آژانس هواپیمایی
tanki

جشن مهرگان خجسته

شروع موضوع توسط korosh bozorg ‏28 سپتامبر 2005 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. korosh bozorg

  korosh bozorg Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏9 ژانویه 2005
  نوشته ها:
  294
  تشکر شده:
  6
  برگرفته شده از تارنگار: تاريخ جشنها و زبان پارسي: http://www.ariapars.persianblog.com


  چند روز پيش جشن مهرگان بود
  آيا اين را ميدانستيد؟
  آيا از جشنهاي باستاني ايران كه ايرانيان برگزار كننده ي آن بودند آگاه هستيد؟
  آيا مهرگان را ميشناسيد؟

  در فرهنگ اصيل ايران باستان پنچ جشن با اهميت وجود دارد كه عبارتند از: نوروز، مهرگان، تيرگان، يلدا و سده. در تقويم ايران باستان كه كوروش كبير ايجاد كرده بود، هر روز از ماه داراي نامي است و روز شانزدهم هر ماه روز مهر نام دارد. در هر ماه مردم روزي را كه نامش با نام ماه يكي مي شد ، جشن مي گرفتندو آن روز را گرامي مي داشتند. روز مهر از ماه مهر ، روز جشن مهرگان نام دارد.  مهر در معني لغوي، مهر، محبت و پيوستن معنا دارد و مهرگان نزد برخي اقوام كهن ايراني از نوروز نيز مهمتر بود و دلايل اين اهميت، منسوب بودن مهرگان به الهه مهر (ميترا) بود، كه فرشته مهر و دوستي و عهد و پيمان و مظهر نور و روشنايي بود. و آنچنان تقدسي نزد آريايي ها داشت كه كيش پرستش مهر بوجود آمد و از ايران به بابِل و سپس به اروپا رفت و آيين ميترايسم شكل گرفت كه منجر به شكل گيري برخي از طرق عرفاني شد. و در نهايت يكي از سرچشمه هاي مهم مسيحيت گرديد.  به عيد ميترا عيد "بغ" نيز مي گفتند. چرا كه بغ به معناي خداوند است و بعد ها به ميترا تبديل شده است. جالب است بدانيد كه پايتخت كشور عراق كه بغداد نام دارد، يك اسم كاملا پارسي است به معناي خداداد!

