر ظرف مدت 10 روز، فرم مذكور را پر كرده و به نشاني مركز صدور پروانه‌هاي رانندگي ارسال كند، افزود: در گواهينامه موقت رانندگي علاوه بر نام، نام خانوادگي، نام پدر، تاريخ تولد، شماره گواهينامه و تاريخ صدور؛ برچسب هالوگرام و شماره ملي نيز درج خواهد شد.

  وي با اشاره به محدوديت‌ها و ممنوعيت‌هاي ويژه گواهينامه‌هاي موقت به ايسنا گفت: دارنده گواهينامه رانندگي موقت فقط مي‌تواند با اتومبيل‌هاي سواري، استيشن و وانت شخصي تا ظرفيت 5/3 تن، بين ساعات 5 بامداد تا 24 رانندگي كرده و نمي‌تواند با سرعت بيش از 80 كيلومتر در ساعت در معابر شهري (مشروط به مجاز بودن سرعت) رانندگي كند.

  سردار انصاري با اشاره به اين كه رانندگي در جاده‌ها، بزرگراه‌ها و آزادراههاي برون‌شهري با گواهينامه موقت ممنوع است، تصريح كرد: حمل مسافر و بكسل كردن نيز براي دارنده گواهينامه رانندگي موقت مجاز نيست.

  تبديل گواهينامه موقت يكساله به گواهينامه اصلي به شرط عدم انجام 10 تخلف است

  معاون راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي در خصوص شرايط تبديل گواهينامه‌هاي موقت به گواهينامه اصلي گفت: تبديل اين گواهينامه مشروط به مقصر نبودن در تصادفات منجر به فوت و جرح، متواري نشدن از صحنه تصادفات جرحي، فوتي و يا خسارتي، عبور نكردن از محل ممنوع، رانندگي نكردن با وسيله نقليه داراي نقص فني، عدم عبور از چراغ قرمز، توجه به فرمان پليس، عدم انجام حركات مارپيچ در راهها و استفاده از پلاك يا مدارك جعلي، نداشتن محكوميت جرايم رانندگي از مراجع قضايي، ارائه اطلاعات جديد مبني بر تغيير مشخصات فردي يا نشاني محل سكونت در ظرف مدت مقرر (10 روز) و نداشتن محروميت رانندگي از سوي مراجع صالحه است.

  وي افزود: در صورت ارتكاب هر يكي از موارد فوق، گواهينامه رانندگي موقت فرد تنها به مدت يكسال تمديد و متقاضي بايد آموزش نظري و آزمون‌هاي نظري و عملي رانندگي را مجددا طي كند.

  در صورت عدم تمديد گواهينامه پس از يكسال، امتحان آزمونهاي نظري و عملي اجباري مي‌شود

  سردار انصاري تصريح كرد: دارنده گواهينامه رانندگي موقت بايد حداكثر يكماه (31 روز) پيش از انقضاي مدت اعتبار گواهينامه براي تبديل آن به گواهينامه اصلي به يكي از واحدهاي صدور گواهينامه رانندگي يا مراكز مجاز در سراسر كشور مراجعه و در صورت مفقود شدن گواهينامه رانندگي موقت، دارنده آن مي‌تواند حداكثر 2 بار در مدت اعتبار، درخواست المثني كند.

  وي با اشاره به ديگر مقررات دريافت گواهينامه‌هاي جديد به ايسنا گفت: بر اين اساس در صورتي كه 6 ماه از تاريخ اعتبار گواهينامه موقت بگذرد و دارنده آن نسبت به تبديل به گواهينامه اصلي اقدام نكند، فرد بايد آزمون نظري رانندگي را مجددا امتحان داده و در صورتي كه يكسال در اين زمينه اقدام نكند، بايد آزمون‌هاي نظري و عملي را مجددا امتحان دهد.

  معاون راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي تاكيد كرد: در صورتي كه دارنده گواهينامه رانندگي موقت در مدت اعتبار آن يكي از شرايط پزشكي (سلامت جسمي و رواني) را از دست بدهد، بايد به يكي از واحدهاي راهور جهت بررسي و در صورت لزوم به كميسيون پزشكي معرفي شود.

