برگزیده های پرشین تولز

جستجوي فارسي و اخبار

b_amighi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من يه سايت دارم كه حجم مطالبش خيلي زياده, درحدود هفتاد صفحه.
چطور ميتونم توي سايت جستجوي فارسي داشته باشم (مثل همين فروم و يا نمونه هاي مشابه ديگه)

مطلب دوم اينكه ميخوام بتونم بصورت روزمره و يا حداقل هفته اي يكي دو بار يه سري مطلب به سايت اضافه كنم. البته بصورتي كه سايتهاي خبري اينكار رو انجام ميدن. براي اين منظور چه كارهايي بايد انجام داد و يا اينكه به چه پيش نيازهايي احتياج دارم.

خودم يه چيزهايي ميدونم و يه كمي هم تحقيق كردم ولي خيلي خاطر جمع نيستم كه صحيح باشه. لطفا اگه كسي در اين موارد كه نوشتم چيزي ميدونه راهنمايي كنه و اگه مرجع و كتاب هم معرفي كنيد كه ديگه خيلي بهتره.

پيشاپيش از توجه همگي ممنونم

sina1808

Registered User
لایک‌ها
7
بهترين و كم دردسر ترين راه اينه كه از يه سيستم مديريت محتوا استفاده كني
مثلا از همين Mt استفاده كن.خودش جستجوي فارسي هم داره . . .
ميتوني تمام مطالبت رو هم دوباره اون تو بريزي كه جستجو گر اونها رو از روي بانك اطلاعاتي پيدا كنه
باهاش ميشه يه سايت كامل راه انداخت . . .

knowhow

مدیران قدیمی
لایک‌ها
22
مي شه هم سايتت رو بدي دست يك برنامه نويس كه برات اون چيزي رو كه مي خواي دقيقا بنويسه. البته هزينه اش بالا در مياد برات.

b_amighi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از knowhow :
مي شه هم سايتت رو بدي دست يك برنامه نويس كه برات اون چيزي رو كه مي خواي دقيقا بنويسه. البته هزينه اش بالا در مياد برات.

ايني كه گفتي جزو بديهيات عالم امكانه ! :)
موضوع اينه كه ميخوام كارم رو توسعه بدم و چيزي هم ياد بگيرم. به همين دليل اين سئوال رو مطرح كردم و اگه دوستان دقت كرده باشند درخواست راهنمايي و معرفي مرجع و كتاب كردم.
اگه بتونيد در اين موارد راهنمايي كنيد ممنون ميشم.

به نقل از sina1808 :
بهترين و كم دردسر ترين راه اينه كه از يه سيستم مديريت محتوا استفاده كني
مثلا از همين Mt استفاده كن.خودش جستجوي فارسي هم داره . . .
ميتوني تمام مطالبت رو هم دوباره اون تو بريزي كه جستجو گر اونها رو از روي بانك اطلاعاتي پيدا كنه
باهاش ميشه يه سايت كامل راه انداخت . . .

ممنون از راهنمايي شما. اگه ممكنه بيشتر در مورد استفاده از MT توضيح بده. يعني در محيط اون كار كرد و يه قالب با شكل دلخواه داشت و جستجوي فارسي رو هم انجام داد. بدون مسائل دردسر ساز و اصولا چه چيزهايي نياز دارم تا از اين MT بتونم استفاده كنم (مثلا Server مهمه كه چي باشه يا مسائل ديگه اي كه توي طراحي يه سايت مطرحه)

ناگفته نماند كه من با زبانهاي اسكريپت نويسي مثل Javascript و Vbscript و ASP كلاسيك آشنايي دارم. اگه كه اينا كمك ميكنه البته.