  مهر در انديشه هاي كهن واسطه ميان فروغ ازلي و فروغ پديد آمده (آفريدگار و آفريدگان) بود و چون مظهر نور بود، به مفهوم خورشيد نيز به كار مي رفت. مهر حامي صلح و صفا و ضامن عهد و پيمان و همچنين نگهبان كشتزارها و كاشتها و پاسدار مردم و بخشنده آرامش به سرزمين ايران بود.  در دوران تسلط آيين زرتشت با اهميت يافتن مقام اهورامزدا و عموميت يافتن آيين يكتا پرستي از مقام مهر به تدريج كاسته شد و از آن پس مهر تنها به عنوان فرشته اي بلند پايه ستايش مي شد و به ايزد مهر مشهور شد. و مقام او بر بالاي كوه تلبرز تصور مي شد كه بر گردونه 4 اسبه خويش از كوه خاور به باختر مي شتافت. و جهان را سرشار از نور و روشنايي و بركت مي ساخت.  مهرگان روز بزرگداشت ايزد مهر بود و اين جشن ملي در سراسر ايران با شكوه و جلال خاصي برگزار مي شد.  روز مهر و ماه مهر و جشن فرخ مهرگان مهر بفزا اي نگارِ مهر چهرِ مهربان  گذشته از عقايد مذهبي قدرتمندي كه در پس اينگونه جشن ها نهفته است، يك پيشينه تاريخي و پس زمينه فرهنگي نيز پشتوانه آن است.  ايرانيان در طول تاريخ خود راه درازي را پيموده اند، هم در اين راه شكل گرفته اند و هم به اين راه شكل داده اند. اين شكل و شمايل نه چندان مايه فخر و مباهات است و نه چندان مايه سر شكستگي و خواري. هر چه هست تاريخ ملتي است كه ساختار رواني و اجتماعي ويژه خود را دارد. تاريخ ملت ما با آيين مناسكي عجين شده است كه به زندگي انسان ايراني در طي قرون متمادي معنا بخشيده اند و اصولا از كاركردهاي اسطوره ها هويت بخشي و معنا دادن به زندگي است. زبان اسطوره زبان راز و رمز است. ذهن انسان را از ظاهر به باطن معطوف مي كند و از گذشته به حال و از حال به آينده توجه مي دهد. گويي بيانگر آمال، آرزوها و آرمان هاي يك قوم است. اسطوره ها غايت آرزوهاي اقوام را تعريف مي كنند و به زندگي جهت مي بخشند.  ياد آوري اين جشن ها مي تواند تا حدودي معرفت به خود را سبب شود، به خصوص براي ملتي كه ريشه در ژرفا دارد.  در همه اعياد و مناسك ايران باستان انديشه و تفكري جاري و ساري است كه به اين جشن ها رنگ و بوي معنوي عجيبي مي بخشد. آيين ها و مناسبت ها همه نمادي از حركت هايي در تاريخ قوم ايراني است. كه در ادبيات اين قوم نيز تجلي يافته است.  مثلا تيرگان سالروز حركت تاريخي آرش كمانگير است بر عليه ظلم و جور حاكم. حركت او يك حركت چند بعدي به معناي كامل است كه در قالب اسطوره و شعر هم به آن پرداخته شده است.  در مورد فلسفه جشن مهرگان هم نظريه هاي بسياري موجود است كه در ذيل به برخي از آنها اشاره مي كنم:

  1) روز مهر روزي است كه خداوند زمين را بگستراند و روح را در كالبد اجساد دميد.

  2) در اين روز فرشتگان به كمك كاوه آهنگر رفتند تا بتواند بر ضحاك ستمگر غلبه كند و او را شكست دهد و در همين روز بود كه فريدون بر تخت پادشاهي نشست.

  3) در اين روز فريدون ضحاك را در بابِل گرفت و به كوه دماوند فرستاد تا او را در بند كنند و به سبب اتفاق جشن گرفتند، آن را عيد نام نهادند و از آن پس حكام بر رعاياي خود مهر مي ورزيدند و محبت مي كردند.

  4) پادشاهي به نام مهر در زمانهاي دور مي زيسته كه بسيار ظالم بود. در اواسط مهر ماه به جهنم واصل مي گردد و به همين دليل نام اين روز مهرگان به معناي مردن پادشاه است.

  5) اردشير بابكان در اين روز تاجگذاري كرده است. تاج او به شكل چهره آفتاب است وازآن روز به بعد پادشاهان در اين روز تاجگذاري مي كردند.  آنچه بيش از هر چيز رخ مي نمايد، نقطه مشتركي است كه در تمام جشن هاي ايراني مي توان سراغ گرفت. اگر شب دراز است به ايان مي رسد (يلدا) ، زمستان دراز و تازيانه هاي سرما خواهد رفت (نوروز)، ظلم و بيداد ضحاك ها و افراسياب ها نابود خواهد گشت (تيرگان و مهرگان) و سر انجام آنچه مي ماند، روشنايي، زيبايي، ايثار، محبت، و نام نيك است. در واقع جشن هاي ايراني بيانگر آرزوهاي ملت ايران براي آزادي از ظلم و بيداد است. و پاسداشت ارزشهاي متعالي انساني و روشنگر نور اميد در دلهاي ستمديدگان.
   