  گواهينامه رانندگان در صورت كسب نمره منفي در تخلفات حادثه‌ساز ضبط و ابطال مي‌شود

  به گفته معاون راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي همچنين براي افرادي كه سن آنها بيش از 70 سال تمام باشد، لازم است سلامت جسمي و رواني هر دو سال بررسي و احراز شود.

  وي همچنين تاكيد كرد: بر اساس آيين‌نامه جديد در صورتي كه راننده به علت تكرار ارتكاب تخلفات مهم و حادثه‌ساز در يك سال، حد نصاب نمره منفي را دريافت كند، گواهينامه رانندگي وي به استناد قانون نحوه رسيدگي به تخلفات و اخذ جرايم رانندگي، ضبط يا ابطال خواهد شد كه نحوه محاسبه نمره منفي براي رانندگان برابر قانون نحوه رسيدگي به تخلفات خواهد بود كه هم‌اكنون در كميسيون حقوقي و قضايي مجلس در حال بررسي است و بزودي تصويب مي‌شود.

  گواهينامه‌هاي 10 ساله فقط براي افرادي كه ثبت‌نام و آموزش آنها در شهريور باشد ولي فرآيند آن به مهر كشيده شود، صادر مي‌شود

  معاون راهور ناجا تاكيد كرد: براي كليه افرادي كه اقدام به ثبت‌نام و آموزش قبل از مهر ماه سال جاري كرده‌اند، گواهينامه 10 ساله صادر مي‌شود اما كساني كه آموزش و آزمون آنها در مهر صورت گيرد، گواهينامه موقت يكساله خواهند گرفت. همچنين افرادي كه ثبت‌نام و آموزش آنها تواما در شهريور بوده، ولي فرآيند آن به مهر كشيده شده است، نيز گواهينامه 10 ساله مي‌گيرند.

  سردار انصاري در پايان حساسيت بيشتر براي صدور گواهينامه را در راستاي افزايش مهارت و آموزش و افزايش ايمني در تردد عنوان كرد.

  [​IMG]


  http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-580842
   
 2. Piter1356

  Piter1356 کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏11 اکتبر 2004
  نوشته ها:
  395
  تشکر شده:
  0
  محل سکونت:
  tehran
  این احمقا یا افراط می کنن یا تفریط . یادمه چندین سال پیش راهنمایی و رانندگی در پی پخش چندین گزارش تلوزیونی از متقاضیان گواهینامه که به شدت از طولانی بودن مراحل اخذ گواهینامه شاکی بودند اومد دستورالعمل صدور گواهینامه در یک روز رو تدوین کرد و به اجرا در آورد .

  حالا هم که اینجوری
   
 3. mahdi206

  mahdi206 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏12 سپتامبر 2004
  نوشته ها:
  2,326
  تشکر شده:
  3
  محل سکونت:
  Tehran
 4. babak_b

  babak_b کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏6 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  281
  تشکر شده:
  0
  درسته که طرح واقعا ابلهانه ست و مردم رو اذیت می کنه ، اما شاید در دراز مدت (15-20 سال) نتیجه اش این بشه که نسل جدید با توجه به اون یک سال اول مثل انسان رانندگی کنن !
   
 5. setareh2

  setareh2 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏24 ژانویه 2005
  نوشته ها:
  647
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  OC
  هنوز خيلي سخت نيست
  مراحل گواهينامه تو كانادا:
  بعد 18 سالگي ميري معاينه چشم و امتحان آيين نامه ميدي.. در صورت قبولي يه گواهينامه موقت بهت ميدن
  كه با اون مي توني در روز و در شهر و خيابونهاي خلوت با رانندگي كني به شرطي كه تو صندلي كناريت يه نفر كه حداقل 4 سال از گواهينامه كامل گرفتنش گذشته باشه نشسته باشه.
  اگه تو كلاسهاي رسمي شركت كني بعد 8 ماه اگه شركت نكني بعد 12 ماه حق شركت تو تست خيابون رو داري...
  اگه تو اين تست قبول شي يه گواهينامه ميگيري (G1) كه باهاش حق داري تو شهر و در روز رانندگي كني!
  بعد اون مي توني تو تست جاده شركت كني در صورت قبولي يه گواهينامه كامل يا G2 بهت مي دن كه ميتوني باهاش با ماشينهاي زير 4.5 تن بروني و تو اتوبان هم رانندگي كني

  جالب توجه اينه كه ميزان جريمه و مجازات رانندگي بد به قدري بالاس و كنترل پليس به قدري زياده كه كسي حتي اگه بخواد جرات نمي كنه مثل راننده هاي ايراني رانندگي كنه!
   