sina1808

Registered User
لایک‌ها
7
همون طور كه گفتن mt يه سيستم مديريت محتواي كامل م انعطاف پذيره
نيازي هم ندارين به برنامه نويسي و كد نويسي . . .
براي شروع نياز به يه هوست دارين كه از بتونه فايل هاي cgi رو اجرا كنه .يه بانك اطلاعاتي mysql هم نياز داريد
فقط نصبش درد سره . . .
براي اين برنامه اينقدر پلاگين درست شده كه ميتونيد يه سايت مثل ياهو رو هم مديريت كنين ( اينو جدي ميگم - حتي ميشخ باهاش سيستم 100 دلاري ويرتانيوز رو هم شبيه سازي كرد )
شما فقط بهتره اونو رو كامپيوتر خودتون نصب كنيد و يكم باهاش ور بريد تا راه بيفتيد
براي تمپلت ها ميتونيد همين معمولي هاش رو بخونيد
مقالات زيادي هم در باره تگ هاش به زبان فارسي نوشته شده
http://tools.bolghan.com/archives/000164.html
اين يه نمونه اش هست
در باره آرشيو هاش هم اينو بخونيد
http://tools.bolghan.com/archives/000139.html

براي مثال سايت منو ببينيد.همش با اين mt ساخته شده
نظرتون رو هم بگيد . .
تو قسمت mt همين انجمن ميتونيد مطالب زيادي پيدا كنيد
اگه آموزش نصب رو ويندوزش رو پيدا نكردي بگو كه لينكش رو بدم

b_amighi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خيلي ممنون از راهنمايي. من بايد يه مقدار اين قضيه رو بررسي كنم و بخاطر همين احتمالا يه كمي زمان لازم دارم تا مشكلاتم معلوم بشه. اگه ميدوني اين Mt رو از كجا بايد بدست بيارم و درصورتيكه در مورد نصب نكته اي وجود داره بازم ممنون ميشم اگه راهنمايي كني.

ei_baba_bi_khial

Registered User
لایک‌ها
20
به نقل از b_amighi :
اگه ميدوني اين Mt رو از كجا بايد بدست بيارم و درصورتيكه در مورد نصب نكته اي وجود داره بازم ممنون ميشم اگه راهنمايي كني.
از اينجا بگير
http://movabletype.org/download.shtml
البته نسخه كامل رو واسه احتياط بگير.

توي پي تي خودمون و بلغان تولز پر از مقاله در مورد ام تيه.يه سرچ هم بكني خدا تا مقاله ديگه...با اين حال فكر نميكنم مشكلي تو نصبش داشته باشي.سوال هم داشتي كه اساتيد اينجا حاضر اند :)

siavash79

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من هم يه نظر جديد داده باشم... بلكه مقبول افتد:
از google web API استفاده كن..... با اين روش، گوگل كار search رو برات انجام ميده و نتيجه رو به XML بهت تحويل ميده... حالا هركاري كه دوس داري ميتوني باهاش بكني..... هيچ جا هم لازم نيست اسمي از گوگل بياري...... فقط مشكلش اينه كه حداكثر روزي 1000 بار ميشه ازش استفاده كرد

sina1808

Registered User
لایک‌ها
7
همون ام تي از هم بهتره
بدون محدوديت و قدرت فراوان . . .

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
به نقل از siavash79 :
من هم يه نظر جديد داده باشم... بلكه مقبول افتد:
از google web API استفاده كن..... با اين روش، گوگل كار search رو برات انجام ميده و نتيجه رو به XML بهت تحويل ميده... حالا هركاري كه دوس داري ميتوني باهاش بكني..... هيچ جا هم لازم نيست اسمي از گوگل بياري...... فقط مشكلش اينه كه حداكثر روزي 1000 بار ميشه ازش استفاده كرد
چه جالب! ميشه يه كم بيشتر در موردش توضيح بدين؟
1- مجانيه؟ چجوري ازش استفاده كنيم؟
2- مي دونيم كه اگه صفحه اي جديد تو سايت ايجاد بشه(مثلا يه تاپيك جديد تو فروم) يه ماهي طول ميكشه تا گوگل اونو بشناسه. آيا در اين صورت اون صفحه رو هم جستجو مي كنه؟
3- مي دونيم كه گوگل 4-5 روز يه بار اطلاعات كش خودش رو آپديت مي كنه. در اين صورت جستجو رو بر ميناي كش خودش(اطلاعات چند روز قبل موجود در سايت) انجام ميده؟