 2. Persiana

  Persiana مدیر بازنشسته کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏18 جولای 2005
  نوشته ها:
  4,194
  تشکر شده:
  125
  محل سکونت:
  Persian Empire
  مطلب خيلي خيلي خوبي بود. با سپاس بسيار از شما و جشن مهرگان بر شما هم خجسته باد [​IMG]
   
 3. amirhoman

  amirhoman کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏25 آپریل 2005
  نوشته ها:
  1,095
  تشکر شده:
  6
  محل سکونت:
  Tehran
  بسيار جالب بود.
  در رابطه با جشن مهرگان فقط بگم كه از روز 10 مهر شروع ميشه.
  در رابطه با ائين مهر متاسفانه مطالب مكتوب زيادي در دست نيست ولي شنيده ها بسيار جالبه.
  ازمله ايا ميدونين بعضي از علماي ديني بزرگ مهر پرست هستند؟ مثل علامه اميني : پرستش به مستي است در كيش مهر . شعري كه واقعا جاي شگفت داره.
  ايا ميدانيد اين ائين اولين ايين ايرانيست
  ايا ميدانيد حضرت ميترا همان كسي است كه گفته ميشود از مادري باكره زاده شده .
  ايا ميدانيد تولد ميترا روز اول دي يا همون شب يلداست. كه با چند روز اختلاف مسيحيت به مسيح نسبت داده اند
  ايا ميدانيد تمامي اديان به نوعي برگرفته از ائين مهر هستش/
   
 4. burzum_group

  burzum_group کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏27 سپتامبر 2005
  نوشته ها:
  55
  تشکر شده:
  0
  محل سکونت:
  Weblog!
  هی....حالا ما کجا و مسیح کجا!؟
   
 5. Persiana

  Persiana مدیر بازنشسته کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏18 جولای 2005
  نوشته ها:
  4,194
  تشکر شده:
  125
  محل سکونت:
  Persian Empire
  دقيقا همينطوره و اثبات هم شده. در ضمن من به تازگي دريافته ام كه واژه محراب هم در واقع همون مهراب ( با ه دو چشم نه جيمي) و برگرفته از مهر است (به راستي هم بايد چنين باشد چون محراب بر وزن مفعال از حرب گرفته شده وفكر نميكنم اين واژه ربطي به جنگ و حرب داشته باشه، فقط عربيش كردن و دليليش هم فكر كنم معلومه).
   
 6. amirhoman

  amirhoman کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏25 آپریل 2005
  نوشته ها:
  1,095
  تشکر شده:
  6
  محل سکونت:
  Tehran
  دقيقا يادم رفت اينو بگم.
  ضمنا محراب هم توي تمام ايينها هستش.
  داستان يونس . هم همان داستان اسيابان بين النهرين دوران حضرت ميتراست.
  ضمنا ميدونين هم اكنون بيش از 60 معبد مهر پرستي توي اروپا شناسايي شده.
   
 7. خرید بیت کوین
 8. korosh bozorg

  korosh bozorg Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏9 ژانویه 2005
  نوشته ها:
  294
  تشکر شده:
  6
  درود
  و سپاس از دوستان
  خب دوستان گرامي كه ساكن شهر تهران هستند. روز دوشنبه ي هفته ي آينده در دانشگاه تهران جشن مهرگان برگزار ميشه.
  حتما شركت كنيد.
  شايدباش دوباره ي اين جشن.
   
 9. Honarvar60

  Honarvar60 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏22 مارس 2005
  نوشته ها:
  1,304
  تشکر شده:
  141
  سايتwww.irclip.com هم براي اين جشن كليپ جالبي رو تهيه كرده بد نيست ببينيدش
   
 10. parsbin

  parsbin Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 جولای 2005
  نوشته ها:
  1,157
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  كرج- پلاك 10
  بسيار ممنون
  من هم به تمام ايرانيان وطن پرست تبريك ميگم
   
 11. korosh bozorg

  korosh bozorg Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏9 ژانویه 2005
  نوشته ها:
  294
  تشکر شده:
  6
  اين هم نشاني سرراست(مستقيم)
  http://www.irclip.com/ShowClip.php?ClipId=56
   
avanak همکاری در فروش عسل طبیعی و گرده گل ایرانیتبلیغات در گوگل