 6. cybamin

  cybamin Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏31 آگوست 2003
  نوشته ها:
  1,516
  تشکر شده:
  136
  محل سکونت:
  اصفهان
  بابا طرف که بدبخت میشه!
  -------------------------
  همین دیگه نوبت ما که میرسه این اداها رو درمیارن!
   
 7. خرید بیت کوین3eo
 8. SherlockHolmes

  SherlockHolmes کاربر قدیمی پرشین تولز

  تاریخ عضویت:
  ‏15 می 2004
  نوشته ها:
  3,018
  تشکر شده:
  842
  [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  حتی به نظر من نباید به کسی گواهینامه بدن با این شرایط ترافیک!! [​IMG]
  (یه ضرب المثل غیر مودبانه میگه:ما که گرفتیم ×ون لق هر کی نگرفته!!! [​IMG] )
   
 9. daftarekhaterat

  daftarekhaterat Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏2 جولای 2003
  نوشته ها:
  4,974
  تشکر شده:
  39
  محل سکونت:
  در قلب پاك او
  خدا به داد بچه هامون برسه...
   
 10. cybamin

  cybamin Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏31 آگوست 2003
  نوشته ها:
  1,516
  تشکر شده:
  136
  محل سکونت:
  اصفهان
  بذار اول خدا به ما برسه ، بعد به بچه های نداشته ی ما !
   
 11. StarSoheil

  StarSoheil Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏1 آگوست 2005
  نوشته ها:
  2,165
  تشکر شده:
  42
  محل سکونت:
  Malaysia
  خوب شد ما که زودتر گرفتیم راحت شدیم.این خبر رو من از سال پیش شنیده بودم ولی فکر میکردم شایعه هست.ولی میبینم که به تحقق پیوست.راستی کسی خبری از شرایط گواهینامه پولی نداره.اونم شامل این قوانین میشه یا نه
   
 12. Piter1356

  Piter1356 کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏11 اکتبر 2004
  نوشته ها:
  395
  تشکر شده:
  0
  محل سکونت:
  tehran
  نسل سوخته كه ميگن ماييم . طرف سر از .... خر در نميآره اومده قانون و دستورعمل تدوين ميكنه . شديم موش آزمايشگاهي .

  من عصبانيم [​IMG]
   
 13. mohammad123

  mohammad123 کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 آگوست 2004
  نوشته ها:
  274
  تشکر شده:
  2
  عجب شانسي آوردم . من تو شهريور گواهينامه ميگيرم .13 شهريور كاراش تموم شد .ولي هنوز كارتشو نفرستادن.
  همون دفعه اول آزمون شهر رو قبول شدم . :) آي حال داد ...
  پس با اين حساب من گواهينامه 10 ساله مي گيرم؟
  گواهينامه 10 ساله عين گواهينامه دايم مي مونه ؟(غير از 10 ساله بودنش !)
   
 14. dashamir

  dashamir کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏4 ژانویه 2003
  نوشته ها:
  407
  تشکر شده:
  1
  محل سکونت:
  Tehran
  من با اينکه خودم هم شامل اين قانون مي شوم و دمار از روزگارم در خواهد آمد ( به خاظر چند روز و چند هفته ي ناقابل ! ) و با اينکه از بعضي از مواردش مثل " عدم رانندگي در خارج از شهر و در خارج از ساعات اعلام شدهدر سال اول " واقعا عصباني شدم اما به نظرم اين قانون بايد يک زماني گذاشته مي شد . شرايط جديد گواهينامه نسبت به کشورهاي اروپايي هنوز هم آنقدرها سخت نيست و به نظر من براي حل مشکل رانندگي نوي اين مملکت حتي مي شود قوانين سخت تر هم وضع کرد . اينجوري شايد بشه فکري به حال سالي 27000 ( و بلکه هم بيشتر ) کشته در سوانح رانندگي کرد و اين ميزان را حداقل به نصف رساند !
   
avanak همکاری در فروش عسل طبیعی و گرده گل ایرانی