ممنون. :)

b_amighi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
Mt رو تازه دانلود كردم و دارم روش كار ميكنم. موقع دانلود دو تا گزينه وجود داشت:
يكي براي استفاده شخصي كه مجاني است و يكي هم براي استفاده تجاري كه پوليه. بر فرض اگه ما يه كمي سواستفاده كنيم اين آقاي Mt گزارش رد ميكنه و مثلا ميتونه جلوي كار رو بگيره يا نه؟
ضمنا نكنه من بيام سايت رو بر اساس Mt ايجاد كنم و بعد از يه مدت بگه خوب حالا ديگه مجاني نيست و مشكل ايجاد كنه؟

اين امكاني رو هم كه "سياوش" ميگه جالبه. لطفا نحوه دسترسي شو هم برام بنويس. البته تا جايي كه من ميدونم وقتي از Google استفاده ميكني, شايد تو محيطي كه Textbox جستجو قرار داره اسمي از "گوگل" نبره ولي وقتي نتايج جستجو رو ميده اونوقت مثلا مينويسه Engine by Google كه اين كارو خراب ميكنه. با اين حال اگه لينك دسترسي شو بدي خودم ميتونم بررسي كنم.

ممنون از همگي

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
به نقل از b_amighi :
موقع دانلود دو تا گزينه وجود داشت:
يكي براي استفاده شخصي كه مجاني است و يكي هم براي استفاده تجاري كه پوليه.
از کجا دانلود کردي؟ ما که نسخه پولي نديديم؟

sina1808

Registered User
لایک‌ها
7
نه دوست عزيز
پولي نيست و مجاني
من كه چند وقت پيش دانلود كردم دو تا نسخه داشت كه يه نسخه كامل تر بود يعني يه سري فايل اضافي داره كه رو هر هوستي كار ميكنه . . .
يه همچين چيزي . . .

siavash79

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
عرض شود كه قضيه از اين قراره كه طبق اطلاعاتي كه گوگل بهت ميده، تو ريكوستت رو بر اساس اون استاندارد به گوگل ميفرستي و اون هم نتايج رو "از توي اطلاعات خودش" (يعني بدون در نظر گرفتن آپديت 1 ساعت پيش سايت و دقيقاً مثل سرچ عادي روي خود سايت گوگل) به شكل XML برات ميفرسته..... خب.... حالا تو روي سرور يه XML داري كه هر كاري ميتوني باهاش بكني! به هر شكلي كه ميخواي نمايشش ميدي و مجبور هم نيستي اسمي از گوگل ببري..... يعني تبادل تو با گوگل توي اسكريپتهاي سرورسايد خودت انجام ميشه و كاربر چيزي نميبينه

چيز قشنگيه..... امتحانش ضرري نداره .....
http://www.google.com/apis/

تكميليه: اين هم يه سري از متغيرهاي قابل ارسال براي ريكوست به گوگل:
http://www.google.com/apis/reference.html

akaraei

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام بچه ها .مشكل من در نوشتن برنامه توي VB , ACCESS هستش . به اين صورت كه ميخوام امكان جستجو روي فيلدهاي اطلاعاتي كه داراي محتواي فارسي هستند بذارم ولي با حروف فارسي مثل ك و ي مشكل دارم يعني نمي تونه اونا رو پيدا كنه .توي CODE PAGE هم كه نگاه كردم ديدم چندين مدل ك و ي وجود داره و احتمالا به همين دليل نمي تونه حتي دو كلمه شبيه هم رو پيدا كنه.اگه منو راهنمايي كنيد يا يك كتاب مرجع در اين زمينه بهم معرفي كنيد ممنون مي شم. :blush:

ma000055

Registered User
لایک‌ها
3
دوست عزیز، MT يک سيستم Content Manager است.به اين معني که امکان مدريت محتوا، افزودن، حذف و تغییر و جستجو مطالب را به شما میدهد. مشروط بر اینکه سایت خود را با MT بسازيد. اگر سايت آماده داشته باشید از MT نمیتوانيد استفاده کنيد.
در صورتي که ميخواهيد اين کار را براي سايت آماده انجام دهيد، نرم افزارهایی برای این کار وجود دارند از جمله Search Engine Builder که اسکريپتي براي جستجو سايت شما توليد میکنند. اگر تعداد صفحات سایت شما خیلي زياد باشه هم که اصلا جريان فرق میکنه.
راستی باید درنظر بگیريد که تغييرات سايت شما چقدره.

بالا